Sari la conținut

Brexit real or fake


Frankywild
 Share

Postări Recomandate

n-am auzit sa scada salariile ...., as zice ca salariul si berea, sau painea, etc au ramas la acelasi nivel in UK

....ca s-a depreciat cursul fata de alte valute e alta poveste....

 

 

 

PS: la social si politica este topic dedicat ;)

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....ca s-a depreciat cursul fata de alte valute e alta poveste....

 

Asta nu este neapărat o problemă. Scăderea cursului monedei naționale se traduce (și) printr-o competitivitate ridicată la exporturi. Adică o creștere a PIB-ului.

 

Din punct de vedere economic, au trecut destul de ușor peste rezultatul referendumului. Însă în momentul în care vor ieși din UE de facto vom vedea efectele reale asupra economiei. Totul depinde de cât de bine/rău își negociază britanicii noul statut față de UE. Deocamdată CE și mai ales PE a fost destul de intranzigenți.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa mai multe discutii cu englezii de rand am ajuns la concluzia ca cei care iau beneficii de la stat vor fi primii care pleaca, cei care muncesc si platesc taxele la zi si nu beneficiaza de nici Un ajutor vor ramane. Eu ma gandesc si realizez ca e o forma de sclavagism. (Scuze daca deranjeaza expresia). Stiti de expresia "sabia lu'Damocles" deasupra capului tot timpul.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca UK iese de pe EU'S Single Market cum vor hard brexiters e nasol.

» Post actualizat in 03 Oct 2016 10:35

De asemenea vad ca sunt interese puternice de Undeva in dezmembrarea UE si minarea Pietei Comune Europene cu tarife si bariere, plus stimularea partidelor de ultra extrema dreapta si a dezbinarii dintre diversele comunitati de pe Insula si de asemenea din cadrul statelor EU.

Elefantul este Mare si Este in Camera....

Este Foarte Vizibil.

 

bob-marley-smoking.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unu sunt de acord cu brexitul doar din punctul de vedere al uniuni europene care vrea sa faca monopol pe europa si isi impuna legile ei.

Sincer nu vreau sa faca cei de la bruxel legi europene. am fost in bruxel si numai arhitectura m-a facut sa dispretuiesc scopul Ueului.

As fi foarte fericit sa fie libera circulatie fara taxe si altele...dar sa impuna niste chestii cum e legea refugiatilor, ca apoi sa vezi ca sunt probleme si apoi UE nu se ma baga zicand ca tara respectiva e responsabila de dezordine...apai e UE sau nu eu.

Nu vedeti ce a facut UE cu ceta si ttip? se pare ca s-a facut pe ascuns, noroc ca cineva a facut cunoscuta treaba.

ce incredere sa ai in UE cand ei lucreaza pe la spate cu altii sa praduiasca resurse sau sa sclavageasca lumea si sa creeze o societate de consum?

UE cu romania e acceasi chestie ca CETA cu UE. ambele iti baga legi pe gat.

 

ce vrea eugen ar fi bine, dar nu o sa fie bine.tot societate de consum o sa fie, viata fiecaruia este scrisa, legea, tot prostu si lacomia va proteja, resursele/ paduri tot vor fi mancate de magnati. Si iti dai seama daca UE va guverna legea politieneasca, care poate fi defectuasa...la cata grandomanie am vazut in bruxelle nu as vrea sa fie tarile conduse de inteleptii de acolo.. ce diferenta e intre UE - hitler, sau imperiul roman sau imperiu britanic? mai nasol ca mai sunt si rusi si americani....rusii vor sa aibe un tampon intre ei si nato-de asta au cateva tari sateliti langa ei..de ce au nevoie de asta nu stiu.

Editat de kinguh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e urat in america de sud ce mafie coruptie si haos ce e acolo.

 

Nu zic ca UE nu e ok, mai ales cum a fost prezentata frantei si britanicilor la inceput si ca ideologie ce inseamna ea.

Iesirea UK-ului il vad ca un semnal de alarma pentru totalitarismul UE-ului. Din ce zice lumea pe aici, oameni simpli/ elita sau parlamentari, vor sa fie un UE ca stiu care sunt beneficiile, dar nu vor alta constitutie decat a lor. Se pot uni toate tarile asea ale europii sa creeze un superstat, se poate face prin aliante sau eu mai stiu ce....asa cum 2 caini se pot intelege, sa manace din accelasi castron asa si tarile se pot intelege, si sa aibe si educatie si armata si ce mai vor ei. da chestia e ca nu mai detin monopolul europei pe profituri sa faca ce mai vor ei.

 

Nu am nimica cu dictatura atata timp e pentru bunastare si calmul sufletesc al populatiei si nu doar a unora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da stiu, am fost exagerat. am zis asta ca UE nu pare sa faca multa democratie, pe ici pe colo mai scuipa niste democratie sa dea bine. in rest tot control ramane, tot impunere de ideologii ramane.

ba poate toate astea ce se intampla in UE (exceptand brexit), sunt ca in comunismul pe care nu l-am prins, fac parte dintr-un plan care ne va tine in viata pe viitor? un razboi ceva...nu stiu.

