Sari la conținut

Noob da o tura pe Lepsa cu SV650


thesaw
 Share

Postări Recomandate

Duminica trecuta am facut cea mai lunga tura de cand am motor (2015 vara cand am luat A-ul) - Slobozia - Focsani - Tg Secuiesc - Brasov - Buzau - Slobozia. A fost a doua oara cand am mers pe serpentine, am mai dat o tura pe Cheia prin Iunie.

 

A fost foarte misto, dar extenuant sa faci atatia km in 9 ore pe un naked cu semighidoane :)

 

La min 33:15 se vede si cand era sa ma vars. M-a surpins o curba care a inchis brusc, era ud pe jos la umbra, am luat-o total aiurea, m-au salvat doar cauciucurile bune, viteza mica si faptul ca nu am strans ghidonul. Omul din greseli invata, bine ca nu am cazut pentru ca probabil ajungeam pe contrasens.

 

https://www.youtube.com/watch?v=HWe_DS3Jx3Y

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta s-a redresat singura, eu am fost neinspirat si am dus-o in situatia sa derapeze. Consum habar n-am sincer, probabil in jur de 6.

 

Camera e o vechitura de Sony HDR-AS15, o am de vreo 4 ani. A ramas in urma la calitate si fata de chinezariile recente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Sunt bolnav ! Cand merg cu motorul meu suna fantastic dar cand ma uit la filmulete d-astea tot timpul motorul din film suna mai bine.Sunetul la asta este criminal.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E inregistrat cu microfon extern pe care l-am tinut pe sub geaca la spate. Nu e o solutie ideala dar e mult mai bine decat cu microfonul camerei care nu inregistreaza decat 99% vant.

 

Cel mai bine e cu recorder extern si sincronizat apoi fisierul cu filmul dar mi se pare mult 100-150Euro pentru 5 ture pe care le inregistrez eu pe an.

 

Motoreta are evacuare full Arrow.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa 2 sezoane de calarit si vreo 25000 km cumulat, am reusit sa cad pe Lepsa anul asta in august.

Traseul pare mediu, dar te surprinde cand te astepti mai putin.

Adevarul este ca a fost si vina mea pentru ca am fortat spre maxim, dar puteam sa evit cu putin mai multa atentie.

Pun asta si pe seama faptului ca am mers in grup. Daca eram singur, cu siguranta ieseam victorios. In orice caz, am invatat o lectie importanta. :)

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E pe taxi mobra? :D SV-ul se aude tare frumos, il aveam si noi pe sydaemon prin C-ta cu o toba vick, tare zgomotasa, insa un sunet tot cam la fel de placut... La drum lung nu as putea spune ca e obositoare o toba din asta, insa fiecare percepe diferit. Eu unul am preferat cam intotdeauna tobele originale. Iar legat de pozitie, cred ca e ceva dubios, fa si tu niste exercitii pt. incheieturi, ajuta mult si la fel si un pic de miscare pt. corp, suporti mai bine parca statul asta 'in maini', te mai impingi in picioare etc. Eu aveam probleme cu pasagera pe mobre mai sport, cand venea vorba de serpentine si curbe pe unde franai mai des, probabil ajuta si sa conduci cat mai lin. Dar oricum ar fi, e clar nu vei avea parte de acelasi confort ca pe o mobra dedicata touring.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E galagioasa dar nu e deranjanta, sunetul inregistrat nu reda foarte bine realitatea. La mers constant e ok, nu are rezonante aiurea. In frana de motor horcaie cel mai tare dar si asta se rezolva cu anularea sistemului pair valve.

 

Pozitia pe semighidoane e mai obositoare pentru incheieturi, dar mi se pare mult diminuat zgomotul de vant fata de pozitia standard.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut thesaw! Te-am vazut pe serpentinele de pe Lepsa in dimineata aia de duminica! Mergeai bine! De ce ai scos partile cand te-am depasit? Chiar eram curios sa ma vad si eu in filmulet!

Apar la un moment dat la minutul 26.21. dar prea rapid....

Radu H., data viitoare o sa fie mai cu noroc, este un traseu dificil nu mediu, cu serpentine inselatoare.


» Post actualizat in 14 Oct 2016 16:36

Dar nu-i merg semnalizarile.

Raule, tu nu ai vrut sa mergi! Apaream amandoi in filmulet!:)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. E editat in graba din 2 ore jumate, daca vrei caut partea care te intereseaza si ti-o urc online cumva.

 

Erai cumva cu pasagera?

 

M-au depasit mai multi pe traseu, un z1000 ceva cbr-uri, un fz1 cred.

Editat de thesaw
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, eram cu pasagera, FJR-ul albastru cu steguletul tricolor la top-case.


» Post actualizat in 15 Oct 2016 18:58

Stiu ca e topic tau, dar nu mai deschid altul, te rog sa-mi permiti sa pun si eu un filmulet cu urcarea spre Lepsa. E o filmare dintr-o alta perspectiva, sper sa-ti placa. Daca e vreo problema zi-mi te rog si il sterg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...