Sari la conținut

accident pod basarab


crazy_mouse_87
 Share

Postări Recomandate

Vine si te duce la spital, da (eu am refuzat pt ca nu aveam motiv). Se deschide dosar, da. Si daca, in urma declaratiilor, esti gasit tu vinovat? Nu te ajuta cu absolut nimic faptul ca ai pierdut timpul tau si al medicilor in spital. Si plangere penala depui degeaba, din moment ce tu esti considerat vinovatul.

E vorba de un accident rutier, vatamarea minora nu inseamna absolut nimic.

 

Acum depinde de situatie daca esti tu vinovat sau nu. In cazul in care politistul constatator scrie in proces verbal cine a gresit si de ce si ala nu esti tu, apoi poti sta linistit. Eu nu am facut plangere penala impotriva vitei care m-a lovit, desi poate ar fi trebuit. Insa si eu, exact ca tine, am zis ca nu am nevoie. Ma durea putin piciorul, motorul era atins doar pe crashbar, scarita si capul de ghidon si niste zgarieturi ce au iesit cu polish. Top case-ul a fost mai julit, insa aia e. Problema e ca aia care m-a lovit a considerat chiar si la politie ca ea nu a facut nimic rau si s-a luat in gura si cu politistul, care a pus-o la punct imediat.

 

La accident de motocicleta e bine totusi sa mergi pana la spital sa fii sigur ca nu ai nimic intern, cu efecte care sa apara cand deja e prea tarziu. Am auzit de cazuri in care tipul a cazut cu motocicleta, a zis ca nu are nimic si apoi a facut hemoragie interna si a murit la cateva ore dupa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 55
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Apropos de cele spuse mai sus, eu m-am imprastiat singur si nu am chemat salvarea. M-am dus frumusel singur la spital la urgente si garcea a vrut sa-mi ia permisu pentru ca era accident cu victima. Automat cand vine salvarea vine si echipaj de politie (cand e accident cu victima). Eu am fost victima mea si era sa ma aleg cu dosar penal daca nu impingeam niste banuti. Pe mine nu m-au lasat sa plec de la spital pana nu mi-au facut toate investigatiile (asa e procedura). Deci daca venea salvarea eu zic ca erai mai castigat.

 

Succes iti doresc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt curios cum se termina. După mine ambii sunt vinovați de fugă de la locul accidentului. In primul rând nu ai voie sa muti vehiculele implicate într-un accident cu vitime. Nu trebuie să-ți rupi gâtul, coloana sau vreun picior ca să pozezi in victimă. Unii au declarat la poliție ca au facut atac de panică in urma accidentului și au chemat salvarea, in timp ce pe voi va tăvălesc astia pe jos și dacă sunt doar blugii rupți in genunchi ziceți că nu aveți nimic.

Amiabilă poți face doar cât sunt implicați doar doi participanți in accident:

"Constatarea amiabila se poate realiza doar daca s-a produs un accident rutier fara vatamari corporale, doar cu pagube materiale si in care sunt implicate maximum doua vehicule , care detin asigurare RCA valabila la data producerii accidentului. Trebuie sa fiti atenti daca din accident nu au rezultat pagube si la alte structuri (stalpi, garduri, cladiri etc.), caz in care evenimentul trebuie raportat la Politie."

Sursa hotnews.ro

Cand o sa faci diferenta intre accident si tamponare, atunci ai sa realizezi ce prostii ai scris aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cand o sa faci diferenta intre accident si tamponare, atunci ai sa realizezi ce prostii ai scris aici.

Eu chiar sunt curios care e diferența dintre accident si tamponare. Eventual cu articolele aferente din codul rutier...

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am trait pe pielea mea ce inseamna Garcea romanesc....stai in coloana, astepti, vezi ca nu se misca coloana, te asiguri fata-spate, ,vezi ca nu misca nimeni..si incepi sa intorci...subit un taximetrist Pelicanist intra in depasire pe contrasens (a se citi in stanga celor 2 linii de tramvai!) si te zgarie....iar Garcea decide ca tu, pe motiv ca TU ai inceput manevra inaintea lui, tre sa ai carnet suspendat,amenda, si ala e inocent...ca, desi mergea pe contrasens...nu conteaza, ca linia nu e continua, si ala, dupa Garcea, legal putea sa piarda si controlul masinii......vanatori de accidente gramada in tara asta...si Garcea ii tine in puf.

 

(fapta traita de mine la geniile de la accidente usoare de langa Vitan, carora le doresc sa pateasca in civil exact ce am patit eu, sa vedem daca mai judeca dupa regula asta..si care apoi isi recomanda verii de a treia cu service-ul in faliment pentru reparatii)

Editat de Darkthor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai lovit masina din fata in lateralul barii spate, sau in aripa spate pina in usa spate pasager, ai toate sansele, spre 100% sa fii vinovat pt nepastrarea distantei fata de vehiculul din fata. Patit personal. Pariu pe cit vreti voi ca motociclistul implicat iese vinovat. Nu e vorba de ce ne dorim noi, ci de cum se finalizeaza. Data viitoare, distanta mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand o sa faci diferenta intre accident si tamponare, atunci ai sa realizezi ce prostii ai scris aici.

