Sari la conținut

Primele curbe serioase pe 2 roti le-am facut in August pe Transfagaras


Fuli3
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

. Inca o data felicitari pentru curaj.

 

Ce curaj ? Despre ce vorbim aici ? S-a dat omul cu moto din dotare , ai nevoie de 3 bilute pt asta ? ... A iesit din oras pina pe TF , nu a facut turul Africii pe moto .

Nu are nimeni nimic cu el , poate sa se filmeze si cand face dus si apoi sa isi puna filmele pe youtube. Dar daca ai facut un filmulet submediocru din toate punctele de vedere , macar evita sa scrii asta :

Daca v-a placut si vreti sa ma sustineti, o puteti face printr-un Subscribe si Like in paginile aferente. :06Biker:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce curaj ? Despre ce vorbim aici ?

Despre curajul de a parasi zona de confort, de a aborda un traseu pretentios pentru cineva care nu a mai practicat astfel de drumuri, de a pleca singur la drum etc. Sa inteleg ca tu te-ai dat cu genunchiul pe jos dupa ce ai iesit din poligon si te-ai vazut cu plasticul in buzunar? Eu zic ca pentru orice exista un inceput, iar acel inceput nu trebuie inhibat, blamat, marginalizat, chiar daca este un semi esec (ceea ce la el nu este cazul). Inca o data, sa fim mai toleranti si sa privim lucrurile nu din perspectiva unui experimentat, ci a unuia care simte pentru prima oara adrenalina la nivel maxim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre curajul de a parasi zona de confort, de a aborda un traseu pretentios pentru cineva care nu a mai practicat astfel de drumuri, de a pleca singur la drum etc. Sa inteleg ca tu te-ai dat cu genunchiul pe jos dupa ce ai iesit din poligon si te-ai vazut cu plasticul in buzunar? Eu zic ca pentru orice exista un inceput, iar acel inceput nu trebuie inhibat, blamat, marginalizat, chiar daca este un semi esec (ceea ce la el nu este cazul). Inca o data, sa fim mai toleranti si sa privim lucrurile nu din perspectiva unui experimentat, ci a unuia care simte pentru prima oara adrenalina la nivel maxim.

 

Poate gresesc , dar din ce am vazut , parerea mea e ce omul a fost mai interesat sa faca un filmulet ( comentarile/injuraturile s-au vrut a fi funny) pt a primi like-uri si a avea subscriberi la canalul de youtube , decat de placerea de a se da cu moto .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bine ca nu a iesit daca nu s a simtit in siguranta. Eu am iesit in prima saptamana dupa ce mi am luat permisul catre predeal si ma rugam sa fie coloana ca sa nu o provoc eu. Si a fost...

Mie nu mi se pare nimic anormal, ok, a exagerat putin cu limbajul da plm suntem la manastire?! Mie mi s a parut foarte cinstit ce a facut, ce a scris si cum s a comportat. In loc sa o arda aiurea omul si a luat inima in dinti si a plecat singur! Bravo! Nu toti avem "skill" sau chiar dorinta de a merge la drum lung. Cunosc multi motociclisti carora nu le place la drum si prefera 2 roti in oras sau pana la Snagov cel mult, ce e rau in asta. Preferi retarzi fara permis care omoara babe?! Sau alti retarzi de pe aici care au A2 si vor SS ca sa-l "limiteze" sa avem ce da cu RIP?! Pe bune acum

 

Deci nici tu nu ai skill......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-ati luat cam tare. Omul poate se simtea putin (mai mult) nesigur pe el, fiind prima iesire mai serioasa, de unde si injuraturile care presupun ca ajuta la concentrare. Nu m-am uitat integral la clipuri, dar mi se pare o iesire normala de incepator. Eu ii dau 5 stele din 7.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate gresesc , dar din ce am vazut , parerea mea e ce omul a fost mai interesat sa faca un filmulet ( comentarile/injuraturile s-au vrut a fi funny) pt a primi like-uri si a avea subscriberi la canalul de youtube , decat de placerea de a se da cu moto .

Si mie mi-a lasat aceeasi impresie. Cred ca era mai bine sa se concentreze pe abordarea virajelor, in loc sa povesteasca drumul pentru "fani"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-ati luat cam tare. Omul poate se simtea putin (mai mult) nesigur pe el, fiind prima iesire mai serioasa, de unde si injuraturile care presupun ca ajuta la concentrare. Nu m-am uitat integral la clipuri, dar mi se pare o iesire normala de incepator. Eu ii dau 5 stele din 7.

 

De acord.

