Sari la conținut

Inlocuire releu incarcare BMW F 650 ST


alifly
 Share

Postări Recomandate

Ziua buna ! Am rugamintea daca cineva a inlocuit un releu de incarcare SH532B-12 cu un releu de incarcare de BMW GS sa ma lumineze si pe mine. Ideea este ca cel de GS are 7 fire , cu unul verde in plus si nu stiu cum trebuie legate . Am inteles ca firele verzi sunt pentru senzori. In alta ordine de idei la releul meu defect am gasit ca are 280 de W iar cel de GS are 400W. Dac cineva de pe forum este in masura sa ma ajute cu explicatii as ramane indatorat.

 

LE. Deasemenea daca merge inlocuit cu SH 532-12 (faraB) ?

Multumesc! Alin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Ar trebui sa dai mai multe informatii referitoare la tipul de motocicleta si ce regulator(RRT) ai? Original sau ...Din ce vad vrei sa schimbi un Shindengen SH 532B-12 cu unul de BMW GS, dar ce tip ? Pentru 1200 sau 800? Si iar nu vad sensul, schimbi un RTT cu tehnologie MOSFET cu unul care utilizeaza tiristoare?! RRT cu 7 conductoare, sunt de o varianta separata folosite la alternatoare cu rotor bobinat, conductorul VERDE cel de care amintesti tu, alimenteaza rotorul pentru a produce campul magnetic, mai este un conductor MARO care se leaga prin contact, ROSU activ pe plus, NEGRU la masa 3 cond. de culoare GALBEN pentru stator. Asta este schema standard, dar nu am informatii clare de la tine, si practic nu pot sa-ti dau mai multe amanunte.

 

Numai bine,

 

Scuze, acum vad ca este un BMW F 650.

Editat de dedant68
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asadar, BMW F650 ST releu defect SH 532B-12 , 6 fire 3 galbene, 1 verde ,1 rosu cu

alb si 1 maro (releul demontat de pe motocicleta). Am gasit un releu de BMW G 650S - SH 541G-12 cu 7 fire.Am mai gasit si SH 532 - 12 (fara B

)cu 6 fire. ce-mi recomandati ca ar inlocui originalul.

Multumesc! Alin

Editat de alifly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As I said before...

 

Cele doua regulatoare de tensiune SH 532B-12 si SH 532-12 au aceiasi parametrii electrici, aici fac referinta la valoarea tensiunii ( 12 V) si intensitatea maxima curentul de transfer care este pentru ambele de 35 A. SH 532B-12 are 6 conductoare de conexiune in circuit, 3 intrari de culoare galbena de la infasurarile trifazate ale alternatorului, un coductor rosu/alb + care se conecteaza in + instalatie si ajunge la + acumulator, un conductor maro de minus si cred ca are papuc pentru prindere cu surub pe cadrul motocicletei, si la final conductorul verde care monitorizeaza tensiunea RRT-ului/parametru de referinta, conductor care se leaga la contactul cu cheie/Ignition Switch.

Eu iti recomand sa-l montezi pe SH 532-12 pentru ca are aceeasi parametrii ca 532B-12, dar sigur difera conectorii/mufele de conexiune in instalatie. In acest caz tai conectorii de la SH 532B-12 la o lungime apreciabila de conductoare si ii montezi prin lipire corecta la SH 532B-12, bineinteles dupa ce le-ai taiat si pe acestea. Izolezi corect si rezolvi in varianta asta. Acum cum faci corespondenta conductoarelor de la 532-12 la 532B-12.

a) cele 3 galbene sunt indentice, practic se pastreaza;

B) conductorul de + rosu este indentic;

c) verde de la SH532-12 este MASA/minus legare la cadru unde a fost pozitionat maro de la SH 532B-12 ;

d) negru de la SH532-12 este cel care monitorizeaza tensiune si se conecteaza la Ignition Switch;

Daca RRT -ul este verificat, trebuie sa functioneze in parametrii _ 14,5 V este valoarea de referinta.

 

Numai bine,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc dedant 68 ! intradevar un raspuns complet si pertinent !

Respect ! Alin

Sa auzim numai de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...