Jump to content

O pasiune si 125cmc.

Recommended Posts

Grosier asa ...ar fi bine sa iei mobra undeva pana in februarie ....dupa , din martie aprilie incepe sezonul si cresc preturile simtitor ...si aici si afara.

Pentru echipament ...sunt 2 firme din ro unde te incadrezi ..joy si inca una a indianului ....scapa acu .

Pentru incaltari , nu e musai dedicat moto ....cauta ceva peste glezna si sa te simti tu bine . 

La casti , MT -urile nu-s nici pe departe top ...dar au preturi absolut decente .

PS: la joy - prin militari in capat , iti faci pantalonii pe comanda . Te duci , alegi modelul , aia te masoara si aia e .  Is la al 3-lea an cu pantaloni de la ei , si in afara de un fermoar totul e ok

Edited by Georgica_Popescu
  • Replies 99
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Acum 8 ore, Georgica_Popescu a spus:

PS: la joy - prin militari in capat , iti faci pantalonii pe comanda . Te duci , alegi modelul , aia te masoara si aia e .  Is la al 3-lea an cu pantaloni de la ei , si in afara de un fermoar totul e ok

Daca poti astepta vreo 3-4 luni pana sa te vezi imbracat cu ei... Vb din experienta mea si a unui amic. 4 luni, frate! 

Iar produsul final... dubios. N-au avut acelasi material pt 3 perechi de pantaloni, toti 3 sunt diferiti intre ei. Croiala e ca p#ula, nu poti baga mana in buzunare (e vb de niste blugi moto), iar daca o bagi si prinzi cheile sau ce aveai tu in buzunar, gata, acolo ramai cu ea, nu mai iese!

Categoric nu recomand!

Acum 19 minute, TETEA. a spus:

Daca poti astepta vreo 3-4 luni pana sa te vezi imbracat cu ei... Vb din experienta mea si a unui amic. 4 luni, frate!

Iar produsul final... dubios. N-au avut acelasi materoal pt 3 perechi de pantaloni, toti 3 sunt diferiti intre ei. Croiala e ca p#ula, nu poti baga mana in buzunare (e vb de niste blugi moto), iar daca o bagi si prinzi cheile sau ce aveai tu in buzunar, gata, acolo ramai cu ea, nu mai iese!

Categoric nu recomand!

Edited by TETEA.
Acum 11 ore, Crusty a spus:

hmmm, poate mai specific putin?

https://www.a2bikes.co.uk/browse?ranges={"1"%3A{"from"%3A"2008"%2C"to"%3A""}%2C"2"%3A{"from"%3A""%2C"to"%3A"400"}}&page=1

ai aici cam toate mobrele de a2 "native" , poti lua si una cu motor mai mare care a fost limitata pt a2 in acte dar nu recomand

uita de gs500 , toata gama de 500cc defapt, sunt motociclete de conceptie veche si produse la cel mai mic pret,nu sunt ce trebuie, nu vrei sa mergi calare pe dinozauri mai ales la inceput.

mai lucreaza un pic la buget si te poti incadra la un ktm duke 390 sau kawa Z300  , neaparat cu ABS ! daca nu poti lucra la buget ia un YBR250 , nu e fantastica dar o poti schimba usor si nu pierzi mult la revanzare 

In buget trebuie sa pui si gume noi 

Acum 16 ore, Crusty a spus:

1. Pentru cine a citit tot topicul, de data asta clar prefer sa iau echipament mai bun si sa nu fac rabat, deci undeva la 2000 de lei sau putin mai mult ar putea fi bugetul alocat si cred ca ma incadrez cu ceva decent.

2. Cat despre motor, un GS500 naked imi face cu ochiul si la aspect si la portofel,

3. pun un carton in fata blocului pe jos si imi fac singur ungerea de lant, schimbul de ulei, probabil schimb de placute de frana sau mai stiu eu.

1. Tin minte cand am inceput si eu cu moto am avut bugetul mic si tot ce am luat au fost jafuri pe care le-am donat sau aruncat mai tarziu. Acum o geaca modesta e 1000 de lei, o casca spre 2000 de lei, o pereche de cizme 500-1000 si asta e doar inceputul. Ia casca si o geaca cu protectii si dupa aia aduna restul de echipament, altfel nu iti ajung banii de nimic decent.

2. GS500 e antic pentru 2020. Singurul 500 actual e Honda CB500 modelul din ultimii vreo 7 ani, in afara de nume nu are nimic de-a face cu vechiul CB 500. Ai la alegere model sport (CBR), naked sau cu un pic de aratare de adventure (CB 500 X).

3. Cam la orice motocicleta unri lantul sau schimbi placutele singur in fata blocului, nu iti trebuie cine stie ce mecanica pentru asta. Uleiul e usor de schimbat daca ai cheie de filtru si ai unde sa reciclezi uleiul vechi, dar e si ieftina manopera daca o faci in service si nu te mai complici (presupunand ca ai un service decent pe-acolo). Daca ai scule si stii ce faci poti sa iti faci intretinerea singur, dar la motocicletele mai noi nu ai multe de facut, nu stai sa o repari toata ziua, doar ungerea lantului si reglarea presiunii in pneuri sunt chestii frecvente, dar simple.

Edited by AdrianB1

L-ati nenorocit pe saracul baiat cu preturile astea la echipament,voi nu ati auzit de SH? Exemplu: geaca +pantaloni Hein Gericke cu eticheta pe ele (nepurtate) la ...17 LEI (cred ca vanzatoarea nu stia ce sunt si daca nu  s-a vandut ,a scazut pretul)! O pereche de bocanci (chiar daca nu sunt de moto) costa noi in jur de 200 de lei. Personal am o casca HJC flip up in stare excelenta pe care am dat 20de £(evident SH adusa din Anglia) eu zic ca tot e mai bine decat sa ai o vitezana si sa mergi in tricou si slapi!

