Sari la conținut

Cric central home made?


R4DIKL
 Share

Postări Recomandate

Salut. Aveti idee cine poate face un cric central pentru o Yamaha XT 600? Ar trebui sa arate cam asa:

 

http://shop.sw-motech.com/en/4052572007006.htm

 

Am cautat pe net si la dezmembrari, dar baietii care le-au desfacut se pare ca nu umblau pe coclauri cu astfel de mofturi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

I-am contactat. Nu fac pentru modelul meu...

» Post actualizat in 22 Sep 2016 06:47

E un băiat în Ploiești, Mihai Sandu, el trage de fiare de genul ăsta. Are si un topic pe la servicii, parcă.

 

Investighez. :peace:

» Post actualizat in 22 Sep 2016 07:01

E un băiat în Ploiești, Mihai Sandu, el trage de fiare de genul ăsta. Are si un topic pe la servicii, parcă.

 

 

 

L-am cautat. Nu mai preia comenzi. Isi suspenda activitatea pentru 1 an.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oarecum legat de subiectul discutat...

 

Eu am (la F650gs) un cric central care mi-a ramas mic, in sensul ca am inaltat spatele cu 5 cm si acum e prea scurt cricul central. In consecinta as vrea sa il prelungesc cu 35mm. Pentru asta trebuie taiate "picioarele" la flex si sudate niste prelungitoare de 35mm, eventual ranforsat totul cu o teava mai subtire pe interior.

 

Stiti pe cineva care se pricepe la genul asta de manopera? Sau mai bine sa ma duc la mosuletii de pe Colentina care repara tobe si sudeaza cu autogenul? Thanks

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiti pe cineva care se pricepe la genul asta de manopera? Sau mai bine sa ma duc la mosuletii de pe Colentina care repara tobe si sudeaza cu autogenul? Thanks

orice habarnist cu un mig-mag e in stare sa faca ce vrei tu , nu te duce la mosuleti cu autogenul, am vazut destule crickuri centrale rupte , sunt facute dintr-o teava foarte subtire ,daca pui autogenul pe ele nu mai ramane mare lucru si ruginesc de 3 ori mai repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate si cu electrod, cu invertor, un pic de atentie si curentul reglat corect. Asa l-am reparat pe al meu cand s-a rupt (oboseala si material subtire).

si cu plamada de bivol se poate , dar nu tine mult :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru asta trebuie taiate "picioarele" la flex si sudate niste prelungitoare de 35mm, eventual ranforsat totul cu o teava mai subtire pe interior.

Eu nu l-as taia, asi incerca sa-l lungesc fara sa-l afectez definitiv. Poate la un moment dat vei avea nevoie sa revii la configuratia initiala. (tu sau un viitor potential client)

Pune o poza de detaliu cu cricul, poate primesti idei mai bune decat cea cu taiat+ prelungit+sudat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma gandeam sa sudez pur si simplu tevile una in prelungirea celeilalte, ci cum spuneam, pe interior va fi o teava mai subtire, care sa rigidizeze ansamblul si sa preia din solicitari. Cam ca in pozele de mai jos. Cu gri e un picior existent al cricului (taiat in doua la flex), iar cu albastru e teava distantier plus teava mai subtire, interioara, pentru ranforsare.

 

post-14671-0-60045900-1474629024_thumb.jpg post-14671-0-76443400-1474629031_thumb.jpg

 

@binox: Eu sigur nu voi cobori inapoi suspensia spate, iar vreun viitor proprietar nu stiu ce sa zic... sunt genul care foloseste un lucru pana se face praf si nu mai poate fi folosit, asa ca ma indoiesc ca va exista un viitor proprietar.

 

$_20.JPG

Editat de smar2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma gandeam sa sudez pur si simplu tevile una in prelungirea celeilalte, ci cum spuneam, pe interior va fi o teava mai subtire,

e inutil, complici , cresti costurile si daca e sa se rupe se rupe langa :)

 

e treaba de juma de ora cu tot cu vopsit si 2 tigari nu o complica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca era de lungit doar cu 1-2 cm, cred ca mergeau ingrosate talpicile, dar la 35mm e cam mult. Plus ca talpicile au forma de sfert de cilindru, asa ca nici suprafata de sudura nu ar fi foarte plana. Mie mi se pare destul de simpla si varianta cu taierea si prelungirea tevii, doar ca nu am aparat de sudura si nici nu ma pricep la suduri... Pentru cineva care a mai lucrat cu asa ceva sunt convins ca e o treaba de jumatate de ora, de-asta intrebam daca stiti baieti (sau fete) care se ocupa cu suduri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prinde pe talpici ceva cu suruburi sau sudat, o bucatica de teava, sa fie goala, greutatea suplimentara va forta arcul. La tinichigiu

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...