Sari la conținut

Ma ajuta cineva ? :)


TWD.Grig
 Share

Postări Recomandate

Salutare ! In ultima vreme ma bate gandul sa-mi aduc o masina din UK si as avea nevoie de un coleg motoretist ce locuiesti 'aci' in ideea ca daca poate sa o vada si sa-mi spuna o parere inainte sa platesc deposit si sa vin dupa ea. Ma poate ajuta cineva ? In sensul ca am nevoie sa-mi spuna numai " ba, te ajut io in masura in care pot" si e ok. Nu sunt ridicol, stiu ca toata lumea are job-uri, iar in week-end marea majorit sta cu familia, etc. Dar daca si-ar gasi un coleg o ora intr-un weekend sa vada conserva, as aprecia maxim - cu bere ;)


» Post actualizat in 04 Sep 2016 17:07

Am uitat sa mentionez, nu planuiesc asta saptamana viitoare sau ceva de genu. Dar in viitorul apropiat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa se duca cu motoreta sa vada masina! da mai bine :P

intreaba daca sunt forumisti care locuiesc in UK sa nu se duca el sa caute masini. sa o faca un coleg mobrist domiciliat acolo, el doar sa se duca sa dea banii si sa plece. eu asta am inteles

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare ! In ultima vreme ma bate gandul sa-mi aduc o masina din UK si as avea nevoie de un coleg motoretist

1) dupa ce il faci motoretist ma indoiesc ca te va ajuta careva

2) daca iti iei masina din UK adica cu volan pe dreapta ca sa fie tigania tiganie pune-o si pe Bulgaria.

3) neaparat sa fie AUDI.

 

Sa ai AUDI cu volan pe dreapta si numere de Bulgaria este ca un URLET din saracie pentru a atrage atentia de care probabil duci lipsa. jmecherie jmecherie.

 

Sincer sper sa nu ai masina cu volan pe dreapta in Romania.

Editat de -UFO-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bo$$shilor ( si prin asta ma refer la UFO si care a mai lasat dejectii pe aici ) lasati.o balta. Cine doreste sa ma ajute cu chestia asta imi poate lasa PM. Masina planuiesc sa o iau din Londra - imprejurimi. A, si inca ceva, am deja una cu volan pe dreapta, adusa in tara prin 2010 so...chill ca nu.i ceva nou pentru mine.

 

Trebuia sa iau un considerare inainte sa postez faptul ca forumul asta e locul unde multi isi lasa prostia sa zburde. Deh...ce face lipsa de ocupatie.

Editat de TWD.Grig
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si uite asa apare ura

#twd.grig, nu te supara.eu abia acum inteleg ce voiai sa spui.si sper ca am inteles bine.(locuiesti in UK si vrei sa iti cumperi de acolo o masina pe care sa o aduci in tara.ai nevoie, neaparat, de un motoretist sa vada masina)

unu la mana, la profilul tau se vede ca esti din Sibiu(am crezut ca vrei sa mearga cineva pana in UK), doi ai folosit un cuvant neadecvat, trei-ai si mai vrei o masina cu volan pe dreapta(pentru tine nu este ceva nou.dar pentru ceilalti, chiar si pentru tine, mai ales pentru motociclisti este un pericol la noi in tara.

si treaba cu dolarii bosshilor.......lasa de dorit

sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Tara tuturor posibilitatilor". Sa inmatriculezi o masina cu volan pe dreapta intr-o tara cu circulatia ... tot pe dreapta. ABERANT, PERICOL PUBLIC. Cum se trece de RAR ??? Asta spune multe despre nivelul coruptiei in tara asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca e vorba de coruptie.nu e legea clara.

Prietene, ai probleme. Grave ! Vad ca stii ca citesti dar sa intelegi nu prea. Ia mai incearca o data sa citesti ce a scris @verssatu. Poate iti dai seama si tu de ce a vrut sa zica. Legea e foarte clara. E perfect normal sa poti inmatricula o masina cu volan pe orice parte. Sa inteleg ca in Uk e in regula sa inmatriculezi o masina cu volan pe stanga, in US e ok una cu volan pe dreapta dar la noi, ce sa vezi, e pericol public. Oare nu cumva sunt de vina soferii pt accidente provocate si nu masina ? Intreb si eu...

 

Lasand asta la o parte o sa rog un moderator sa inchida topicul pentru ca a deraiat complet de la subiect. Bineinteles nu singur, ci ajutat cu multa bunavointa de unii colegi de forum. Puteti dezbate in alta parte chestiile astea, aici nu !

Editat de TWD.Grig
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Simplu: omul cauta o masina din UK (londra-prin imprejurimi, cautare probabil o va face de unde locuieste Romania), are nevoie de un roman care frecventeaza acest forum si care locuieste in UK sa il ajute sa vizioneze o posibila masina pe care o va gasi acolo (persoana sa se si priceapa cat de cat) pt a ii confirma daca merita sa o cumpere sau nu, ca sa nu bata el drumul si sa gaseasca un tomberon.