Dacă după tine ce a scris colegul in primul post e tamponare, eu ma retrag din discuție.

Ca să fi fost încadrat ca accident trebuia sa-l arunce de pe pod sau să treacă cu mașina peste el?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hahahha,tampita asta ma lovit și pe mine,in curba din fata ambasada Chinei. O idioata. I-a luat carnetul la proasta. Tu fraier ca nu ai sunat la 112 și nu plecai de pe pod. Data viitoare sa ții minte. Suni la 112 indiferent ce se întâmplă, în ciuda la tot ce spun colegii ca nu vin etc. Ba da vin.... Poteci cu soare :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 accidente ? Si inca e lasata sa circule pe strada. In plm cu legile lor. Lasa toate vacile pe strada. Ar trebui suspendat carnetul ala vreo 2-3 anisori apoi sa dea examen iar.

N-ai fost atent, fomeia e stresata fiindca al 5-lea accident o sa ii creasca RCA-ul pina la cer, probabil are o clasa de risc fabuloasa.

Asa se educa bizonul, cu atac la punga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hahahha,tampita asta ma lovit și pe mine,in curba din fata ambasada Chinei. O idioata. I-a luat carnetul la proasta. Tu fraier ca nu ai sunat la 112 și nu plecai de pe pod. Data viitoare sa ții minte. Suni la 112 indiferent ce se întâmplă, în ciuda la tot ce spun colegii ca nu vin etc. Ba da vin.... Poteci cu soare :)

Sper ca nu in aceeasi zi..Din pacate i-au returnat permisul..

Editat de iulia_boris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ai fost atent, fomeia e stresata fiindca al 5-lea accident o sa ii creasca RCA-ul pina la cer, probabil are o clasa de risc fabuloasa.

Si apoi face rca pe numele mamei, matusa, sotul, ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ezact.Asa m-a trosnit si pe mine o proasta,io fiind cu masina,avand asigurare la Carpatica pe numele soacrei.Foarte convenabil..Am cam luat-o in suturi la auzul vestii..Culmea? Barba'su este motociclist inveterat ,asta pt ca tot va plangeti voi de aia cu asigurari de rahat.Vorba aia 'fa ce zice popa nu ce face popa'..Pana sa ma cheme Carpatica deja dadusem troaca la Rabla..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie să-ți rupi gâtul, coloana sau vreun picior ca să pozezi in victimă. Unii au declarat la poliție ca au facut atac de panică in urma accidentului și au chemat salvarea, in timp ce pe voi va tăvălesc astia pe jos și dacă sunt doar blugii rupți in genunchi ziceți că nu aveți nimic.

cam ai drepate. motociclistii sunt "barbati adevarati" si nu se uita la cateva juituri, 2 coste fisurate... etc. alea-s nimicuri...

trebuia sa ramana pe pozitie si sa cheme salvarea / politia, eventual sa stea pe jos pana veneau...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ce rezolva cu asta?

 

Vedea si politia dinamica accidentului pe viu, nu din declaratiile mincinoase ale unei proaste care nu stie sa conduca sau a unor martori cacaciosi. Cand m-a lovit pe mine taximetrista c_urului mahalagioaica insista sa mute masina, pe motiv sa eliberam strada. I-am zis ca nu muta nimic pana nu vine politia si asa s-a intamplat, iar politia mi-a dat castig de caz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faceti diferenta intre accident cu victime si accident usor la care vine salvarea doar ca sa constate. La mine a venit politia, si-a notat datele si m-a trimis la accidente usoare, pt ca eram intreg. Atat. Nici macar n-au intrebat ce s-a intamplat.

La tine a fost ceva mai rau si alt tip de situatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faceti diferenta intre accident cu victime si accident usor la care vine salvarea doar ca sa constate. La mine a venit politia, si-a notat datele si m-a trimis la accidente usoare, pt ca eram intreg. Atat. Nici macar n-au intrebat ce s-a intamplat.

La tine a fost ceva mai rau si alt tip de situatie.

 

Pai nici la mine nu se vedea nimic si nu am avut nimic rupt, julit. Doar niste vanatai au aparut dupa, dar am mers la spital pt investigatii. Ideea e ca dupa accident ti se descarca multa adrenalina si nu simti cu adevarat daca te doare ceva, asa ca indicat e sa te duci totusi la spital pentru investigatii. E mai bine sa fii sigur decat sa apara complicatii dupa.

Editat de dionysos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faceti diferenta intre accident cu victime si accident usor la care vine salvarea doar ca sa constate. La mine a venit politia, si-a notat datele si m-a trimis la accidente usoare, pt ca eram intreg. Atat. Nici macar n-au intrebat ce s-a intamplat.

La tine a fost ceva mai rau si alt tip de situatie.

Chiar nu ai învăţat nimic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...