Sari la conținut

Curatare toba inox


Saw
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Am nevoie de niste sfaturi privind curatarea unei tobe de inox pe care s-a topit husa motocicletei. E destul de mult plastic topit in locul in care a atins husa. Cu ce as putea sa dau pe tobe sa se ia cat mai usor mizeria aia?

a gandesc sa le incalzesc si am mai folosit CIF cu alte ocazii, dar pentru urme de talpa mult mai mici decat ce e acum pe ele.

 

Multumesc anticipat pentru sfaturi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cureti cu lemn cat e calda. Dupa care folie de aluminiu de la ciocolata (ca sa ai energie sa freci toba). Vezi ca mai e un topic pe aici pe undeva, legat de subiectul asta, asa imi aduc eu aminte...

 

Iote-l:
/index.php?/topic/739243-husa-lipita-de-tobe/?hl=%2Bfolie+%2Baluminiu+%2Btoba&do=findComment&comment=4199440

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu toba calda racai usor cu o lama de cutter, fara sa atingi metalul. Dupa aia cu un lemn moale (brad) cat se poate. Dupa ce se raceste pui o carpa cu nitrodiluant sau acetona peste ramasitele de plastic, lasi "la inmuiat", mai freci, iar lasi la inmuiat, iar freci... Cu pasta polish dai la final.

Cu metoda asta am scos juma' de toc de gheata de pe toba, ditamai bucata topita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

E ok autosol-ul dar daca are ''material mult '' nu iese . Lasa evacuarea sa se incalzeasca -implicit si plasticul , apoi cu o carpa umeda dai jos ''grosul'' . Dupa aia poti freca cu autosol (o sa ai ceva de frecat ) si la final da cu un un ''blue remover'' , o sa arate ca noi . Cred ca toti care au evacuari cromate au avut macar odata o problema de genul asta....

Editat de JUST4TNT
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit sa scot mizeria. Am incalzit tobele, am dat cu niste spray de curatat lantul, am dat cu diluant si am frecat cu un burete de vase cu sarma. Oricum tobele nu erau in stare "perfecta", deci micile zgarieturi nu reprezinta o problema. Cand o sa am mai mult timp de frecat, am sa le polishez cu mai multa dragoste :). Oricum, poza de "after" e facuta cu blitzul si din cauza asta sunt amplificate toate imperfectiunile. In realitate arata mult mai bine.

 

post-67721-0-34901700-1474804252_thumb.jpg post-67721-0-46136900-1474804255_thumb.jpg

Editat de Saw
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...