Sari la conținut

Vreau sa invat sa cant....


SuzukiRf600R
 Share

Postări Recomandate

Am uitat: Takamine e un brand de care n-au auzit multi ne-profesionisti.

Bai, Takamine are (sau a avut) si Hrusca, deci... :)

 

Ontopic: Ia-ti o acustica SH. Daca nu ti se confirma talentul nu pierzi mult la revanzare si se spune ca chitarele sunt ca vinurile bune: cu cat imbatranesc, cu atat suna mai bine. Pe rgc.ro la sectiunea "mica publictate" gasesti o groaza. Pentru studiu, cei mai multi recomanda http://www.justinguitar.com, dar nici cateva lectii cu un profesor nu strica.

Succes!

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 83
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Man...daca vrei sa inveti, cel mai simplu e de la Justin

 

http://www.justinguitar.com/en/BC-000-BeginnersCourse.php

 

daca te tii de program si NU DAI SKIP, NU O IEI IN FATA (cum am facut eu) inveti bine si repede....omul explica f misto, usor si interactiv.

 

vezi ca e mult de repetat, dar partea misto e ca a facut in asa fel incat simti si satisfactie pe drum.... inveti variante simplificate de cantece celebre dupa cateva lectii, care in timp devin mai complicate si mai misto... la sfarsitul cursului de incepator deja ai un portofoliu de cantece invatate, ai skill-ul de baza si reflexele formate, ti se formeaza si urechea....iar daca treci si de cursul intermediar deja esti brici, poti sa incepi o trupa de amatori :)....daca inveti toate cursurile alea de pe site si esti as la ele, mai ca te poti numi muzician (la avansati deja se sparge in coplicaciunile blues /jazz/funk/metal/classic etc)


» Post actualizat in 05 Oct 2016 05:45

daca te tii de treaba in 3 luni o canti p-asta :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, Takamine are (sau a avut) si Hrusca, deci... :)

 

 

Shit! Si tu m-ai pus sa-mi iau d-asta!? Daca ma trezeam cantand colinde in secunda urmatoare?!

» Post actualizat in 05 Oct 2016 06:36

Takamine?

 

Si asta?! Fuck! Vand Takamine! Ieftin!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum vreo 3 ani te puteam ajuta cu lectii de chitara, insa din lipsa de timp am inchis capitolul.

 

Vin ajutorul tau cu cateva sfaturi.

In primul rand este important sa-ti stabilesti un target, ce vrei sa faci cu chitara: sa canti folk, cover-uri/balade, rockareala...

In functie de preferinte, iti cumperi instrumentul. Chiar daca esti incepator, poti incepe pe ce chitara vrei sa evoluezi (chiar si electrica).

Nu are rost sa o iei noua, la banii aia iti iei un SH marca buna, anunturi gasesti pe forumurile dedicate sau chiar pe site-urile de mica publicitate. Mai mult de jumatate din cei ce se apuca de treaba asta, renunta in primii 2 ani si o parte din acestia isi vand instrumentele, deci ai sanse mari sa gasesti un brand bun la bani frumosi.

 

Daca esti autodidact, te poti descurca si singurel, sunt foarte multe tutoriale pe youtube, insa ti-as recomanda sa incepi cu un cunoscator.

Cum spuneau si unii colegi mai sus, primii pasi sunt importanti sa ii inveti corect. Daca incepi gresit, iti va fi greu sa evoluezi si inevitabil apare esecul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Duminica,in Herastrau,era un tip c-o chitara,si nu vreun bocciu,si 'chitarisea'..Culmea e ca gagicile treceau pe langa el fara sa-l bage-n seama..Astea tinere nu mai vibreaza la corzi de chitara ci la cai putere.

Am auzit ca trag la sintetizator Casio.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfatul meu in alegerea instrumentului. Daca nu ai incercat niciodata sa vezi cum se simte si sa ai idee ce urmaresti, vorbeste intai cu cineva care a cantat pe mai multe si iti poate recomanda ceva ok. Unele au grif-ul mai lat, altele mai ingust, unele il au mai convex altele mai plat. O treaba importanta (pentru mine) e distanta dintre corzi si fret-uri. La chitarele electrice se poate ajusta, la cele acustice nu am idee, iar daca e prea mare aceasta distanta te va chinui.

 

Nu cred ca are importanta daca e clasica sau electrica la inceput. Important e sa fie buna si ajustata corect si mai ales sa iti fie tie confortabila.

