Sari la conținut

Vreau sa invat sa cant....


SuzukiRf600R
 Share

Postări Recomandate

Cu placere ca am deschis topicul. Ce naiba sa ma apuc sa cant ca am lasat balta, m-am apucat de altele 😁 Si da, de genul feminin. Spor tuturor cantaretilor, sa ne adunam intr-o seara si sa ne aratati ce stiti, ca mare adevar zicea cineva mai sus....cu cat mai mult alcool, cu atat de bine va suna piesa! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 91
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 21 ore, Ice-D a spus:

Mi-am cumparat si eu recent un Korg PA 600, vreu sa invat in putinul timp liber care il am cateva sarbe si hore, o sa incerc in prima instanta fara profesor.  Sper sa reusesc, ca nu sunt la prima escapada si am ceva experienta.

Da ti-ai luat o scula ok

 

Daca mai ai si un computer+cablu MIDI+sequencer bagi la nunti/botezuri/cumetrii si mai scoti un ban 😂💰

 

Cand eram si eu mai tanar si mai aveam ceva timp stateam si eu sa mai cant. Acuma ma bucur cand mai prind juma' de ora de dau in clapele pianului.

 

E drept ca sunt pe alt gen de muzica, ala de ramai sarac 😂

 

Iaca am gasit prin laptopul de la munca o mostra veche cu ce ma mai distram acuma vreo ... 8 ani 🙈

 

 

Sper sa mearga. Original este in format  mpeg4 si m-am tot dat de-a dura pina l-am facut mp4.

 

 

 

Na ca l-am pus si cel putin la mine nu vrea sa il cante. La voi merge?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, este vizibil si se aude, ceva usor tehno. 

Nu am cumparat orgă cu gândul la bani, mai degraba cu gândul de a agăța femei, cu motorul nu mai merge😂

 

Serios, trebuie sa mi reformez degetatia si sa rup internetul. Mi-a luat peste două zile sa ii dau de cap cat de cat si sa încarc o groaza de tonuri muzicale in ea. 

 

O sa dureze ceva ani, dar daca el poate, pot si eu.

 

Ciocarlia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Regulile cu digitatia sunt si nu sunt de invatat. Desigur ca te ajuta dar depinde de stilul muzical. Uneori digitatia clasica te impiedica sa faci anumite nebunii.

 

Daca vei vedea cum misca degetele un pianist de boogie-woogie (alta chestie care imi place) te iei cu mainele de cap. La scoala ar lua ''decat'' rigle peste degete 😂

 

Uite de ex pe Silvian Zingg, scoala de muzica clasica, Elvetia. L-.am cunoscut acuma 6 ani la un festival de boogie.

Digitatie ca la carte, desi este usor alterata.

 

Si uite pe dracul asta impielitat de  Sugar Chile Robinson. Si in 2019 canta cam la fel 😂

Pai iti dai seama ca la cum isi misca degetele si da cu pumnul in clape, ar zbura din scoala de muzica RO si nu numai.

 

Iar Pinetop Perkins - taticul lui Pinetop's Boogie de il cante Silvian Zingg mai sus - ne arata in 2010, la 96 de ani!!,  ca muzica si  muzicienii nu are varsta:

In anul 2011 cand a murit Perkins, avea programate 20 de concerte!!

 

Poate ca trebuie sa facem un topic separat de motociclisti pasionati de muzica. Cine stie, poate se lipeste ceva ... 🤔

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi indicat, pentru ca sunt convins ca sunt o groaza de oameni atrasi de latura asta si in plus, detin instrumente muzicale. 

 

Eu o sa ma axez strict pe stilul romanesc, muzica instrumentală de petrecere.  Nu ai cum sa dai gres cu asa ceva la noi/familie, in orice ipostaza.

 

Imi place si pianul clasic, dar prefer stilul romanesc.Oricum, am mult de tras, dar stiti cum e, orice inceput este greu. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, leopold a spus:

Bajetii care baga din asta cauta de obicei clape cu tonuri din orientul mijlociu. 

 

Ca veni vorba, nu e muzica usoara lautareala.

Pai lautaresca veritabila este una, manelele e cu totul altele 😉

 

Nu ai nevoie de cine stie ce tonuri pentru muzica orientala, un clarinet, trompeta sau acordeon sunt suficente.

Doar sa ai grija sa canti in tonalitatile potrivite, respectiv game minore armonice.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu ma astept sa fie usor, dar cel putin nu sunt la prima abatere si stiu ca am potential(dexteritate,ureche muzicala,capacitate de a asimila). Deci, nu are rost sa ma schimb pe alt instrument, mai ales cand am unul foarte versatil,poate cel mai versatil,prin natura ei.

Acum, internetul este bogat in informatii si accesibil oricui,pot incropi ceva frumos cu timpu'.

Editat de Ice-D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Silver Arrow a spus:

Nu ai nevoie de cine stie ce tonuri pentru muzica orientala, un clarinet, trompeta sau acordeon sunt suficente.

Nu ma pricep personal, insa am auzit pe altii vorbind. E posibil sa aiba de-a face si cu acompaniamentul, ritmurile,  habar n-am. Nu cred ca faci mare orientareala cu acompaniament "drept" in 4/4, eventual si cu drum kit modern :)

La zongora am facut o incercare nereusita sa ma tin dupa cineva,  bate binisor spre complexitatea jazz-ului.

 

Na, m-ati facut curios. O fi vreo gasca care sa cante lautareasca la chitari cu doze midi? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...
La 09.01.2020 la 10:16, Sinner® a spus:

Multumesc ptr sfaturi si recomandari tuturor.

Primul pas va fi clar sa trec pragul unui profesor si sa iau o chitara in brate, vedem dupa care e treaba.

Daca te apuci iti recomand sa inveti ceva gen Judas Priest asa...   cred ca ti s-ar potrivi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...