Sari la conținut

Numar "Ascuns" pe motocicleta in Romania


Teodor Gârbacea
 Share

Postări Recomandate

Seara buna Bikeri ! , dupa cum spuneam inca din titlu , vreau sa discutam despre o problema probabil des intalnita de fiecare motociclist din Romania ...

Sunt de 2 ani de zile sunt motociclist (legal) dat fiind faptul ca sunt pasionat si de enduro inca de mic am inceput sa ma plimb cu motocicleta , dar inca 'incepator' , motiv pentru care acum am o motocicleta KTM EXC 125 2T inmatriculata , toate accesorile necesare pentru a conduce legal sunt la treaba lor , functionabile si ne "customizate" . Aici ma refer la stop , far , semnalizari , fiecare la locul lor chiar daca practic este o motocicleta de enduro si este foarte ! inestetic ...

Lasand povestile de-o parte , singurul lucru pe care nu l-am suportat si nu il suport este numarul pus la vedere , adica sa-l vada orice 'chior' de la 1km ...

Probabil ca unii dintre voi stiti ca la motocicletele de enduro , stop-ul vine cu o aripioara pe care se monteaza numarul "la vedere" dar putin ridicat spre in sus . Lucru pe care nu il suport orice ar fii ...

Asa ca am decis sa tai acea aripioara (prelugire de stop) sa nu mai arate inestetic si sa montez numarul sub aripa , cat mai la vedere , nu strambat sau inclinat sa nu se vada .... Perfect pe verticala doar ca sub aripa motocicletei .

Unde vroiam sa ajung este ca unde stau eu , respectiv intr-o localitate 'zona turistica' pe langa jud. Brasov , Politia nu agreeaza si nu vrea sa inteleaga sub nici o forma ca nu am unde sa il pun ... Aproape de 4-5 ori pe saptamana ma opresc pt verificari , de la filola pana la ultimul act . Chiar daca stiu ca sunt in regula . Si nu mai stiu ce sa fac , ma simt foarte flustrat pentru ca nu inteleg lucrul asta , si este perfect lizibil numarul .

Ceea ce am auzit de la un Englez motociclist , ce a avut aceeasi problema (in Anglia , dupa regulile de acolo) la fel , l-a oprit si l-a luat pentru ca nu avea numarul la vedere , si l-a pus pe politist sa se deplaseze cativa pasi inapoi (nu-mi mai amintesc exact cati erau prevazuti de lege , si daca il vedea era legal .) Iar el atunci a observat ca il poate vedea perfect si nu a avut ce sa ii faca .

Ma gandesc ca suntem pe aici cativa cu problema asta , si poate stiti si voi ceva "Scuze" sau "legi" ce ne protejeaza cat de cat de treaba asta ...

Pur si simplu nu am cum sa il pun ... , daca imi cumpar alta codita si il pun pe aia , probabil o sa spuna ca e mai bine , dar nu inteleg de ce , pentru ca la enduro aia vine ridicata enorm de mult in sus si nu se vede mai deloc din spate , ba chiar e vizibil doar de langa motocicleta daca stai in picioare ...

Va las si o poza sa vedeti cam care este ideea :) Merci mult celor ce si-au facut timp sa citeasca 'plictiseala' asta , si sper ca intelegeti problema ...

Merci si o seara frumoasa va doresc ! @Respect.

 

 

post-89989-0-22217500-1475434819_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Admin

Lasand povestile de-o parte , singurul lucru pe care nu l-am suportat si nu il suport este numarul pus la vedere , adica sa-l vada orice 'chior' de la 1km ...

Probabil ca unii dintre voi stiti ca la motocicletele de enduro , stop-ul vine cu o aripioara pe care se monteaza numarul "la vedere" dar putin ridicat spre in sus . Lucru pe care nu il suport orice ar fii ...

Legea este lege, indiferent de ce grad de suportabilitate ai tu pentru un aspect ca asta. Daca legal numarul se monteaza pe aripa, topicul si nelamuririle tale nu au niciun sens.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.Numarul de inmatriculare se pune la vede pe aripa / bascula( chooper ) + arata inestetic.

