Sari la conținut

Sofer agresiv Bucuresti


rtrazvan
 Share

Postări Recomandate

Salut,

In dimineata asta, venind spre serviciu, in zona Floreasca un dobitoc a incercat sa ma dea jos de pe mobra, ofticat probabil ca m-am strecurat pe langa el la semafor.

M-a sicanat in trafic, mers in spate la o palma distanta. Ma depeseste intr-un final... trec din nou pe langa el... ii atrag atentia sa tina distanta...ma depaseste pe contrasens... franeaza brusc si trage de volan lovindu-ma in ghidon si in genunchi. Avand viteza mica am reusit sa raman pe doua roti.

Masina: Ford Mondeo rosu (OT03TXO)

Sofer: meltean de Olt.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hahaha! Stii ce zice nebunul cand aude la radio ca un nebun circula pe sens invers pe autostrada? "Doar unul? Sunt mii!". Asa si cu soferul agresiv in Bucuresti.

 

Naspa incidentul! Ca idee, cand dai de un prost mai bine il lasi sa se duca, el iti poate face mult mai mult rau decat ii poti face tu. E perfect ca ai retinut numarul, dar politia te poate ajuta mai mult decat comentariile de pe forum.

 

Succes!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Regretabila intamplarea. Indiferent cum i-ai vorbit omului (asta nu stim) si cum v-ati intalnit voi in trafic, nici un om normal nu ar fi trebuit sa faca ceea ce a facut asta.

Sfatul meu este ca pe viitor sa ai in vedere urmatoarele aspecte constatate in aproape 30 de ani de trafic:

1 - in tara asta nu traiesc oameni normali

2 - daca faceati vreo treaba serioasa el se ducea la service unde gasea orice piesa de schimb si gata reparatia, pe cand tu trebuia sa carpesti propriile piese = tije, suruburi, ghips, luni de zile de recuperare etc.

3 - depune plangere si sper sa nu te calce in picioare birocratia in RO. Pe scurt va trebui ca TU sa cauti inregistrari camere video de prin zona iar daca nu gasesti sansele tale sa faci ceva vor fi minime, ba mai mult sa nu te trezesti ca tu esti cel vinovat intrucat 100% soferul va declara ca te-ai strecurat printre masini si de acolo semnul lui pe caroserie. (vezi ce a patit Geo_ZGA pe 2 septembrie)

4 - in Romania nu am cunostinta de vreun caz in care un sofer sa pateasca cu adevarat ceva sau sa faca puscarie pentru ca a omorat vreun motociclist.

 

Mai bine incearca sa nu ajungi in astfel de situatii, iar atunci cand ajungi incerca sa le parasesti inainte sa escaladeze conflictul, nu te ambitiona pentru ca ai dreptate sau ti-a lezat amorul propriu sau orice altceva pentru ca risti sa ajungi la Punctul 2 de mai sus. Daca omul se oprea si se dadea jos atunci era lupta dreapta dar cat timp el da cu masina peste tine ......

Sa stii ca doar in filmele americane castiga cei buni. In viata din pacate de obicei castiga cei rai.

 

Bine ca esti intreg. Succes la Politie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astea sunt și sfaturile mele:

2. Mergi la politie.

1. Când dai de frustrați dintr-astia, nu le mai atrage atenția; nu te băga în seamă. Trage cât mai pe dreapta sau ieși din zona lui de confort și lasă-l să se ducă!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 - in Romania nu am cunostinta de vreun caz in care un sofer sa pateasca cu adevarat ceva sau sa faca puscarie pentru ca a omorat vreun motociclist.

din pacate asa este...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 - depune plangere si sper sa nu te calce in picioare birocratia in RO. Pe scurt va trebui ca TU sa cauti inregistrari camere video de prin zona iar daca nu gasesti sansele tale sa faci ceva vor fi minime, ba mai mult sa nu te trezesti ca tu esti cel vinovat intrucat 100% soferul va declara ca te-ai strecurat printre masini si de acolo semnul lui pe caroserie. (vezi ce a patit Geo_ZGA pe 2 septembrie)

3) ala probabil ca nu are in plan sa mearga in 24 ore sa declare accidentul. deci, ramane fara permis 30 zile pur si simplu daca te duci la politie sa declari si are urme pe masina care sa corespunda urmelor de pe mobra. acuma, daca reuseste sa te scoata vinovat pe tine.... naspa. dar neprezentarea lui la politie tot ramane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 - in Romania nu am cunostinta de vreun caz in care un sofer sa pateasca cu adevarat ceva sau sa faca puscarie pentru ca a omorat vreun motociclist.

 

 

Bine ca esti intreg. Succes la Politie.

 

 

din pacate asa este...

Am luat ''lumina'' de la americani....vezi Teo Peter!

 

Si zici ca-ti ingradesc libertatea camerele de supraveghere, asa-i jerry ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat ''lumina'' de la americani....vezi Teo Peter!

