Sari la conținut

accident pod basarab


crazy_mouse_87
 Share

Postări Recomandate

din seria graba strica treaba.

vineri 9 septembrie dupa ce am apucat sa impachetez tot bagajul, am plecat catre lujerului pentru a-mi lua pitica si a pleca catre munte ( aveam ca planuri sa ajung pana la lasarea intunericului la cabana curmatura ...trebuia sa fac creasta pietrei craiului la picior ( traseu de 12 ore )

si uite asa s-a intamplat ca socoteala de acasa sa nu se pupe cu ce a urmat.

In timp ce urcam pe podul basarab ...o tanara domnita cu un audi si cu antecedente de vreo 4 accidente in ultimul timp s-a gandit sa treaca de pe banda 1 pe banda 2 , fara a se asigura

pe banda 2 eram eu care mergeam catre cotroceni dinspre bulevardul banu manta (sau titulescu cum i se mai spune)

in timp ce urcam pe pod exact in curba inainte de iesirea spre giulesti , soferita evita un autoturism ce franeaza brusc pe banda 1 si se baga pe banda 2 fara a se asigura macar putin.

eu ma arunc in frane dau claxon iar apoi se franeaza si pe banda 2 si aceasta franeaza de tot ...luandu-mi tot spatiul si distanta fata de masina pe care o aveam in fata.

domnisoara nu a apucat sa se-ncadreze de tot pe banda ...eu m-am dus pe frana in partea laterala stanga spate a masinii .

motocicleta a frecat cu crashbarul de aripa spate stanga a masinii..si crashbarul si piciorul meu drept.

Motocicleta s-a frecat pana la aripa de la toba spate atingand usor cu sidecase-ul drept coltul barii de masina, iar apoi a ricosat cu sidecaseul stang in parapetul de desparte linia de tramvai de sosea.

Domnisoara a coborat s-a uitat la masina si a bolborosit ca i-am zgariat-o si ca nu m-a vazut si ca ea pleaca de pe pod ca blocheaza circulatia si ca ma asteata in regie la coborare de pe pod.

Eu ma plangeam de durere la picior si imi era frica sa nu fie troznit ceva pe la oase.

Cutia de pe stanga a cazut si ma chinuiam sa o adun de pe sosea si sa o leg si pe cea dreapta sa nu o pierd pana cobor podu dupa duduie.

Nu apucasem sa ii iau numarul .

Am coborat dupa pod iar tanara domnita nustiu pe unde o fi coborat ca nu am mai dat de ea.

Nestiind numarul m-am dus la politie sa declar accidentul ca si avarii usoare .

Acolo m-am intalnit cu domnita care l-a un moment dat mi-a propus sa facem amiabila si eu as fi acceptat ca nu aveam chef de tot ttrambalaul pe la parchet spital si etc.

Din fericire nu a fost decat o contuzie fara oase rupte.

Dar ce sa vezi domnisoara imi propunea sa ii dau eu asigurarea pe motiv ca ea credea ca am lovito din spate in timp ce ma strecuram printre masini .

Ea a spus ca nu-mi da asigurarea ca ii creste pretul la urmatoarea ! Iar apoi mi-a spus sa nu ma mai prefac ca schiopat si ca ma doare ca nu sangerez ( nustiu in ce o mai fi fost implicata , dar parea dusa cu pluta...pur si simplu ma scotea din pepeni cu afirmatile ei stupide si am lasato intr-un colt al camerei si nu am vb cu ea pana am intrat in birou la politist)

Asta era versiunea ei si tind sa cred ca ea chiar nu ma vazut pentru ca nici nu cred ca s-a uitat in oglinda in momentul in care a schimbat banda.

Mai era si cu copil mic in spate din ce mi-a spus la sectie desi nu vazusem nimic dar nici nu am avut cand .( cu atat mai rau ca conducea asa avand un bebe...nu suport oamenii care pun in pericol viata copiiilor...)

eu la politie am declarat ca nu s-a asigurat cand a schimbat banda si m-a acrosat si am lovit si parapetul.

Politistul a cerut copia de pe camerele de pe basarab daca exista vreuna acolo sa se vada clar.

Acum vine intrebarea daca a apucat sa s-ncadreze pe banda fix in fata mea in timp ce franam eu sunt vinovat teoretic?!

Daca nu a apucat sa treaca cu toata masina pe banda , ea este vinovata ?!

Politistul ne-a spus ca cel care o sa fie vinovat ii face dosar penal ca nu se pupa declaratiile.

Cine este vinovat oare din punct de vedere legal ?!

 

pozele cu fiarele implicate !

Era bine sa chem eu politia si smurdul si etc ...dar am zis sa nu mai complic situatia pentru ca ma grabeam sa fac piatra craiului ...dar uite ca vrei sa fi om si altii nu-s!

Ce am invatat de aici , ca nu este bine sa te grabesti , ca nu este bine sa mergi neechipat ( lasasem intentionat genuncherele acasa ca nu aveam loc in cutii cand urcam sus pe munte )

Iar camera de filmat o aveam in topcase deorece vroiam sa ii tin bateria incarcata sa filmez traseul de creasta pe munte.