2.Organu` nu intelege e "biba",zice ca vrei sa ascunzi ceva si de aia te ia la puricat.

Editat de Six_Feet_Under
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La noi nu este lege care sa te ajute la ce vrei tu, vrei sa scapi oarecum de stresul asta montează nr unde ii este locul chiar dacă îmi e greu sa cred ca doar pt asta te oprește. Dacă cu adevărat dorea sa îți facă rău te prindea cu o echipa de la rar și 750 era amenda plus talon reținut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

,,Asa ca am decis sa tai acea aripioara (prelugire de stop) sa nu mai arate inestetic si sa montez numarul sub aripa , cat mai la vedere , nu strambat sau inclinat sa nu se vada .......''

Ai luat o decizie f proasta care iti aduce neplaceri si acum nu ai decat sa ,,tragi ''...sau sa pui numarul la locul ,,decis'' de constructor

P.S. vezi ca mai ajungi si pe la ITP sa nu te trezesti din nou ,,hartuit'' :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

60 user(s) are reading this topic

1 members, 59 guests, 0 anonymous users

 

să-nțeleg că e un topic HOT, mulți vor să-și ascundă numărul și nu știu cum să facă. umblați, fraților, fără el, și dacă încearcă să vă oprească (și opriți) ziceți că probabil abia v-a picat, poate nu vă dă amendă :)

 

l.e.: de ce nu poți șterge un post dacă e ultimul pe thread? abia după ce am postat am văzut că topicul e nou - deci evident că e hot - că aveam impresia că ”yesterday” e undeva acum 24 de ore, nu acum 2 :(

Editat de fannyflint
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ur si simplu nu am cum sa il pun ... , daca imi cumpar alta codita si il pun pe aia , probabil o sa spuna ca e mai bine , dar nu inteleg de ce , pentru ca la enduro aia vine ridicata enorm de mult in sus si nu se vede mai deloc din spate , ba chiar e vizibil doar de langa motocicleta daca stai in picioare ...

Va las si o poza sa vedeti cam care este ideea :) Merci mult celor ce si-au facut timp sa citeasca 'plictiseala' asta , si sper ca intelegeti problema ...

Merci si o seara frumoasa va doresc ! @Respect.

 

Teodore, uite solutia!

post-7680-0-42630300-1475469364_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probabil ca atunci cand au amplasat suportul de numar constructorii au tinut cont de niste fineturi legislative sau pur si simplu de bun simt.

probabil ca politia poate sa iti si retina certif de inmatriculare daca isi punea mintea cu tine

 

o solutie ar fi sa iti iei ceva suport rabatabil de numar. sau sa il dai jos cand iesi de pe strada si sa il "suporti" la locul lui cat esti pe drum public.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideal ar fi sa mai respecti si reglemantarile legale. Fie ca suporti sau nu. Bune, proaste, astea sunt. Si da, vreau sa iti vad numarul de la 1 km distanta, ca daca intri pe proprietatea mea, vreau sa iti pot face reclamatie. Suporti asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideal ar fi sa mai respecti si reglemantarile legale. Fie ca suporti sau nu. Bune, proaste, astea sunt. Si da, vreau sa iti vad numarul de la 1 km distanta, ca daca intri pe proprietatea mea, vreau sa iti pot face reclamatie. Suporti asta?

 

Mosierule :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.............Si da, vreau sa iti vad numarul de la 1 km distanta, ca daca intri pe proprietatea mea, vreau sa iti pot face reclamatie. ...........

mai avem aici un coleg care e licentiat in a purta si a folosi arma ;)

ai si tu permis port arma ? ...sau ramai doar la a face reclamatie?

 

....e bun si un spray cu gaz sau un airsoft (in caz de incalcare a ....mosiei) :shootingsmilie:

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat se vede din numarul tau este parfum pe langa ce am vazut la multe vitezane. Este unul parcat frecvent la Livada Postei in Brasov langa acel bar la inceputul drumului de poiana, sa vezi acolo numar ascuns, la orizontala la poloboc intre roata si aripa, bataie de joc.

Parerea mea ca esti oprit atat de des din cauza categoriei motorului. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...