 

Ca sa inveti sa canti, daca vrei sa inveti corect, parerea mea e sa gasesti pe cineva sa te invete. De preferat o persoana care stie si teorie si are o metoda buna de predat. Una e cand te uiti pe youtube si tot dai inapoi iar asculti si alta e cand e cineva langa tine si iti corecteaza miscarile gresite sau iti arata imediat ce si cum. Evident, asta e un cost in plus, dar daca vrei sa inveti bine si nu doar sa zgrangani 2 acorduri, eu unul cred ca merita. Dupa ce inveti bazele corect si stii si ceva teorie, te poti hotara daca mai departe ii dai singur sau cu prof, sau daca efectiv iti place sa canti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca are importanta daca e clasica sau electrica la inceput. Important e sa fie buna si ajustata corect si mai ales sa iti fie tie confortabila.

 

pai are.

eu nu i-as recomanda electrica la inceput, ca se invata cu usorul

electrica are griful mai subtire, corzi mai "moi" si mascheaza putin zbarnaitul si alte bube ale unui acord tinut gresit.

o sa-i fie greu pentru inceput cand va pune mana pe acustica, daca a invatat pe electrica.

+ ca ce face daca la o bauta vrea sa zrangane putin, se cara si cu ampu?...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

O treaba importanta (pentru mine) e distanta dintre corzi si fret-uri. La chitarele electrice se poate ajusta, la cele acustice nu am idee, iar daca e prea mare aceasta distanta te va chinui.

Se poate si la acustice, daca se modifica pragusul si calusul la un lutier. Trebuie facut un compromis, pentru ca, daca distanta e prea mica, apare fret buzz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropos de lutier, unde repar si eu o chitara veche (cu valoare sentimentala, altfel e o mizerie) ieftin si bine? Trebuie fixat griful de cutie (s-a descleiat) si schimbate cheitele.

Merci si scuze de off.

https://www.facebook.com/ReparatiiChitareEugen/?fref=ts

este cam cel mai bun de pe la noi, dar nu cred ca exista ieftin...in general reparatiile costa ceva. cel mai bine sa il intrebi pe mester

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 pagini ati scris...multumesc de sfaturi!

eu sunt destul de avansat cu proiectul, ieri am tinut o chitara pentru prima data in mana si nu stiu ce-am facut, dar a scos niste zgomote. Mi-a placut pozitia (ma rog, nu se compara ca cea de pe motor) si am tinut-o cu stanga de gat, usor...ca la ambreiaj...ce vreau sa fac pe viitor? sa cant. ce? nu stiu...cantece. ce fel de cantece? prea multe intrebari....

 

trebuie sa gasesc pe cineva, un mic profesoras care ar fi dispus sa rupa ceva timp cu mine. vine iarna (si nu, nu vreau sa agat cu chitara...curiozitatea ma indeamna sa cunosc cat mai mult in viata asta), stau si eu cu centrala-n perete auzind cum trosnesc lemnele de fag....pierd timpul. de TEDx si alte siteuri "de viata" m-am cam saturat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai are.

eu nu i-as recomanda electrica la inceput, ca se invata cu usorul

electrica are griful mai subtire, corzi mai "moi" si mascheaza putin zbarnaitul si alte bube ale unui acord tinut gresit.

o sa-i fie greu pentru inceput cand va pune mana pe acustica, daca a invatat pe electrica.

+ ca ce face daca la o bauta vrea sa zrangane putin, se cara si cu ampu?...

 

ai dreptate in ce zici. Eu plec de la ideea ca va invata corect indiferent ca e electrica sau nu, iar pe electrica poate ii va fi mai usor tocmai datorita celor spuse de tine. Eu personal am invatat primele acorduri pe un reghin care avea niste corzi de abia le puteai apasa si o distanta intre corzi si freturi de intrau degetele pe acolo. Cand am luat prima electrica am crezut ca nu e acordata calumea cand am simtit corzile :D. Reghinul ma invatase sa lovesc corzile tare ca sa se auda, si lovind la fel pe electrica suna prost rau de tot.

 

Eu nu ii zic sa ia electrica, ii zic sa incerce sa vada cat mai multe si eventual sa asculte de o persoana care a cantat mult si pe multe :).

 

 

Se poate si la acustice, daca se modifica pragusul si calusul la un lutier. Trebuie facut un compromis, pentru ca, daca distanta e prea mica, apare fret buzz.

