Sari la conținut

Zgomot lant dupa ce a fost intins


Postări Recomandate

Salutare,

 

Mi-am intins de curand lantul (care este cam uzat - acesta fiind ultimul lui sezon).

De obicei cand ajung pe strada mea, trec motocicleta in neutru, opresc motorul (imi plac vecinii mei) si merg din inertie pana in fata curtii.

De data asta se auzea un hârșâit al lantului la un anumit interval - probabil cand ajungea intr-o anumita zona.

Am ajuns acasa, am urcat motocicleta pe stander si am inceput sa rotesc de roata si am observat ca se roteste lin pana

cand ajunge intr-un anumit punct, dupa care este nevoie de un pic mai multa "forta" pentru a se roti in continuare, apoi iar merge lin.

Are anumite zone in care se infraneaza.

 

Aveti idee daca este de la uzura lantului? Am intins lantul prea mult? - cu mine pe motocicleta, lantul are un joc cam de 1 - 1,5 cm.

 

Multumesc

Editat de silver.alecs
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Mi-am intins de curand lantul (care este cam uzat - acesta fiind ultimul lui sezon).

De obicei cand ajung pe strada mea, trec motocicleta in neutru, opresc motorul (imi plac vecinii mei) si merg din inertie pana in fata curtii.

De data asta se auzea un hârșâit al lantului la un anumit interval - probabil cand ajungea intr-o anumita zona.

Am ajuns acasa, am urcat motocicleta pe stander si am inceput sa rotesc de roata si am observat ca se roteste lin pana

cand ajunge intr-un anumit punct, dupa care este nevoie de un pic mai multa "forta" pentru a se roti in continuare, apoi iar merge lin.

Are anumite zone in care se infraneaza.

 

Aveti idee daca este de la uzura lantului? Am intins lantul prea mult? - cu mine pe motocicleta, lantul are un joc cam de 1 - 1,5 cm.

 

Multumesc

Salut, daca lantul este uzat inegal, trebuie sa il reglezi dupa punctul care este cel mai strans, astfel in cel mai strans punct al lui sa aiba 1,5 - 3cm bataie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lantul e uzat inegal. Oricat te-ai stradui, nu o sa reusesti sa il reglezi cum trebuie. Daca nu mergi prea mult cu ea si vrei sa o mai lungesti pana spre final de sezon, incearca sa il mai slabesti putin, dar ai grija sa nu se lase prea mult pe zonele celelalte si sa bata in bascula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate va fi necesara inlocuirea kitului de lant...

foaia de spate se pare ca s-a "ovalizat" ... lantul este mai intins pe anumite portiuni, etc.

cumul de factori.

mai poti merge asa inca dar rezolvarea este una singura, kit de lant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti ca e uzat si ca e pe ultima suta de metrii, mai bine schimbi kit-ul, mai ales daca folosesti si frana de motor sau faci operatiuni care pun presiune pe transmisie.

Gasesti kit-uri la reducere pe motodiscont.ro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...