Sari la conținut

Ce sa aleg oare...


do_it
 Share

Postări Recomandate

Eu as alege VN-ul de 900. Sieu am avut de ales intre dragstar, vn si intruder, am ales VN-ul si nu-mi pare rau. Incearca si varianta classic. Indifirent ca e vorba de modelele B sau C, VN-ul e comod, usor de manevrat, si una peste alta raport calitate pret foarte bun. De la HD, as alege ceva din gama softail. Mie imi place softail de lux si heritage-classic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diferenta de pret intre un Sportster 1200 si o Dyna e de cam 1000-1500 euro.

 

Testeaza si o Dyna, un Street Bob.

 

Aveau in Erlangen la Lippmann o Yamaha xvs 1300.

 

Daca ajungi in zona Nürnberg vei putea testa si un Victory sau un Indian.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai scump din lista mea ar fi Harley D SuperLow 1200T. Pret: 12.975 € care​ este la limita financiara de care as putea sa dispun.

Daca Dyna Street Bob (cea mai ieftina) este la pret 14.695 € (si din nou aceeasi poveste FARA LOCUL DE PASAGER SI FARA SCARITE - care nu sunt deloc ieftine - adica mai pui 800 € si asa ajungi la 15.495 € !!!). Deasemeni ca sa pot sa am scaritele in fata (pozitia normala sa unui chopper trebuie sa cumpar acel kit ca sa le mut si care este citeva sute de euro lejer!) As mai dori un lucru de bun simt, adica sa pot sa incui busonul de benzina (daca nu cer prea mult) dar asta din nou ma costa extra... s.a.m.d. este peste puterile mele financiare. Multumesc de sugestie, voi intreba zilele astea daca au la test si Street Bob... iar Erlangen ar fi cam la 200 km... sa vad cum fac dar mai intai trebuie sa le dau un tel.

Repet: NU tin cu nici o marca de motoare ptr ca sunt la prima alegere si NU sufar de prejudecati fac observatii concrete si argumentate de realitate. Nu vreau sa ma arunc cu capul inainte doar ca sa cumpas o anume firma de motoare, mie imi pasa de banii mei si ptr. ca o marca sau alta de moto sa ma cistige de client trebuie mai intai sa merite si sa convinga! Cred ca orice membru de aici gindeste asa (chiar daca nu o spune). Multumesc de sugestie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La o cautare simpla pe mobile.de mi-au aparut atat un xvs 1300 cat si un Indian Scout in apropierea ta, in Mannheim mai precis. VN-ul de 900 e prea scump comparativ cu concurenta. Arunca un ochi si pe acolo. Nu se stie niciodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ironu e cel mai frumos, kawa ala e pt copii/pixde ( :) ) , sporty 1200T echipat complet e cea mai buna varianta si pt touring si yamaha e ''cea mai motocicleta'' .

(din topul tau)

 

poti sa treci si yamaha bolt pe lista ta. greutatea nu te va incurca prea mult pt ca sunt motociclete scunde si joase. in mers nu vei face diferenta. te vei obisnui foarte repede cu oricare din cele de mai sus.

bafta


» Post actualizat in 21 Oct 2016 08:35

ps : de la sporty la street bob e diferenta de la cer la pamant si merita din plin daca dispui de $. de la cadru pana la motor dyna e pur si simplu ''altceva'', mult peste gama sporty. franele sunt la fel (de proaste :))) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu as alege 1200T. Am avut Sportster, era ok, am iubit. Modelul T are dotarile necesare pentru tine din fabrica, iar ciclistica e cea mai buna dintre modelele enumerate, o sa te simti foarte ok si la serpentine (pe celelalte nu prea...). Iar din cauza greutatii nu trebuie sa ai grija. Eu am 1.75, 84 de kile si calaresc un Royal Star Venture, care are 400 de kile. Si nu am probleme. Te obisnuiesti repede. My 2 cents. Bafta la alegere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti (si fete)... inca nu am ales... nu e graba. Voi cumpara in orice caz in Martie/Aprilie si numai dupa ce testez tot ce ma intereseaza... Maine plec la EICMA (am fost si anul trecut) si ma intorc Duminica seara Va tin la current cu noutatile daca va intereseaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...
  • 4 months later...

Si? Ai luat ceva pana la urma?

Intre timp mi-am schimbat motorul, recomand clar Stryker / xvs1300 custom. Am venit aici sa-i fac reclama.

 

Am avut Vulcan inainte, VN800 classic. Mare diferenta. Nu atat la puterea motorului - desi e si acolo - dar la ciclistica etc. Pot sa merg mult mai mult ca pe Vulcan, cu nevoia de pauze mult mai mica. Si Vulcanul nu era incomod, doar ca Strykerul e mult mai comod.

 

Si cand te uiti la ea ti se pare greu de controlat, dar peste 20 km/h e o placere sa mergi, si se apleaca in curbe de mai mare dragul.

 

Mi-am luat parbriz quick-release si genti cu easy brackets, ca sa le pot pune sau scoate pe ambele cand vreau. Presupun ca de asa ceva vorbea Fury cand zicea de kit turing. Cand le pun parca ii strica putin fata dar gentile sunt necesare si parbrizul recomandat la un drum lung.

 

Am mers doar ocazional cu pasager. Nici nu am simtit ca aveam kile in plus. Saua pasagerului e... adecvata. In caz ca vei merge des cu pasager pori sa iti cauti o sa mai comfortabila pt spate, sau doar un sissy bar. Dar daca schimbi saua cu totul, o sa fie greu sa gasesti una la fel de comfortabila ca cea stock pentru tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Foarte frumos... ptr Gremania nu este recomandat sa se cumpere orice motor fara sa indeplineasca norma Euro 4. Noile reguli Europene spune ca trebuie sa fie Euro4 si sa aiba ABS... din pacate din acest motiv a disparut din oferta de la Yamaha acest frumos model... Pacat. Sa il stapinest cu placere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...