Sari la conținut

CBR F4i caut pinion spate mai mare 49+


Postări Recomandate

Nu numai pentru ridicat dar si pentru putere mai mare la turatii mai mici si m-am cam saturat de viteza :) vreau sa ma bucur de ea sa ma distrez cu prieteni asa in loc retras

 

@Manumircea50 Nu stiu sigur daca se potriveste masoara si apoi anunta-ma

 

 

ps:Onda nu ii pentru stunt doar pentru putere mai mare la turatii mai mici

Editat de Mihoc Stefan Ovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu numai pentru ridicat dar si pentru putere mai mare la turatii mai mici si m-am cam saturat de viteza :) vreau sa ma bucur de ea sa ma distrez cu prieteni asa in loc retras

E de ajuns sa pui un raport mai mic pe fata lasand spatele neschimbat, si o sa simti diferenta. Eventual faci cum a scris colegul de mai sus, dar e posibil sa nu-ti mai placa sentimentul de nesiguranta la pecatul de pe loc. Top speedul va scadea, dar nu cu mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@superbec -1 fata nu vreau sa pun pe motivul ca strica lantul in ritm accelerat, am un prieten care a facut +4 pe spate pe F4i din '01 stock complet doar ca el a facut rost de pinion spate din SUA la un pret enorm cu tot cu trasport

 

@unaetnumitsirc cum am spus nu mai intereseaza viteza si nici kilometraju sa fie precis:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

superbec are dreptate, sunt mari sanse sa nu-ti ajunga lantul standard cu asa foaie mare. Probabil iesi si mai ieftin cu pinion -1 si foaie +2 sau +3 decat o foaie dubios de mare. Eu am avut si pe SV1000 si pe FZ1 -1 +2 dar n-am obsevat sa uzeze lantul mai repede.

 

e posibil sa nu-ti mai placa sentimentul de nesiguranta la pecatul de pe loc. Top speedul va scadea, dar nu cu mult.

 

E diferenta de 10% intre standard si -1 + 2, nu-ti imagina ca se transforma in ceva racheta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de la 45 la 49 pe spate este echivalent cu -1 pe fata cu + 1 pe spate. Ceea ce poti face fara sa schimbi lantul.

Te poti duce si la -1/+2 sau 3 , dar nu stiu cu lantul actual. Vei simti diferenta dar vei pierde ceva top speed , nu mult dar vei pierde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@superbec -1 fata nu vreau sa pun pe motivul ca strica lantul in ritm accelerat, am un prieten care a facut +4 pe spate pe F4i din '01 stock complet doar ca el a facut rost de pinion spate din SUA la un pret enorm cu tot cu trasport

 

@unaetnumitsirc cum am spus nu mai intereseaza viteza si nici kilometraju sa fie precis:D

 

 

pinionul mai mic nu strica nici un lant

Editat de superbec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru efort pana la urma m-am decis dupa mai multe cautari :google: sa trec la conversia de -1+2 si acum am vazut ca stock pe f4i pinion spate ii de 46 nu 45 deci proprietarul precedent a montat un pinion mai mic urmeaza sa descfac capaul la pinion fata sa numar si dintii sa vad daca si acolo ii in minus sau plus si apoi de la raportul stock o sa fac conversia

Daca stie cineva un site sau un magazin cu preturi decente il rog sa ma anunte

 

O zi frumoasa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rog pe cei care au schimbat sau care stiu unde pot sa gasesc un pinion spate mai mare eu ma gandesc la 49 de dinti stock fiind 45 sa ma ajute.

Da am gasit de 47 dar eu il vreau mai mare.Lantul este 525

Atasez mai jos dimensiunile exact

 

Cu nr de dinti 16/49 ai raport de transmisie 3.0625

Cu 15/46 ai raport de transmisie 3.0666

Cuplul va fi practic identic.

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu nr de dinti 16/49 ai raport de transmisie 3.0625

Cu 15/46 ai raport de transmisie 3.0666

Cuplul va fi practic identic.

:)

Corect

 

Pentru cei care vor sa vada raportul pentru f4i

 

http://jesture.com/misc/f4igearingform.php?showbike=1

 

Iar pentru restul modelelor (dezactivati Adblock)

 

http://www.gearingcommander.com/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...