Sari la conținut

Vreau sa invat sa cant....


SuzukiRf600R
 Share

Postări Recomandate

Unde incepe cineva cel mai bine sa invete? Țelul este metal începând de la black Sabbath, AC/DC până la chestii mai complicate.

Partea tehnică nu e o problema, păstrarea motivației este factorul esențial.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 91
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pt Ac/Dc depinde ce vrei sa canti de la Ac/Dc...

Daca vrei sa canti partea lui Malcom (ritm) tre sa inveti acorduri deschise si powerchords si ritmul de blues.

Daca vrei sa canti partea lui Angus (solo) tre sa inveti blues (solo) si sa ii cresti tempoul.

Daca vrei sa canti Black Sabbath tre sa inveti powerchorduri pt ritm/riffuri si blues pt partea de solo.

 

In principiu ar cam tb sa inveti acorduri deschise, acorduri barre, powerchorduri si primele 3 pozitii ale pentatonicei + notiunile de baza pt ritm si ritm blues... si teoria aferenta sa le poti folosi/schina usor. Chestii gen game si scale clseice daca vrei metale mai complicate.

Daca nu ai mai zdranganit deloc la chitara eu zic sa o iei de la 0 cu cursul lui Justin si sa respecti total sfaturile lui...cu 1-2 ore pe zi, 5 zile/sapt in 6 luni- 1 an o sa poti canta 80% din AcDc sau Black Sabbath, dar tb perseverat.

 

Bafta

https://www.justinguitar.com/en/BC-000-BeginnersCourse.php

» Post actualizat in 05 May 2018 18:06

Pt motivare ia-ti o chitara care iti place tie cel mai mult...si te atrage sa o iei in brate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, multumesc mult. Aia cu luatul chitarii care imi place e deja rezolvata. Partea cu motivarea si cea imediat urmatoare cu timpul e locul unde m-am impotmolit.

Mare lucru un sfat de la cineva care a trecut de curând pe drumul asta. Așa îmi luasem acum ceva ani un profesor și m-a terminat cu teoria, mi-a scos chitara din cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce e misto la cursurile video ale lui Justin asta e ca le face interactive si impleteste teoria cu practica si inca din primele lectii inveti cantece (variante mai simplificate pe care le "cresti" in timp). Pe langa astea iti da si sugestii pt program de repetitii a.i. in cat mai putin timp sa inveti/repeti cat mai mult.

Bafta!

» Post actualizat in 30 May 2018 07:46

Up?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 2 months later...
  • 1 year later...

Vreau si eu sa ma apuc, dar cu profesor, fara sa cumpar chitara inainte, n-am nici bani nici timp de aruncat, daca nu sunt cizma, cumpar si chitara, pe loc.

 

Ceva recomandari ? Ma atrage chitara electrica, bass-ul, dar as vrea sa ard si 2-3 folk-uri cand mai merg cu cortul ...

 

Ceva recomandari ptr Bucuresti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, Sinner® said:

Vreau si eu sa ma apuc, dar cu profesor, fara sa cumpar chitara inainte, n-am nici bani nici timp de aruncat, daca nu sunt cizma, cumpar si chitara, pe loc.

 

🤣🤣🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 51 minute, DKW a spus:

🤣🤣🤣

Da ma, nu rade, ma duc dau 200 euro pe o chitara si cand ajung la prima lectie imi prind degetele pe acolo ...

pai iti dai seama ca dau cu ea de asfalt 

Acum 39 minute, Doctor X a spus:

mersi, le-am ratat pe astea, o sa cercetez.

 

Vreo recomandare despre ? :

http://www.the-guitar.ro/

https://lectiidechitara.ro/ro/lectii-de-muzica-lectii-de-chitara/

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 04.10.2016 at 16:41, SuzukiRf600R said:

Suna crazy, mi-a venit acum pe loc: vreau sa ma apuc sa invat sa cant la chitara. Nu am chitara (deci primul pas este sa-mi iau una). Apoi? de unde o iau? Ureche muzicala am, dar cu notele, do-re-mi....

Sfaturi...trageti!

 

Alecsandru

 

Motivational

 

Motivational 2

 

Motivational 3

 

Motivational... alt'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, Sinner® a spus:

Vreau si eu sa ma apuc, dar cu profesor, fara sa cumpar chitara inainte, n-am nici bani nici timp de aruncat, daca nu sunt cizma, cumpar si chitara, pe loc.

 

Ceva recomandari ? Ma atrage chitara electrica, bass-ul, dar as vrea sa ard si 2-3 folk-uri cand mai merg cu cortul ...

 

Ceva recomandari ptr Bucuresti ?

Daca doresti sa inveti chitara iti recomand scoala de muzica Rockschool.

Nu am mai trecut de mult pe la ei dar imi aduc aminte ca aveau si ceva instrumente, ca sa poti vedea daca ''este sau nu este love'' si apoi te hotaresti tu daca iti iei chitara.

In principiu daca te tii de treaba intr-un an o sa poti canta  cele 2-3-9 folk-uri pe langa un foc de tabara. Si dacaeste suficienta beutura o sa sune exceptional cantarea ta pentru toata lumea 🤣

Oamenii astia au pravalia pe Vasile Lascar.

Uite cum dai de ei: http://rockschool.ro/#scoala

Daca te apuci si de bass o sa faci cu Matei Puscaru. E foarte priceput.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am cumparat si eu recent un Korg PA 600, vreu sa invat in putinul timp liber care il am cateva sarbe si hore, o sa incerc in prima instanta fara profesor.  Sper sa reusesc, ca nu sunt la prima escapada si am ceva experienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...