Sari la conținut

Probleme furca F4i


Postări Recomandate

Salut, am si eu o problema cu furca la un F4i, orice parere/sfat e bine venit.

 

1. am facut service la furca in vara, am schimbat ulei si semeringuri FARA a schimba cuzinetii (mai puteau fi folositi)

Dupa un anumit timp, furca pur si simplu nu mai culisa deloc, era tapana complet.

 

2. revin la service si de data asta schimb cuzinetii si uleiul ... practic totul in furca este nou. Toate bune si frumoase 4-5 zile in care furca a functionat cum trebuie .... dupa aceste 4-5 zile, surpriza ... furca e din nou bat, nu culiseaza mai deloc (dupa un mers de ~20min cu motorul incepe sa culiseze undeva la maxim 2 cm furca)

 

3. am revenit la serviceul unde am facut schimburile la furca si nu stie ce ar putea avea.

M-am gandit la varianta sa fie stramba furca dar mi-a spus ca este exclusa aceasta varianta pentru ca el cand a desfacuto si a verificato a iesit perfect dreapta

 

PS: dupa al 2lea service la furca in care am schimbat si cuzinetii si tot, a mers cum trebuie circa o saptamana dupa care s-a intarit in ultimu hal de a ajuns sa ma oboseasca fizic.

 

A mai patit cineva asa ceva la vre-o furca normala (nu USD) ?

 

Orice parere este bine venita. Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine stie ce mizerie a ramas pe acolo in interne si sa fi blocata ceva gaura sau supapa.cauta un alt sevice dar ceva calumea si sa se desfaca pe bucati curatat ,inspectat tot.asa pe net cam mai mult nuprea o sa primesti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Curatare valve exa ce a zis colgu.multi handicapati din servisuri la sevisare uita de valve care este cl mai important practic ale distribuie uleiul in cele doua camere.da a nu servisezi la maxim 2 ani uleiul cu impuritati in pistonasul ala din interior se gelifiaza si nu mai scoate uleiul atit de repede pe cit se lasa moto la gropi incearca acelaai lucru cu o seringa baga un ukei gros punwi un ac subtire si apasa pe ea sa dai uleiul afara vei honstata aceeasi aenzatie dute la service si zii aluia sa spele pistonasele fara a le demonta cu multa benzina facind pompe adica sa traga si sa impinga la fel cum ai face cu o seringa asta e solutia

 

n-are valve furca de f4 , e o gaura obosita... daca merge normal un timp si se intareste in cateva zile/km inseamna ca e altceva in neregula

 

spune cine ti-a umblat la furca, avem cativa clienti vechi pe forum care mai mult strica decat repara.

 

o fi pus mult prea mult ulei si nu a amorsat , pus totul la loc si se intareste dupa un timp.....

 

o trage aer pe revenire si face presiune ca o pompa...

 

mecanicul s-a apucat de un pic de tuning de braila ...

 

e o enigma, nu am mai auzit de asa ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

puteai sa faci revizia si la showa in servis si gaseai 3 forumisti sa latre...

 

 

furca aia nu-i nimic complicat, nu prea ai ce sa pui gresit , ce ti se intampla nu-i ceva uzual

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie sa schimbe un chit de lant amarat si un ulei, atat! Aaa, am uitat, mai stie sa se si filmeze cand face asta! Inginer, auzi mai sus =))))))

E aviator sau ceva de genu...

N-are treaba cu ingineria mecanica,absolut deloc :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la Cesar si a depistat problema .... semeringurile ce au fost puse au avut un defect de fabricatie, s-au schimbat si acum este oke.

 

Acest topic era pentru a ma ajuta pe mine sa aflu problema, nu sa comentam de serviceul unde am fost sau altceva ... pana la urma se poate intampla la oricine si la orice service ... eu am fost inapoi la el si s-a comportat foarte oke si il recomand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un simering nu o sa blocheze niciodata o cursa la suspensie...

Dar este o justificare draguta trebuie sa recunosc.😊

Dar conteaza ca problema s-a rezolvat! 😉

Editat de TNG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...