» Post actualizat in 06 Sep 2016 09:06

Si mie mi-a lasat aceeasi impresie. Cred ca era mai bine sa se concentreze pe abordarea virajelor, in loc sa povesteasca drumul pentru "fani"

Cred ca este doar o stare de spirit. Si mie mi se intampla sa vorbesc singur cand sunt pe moto, chiar daca nu inregistrez intotdeauna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intru de acasă pe pc, îs și eu curios. Am făcut TA și TF în două zile consecutive, cu soția și bagaj după mine, experiență... cât am putut aduna de pe 18 aprilie in vreo 6000 km. Dar tot nu m-am dat cu poponeata de pamant în gen "io-te ce tare îs eu".

Ca o completare: ambele Trans-uri le-am făcut pe frig, cu ploaie si vânt.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Deci nici tu nu ai skill......

Nu mister eu nu am skill, eu merg pe motocicleta, >15.000 km/an. Si nu pun pe motoretism.ro, pe facebook and othe shit laudandu-ma cu asta. O fac pt ca mi place la drum lung in tara si in afara. O fac pt ca pot, pt ca uneori imi permite timpul si uneori imi permit financiar. O fac pentru ca am mers la cursuri de perfectionare, am citit tot ce am gasit pe net si nu numai. Skill-ul e pentru "show-off"!! Motociclismul in siguranta e pentru cei ce inteleg ce inseamna sa mergi de placere, sa te intorci la familie, sa mai faci ghidusii atunci cand traficul iti permite etc. nu sunt vreun calugar, am luat si eu amenda de viteza pe moto, ma "dau" si eu pe curbe mai "smuls" atunci cand e loc, mai o dunga continua mai un demaraj in forja... Plm, d'ale noastre. Dar intotdeauna ma

Intorc acasa!!! Poate obosit, poate usor stresat de trafic si uneori nervos dar la sfarsitul zilei cand ma dau jos de pe motor sunt fericit si bucuros! Asta nu inteleg "riderii" de oras cu "skill" care baga gaz de 20RON sa se dea pe o roata la Arc si pe Magheru.

 

PS: pe transalpina cand am mers, in al doilea sezon de motociclist, ma rog nu eram motociclist, aveam max 4000 km la bord abia stiam sa pun benzina. Am strans din cwr, m-am concentrat si m am bucurat de drum si de prietenii cu care eram. Acum rad de mine pt drumul ala. La fel si baiatul asta, peste 3 ani o sa l umfle rasul cand o sa se uite la filmulete.

» Post actualizat in 06 Sep 2016 11:11

PPS: anul asta nu am facut decat 10k de km... Nu am avut timp, toti in tara, 95% la drum lung. Peste 2 sapt plec in tura de RO de 2200km. O sa pun poze si filmulete, promit sa nu injur! 😂😂😂

Editat de Dracon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mister eu nu am skill, eu merg pe motocicleta, >15.000 km/an. Si nu pun pe motoretism.ro, pe facebook and othe shit laudandu-ma cu asta. O fac pt ca mi place la drum lung in tara si in afara. O fac pt ca pot, pt ca uneori imi permite timpul si uneori imi permit financiar. O fac pentru ca am mers la cursuri de perfectionare, am citit tot ce am gasit pe net si nu numai. Skill-ul e pentru "show-off"!! Motociclismul in siguranta e pentru cei ce inteleg ce inseamna sa mergi de placere, sa te intorci la familie, sa mai faci ghidusii atunci cand traficul iti permite etc. nu sunt vreun calugar, am luat si eu amenda de viteza pe moto, ma "dau" si eu pe curbe mai "smuls" atunci cand e loc, mai o dunga continua mai un demaraj in forja... Plm, d'ale noastre. Dar intotdeauna ma

Intorc acasa!!! Poate obosit, poate usor stresat de trafic si uneori nervos dar la sfarsitul zilei cand ma dau jos de pe motor sunt fericit si bucuros! Asta nu inteleg "riderii" de oras cu "skill" care baga gaz de 20RON sa se dea pe o roata la Arc si pe Magheru.

 

PS: pe transalpina cand am mers, in al doilea sezon de motociclist, ma rog nu eram motociclist, aveam max 4000 km la bord abia stiam sa pun benzina. Am strans din cwr, m-am concentrat si m am bucurat de drum si de prietenii cu care eram. Acum rad de mine pt drumul ala. La fel si baiatul asta, peste 3 ani o sa l umfle rasul cand o sa se uite la filmulete.

» Post actualizat in 06 Sep 2016 11:11

PPS: anul asta nu am facut decat 10k de km... Nu am avut timp, toti in tara, 95% la drum lung. Peste 2 sapt plec in tura de RO de 2200km. O sa pun poze si filmulete, promit sa nu injur!