 

Motocicleta este ok , eu sunt ok, doar contuzii si dureri ..suportul de genti l-am indreptat.

sidecaseurile, trebuie altele.

Ma bucur ca mi-a facut Mihai de pe forum crashbar care sa salveze genunhii si oasele de tije ! si ca nu am avut pasagera cu mine !

Ingerasu era pe aproape ca falfaia repejor ca un vultur deasupra mea !

Grija mare si atentie la neatentia altora!

post-12320-0-38103900-1473683413_thumb.jpg

post-12320-0-26922300-1473683424_thumb.jpg

post-12320-0-95043900-1473683430_thumb.jpg

post-12320-0-61191100-1473683440_thumb.jpg

post-12320-0-27433100-1473683456_thumb.jpg

post-12320-0-84814000-1473683463_thumb.jpg

post-12320-0-27113000-1473683474_thumb.jpg

post-12320-0-64258300-1473683485_thumb.jpg

post-12320-0-35308700-1473683496_thumb.jpg

post-12320-0-53290700-1473683505_thumb.jpg

post-12320-0-86428100-1473683515_thumb.jpg

post-12320-0-72323800-1473683528_thumb.jpg

Editat de crazy_mouse_87
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 55
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mai mult decat clar este neasigurare la schimbarea benzii si neacordare de prioritate.

Bineinteles ca politistul o poate interpreta ca lovire din spate....depide acum si de verticalitatea celui care cerceteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca este lovita masina pe lateral nu are cum sa te bage la lovitura din spate. Intr-adevar, depinde foarte mult de ce PCR(pile, cunostinte si relatii) are cucoana...dar daca dai de un politist foarte ok, o sa o bage pe ea la nesemnalizarea si neasigurarea schimbarii de mers.

 

Asa am patit si eu in urma cu vreo 2 luni, un pusti s-a bagat in fata mea si a pus frana brusc, doar ca ala si-a asumat vina, eu nu am avut nimic si am rezolvat pe loc micile daune ale mobrei(cu bani transferat imediat) :)

Editat de Răzvan Drăgoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e lovitura din lateral, nu din spate, nu are de ce sa te scoata pe tine vinovat

Probabil maimuta aia o sa zica ca amicul nostru a calculat gresit cind filtra traficul prin stinga ei si s-a infipt intre audi si parapet, ea fiind in stationare.

Smechera gagica.

Probabil nu ai martori, este?

Cuvintul tau contra cuvintului ei, probabil culpa comuna. Daca politaiul nu are chef de complicatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la cum arata laterala si bara spate a audiului io zic sa te tii bine pe declaratii si explicatii. puncteaza foarte bine ca a intrat peste tine si a si inceput sa frane cand te-a atins cu lateralul, motiv pt care ai atins cu cutiile partea din spate a barii. daca politistul o sa considere ca ai frecat spatele cu crashbarul posibil sa o puna in carca ta. sper sa ai noroc si sa il enerveze si pe politist cat sa se prinda daca e duda sau nu.

succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce dreaq nu chemati salvarea, nu pot sa inteleg...
Cand esti dat jos de pe moto, NEAPARAT salvarea.

Cu salvarea de fata, nu mai este loc de gargara ieftina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ati bagat nici acum la cap. Suni la 112. Accident cu mobra ( contact cu o masina, mobra cazuta 112 direct , chiar daca nu te doare nimic, altfel ai neplaceri.) Salvare + politie obligatoriu. Daca esti tu vinovat si intrii intr- o masina si nu ai patit nimic esti ok , incerci amiabila. In orice alt caz ambulanta + politie . Toti ar trebuie sa faca la fel cu mobrele. Bafta si drumuri frumoase tuturor. Daca ai fi sunat ambulanta si politie tot tacamul puteai sa ceri daune morale contravaloarea cazarilor drumului si excursia pierduta, ai fi primit cateva milioane. Nu multe dar sa ai de un alt concediu. Acum mai greu. Mai ales cu proaste din astea trebuie sa fii ft strict sa aii anuleze permisul . Inca odata bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

subscriu la ce-au zis colegii

 

Doar cititi ZILNIC tot felul de ca.caturi si patanii si tot nu invatati nimic? SALVAREA / 112 nene. chiar daca nu ai nimic. Nu ai cu cine, cu astia in trafic.

 

Daca exista camere acolo si povestea ta e adevarata, nu are cum sa te scoata vinovat.

 

1) schimbarea directiei de mers fara semnalizare, 2) schimbarea directiei de mers fara a se asigura (neacordare de prioritate) 3) fals in declaratii

 

Sunt curios care o sa fie deznodamantul...


» Post actualizat in 12 Sep 2016 14:56

Fratello, exista sanse maricele sa fii vinovat pe principiul cine pupa-n poponeata plateste. Daca ai fost suficient de fazan sa nu chemi salvarea in prima secunda cand te-ai vazut imprastiat, iti meriti cu brio toata muia care o sa vina dupa accident.