 

englezii sunt si cu nasul pe sus sa nu piarda independenta la care au lucrat sute de ani...

 

compromisuri se pot face, daca e UE deschisa oleaca...si sincera

Editat de kinguh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegi de asfalt! Noi cei care muncim in aceasta tara romani daca se va intampla sa ramai fara munca o perioada si intri in sistemul de somaj si dupa o perioada t i se va spune ca trebuie sa pleci ca ei nu tin imigrantii pe banii statului. Trebuie sa stam cu frica ca daca unuia nu ii place de fatza ta te da afara iti schimba fisa postului si si te anunta ca nu mai are nimic pentru tine esti in acel moment pregatit sa pleci? UE fuck them UK same 1.... Noi muritorii de rand cine are grija de noi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic de o reforma in constitutia uniunii sa creeze echlibru, sa fie tarile fericite. toate sun de acord cu treaba asta dar nu sunt multumite de legile aiurea impuse pentru a alimenta interesul celor de la bruxel care poate la randul lor satisfac alte guri.

EU e o chestie buna, da sa faca o schimbare.

 

Iar CETA, TTIP nu se poate asa ceva. Are UE destule resurse si cunostinte sa extraga resursele proprii din pamant. Nu avem nevoie de alte legi impuse de canadieni sau americani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e izolare, e doar reformare. Bine daca impui niste reguli, sa fie decente. si sa castige totata lumea de pe urma ei. Nu sa cumperi lapte de la austrieci indoit cu apa si formol si taranii din transilvania sa ramana cu (cuvant urat) bleaga, unde e castigul bilateral? Intelegi ce vreau sa zic?

 

Nu stiu ce sa pun in schimb sau cu ce sa imbunatatesc, ca nu am reflectat atat de mult pe dezvoltarea econimica - sunt in plop cu asta, nu am destule informatii cat sa creez ceva. In schimb am informatiie care imi permit sa vad lacune.

 

Si ceea ce e foarte dificil de facut si pentru mine si pentru tine si pentru multi altii, nu avem acces la confidential, la informatiile bine ascunse de oameni, organizatii, care este planul lor, pasiunile lor, ce vor ei sa obtina si de ce avem noi de suferit din cauza asta (poate e pentru un viitor mai bun cine stie); poate cu accesul la informatiile alea putem creea ceva care sa satisfaca trilateral, quadrilateral etc..

 

de ce sa primesc refugiati care nu muncesc in tara mea cand america ataca pe acolo, de ce sunt oblicat sa mananc pui care e crescut fara pene si plin de apa, etc...agricultura e foarte importanta pentru un popor, si asta e in toata europa. si la noi statul nu prea te ajuta la treaba asta + birocratia, legislatia, etc.

 

sincer nici nu vreau sa pierd timpul pentru a descoperi tot felul de lacune si kkturi impuse din orgoliu sau eu mai stiu ce, sa imi fac nervi aiurea. Numai cand ma gandesc ca sa raspund la intrebarea ta ce nivel de informatie ma asteapta sa asimilez. totu este legat, armata, administrare, logistica, educatie, agricultura, silvicultura etc. Poate nu trebuie sa stii in detaliu din fiecare, dar macar pentru a-ti crea o idee pentru fiecare ai nevoie de informatie la greu..

 

si eu sunt de aceasi parere cu tine, da sunt reticent, asta din cauza ca sunt foarte multi prosti pe lumea asta care pur si simplu nu inteleg nimic. sunt prosti bata si trebuie eliminati. daca nu vrei sa ii elimini asteapta ca cineva sa detina monopolul intregii lumi si ai sa fii atunci legat cu toata lumea, c-o fi ea rusa, islamica, sau pur si simplu materiala, sau indobitocita atat de mult ca nu vei avea vreodata gandurile astea pe care le ai momentan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu

Nu m-am referit ca datoprita nazistilos ei sunt bine.

ziceam doar de colaborarea unor tari cu populatie inteligenta si cu spor de munca din greu - bine sunt se intelem mai bine intre ei decat romanii. oricum nu as vrea sa traiesc dupa principiile lor; cu toate ca unele 'legi' sunt de bun simt. In schimb as trai dupa motoul Honda frate. yes boss

 

sau sistem cascada :).

 

Dominou merge de mult timp... nu e de ieri de alaltaieri...si merge de la generatie la generatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce spuneti de lista rusinii ceruta de Theresa May in care firmele sa publice liste cu angajatii straini si sa o trimita la guvern iar urmatoarele angajari pe care le vor face sa angajeze prima data un englez iar daca acesta da chics sa treaca la strain...??


» Post actualizat in 05 Oct 2016 07:55

ce ziceti de scaderea lirei de azi dimineata unde paritatea lira euro a fost de 1.12 .... pro brexit.... e bine sa iasa .... vreti independenta .... vom merge in europa pe continent si vom cere bani de la mama si tata sa facem shopping :)))... iar aceasta e acuma cand au inceput sa arunce cu prostii in imigranti dar in momentul in care actul 50 se va aplica ???? dar in ziua in care vor iesi definitiv din UE 2019 ????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...