Sari la conținut

Suzuki Gsxr 1000 2010 VS Honda CBR 1000 2010 VS Aprilia RSV4 2010


adzy_raptors15
 Share

Postări Recomandate

Va salut.

As dori si eu mai multe pareri despre aceste modele pt cei care sunteti in cunostinta de cauza...

Daca ar fi sa dispuneti de bani ce preferati din aceste modele ? Sunt motorist de 5 ani am avut doar Suzuki GSXR ( SRAD, K3 , K5 , K7 - 600 si ultimul un K8 de 750 )

Ar fi primul de 1000 si sunt destul de indecis, asa ca orice sfat ON TOPIC este binevenit si multe multumiri.

Asfalt uscat tuturor si bafta multa. !!!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ceva apropiat de ceea ce cauti tu mai este si kawa zx10' 2011 ,parerea mea sincera ca fan Suzuki este sa-ti cumperi daca ai posibilitatea financiara zx10'le 2011,este din ala clasa fata de celelalte

else... ramai pe Suzuki

Editat de cmd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm.... 5 mobre in 5 ani.... :eek:

Eu zic sa mai adaugi inca 2 modele in lista ta de optiuni, nu de alta, dar sa-ti ajunga si pentru urmatorii 5 ani :D

Presupun ca e greu sa intelegi ce vreau .... nu stiu care 5 motorete si care 5 ani diferiti ai vazut.dar sunt oameni si oameni pe aici !!!

» Post actualizat in 05 Oct 2016 06:30

ceva apropiat de ceea ce cauti tu mai este si kawa zx10' 2011 ,parerea mea sincera ca fan Suzuki este sa-ti cumperi daca ai posibilitatea financiara zx10'le 2011,este din ala clasa fata de celelalte

else... ramai pe Suzuki

Iti multumesc !!!! O sa o iau in calcul !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Presupun ca e greu sa intelegi ce vreau .... nu stiu care 5 motorete si care 5 ani diferiti ai vazut.dar sunt oameni si oameni pe aici !!!

A fost un spirit de gluma... Pacat ca nu l-ai inteles tu. Si daca chiar vrei sa facem analiza pe text o putem face, dar nu asta e scopul. Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă nu te constrânge bugetul, cea mai motocicletă dintre cele 3 este RSV-ul. În același timp, depinde ce vrei să faci cu ea. Dacă nu ești prea înalt și o iei strict de distracție, RSV.

Iti multumesc. Spre RSV imi indreptam si eu privirile mai mult...doar ca nush cat de fiabile sunt,la piese cum sunt, nu stiu mai nimic de ea :) !! 1.81 inaltime si 78 kg

» Post actualizat in 05 Oct 2016 07:01

Vrei sa ajungi cu motocicleta si pe circuit ? Cum a zis Cmd si Jagi -> zx10.

Pentru strada sunt foarte bune toate, in cazul asta eu as inclina pentru Suzuki.

In proportie de 70 80 % va fi pt strada. Dar vreau sa ajung de cateva ori si pe circuit asa de weekend :) !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta este mică, aproximativ cât un 4L de 600. La 1,81 s-ar putea să stai puțin înghesuit pe ea, dar cred că merge. Peste 1,90 se complică lucrurile.

 

Nu există probleme majore de fiabilitate cu acest model. La prima serie (2009) a fost o problemă cu bielele pentru care s-a făcut recall. De atunci n-am mai auzit nimic nasol. Pentru servisare există importator Aprilia oficial în București (United). Costurile pieselor față de japo nu pot să le compar pentru că nu am deținut niciodată asiatică, însă am o bănuială că nu este o diferență semnificativă. Este adevărat totuși că nu este o motocicletă de dus la orice mecanic.

 

Personal, mai important mi se pare aspectul utilizării: dacă vrei să mai cari un pasager, să mai faci pe scooterul cu ea prin oraș sau să mai pleci la un drum lung (peste 4-500km), caută altceva. Cele două japoneze pe care le-ai enumerat - sau un S1000RR de exemplu. Dacă vrei distracție pură, în schimb...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De S1000RR nu zice nimeni nimic,nu se ia in calcul?....

 

Personal, mai important mi se pare aspectul utilizării: dacă vrei să mai cari un pasager, să mai faci pe scooterul cu ea prin oraș sau să mai pleci la un drum lung (peste 4-500km), caută altceva. Cele două japoneze pe care le-ai enumerat - sau un S1000RR de exemplu.

 

^_^

 

Mi se pare cel mai complet superbike de pe piață. Și nu-mi displace deloc cum arată. Dar nu cred că mi-aș lua vreodată :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In mod subiectiv, daca as fi pus in situatia ta, as lua RSV-ul. Atat pentru faptul ca e mai deosebita decat "toate japonezele" cat si faptul ca suna ca si cum vine o furtuna apocalipta atunci cand e turata. Ador sunetul.

Cred ca cel mai mult depinde ce vrei sa faci cu ea si daca vrei performante maxime sau ceva sa iti mangaie sufletul. Pentru performante maxime, asa cum zic cmd si JAGI, zx-ul. Pentru mangaiere de suflet RSV-ul :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru RSV nu cred că este nevoie. Este love it or hate it. La prima vedere.

 

Pentru restul, ar fi bine, da.

La prima vedere, dar sa vezi la prima calarire! Eu doar ce am schimbat 3 viteze cu Aprilia Tuono si mi-am dat seama ca e total din alt film. Nu zic ca e mai rau sau mai bine, dar e altceva. Total altceva decat un 4L.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru RSV nu cred că este nevoie. Este love it or hate it. La prima vedere.

 

 

la mine a ramas doar partea cu HATE IT :nono:

 

 

 

referitor la restul, cum au mai zis si colegii, incearca-le si vezi care-ti place mai mult

dpdv al pieselor, revanzarii, parca gixerul ar avea o leaca de avantaj.....

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce preferati din aceste modele ?

 

RSV4 e cea mai evoluata dintre toate. Sasiul e o bijuterie iar motorul e ceva ce altii n-au avut c0ae sau chef sa bage in productie.

Daca vrei un sasiu mai evoluat decat placintele pe care le face Suzuki, incearca CBR ul. Fata de RSV insa nu poti regla altceva la el decat preload-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De S1000RR nu zice nimeni nimic,nu se ia in calcul?....

S1000RR-ul e bun, problema e ca e foarte scumpa intretinerea. Si daca nu-l iei de nou, e o mare loterie. De exemplu, cade linia de cuzineti (sint multe exemplare cu vilbrokenul distrus), cutia de viteze, bate distributia. Un cuzinet este 22 euro. Unul de Yamaha, de exemplu, costa 8 euro maxim.ZX10 -le 2011 daca-l iei, dupaia o sa-ti doresti un ZX10 2016, in nici un caz RSV. Stiu un caz in care unul a trecut de la S1000RR la RSV4. a tinut-o maxim 3 luni si s-a intors la BMW. Si daca tinem cont si de inaltimea riderului, RSV cade din start.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...