 

Poate sa exprimat un pic aiurea, dar nu e chiar asa greu sa iti dai seama, pentru postari inutile suntem toti buni.

 

Ca circula cu volan pe dreapta sau pe stanga e treaba lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Simplu: omul cauta o masina din UK (londra-prin imprejurimi, cautare probabil o va face de unde locuieste Romania), are nevoie de un roman care frecventeaza acest forum si care locuieste in UK sa il ajute sa vizioneze o posibila masina pe care o va gasi acolo (persoana sa se si priceapa cat de cat) pt a ii confirma daca merita sa o cumpere sau nu, ca sa nu bata el drumul si sa gaseasca un tomberon.

 

Poate sa exprimat un pic aiurea, dar nu e chiar asa greu sa iti dai seama, pentru postari inutile suntem toti buni.

 

Ca circula cu volan pe dreapta sau pe stanga e treaba lui.

That's it ! Ok, a explicat omu ce am vrut eu sa spun, si inca cum. Acum sper ca e ok si ca nu se mai simte nimeni ofensat.

 

P.S. Mersi ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu prea sunt tomberoane in U.k, si alea care sunt , cateva sunt conduse tot de emigranti ;)))eu sunt uimit cat de ieftine sunt masinile in uk

masina din poza costa 500lire si are un singur propietar in uk ;)))

 

 

Simplu: omul cauta o masina din UK (londra-prin imprejurimi, cautare probabil o va face de unde locuieste Romania), are nevoie de un roman care frecventeaza acest forum si care locuieste in UK sa il ajute sa vizioneze o posibila masina pe care o va gasi acolo (persoana sa se si priceapa cat de cat) pt a ii confirma daca merita sa o cumpere sau nu, ca sa nu bata el drumul si sa gaseasca un tomberon.

 

Poate sa exprimat un pic aiurea, dar nu e chiar asa greu sa iti dai seama, pentru postari inutile suntem toti buni.

 

Ca circula cu volan pe dreapta sau pe stanga e treaba lui.

post-70268-0-51311000-1473031052_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde de masina.Am un prieten cu un opel astra bertone adus din Anglia la jumatate de pret fata de germania si l-au costat piesele vreo 1500 lei (luate din dezmembrari) mecanicul parca i-a cerut 100 euro. Per total a iesit cu vreo 1500 euro mai ieftin parca.

 

un alt prieten cu land rover l-a schimbat cu 400 euro cu totul.

 

singurul lucru interzis de rar la masinile cu volan pe dreapta e sistemul de lumini. esti obligat doar sa schimbi farurile fata cu una omologata cu volan pe stanga.

Editat de cosmin tudor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Corect, nici in Anglia nu exista mașini cu volan pe stânga, înmatriculate legal. Nici corupți, evident.

Esti in pom si vorbesti aiurea

» Post actualizat in 08 Sep 2016 15:29

Si eu te pot ajuta dar stau cam prost cu timpul, daca gasesti ceva langa Luton anunta-ma

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 6 months later...

Salutare
Am venit cu masina personala din Anglia si doresc sa o inmatriculez, ulterior ii schimb volanul pe partea stanga, o las tatalui la tara sa zburde pe campie :))
Eu in UK cand am cumparat masina am facut un act de mana, nici vorba de contract, acum am inteles ca am nevoie de contract tradus de vanzare-cumparare. Contractul trebuie sa fie englezesc si tradus aici, trec numele meu si la cumparator si la vanzator, cum se procedeaza?
Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

Am venit cu masina personala din Anglia si doresc sa o inmatriculez, ulterior ii schimb volanul pe partea stanga, o las tatalui la tara sa zburde pe campie :))

Eu in UK cand am cumparat masina am facut un act de mana, nici vorba de contract, acum am inteles ca am nevoie de contract tradus de vanzare-cumparare. Contractul trebuie sa fie englezesc si tradus aici, trec numele meu si la cumparator si la vanzator, cum se procedeaza?

Multumesc

 

Pe langa actul "de mana" vanzatorul trebuia sa completeze in formularul V5C datele tale personale si sa-ti dea partea respectiva tie (V5C/2) dupa care sa trimita restul la DVLA, urmand ca sa primesti prin posta unul nou, pe numele tau. Daca vanzatorul nu a trimis formularul la DVLA dar tu ai partea cu datele tale completate trebuie sa trimiti un alt formular V62, fara sa platesti nimic. Daca nu, va trebui sa platesti o taxa, nu mai stiu exact, parca vreo 25 lire...

 

Oricum, in romanica alte legi, alt sistem, mult mai complicat ca nah, trebe sa manance si gura lor! Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...