Jump to content

Cum poți strânge bani pentru o motocicleta ?

TCosmin7
 Share

Recommended Posts

• Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Si eu imi doream la 18 ani, dar nu am reusit sa-mi cumpar pana la 23 ca nu am avut bani. In principiu, trebuie sa muncesti si sa faci sacrificii, renuntand la mici placeri care nu iti aduc nimic cu care sa ramai. Sfatul meu este sa-ti deschizi un cont in banca in care sa pui orice ban in plus sau economisit, astfel incat sa nu ai acces tot timpul la acei bani. Te comporti ca si cum nu-i mai ai, nu te raportezi la ei si ai sa vezi ca se strang incet, incet.

Hmm... ai putea incerca varianta clasica: iti iei bacu', faci o facultate (poate si master), te angajezi, strangi bani (sau faci credit) si iti cumperi echipament + moto.

Sau te apuci de vandut droguri (poti chiar sa si cresti, dar trebuie sa ai unde), te rogi sa nu te prinda, strangi bani etc.

Ai putea incerca si varianta "rinichiul", dar s-a putea sa fie ceva mai dureroasa.

Îmi place foarte mult honda cbr 600 din 2004 neagra e culoarea mea preferata .

Vezi ca e cam puternica pentru inceput si iti mai trebuie si bani pentru o casca decenta, geaca cu protectii, ghete, manusi...

» Post actualizat in 15 Sep 2016 15:35

Cu sau fara coaja.

superbec vinde seminte de scandal :eek:

M-am gândit la toate dar parcă e prea mult timp sa aștepți pana la 24 de ani sa iti iei una . Deocamdată am un scuter de 50 (fuge bine) , am condus și de 200 , dar nu e asta faza ... Mulți mă iau în râs de fiecare data când spun ca peste 6 ani îmi voi lua motor . Pana atunci multe motociclete se vor scumpi. Stiu ca e foarte frumos viata pe o motocicleta, am fost vara aceasta la vreo doua parade moto si am rămas fără cuvinte.

lol, gaseste o proasta, vrajeste-o 2-3 luni si roag-o (asta e secretul, sa o faca din dragoste) sa se duca la produs in germania/elvetia/franta/belgia, spania (in spania mai merge dar se castiga foarte putin, au venit toate ruptele care rezolva tot pe 20 de euro), in functie de cat de proasta e3 o sa te tina intre un an si 3-4 sau, mai rau (zic mai rau ca alea-s asa de proaste incat de lipsesti pana la urma de bani) toata viata. cum a plecat madam s-arphute sa te astepti la minim 2000 de euro pe luna. acum daca te duce capul sa tii mai multe proaste e treaba ta... lasa facultatile, eu am doua (da, fara misto), si ma chac pe ele, viata trebuie traita cat mai mult, nu cat mai tarziu! in plus e imoral sa nu taxezi un prost sau o proasta, asta sa tii minte de la un vulpoi mai batran...

» Post actualizat in 15 Sep 2016 16:03

lol, gaseste o proasta, vrajeste-o 2-3 luni si roag-o (asta e secretul, sa o faca din dragoste) sa se duca la produs in germania/elvetia/franta/belgia, spania (in spania mai merge dar se castiga foarte putin, au venit toate ruptele care rezolva tot pe 20 de euro), in functie de cat de proasta e3 o sa te tina intre un an si 3-4 sau, mai rau (zic mai rau ca alea-s asa de proaste incat de lipsesti pana la urma de bani) toata viata. cum a plecat madam s-arphute sa te astepti la minim 2000 de euro pe luna. acum daca te duce capul sa tii mai multe proaste e treaba ta... lasa facultatile, eu am doua (da, fara misto), si ma chac pe ele, viata trebuie traita cat mai mult, nu cat mai tarziu! in plus e imoral sa nu taxezi un prost sau o proasta, asta sa tii minte de la un vulpoi mai batran... SCUFITA ROSIE

Mulți mă iau în râs de fiecare data când spun ca peste 6 ani îmi voi lua motor

Și la A2 tot motorete sunt.

Iar după 2 ani de A2 (adică la 20 de ani, presupunând că iei A2-ul acum) poți să iei categoria A. Numai bine, o să ai timp de strâns bani.

Cosmine...sincer,chit ca la 26 de ani mai chiorasti,mai chelesti,te mai doare spatele si uneori genunchii de la atata motociclit...uite de aia ma bucur foarte mult ca am "scapat" de 18 ani ,cand toate visele erau foarte departe de implinire.Ma rog,si acum sunt la fel de multe,dar macar motocicleta nu mai e un vis :laugh: .Hai cu...imbatranirea.(adica ai rabdare,baga tare si candva..o sa o ai)

M-am gândit la toate dar parcă e prea mult timp sa aștepți pana la 24 de ani sa iti iei una . Deocamdată am un scuter de 50 (fuge bine) , am condus și de 200 , dar nu e asta faza ... Mulți mă iau în râs de fiecare data când spun ca peste 6 ani îmi voi lua motor . Pana atunci multe motociclete se vor scumpi. Stiu ca e foarte frumos viata pe o motocicleta, am fost vara aceasta la vreo doua parade moto si am rămas fără cuvinte.

Dupa cum vorbesti cu "fuge bine", "cbr 600", "am 18 ani" si "parca pare prea departe sa astept dupa permis" .... imi e frica pentru siguranta ta ... si a mea :)))