Sari la conținut

B55CVJ


dimake
 Share

Postări Recomandate

Salutare colegi, azi dimineata am trecut printr-o situatie noua, si as vrea sa va cer parerea/sfatul (am scapat fara accident)

 

Direcatia Obor -> Lizeanu: ies din pasaj pe prima banda, ma incadrez pe prima banda a bulevardului (cea care face dreapta spre maica domnului) la o viteza de aprox 40km/h cand de pe banda din stanga mea un (cuvant urat) cu B 55 CVJ trage dreapta de volan si imi taie fata, insa avand viteza corespunzatoare apuc sa ma opresc pana sa intru in el. Primul meu gand a fost ca o sa isi ceara scuze, dar el a facut exact opusul si a accelerat. Intre timp da verde si bineinteles ca nu face dreapta si o tine inainte, iar instinctul a fost sa ma duc dupa el sa lamurim problema. Zis si facut, il ajung din urma pana in semafor cu spitalul colentina, el a doua banda eu a treia, si mergand in paralel ii fac semn ca e chior si nu foloseste oglinzile. Atat i-a trebuit ratatului sa vada ca ii reprosez eu ceva, ca si a tras intentionat stanga de volan sa intre in mine, intrand pe banda 3 pe care ma aflam. Norocul meu a fost ca nu am prins carosabil umed (de la baietii din adp care uda asfaltul cu apa din dambovita) si cand am dat in frane am reusit sa reduc suficient viteza incat sa nu ma darame retardatul.

 

Neavand camera cu care sa fi inregistrat evenimentul, exista vreo sansa daca formulez o plangere la politie, in conditiile in care eu ii stiu doar numarul si ar fi cuvantul meu impotriva cuvantului lui?

 

Multumesc

Editat de dimake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Facut si asta. Cat timp nu ai martor/dovezi, nici nu il cheama/cauta sa il intrebe de sanatate. Camera sau retinut numarul si cand te mai intalnesti cu el, stai linistit pana coboara si vorbesti serios cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa faci o sesizare la Brigada Rutiera si e posibil sa il cheme sa il mai tempereze. Alte masuri nu cred ca pot lua impotriva lui...

O am in vedere

 

Facut si asta. Cat timp nu ai martor/dovezi, nici nu il cheama/cauta sa il intrebe de sanatate. Camera sau retinut numarul si cand te mai intalnesti cu el, stai linistit pana coboara si vorbesti serios cu el.

Stiu ca o camera ar fi facut o diferenta, dar dupa ziua de azi o sa incep sa-mi caut una

 

Cum arată conserva? (culoare,marcă)

Conserva era o Dacia Dokker sau Lodgy, de culoare alba, iar muratura avea mustata si in jur de 55 ani

Editat de dimake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare colegi, azi dimineata am trecut printr-o situatie noua, si as vrea sa va cer parerea/sfatul (am scapat fara accident)

 

Direcatia Obor -> Lizeanu: ies din pasaj pe prima banda, ma incadrez pe prima banda a bulevardului (cea care face dreapta spre maica domnului) la o viteza de aprox 40km/h cand de pe banda din stanga mea un (cuvant urat) cu B 55 CVJ trage dreapta de volan si imi taie fata, insa avand viteza corespunzatoare apuc sa ma opresc pana sa intru in el. Primul meu gand a fost ca o sa isi ceara scuze, dar el a facut exact opusul si a accelerat. Intre timp da verde si bineinteles ca nu face dreapta si o tine inainte, iar instinctul a fost sa ma duc dupa el sa lamurim problema. Zis si facut, il ajung din urma pana in semafor cu spitalul colentina, el a doua banda eu a treia, si mergand in paralel ii fac semn ca e chior si nu foloseste oglinzile. Atat i-a trebuit ratatului sa vada ca ii reprosez eu ceva, ca si a tras intentionat stanga de volan sa intre in mine, intrand pe banda 3 pe care ma aflam. Norocul meu a fost ca nu am prins carosabil umed (de la baietii din adp care uda asfaltul cu apa din dambovita) si cand am dat in frane am reusit sa reduc suficient viteza incat sa nu ma darame retardatul.

 

Neavand camera cu care sa fi inregistrat evenimentul, exista vreo sansa daca formulez o plangere la politie, in conditiile in care eu ii stiu doar numarul si ar fi cuvantul meu impotriva cuvantului lui?

 

Multumesc

nu poti face nimic. iar din numeroasele povesti de pe forum am invatat deja ca nu te iei dupa idioti de genul asta pentru ca nu ai ce castiga.

daca ai camera poti depunde plangere pt ..nu stiu? tentativa de omor? asta daca e evident ca vrea sa dea cu masina peste tine.

vezi ca uneori nici daca ai camera nu conteaza, pt ca pot avea chiar si numere false si te pot calca intentiont cu masina fara remuscari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa vorbesc si cu cineva la rutiera sa il intreb daca rezolv ceva, insa din ce imi spuneti voi va trebui sa ma impac cu situatia si sa trec mai departe.