 

Da, stiu ca se poate face asa si la acustice, dar ca incepator numa sa te duci cu chitara pe la lutieri sa ti-o faca nu cred ca vrei. Mai ales ca nu stii exact cum vrei sa fie. Este adevarat ca trebuie facut un compromis, iar pe electrica e mult mai usor de ajustat acest compromis. Din ce am vazut eu pana acum, daca se schimba corzile cu unele de alte grosimi, cam trebuie reajustata puntea (cel putin asa am patit eu cand am trecut de la .11 la .09). Nu stiu la acustice daca e nevoie sau nu, sau cumva cand e facuta chitara se tine cont ca pot fi folosite si alte grosimi la corzi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut, poate iti trebuie ce vand eu:

 

- Chitara Ibanez GRX20

- Boxa chitara Laney LX12

- Si accesorii: husa chitara, doua cabluri, acordor electric, curea chitara

 

Tot la 1000 de lei.

 

post-55917-0-17553000-1476680122_thumb.jpgpost-55917-0-82284700-1476680127_thumb.jpgpost-55917-0-98138000-1476680130_thumb.jpg

Editat de KENAZ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

ai dreptate in ce zici. Eu plec de la ideea ca va invata corect indiferent ca e electrica sau nu, iar pe electrica poate ii va fi mai usor tocmai datorita celor spuse de tine. .

 

Aproape 2 ani mai tarziu si mi-am schimbat parerea oarecum....nu conteaza pe ce incepi, ci sa incepi si sa te tii de treaba....asa ca, sa inceapa pe ce chitara il atrage sa o ia in brate cat mai des.

 

Dupa ce ma apucasem de cel putin 3 ori de chitara, odata prin liceu pe un Reghin hartanit, dup-aia prin 2008 pe o chinezarie copie stratocaster si cel mai hotarat in iarna lu' 2009-2010 cand am primit de Craciun o acustica Aria noua de la nevasta (pe atunci pretena)...si m-am lasat de fiecare data treptat si sigur, tocmai cand mai aveam unpic sa break-through ca sa zic asa.... de obicei ma lasam de ea cand venea primavara si incepeam sa alerg cu mobra prin tara...toamna tarziu cand o luam din nou in brate eram mereu frustrat ca nu-mi mai ies lucrurile si tre' sa o iau de la capat, uitam acorduri si destele ziceai ca sunt intepenite.

 

Eh...asta toamna prin Octombrie, dupa 2-3 ani in care Ariana strangea praf intr-un colt, am luat-o in brate si mi-am zis ca ma tin pana trec de pragul incepatorului, ala in care nu mai dai cu stangu in dreptul si poti schimba acorduri rapid si nu mai uiti in cateva luni tot ce ai invatat, fara sa-mi fac prea multe iluzii ca o sa-mi iasa, dar am repetat 1-2 ore in fiecare seara, acorduri deschise, batai/ritm/ciupituri, schimbari de acorduri contra timp etc....pana cand in Decembrie am strapuns pragul ala...si nu m-am lasat... m-am luat si de Fa-ul ala jegos si de powerchords si de pentatonica in La minor si am dus cursul de incepator al lui Justin Sandercoe pana la sfarsit. Satisfactia e maxima si foarte implinitoare.

In Decembrie mi-am facut cadou un Epiphone SG Special si un amp Marshall MG10CF de 10 W pe tranzistori... si entuziasmul s-a triplat....AC/DC, Black Sabbath merg ca unse si de cand and am descoperit Drop D imi ies si metale mai grele

Deja am trecut la cursul intermediar, cu acorduri barre pe tot griful in forma mi si la, am intrat si in modulul de lead blues, cu lickuri in primele 2 pozitii ale pentatonicei+notele blue si doriane....urmand sa continui si cu restul pozitiilor pentatonice si sa adaug si scala majora la un momentdat.

 

Dupa ce treci de pragul ala al incepatorului treaba e mult mai faina si mai implinitoare chitara...dar tot trebuie exersat des, nu neaparat mult ci cat mai des, de preferat 1-2 ore in fiecare zi, insa cu cat avansezi mai mult cu atat iti tre mai mult timp de repetat.

Cum zice si Justin asta, "People say practice makes perfect....in learing guitat practice makes permanent!" si asta e singura problema acum, timpul...ca e putin.

