Sari la conținut

Intalnire de prieteni la VIDRA, 17-18 septembrie


eFu'
 Share

Postări Recomandate

Între 17-18 septembrie, mai mulți prieteni pe două roți de prin Banat ne întâlnim la Vidra. Mai așteptăm niște prieteni pe prin București, Buzău (cine se regăsește aici, să dea un semn! :hug: )

Dacă mai sunt doritori, sunt bineveniți!

 

În principiu, în plimbare vom include TA, Strategica, eventual ceva plimbări prin zonă, pe trasee soft...

Sâmbătă seara foc de tabără, facem grătare, chestii clasice.

 

Cazare se poate găsi la cabanele de la Vidra (30 ron/persoană sau 50 ron camera), sau la cort.

Pentru cei care nu au mai fost pe acolo, există un restaurant care asigură masa, băuturi, cafea, etc.

 

Se poate ajunge de pe TA, de la Obărșia Lotrului către Voineasa, iar de pe Valea Oltului, la Brezoi se iese către Voineasa/Transalpina.

Locul este: https://goo.gl/maps/rPNRVmgDJrm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Strategica am facut-o cu pasager de 2 ori.

Acum sunt ceva portiuni mai dificile din cauza ploilor care au spalat drumul, dar daca te stii bine - merge si cu pasager.

 

@Gica GS - cred ca azi cu tine am vorbit la semafor in Timisoara pe la 17:45? Eu eram cu Transalpul gri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

emilian_rks, eu am fost gu gs ul galben inchis cu cramponatele puse, proaspat puse :D

Pe la Sureanu, pe Valea Iadului si alte zone, am mers doar cu pasagera in spate, cu anakee 3 uri montate. Fara noroaie mari ce i drept.

Daca e cazul, o dau jos pana trec de greu:)

Vreau sa fac Strategica pt. ca am mai tot iesit cu mobra pe softenduro si m-a cam prins...

Acum ca am scut metalic si crampoane, tare as vrea sa gust din peisajul respectiv:)))

Rezervarile de cazareni le facem fiecare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce cramponate ai pus pe 800, ca si eu vreau sa trec la asa ceva?

Cum se comporta pe asfalt?

» Post actualizat in 30 Aug 2016 21:12

N-am ajuns la Mythos, m-am oprit la rakya si vin alb cretan...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neata eFu'

 

Daca nu ploua, voi vrea si eu o camera de 2 persoane.

Dupa multe review-uri citite, am pus Heidenau k 60-uri. Cica sunt 50/50 pe bune.

Ieri le-am incaltat impreuna cu scutul metalic si am dat o tura in jurul Timisoarei sa belesc putin luciul de pe ele.

La inceput de drum m-am cam intrebat daca am facut o idiotenie cu gumele astea. Pana la 30-40 la ora baga vibrateii in ghidon si in mobra ( e ceva normal datorita profilului, toti din review-uri au avut aceeasi senzatie ca si mine la inceput ).

-pe masura ce bagi viteza, scapi de vibratii:)

-au un zgomot ciudat la rulat, de rasnita pt. rulmenti. Zgomotul e amplificat si de zornaitul scutului metalic.

-in giratorii ( luate incet ca sa nu patinez cu gumele noi ) nu s-au comportat ciudat.

-din cate am inteles de la cine a avut pe alte modele de mobra,pe ploaie si asfalt alunecos trebuie avuta mare grija cu aceste gume.

 

Sambata merg la Padis si voi putea sa iti spun cum s-au comportat pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hei, Angi, in felul asta ne si intalnim.

 

Ok cu rezervarile, vad pana la inceputul saptamanii viitoare cati se aduna, apoi ma ocup de organizare cu cei de acolo.

Sunt vreo 70 locuri disponibile, asa ca e spatiu berechet.

» Post actualizat in 12 Sep 2016 13:50

Până acum ne-am adunat aproape 30.

Se mai anunță careva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu plec din Buc sambata dimineata.

De la Voineasa as lua-o pe traseul asta: https://www.google.com/maps/dir/45.4262226,23.9757926/45.4478929,23.7699669/@45.5036766,23.696579,11z/data=!4m9!4m8!1m5!3m4!1m2!1d23.9511661!2d45.5590005!3s0x474c524c32a69c95:0xc628429e79ed2cd!1m0!3e0 . Am facut doar o parte din el acum ceva ani, deci nu stiu ce mai e pe acolo in prezent. Oricum, e fara asfalt. Mai am si o varianta mai scurta de rezerva. Asta pentru sambata.

Duminica m-as intoarce spre casa pe Strategica si poate Cheile Oltetului, vedem.

Daca vrea careva sa vina cu mine va astept cu un PM. Daca exista cineva care doreste doar asfalt putem merge impreuna pana la Voineasa si ne reintalnim la Vidra.

 

Sa ne vedem cu bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și a fost întâlnirea... 33 de persoane, pentru un weekend - zic eu - foarte fain. În ciuda prognozelor meteo nașpa, vremea a fost excelentă.


Doar la întoarcere am fugărit un pic norii...



A fost on/off, după preferințe, unii alegând trasee pe asfalt, alții hoinărind pe coclauri.


În drumul către Vidra și, apoi, de la Vidra înapoi acasă, au fost bătute Transalpina, Cheia, Strategica, Valea Cernei.



Două mostre:



post-79922-0-23365300-1474282753_thumb.jpg



și grupul care s-a întors pe TA:



post-79922-0-39668600-1474282784_thumb.jpg


Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba de invitatie, trebuia sa ajung pana seara acasa din cauza serviciului. Eram plecat de cu o zi inainte si am haladuit de dimineata pana noaptea cand ma lua frigul...

Cum spuneam, am baut o cafea acolo crrezand ca va prind sa va salut, dar gazda mi-a spus ca mai aveam de asteptat 1.5 - 2 ore si nu am mai stat. Cu unii probabil ne-am intersectat pe drum!

Poate la adunarea viitoare! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...