 

:10: :mexicanwave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata s-a rezolvat.am tras eu niste sfori ,am dat citeva telefoane si pina simbata vor asfalta tot transfagarasanul .dar nu te duce weekend-ul asta .trebuie sa mai vb cu astia de la salubritate sa dea cu matura in padure sa adune tot pietrisul care ar putea sa ajunga pe strada.ai grija in curbe daca sunt prea strinse sa nu se opreasca motorul si sa cazi de pe motocicleta.ps.ca sa nute superi pe mine pentru comentarii rautacioase m-am abonat a canalul tau de youtube .serios. acum lasind gluma la o parte incalta mobra cu ceva bun pr4 de preferat ,baga aer cit trebuie si dai gaz aasfaltul este alunecos in general in orase din cauza prafului si lichidelor scurse de la masini .sa sti ca ai aderenta destula si pe ploaie .singurul lucru care poate destabiliza motoreta pe ploaie nu e nisipul sau mizga esti tu.asa ca baga gaz fara frica.nu 140 pe tf da nici 30km/h.iti mai astept filmulete

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bine ca nu a iesit daca nu s a simtit in siguranta. Eu am iesit in prima saptamana dupa ce mi am luat permisul catre predeal si ma rugam sa fie coloana ca sa nu o provoc eu. Si a fost...

Mie nu mi se pare nimic anormal, ok, a exagerat putin cu limbajul da plm suntem la manastire?! Mie mi s a parut foarte cinstit ce a facut, ce a scris si cum s a comportat. In loc sa o arda aiurea omul si a luat inima in dinti si a plecat singur! Bravo! Nu toti avem "skill" sau chiar dorinta de a merge la drum lung. Cunosc multi motociclisti carora nu le place la drum si prefera 2 roti in oras sau pana la Snagov cel mult, ce e rau in asta. Preferi retarzi fara permis care omoara babe?! Sau alti retarzi de pe aici care au A2 si vor SS ca sa-l "limiteze" sa avem ce da cu RIP?! Pe bune acum

 

 

Bine zis, mai bine sa mergi prudent dupa 2 ani decat sa te dai mare smecher dupa 2 luni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa zici ms ca nu te-ai intalnit cu colegii reisari, care se dau cu genunchiul jos pe contrasens :))

In alta ordine de idei... prea multe pooli, prea multa panica. Poate nu trebuia sa te duci direct pe tf, ai alte N drumuri virajate si mai putin circulate, mai scurte, mai usoare... da, mergi ca o domnisoara, total nesigur pe tine, dar e de inteles daca-s primele curbe, lasa ca le inveti (poate).

Baga niste teorie despre countersteering si mutarea corpului pe mobra si pune-o in practica usor, usor, sa-ti fie ceva mai usor pe curbe. Anvelope bune, frane, benzina si timp sa fie. Ai o mobra usurica si manevrabila, esti singur, n-ar trebui sa fie chiar atat de greu.

Lasa filmuletele (nu inseamna sa nu te filmezi, e ok sa vezi dupa aceea ce greseli ai facut) si mergi concentrat la drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca v-a placut si vreti sa ma sustineti, o puteti face printr-un Subscribe si Like in paginile aferente. :06Biker:

Ai nimerit-o! Si daca nu ne-a placut si vrem sa il descurajam sa mai risipeasca spatiu pe server degeaba cum facem?

Editat de einstein1984
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai nimerit-o! Si daca nu ne-a placut si vrem sa il descurajam sa mai risipeasca spatiu pe server degeaba cum facem?

Pai daca nu ne a placut nubtrebuie sa l descurajam!! Din contra, mai bine pune aici un filmulet, o parere, si primeste feedback constructiv decat sa mearga prost si sa nu invete si sa ajunga pe accidente! Asta e scopul forumului si trebuie incurajat! Cand vedem reisari de bulevard ii poolim, cand vedem retarzi fara numar sau permis ii poolim, cand vine unu' saracu extaziat de primul lui drum pe curbe in loc sa il ajutam il poolim!

Bai oameni buni, mai facem o caterinca mai glumim mai radem dr hai sa nu uitam ca nu depinde de altii cum arata motoretismul in RO ci doar de noi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-ati luat cam tare. Omul poate se simtea putin (mai mult) nesigur pe el, fiind prima iesire mai serioasa, de unde si injuraturile care presupun ca ajuta la concentrare. Nu m-am uitat integral la clipuri, dar mi se pare o iesire normala de incepator. Eu ii dau 5 stele din 7.

 

Uite aici o filmare , vezi vreo diferenta ?

 

/index.php?/topic/741302-prima-tura-pe-transalpina/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca nu ne a placut nubtrebuie sa l descurajam!! Din contra, mai bine pune aici un filmulet, o parere, si primeste feedback constructiv decat sa mearga prost si sa nu invete si sa ajunga pe accidente! Asta e scopul forumului si trebuie incurajat! Cand vedem reisari de bulevard ii poolim, cand vedem retarzi fara numar sau permis ii poolim, cand vine unu' saracu extaziat de primul lui drum pe curbe in loc sa il ajutam il poolim!