Cand trec cateva zile si nu pun mana pe chitara simt ca lipseste ceva si ma simt chiar si putin vinovat :D

 

Acum despre echipament:

Acustica - Ariana AW-15, facuta de Aria, primita cadou de la fata in 2009....acum se aude tzais (s-a invechit), mi-am setat-o singur urmarind tutoriale pe youtube....am actiunea la 2.3 mm la tasta 12 si intonatie perfecta, relieful e bun si suna giugiuc, mai ales cu corzi noi.

Electrica - Epiphone SG special VE, cel mai ieftin SG facut de o firma cunoscuta si se vede....la fel, mi-am setat-o singur urmarind tutoriale pe youtube desi reglajul din fabrica nu era chiar varza, insa are cateva bube specifice gamei ieftine de la Eiphone (si nu numai). Cheitele de acordare sunt varza, dar VARZA! Am luat un set de cheite 3L-3R capsulate de la magazinul Rapsodia (mag oficial Reghin/Hora), ce folosesc ei pe acusticele mai scumpe - 35 de lei, mi le-am montat singur si s-a imbunatatit chitara cu 25%....mai am sa pilesc putin marginele freturilor in partea de sus, eventual si nu polish ca sa fac mai usor benduri si vibrati si cam atat ca nu vreau sa bag multi bani in ea, gen doze sau butoane....mai bine imi iau una mai buna (poate SG din gama de top Epiphone) cand "mi-o ramane mica"

Amplificator - Marshall MG10CF, cel mai ieftin amplificator de la Marshall care nu e jucarie...si se vede, adica e ok...dar se aude binisor pe distors doar cand e dar tare tare :))))) ma bate gandul sa iau un multiefect de la VOX si sa-l trec prin Amp pe clean...

 

Apropos de Reghin, au instrumente f misto numai ca nu le vand la noi...le vand catre GEWA Music, care-si pune sigla pe ele si le vinde la pret dublu prin Thomann Germania.

Ce se vinde la noi e mai putin (sau mai prost) finisat insa la baza au chitare care suna ffff bine. Am luat o acustica mai scumpa in brate, cu spatele si lateralele din mahon si topul din molid solid si m-a dat pe spate cat de bine suna pt 550 de lei. Intr-adevar, freturile mai tre slefuite, actiunea ajustata poate si nu numai trussrod...dar ca sunet sunt chiar bune, "ergonomia" o poti rezolva singur cu ceva tutotiale de pe net.

 

Cheers si zdraganeala placuta! :D

 

24991283_1641909299203612_73012107543674

 

29695157_1765069983554209_45063254222916

 

25594264_1656024157792126_12533012602652

 

26055646_1663943580333517_25080637799297

Editat de MotoRocker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde incepe cineva cel mai bine sa invete? Țelul este metal începând de la black Sabbath, AC/DC până la chestii mai complicate.

Partea tehnică nu e o problema, păstrarea motivației este factorul esențial.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt Ac/Dc depinde ce vrei sa canti de la Ac/Dc...

Daca vrei sa canti partea lui Malcom (ritm) tre sa inveti acorduri deschise si powerchords si ritmul de blues.

Daca vrei sa canti partea lui Angus (solo) tre sa inveti blues (solo) si sa ii cresti tempoul.

Daca vrei sa canti Black Sabbath tre sa inveti powerchorduri pt ritm/riffuri si blues pt partea de solo.

 

In principiu ar cam tb sa inveti acorduri deschise, acorduri barre, powerchorduri si primele 3 pozitii ale pentatonicei + notiunile de baza pt ritm si ritm blues... si teoria aferenta sa le poti folosi/schina usor. Chestii gen game si scale clseice daca vrei metale mai complicate.

Daca nu ai mai zdranganit deloc la chitara eu zic sa o iei de la 0 cu cursul lui Justin si sa respecti total sfaturile lui...cu 1-2 ore pe zi, 5 zile/sapt in 6 luni- 1 an o sa poti canta 80% din AcDc sau Black Sabbath, dar tb perseverat.

 

Bafta

https://www.justinguitar.com/en/BC-000-BeginnersCourse.php

» Post actualizat in 05 May 2018 18:06

Pt motivare ia-ti o chitara care iti place tie cel mai mult...si te atrage sa o iei in brate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, multumesc mult. Aia cu luatul chitarii care imi place e deja rezolvata. Partea cu motivarea si cea imediat urmatoare cu timpul e locul unde m-am impotmolit.

Mare lucru un sfat de la cineva care a trecut de curând pe drumul asta. Așa îmi luasem acum ceva ani un profesor și m-a terminat cu teoria, mi-a scos chitara din cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...