 

tu esti mai destept ca restul, tu deja ii spui ca merita ce s-a intamplat. Nu, singurul care merita ai fi tu :)

 

Aveti un fel de a face niste afirmatii uneori.... majoritatea cand patesc o faza de genul nu raman complet lucizi si nu iau cele mai bune decizii pe moment..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratello, exista sanse maricele sa fii vinovat pe principiul cine pupa-n poponeata plateste. Daca ai fost suficient de fazan sa nu chemi salvarea in prima secunda cand te-ai vazut imprastiat, iti meriti cu brio toata muia care o sa vina dupa accident.

 

 

Nu e chiar asa si cu pupatul in poponeata, iar daca te uiti mai bine e in stanga spate pupatul nu e central ca sa fi 100 % el vinovat pentru nepastrarea dispantei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca s a intamplat accidentul ieri ai la dispozitie 24 de ore . Eu asa am patit am zis amiabila si apoi cand am vazut ca ala nu are de gand sa imi plateasca si nu stia sa scrie si nici sa citeasca, am mers la politie le am spus ca ma doare piciorul si mana m au trimis la spital si uite asa am rezolvat am luat si banii de la asigurare frumos pe el l au bagat fuga de la locul accidentului ca nu s a dus la politie si chiar m au amenintat ca tiganii si frumos dosar tot ce trebuie . Hai bafta si tie cand ati ajuns la politie ei erau obligati sa te intrebe daca te doare ceva sa te trimita la spital . Si urma sirul corect venea politia la fata locului si dupa 23 de ore le explicai cum a fost luau masuratori si tot bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu sunatul la 112 e un mit, nu stiu de unde a aparut... ai sunat la 112, si? Vine smurd/salvare, un echipaj de politie... daca nu e cu rani grave vei ajunge la accidente usoare, unde e egal cu 0 ca ai sunat tu inainte la 112.

Eu zic sa gasesti un martor, care intamplator se afla in trafic si a vazut ce s-a intamplat si pe care l-ai gasit ulterior. Daca nu exista filmari, martorul ala e singura ta sansa sa nu ajungi ca mine... si lovit, si amendat si cu permisul luat, chiar daca nu ai vina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Definitia legala a prioritatii te acopera teoretic si daca ti-a taiat fata si i-ai intrat in fund. Doar ca pentru asta trebuie filmare, altfel politistul nu se complica si scrie ca ai lovit din spate nepastrand distanta.

Trecând peste fineturi dintr-astea, aia pare sa fie lovita pana pe portiera, adica suficient de mult in lateral incat sa nu intri la clasicul "lovitura din spate". Spor cu inregistrarile, tot alea sunt cele mai bune in caz ca politistul are dubii

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La toate accidentele astea e induiosator cum nimeni nu opreste sa vada daca ala care a rașchetat asfaltul in fata lor e bine sau nu.

As opri macar sa dau numarul de telefon, chiar daca asta implica timp pierdut la politie ulterior.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt curios cum se termina. După mine ambii sunt vinovați de fugă de la locul accidentului. In primul rând nu ai voie sa muti vehiculele implicate într-un accident cu vitime. Nu trebuie să-ți rupi gâtul, coloana sau vreun picior ca să pozezi in victimă. Unii au declarat la poliție ca au facut atac de panică in urma accidentului și au chemat salvarea, in timp ce pe voi va tăvălesc astia pe jos și dacă sunt doar blugii rupți in genunchi ziceți că nu aveți nimic.

Amiabilă poți face doar cât sunt implicați doar doi participanți in accident:

"Constatarea amiabila se poate realiza doar daca s-a produs un accident rutier fara vatamari corporale, doar cu pagube materiale si in care sunt implicate maximum doua vehicule , care detin asigurare RCA valabila la data producerii accidentului. Trebuie sa fiti atenti daca din accident nu au rezultat pagube si la alte structuri (stalpi, garduri, cladiri etc.), caz in care evenimentul trebuie raportat la Politie."

Sursa hotnews.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu sunatul la 112 e un mit, nu stiu de unde a aparut... ai sunat la 112, si? Vine smurd/salvare, un echipaj de politie... daca nu e cu rani grave vei ajunge la accidente usoare, unde e egal cu 0 ca ai sunat tu inainte la 112.

Daca suni la 112 si spui ca e accident de motocicleta cu victime, automat vine salvarea. Chiar daca nu ai semne vizibile, salvarea te duce la spital si iti face investigatii, iar politia deschide automat dosar. Ca victima, poti depune plangere penala impotriva vinovatului in termen de 90 de zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vine si te duce la spital, da (eu am refuzat pt ca nu aveam motiv). Se deschide dosar, da. Si daca, in urma declaratiilor, esti gasit tu vinovat? Nu te ajuta cu absolut nimic faptul ca ai pierdut timpul tau si al medicilor in spital. Si plangere penala depui degeaba, din moment ce tu esti considerat vinovatul.

E vorba de un accident rutier, vatamarea minora nu inseamna absolut nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...