Bai oameni buni, mai facem o caterinca mai glumim mai radem dr hai sa nu uitam ca nu depinde de altii cum arata motoretismul in RO ci doar de noi!

Eu cred ca nu este bine sa incurajezi mediocritatea......

Editat de florinelu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu cred ca nu este bine sa incurajezi mediocritatea......

Florin pe bune?!?? Incerc sa inteleg daca doar "bagi joarda prin gard" sau esti serios. Rideru e incepator, invata, ce ar trebui sa faca?! Sa stea la tastarura sau sa iasa la kilometri? Ce inseamna mediocritate? Ce sa faca? Sa o arda cu genunchiu' jos la prima iesire? Nu e ok nici macar cand are 100.000 de km sa o arda race, NE PLIMBAM nu facem racing!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Florin pe bune?!?? Incerc sa inteleg daca doar "bagi joarda prin gard" sau esti serios. Rideru e incepator, invata, ce ar trebui sa faca?! Sa stea la tastarura sau sa iasa la kilometri? Ce inseamna mediocritate? Ce sa faca? Sa o arda cu genunchiu' jos la prima iesire? Nu e ok nici macar cand are 100.000 de km sa o arda race, NE PLIMBAM nu facem racing!

 

usor cu pianul pe scari bo$$

 

este mediocru (social vorbind) pentru ca tine mortis sa ne transmita cu mandrie toate pluele trase in gura altor participanti la trafic si nimic altceva. este plina societatea de grobieni frustrati care tanjesc sa vomite cate o poola cand au ceva de zis.

 

primul pont mereu il dau gratis --> putea sa taca sau sa puna muzica.

 

astazi am promotie la ponturi pentru v-loggeri --> putea sa se uite doar el (in intimitatea lui) si sa reflecte daca impartaseste o informatie utila "comunitatii".

 

zilele astea m-am filmat pe Transalpina (tura de 750 km in 2 zile) si nu consider util nimanui sa impartasesc clipurile... nici macar cand cantam in casca (pipo-pipo, pipo-pepo, pipa-ro...) ca sa ma inviorez...

Editat de florinelu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite aici o filmare , vezi vreo diferenta ?

 

/index.php?/topic/741302-prima-tura-pe-transalpina/

Un alt dud care se da pe Transalpina fara sa i se auda vocea (poate ca a injurat si el). Am si eu clip-uri de pe Transalpina si de prin alte locuri, mai-mai ca ma tenteaza sa le pun aici pentru critica :D Nu de alta, dar macar sa vad daca am trasele bune, de injurat nu prea injur decat in situatii limita s.a.m.d. Poate iau macar o nota de trecere de la criticii de pe aici.

 

Serios vorbind, fiecare se manifesta in felul lui pe motoreta. Ca a facut putina reclama canalului de YT si a cerut like-uri pe niste clip-uri deloc spectaculoase d.p.d.v. skill, asta e treaba lui. Partea cu injuratul excesiv am zis ca e din motive de nesiguranta, plus ca sa para mai edgy. Personal, nu-mi place stilul, dar am zis sa "live and let live", vorba aia.

 

:alcy:

Editat de captain_obvious
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

usor cu pianul pe scari bo$$

 

este mediocru (social vorbind) pentru ca tine mortis sa ne transmita cu mandrie toate pluele trase in gura altor participanti la trafic si nimic altceva. este plina societatea de grobieni frustrati care tanjesc sa vomite cate o poola cand au ceva de zis.

 

primul pont mereu il dau gratis --> putea sa taca sau sa puna muzica.

 

astazi am promotie la ponturi pentru v-loggeri --> putea sa se uite doar el (in intimitatea lui) si sa reflecte daca impartaseste o informatie utila "comunitatii".

 

zilele astea m-am filmat pe Transalpina (tura de 750 km in 2 zile) si nu consider util nimanui sa impartasesc clipurile... nici macar cand cantam in casca (pipo-pipo, pipo-pepo, pipa-ro...) ca sa ma inviorez...

Da man deacord cu tine, asta spuneam si eu. Aici avem 2 chestii:

1. Un incepator iese prima oara pe curbe iar asta trebuie sustinut in orice conditii cu sfaturi si o vorba buna

2. Omu a pus un film in care cerea like uri, discutabil.

Hai sa facem diferenta mai ales ca nu a pretins ca e vreun experimentat, din contra. Autoironia, de calutate slaba ce i drept, o remarc printre injuraturile lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...