 

Si zici ca-ti ingradesc libertatea camerele de supraveghere, asa-i jerry ?

da. folosite de actualii guvernanti da.

ce incredere am ca vor fi folosite numai la ce trebuie? si nu si cu alte scopuri?

poate ajungem sa avem teleecran... sau ochi si tub... (1994 Orwell / Agentul Haosului Spinrad)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda, am patit-o si eu cu unul d-asta. avea un mitsubishi pajero pregatit de offroad, ditamai animalul de masina. Pe mine n-a reusit sa ma atinga dar, din pacate, pe atunci inca n-aveam camera, si n-am putut sa-i iau numarul, ca era de bulgaria si l-am uitat pana la urmatoarea intersectie.

 

Pana atunci nu credeam sa existe psihopati d-astia liberi pe strazi, care vor sa te omoare doar pt ca poti sa te strecori printr-o coloana la semafor.

 

bafta la politie

Editat de gogO.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat ''lumina'' de la americani....vezi Teo Peter!

 

Si zici ca-ti ingradesc libertatea camerele de supraveghere, asa-i jerry ?

Gresesti. Doar pentru ca accidentul a fost in Romania a scapat americanu' dat fiind ca suntem o tara de lingai si pupinkooristi. Daca facea aceeasi vitejie in USA era naspa rau de tot.

In USA pentru ceea ce a facut olteanul nostru era incadrat la atac cu arma letala, asa se considera lovitul intentionat cu masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In dimineata asta, venind spre serviciu, in zona Floreasca un dobitoc a incercat sa ma dea jos de pe mobra, ofticat probabil ca m-am strecurat pe langa el la semafor.

M-a sicanat in trafic, mers in spate la o palma distanta. Ma depeseste intr-un final... trec din nou pe langa el... ii atrag atentia sa tina distanta...ma depaseste pe contrasens... franeaza brusc si trage de volan lovindu-ma in ghidon si in genunchi. Avand viteza mica am reusit sa raman pe doua roti.

Masina: Ford Mondeo rosu (OT03TXO)

Sofer: meltean de Olt.

 

Chiar daca sunt oltean te sfatuiesc sa faci ce ti-au recomandat si colegii: sa-i faci reclamatie la Politie.

Daca il lasi in pace, o sa aiba impresia ca e ok, ca poate scapa fara probleme si poate data viitoare o sa iti sicaneze in trafic vreun prieten sau vreo ruda.

 

P.S. Ia camera aia cu tine, daca te-ar fi accidentat serios, camera iti era acum de mare ajutor. :)

Editat de gabizxc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la mine, majoritatea zmeilor de genul asta, au sfarsit prin a-si cere scuze sau albi ca varul ca-si iau bataie. Fara sa ii amenint/injur, ba chiar vorbit frumos si intrebat politicos care a fost logica gesturilor necugetate :)) majoritatea agaricilor de genul asta sunt tari in gura si cam atat. Unul cu capul pe umeri (chiar smardoi, ca sa spun asa) ar merge pe drumul lui ca e loc pt toti. E plina lumea de frustrati si zmei care confunda loganul cu Ferrari si mai au excese de exuberanta, pana le atrage cineva politicos atentia :))))

Cu masina la fel se intampla, mai ales la toti grabitii care te claxoneaza desi vad ca nu ai unde te duce ca-i coada de masini in fata.

PS - fara arogante si impresii in trafic pt ca, in caz de vreun incident mai serios, atat motociclistul cat si soferul au de suferit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mereu pregatit cu bateriea 100%, din ce am observat o camera poate influenta cu mult comportamentul unui sofer mai agresiv !

Si este mult mai simplu de explicat la politie in cazul unui eveniment descris de colegu !

 

14340075_1234823713215957_1107840666_o.j

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

In dimineata asta, venind spre serviciu, in zona Floreasca un dobitoc a incercat sa ma dea jos de pe mobra, ofticat probabil ca m-am strecurat pe langa el la semafor.

M-a sicanat in trafic, mers in spate la o palma distanta. Ma depeseste intr-un final... trec din nou pe langa el... ii atrag atentia sa tina distanta...ma depaseste pe contrasens... franeaza brusc si trage de volan lovindu-ma in ghidon si in genunchi. Avand viteza mica am reusit sa raman pe doua roti.

Masina: Ford Mondeo rosu (OT03TXO)

Sofer: meltean de Olt.

 

o fi ala meltean de olt da' si tu esti cepl putin special... dupa ce te-a depasit te-ai simtit ranit in orgoliu si ai zis sa ii intri iar in fata ca poate ii pare rau sau ce? sincer dintre voi doi prostul mai mare nu e soferul de olt... il vezi agitat si dobitoc, tu o cauti cu lumanarea... gayfest in plm!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@marianv: nu m-am simtit ranit in orgoliu si nici nu i-am intrat "iar" in fata. Am trecut pe langa el pt ca individul se blocase in trafic.

Pe mine sincer ma deranjeaza cand un dobitoc merge in spatele meu la 20cm de roata. Poate tu te simti confortabil.

 

@danny_nt: ma astept ca politia sa ma trimita la plimbare, dar macar declar incidentul...cine stie ce imaginatie are respectivul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg ce astepti si de ce nu te duci la Politie. Trebuia sa te darame de pe moto sa trebuiasca sa iei masuri?! Atunci daca erai sifonat rau si nu doar lovit peste genunchi, ai fi reactionat...?! Ce naiba mai nene. NU-L LASA SA SCAPE..... Uite asa o sa faca si cu altul , daca vede ca scapa nepedepsit!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...