Problema care ma deranjeaza si mai tare e ca muratura poate recidiva si poate data viitoare chiar ii reuseste "manevra"

 

Sunt posesor si de categ B pe care am obtinut-o acu aproape 10 ani, insa nu mi-a trecut niciodata prin cap sa dau peste cineva expus (biciclist, motociclist, cu trotineta etc) daca am avut o sicanare/altercatie cu el. Nu inteleg ce om debil trebuie sa fii ca sa si treci la fapte.

 

Campers, dupa intamplarea de azi iti dau dreptate, camera ar trebui sa fie nelipsita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu il mai asteptam si la urmatorul semafor si ii rupeam minim oglinda...

 

astea sunt faze din care poti sa iesi foarte prost.... circul poate sa devina foarte mare, si te alegi cu minim amenda + plata daune.

 

ideal ar fi sa fie filmarea si reclamat la politie si nici atunci nu rezolvi mare lucru.

» Post actualizat in 16 Sep 2016 06:26

eu am fost chemat cu mandat in 2008 la siguranta circulatiei BV, unde am aflat ca in urma cu 3,5 luni am provocat un accident si am fugit de la locul accidentului.

 

in situatii obisnuite nu as putea detalia prea mult ce am facut intr-o zi obisnuita cu cateva luni in urma, dar in ziua respectiva am avaut un deces in familie si nu am parasit localitatea de resedinta, deci implicit nici in BV nu am fost...

 

a urmat inca o sesiune cu pagubitul, martori & stuff, ocaze in care am aflat ca reclamatia a fost facuta exclusiv pe baza numarului de inmatriculare (al meu) dar masina era o Lada albastra (eu aveam Renault gri).

 

reclamantul a facut ciocul mic, ca greseala, confuzie, ca nu a vazut bine, ca martorul a gresit... plm....

politistul a zis ca este case closed, si daca am ceva probleme (eu am facut scandal pentru fals in declaratii ale celor doi) sa fac sesizare, imi da duplicat dupa dosar si sa ii dau in judecata pentru calomnie ca in momentul de fata nu mai este de competenta lor....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Urmarit animal biped cu mustata pana la destinatie

2. Notat adresa

3. Mers la deozitul de materiale de constructii din colt si cumparat cuie

4. Intors inapoi la locul de parcare al bipedului cu mustata, te impiedici si scapi cuiele mai prin dreptul rotilor, sprijinite intre anvelope si carosabil cu partea scutita in sus.

5. Iei putina distanta, dar nu prea multa si te bucuri de rezultate.

Editat de Adixgl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu il mai asteptam si la urmatorul semafor si ii rupeam minim oglinda...

Onda, Florinelu are dreptate, tu ca si motociclist decat sifonat poti sa iesi la intalnirea cu astfel de specimene. Mi-a trecut si asta prin gand, dar daca el era in stare sa dea peste mine, n-am vrut sa risc

 

1. Urmarit animal biped cu mustata pana la destinatie

2. Notat adresa

3. Mers la deozitul de materiale de constructii din colt si cumparat cuie

4. Intors inapoi la locul de parcare al bipedului cu mustata, te impiedici si scapi cuiele mai prin dreptul rotilor, sprijinite intre anvelope si carosabil cu partea scutita in sus.

5. Iei putina distanta, dar nu prea multa si te bucuri de rezultate.

You made my day :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg ce spuneti, dar fiind "atacat" de doua ori in cateva zeci de secunde, neavand camera si stiind ca nu am ce i face, ii rupeam oglinda frate! Iti imaginezi ca as fii plin de nervi...deci nu scapa! Acum ca e sau nu legal...

» Post actualizat in 16 Sep 2016 07:02

Adica m.uistul imi pune viata in pericol de doua ori iar eu stau si rabd? Asta nu se poate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg ce spuneti, dar fiind "atacat" de doua ori in cateva zeci de secunde, neavand camera si stiind ca nu am ce i face, ii rupeam oglinda frate! Iti imaginezi ca as fii plin de nervi...deci nu scapa! Acum ca e sau nu legal...

» Post actualizat in 16 Sep 2016 07:02

Adica m.uistul imi pune viata in pericol de doua ori iar eu stau si rabd? Asta nu se poate!

Eu l-am alergat pe unu cu loganu pe Colentina de mi-au sarit ochii (l-am alergat pe jos , ca se facea ca da cu masina peste mine - era cu gagica sa o impresioneze). Puneam mobra pe cric fugeam dupa el ca era aglomerat. Nu l-am prins dar.....mai bine asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg ce spuneti, dar fiind "atacat" de doua ori in cateva zeci de secunde, neavand camera si stiind ca nu am ce i face, ii rupeam oglinda frate! Iti imaginezi ca as fii plin de nervi...deci nu scapa! Acum ca e sau nu legal...

» Post actualizat in 16 Sep 2016 07:02

Adica m.uistul imi pune viata in pericol de doua ori iar eu stau si rabd? Asta nu se poate!

 

asa au facut si la Sanzieni... au actionat instinctiv...

 

poti sa iei masuri mai inteligente...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astfel de lucruri se intampla zilnic in trafic. cea mai buna decizie e sa iti vezi de drumul tau si sa mergi si mai prudent pe viitor. alergatul tampitilor sau neatentilor prin trafic nu o sa iti imbunatateasca nici starea de spirit, nici nu da timpul inapoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...