Sari la conținut

lipire ecran bord


XaeL
 Share

Postări Recomandate

am o crapatura pe geamul de plastic al bordului motocicletei. marginile sunt usor deplasate, se vede spatiu intre ele. problema e ca vine sezonul umed si o sa intre apa, iar geamul nu se gaseste ca atare si oricum nu ar fi usor de schimbat datorita modului de asamblare.

am incercat o carpeala cu folie de protectie de tableta, pusa pur si simplu peste geam, dar geamul nu e perfect plat si folia se desprinde.

Deci, romaneste, m-am gandit sa il lipesc. intrebarea e, cu ce? trebuie sa fie, bineinteles, transparent si nu atat de fluid incat sa curga in display cand il aplic

post-93642-0-30756600-1473867492_thumb.jpg

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai putea să încerci la cei care repară parbrize. Deși materialul este diferit, merită încercat.

Dacă nu, cred că trebuie să încerci să desfaci geamul de la bord și să-i înlocuiești geamul cu o bucată de plexi tăiată pe măsură.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu letconu boss :grinbandit:

+1. O sa arate ca ... c.uru, dar conteaza mai putin (numa sa si vezi ceva).

 

Varianta 2: da o tura la dedeman si cauta plexi. Iei o bucata (20-40 de lei), ceva imi spune ca totusi smecheria se desface mai mult sau mai putin usor si dai geamul jos, iei model dupa cel vechi - tai cum vrei (cutter, panza de bomfaier), incalzesti marginile un pic sa fii sigur ca rezista in timp (sa nu iti crape de la taietura) si asta e.

 

Varianta 3: iei ceva lipici bun mai lichid (merge si din ala bicomponent - eu aveam de la lidl ceva decent), bagi niste banda de maschezi in jurul crapaturii, dai cu cutterul sa faci un pic sant si cu smirghel sa prinda si dai cu batul de chibrit pe acolo. Cred ca e cea mai la indemana varianta.

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

geamul e ..3D. adica are o portiune care se curbeaza pe dupa marginea de sus a bordului.

adica nu prea merge facut din plexiglas. sau o merge cu ceva cunostinte avansate

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

folie nu gorila glass

folie. decupata de mine dupa forma ecranului. nu sta lipita. e de tableta pentru ca de telefon nu era suficient de mare. dar e o simpla folie.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma gandesc ca el mai corect ar fi sa il scoti si sa il lipesti. Trebuie sa stii exact din ce material este facut ca sa nu ai surprize la lipire si mai ales dupa.

Fa o vizita la LOCTITE pe site si vezi ca adezivi au pentru materialul din care o fi facut geamul. Apoi gasesti un distribuitor - tot pe site - si sper sa rezolvi problema. Eu de ex. am avut de lipit un cauciuc pe lemn si, contrar credintei generale ca ''prelandezu'' este perfect, am gasit un adeziv special care a functionat perfect (Loctite 454).

Ai grija ca exista adezivi (gen Superglue) care emana ceva timp dupa lipire vapori care iti pot ataca ce mai ai prin bordul motocicletei (nu am fost prea tare la chimie dar am impresia ca sunt ceva compusi acrilici care nu sunt prea prietenosi).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

folie. decupata de mine dupa forma ecranului. nu sta lipita. e de tableta pentru ca de telefon nu era suficient de mare. dar e o simpla folie.

Autocolant transparent. Daca nu stii de unde sa cumperi te pot directiona eu.

Il decupezi pe dimensiune, incalzesti cu feonul si-l aplici, acolo ramane

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

desfa bordul, scoate geamul, crapa si centimetrul ala intact de jos incat sa poti separa bucatile k lumea si da pe ambele muchii cu picatura. ar trebui sa tina exact pana strangi bani de alt bord intact. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca il poti da jos,da-l.Si lipeste ca lumea cu Loctite 401.Daca nu poti sa il dai jos,tot cu Loctite aspiri intr-o seringa de 1 ml un gram de lichid si apoi finut pui pe geam.Eu asa am facut si cu farul si cu stopul fratelui meu la masina.Veci pururi amin nu a intrat apa si nici nu s-a desprins.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca e vorba de nenea de la penultima scara de bloc inainte de agip (valea cascadelor x iuliu maniu), sustin si eu afirmatia lui Eusebiu.

am facut un far de iveco la el odata si a iesit 3,14zda.

lipeste, dezlipeste, face mulaje la cald cu plexi dupa forma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca e vorba de nenea de la penultima scara de bloc inainte de agip (valea cascadelor x iuliu maniu), sustin si eu afirmatia lui Eusebiu.

am facut un far de iveco la el odata si a iesit 3,14zda.

lipeste, dezlipeste, face mulaje la cald cu plexi dupa forma.

are atelierul intr-un gang parca!

Editat de Eusebiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o solutie mult mai simpla si eleganta. Se gasesc pe ebay carcase de bord, made in China, se potrivesc 99% , adica perfect.La modelul tau de moto, sigur exista. Recuperezi doar partea de deasupra , partea de jos o vinzi (sint multe borduri care au bulbii de prindere rupti). De costat, ar trebui pina in 30$ cu transport inclus. La Yamaha am adus citeva carcase de bord, prima acum 3 ani, nu s-a matuit inca. Merita toti banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...