Edited by Gabi24
Acum 9 ore, TETEA. a spus:

Iar produsul final... dubios. N-au avut acelasi material pt 3 perechi de pantaloni, toti 3 sunt diferiti intre ei. Croiala e ca p#ula, nu poti baga mana in buzunare (e vb de niste blugi moto), iar daca o bagi si prinzi cheile sau ce aveai tu in buzunar, gata, acolo ramai cu ea, nu mai iese!

Categoric nu recomand!

Merci de info! Mă gândeam să îmi iau iau un costum de la ei, soția se uita după niște blugi. Am văzut live niște pantaloni, omul nu prea era mulțumit de ei, pe moment mi s-a părut el prea pretențios. Rămân la pantalonii moto dedicați.

Acum 7 minute, Lucian_M a spus:

Merci de info! Mă gândeam să îmi iau iau un costum de la ei, soția se uita după niște blugi. Am văzut live niște pantaloni, omul nu prea era mulțumit de ei, pe moment mi s-a părut el prea pretențios. Rămân la pantalonii moto dedicați.

Experienta lui cu ei o fi fost nashpa , dar eu nu am ce sa le reprosez ! 

Si revenind la echipament , lasa parerile UFO ...gasesti absolut decente . In 2000 iei tot , si noi .

Acum 25 minute, AdrianB1 a spus:

@Georgica_Popescu, poti sa dai un exemplu de lista de echipament decent in 2000 de lei? Ca sa vedem si noi minunea asta.

Incepe cu postul colegului Gabi . 

Apoi poti sa mai cauti putin .

In conceptia voastra daca nu dai 2000 pe o casca esti de rahan sau cum ...iti scade respectul de sine.

Castile MT sunt decente ...in 500-600 iei una noua.

Geaca touring am prins pe louis cu 250 ron + transport .

Pantaloni ..ce vrea maciuca lui si pune protectii peste . -200

Manusi -150 

Ghete peste glezna ...200-400

Cred ca mai ramane si cu bani de cateva rwzervoare de benzina 

Ca sa nu mai zic ca era o colega pe aici ...nico ...avea un topic cu sh dar si cu ceva noi ...sigur incropeste de iesit pe strada 

Acum 23 ore, Georgica_Popescu a spus:

ar fi bine sa iei mobra undeva pana in februarie ....dupa , din martie aprilie incepe sezonul si cresc preturile simtitor ...si aici si afara.

M-am gandit la asta dar nu imi dau seama unde sa tin motorul... Mi se parea ca mai bine sta in garajul omului probabil decat in fata blocului meu... Si legat de pantaloni, nu ma duc cateva sute de km sa imi fac o pereche la comanda :))

PS: Oare ar fi mai scump sa o cumpar atunci decat in februarie si tin eu undeva unde se poate? Poate caut la cineva cunoscut de are garaj sau mai stiu eu...

Acum 12 ore, superbec a spus:

uita de gs500 , toata gama de 500cc defapt, sunt motociclete de conceptie veche si produse la cel mai mic pret,nu sunt ce trebuie, nu vrei sa mergi calare pe dinozauri mai ales la inceput.

Acum 7 ore, AdrianB1 a spus:

GS500 e antic pentru 2020. Singurul 500 actual e Honda CB500 modelul din ultimii vreo 7 ani, in afara de nume nu are nimic de-a face cu vechiul CB 500. Ai la alegere model sport (CBR), naked sau cu un pic de aratare de adventure (CB 500 X).

Inteleg ca deja sunt vechi, dar pana la urma eu pot produce doar atata cat pot. Daca iau o mobra care merge si ma ocup doar sa o mentin in stare buna o pot revinde dupa aceea la aproape acelasi pret. Totusi din cate am auzit despre ele sunt vestite drept fiabile. Plus chiar si pe olx sunt multe anunturi cu dezmembrari. Deci daca o iau cu 1300-1500 de euro si o dau cu 100 mai putin dupa un an mi se pare o afacere buna (stiu ca mai cheltui si consumabile alea alea dar astea sunt cu orice motor).

Adevarul e ca imi plac sportivele cel mai mult, dar pur si simplu nu imi permit un cbr/kawa/yamaha de 300 la 4000 de euro cu abs...Dar si nakedanele imi sunt destul de dragi si pana la urma prima motocicleta e sa ma introduca in lumea moto si clar as cauta sa o schimb pentru una mai buna dupa un an... Dar pana atunci mai este... Ceea ce mi-as dori ca motor la A va fi un CBR de 600

In ce priveste echipamentul mereu poti sa tot plusezi la buget si parca tot nu esti suficient de in siguranta. Casca atata timp cat e omologata DOT si/sau ECE ar trebui sa isi faca treaba presupunand ca am luat marimea buna. Si cele de la Skorpion am auzit ca sunt bune si la 500 iau una noua cu ochelari incorporati. Geci am gasit pe Olx si in oras, preturi intre 250-500 de lei. Manusi am vazut tot pe Olx la 100 de lei cu protectii dar sa zicem ca le iau noi la un 200. Niste bocanci intr-adevar am si ar mai fi niste genunchere la 200 de lei. Mai cercetez oricum piata.

YBR-ul are ABS? Nu arata rau deloc.

Chiar incerc sa ajung zilele astea la un shop de echipament sa testez cate ceva...

Edited by Crusty

Iti raspund oleaca generalist asa .

1 . Motocicleta este facuta ca si masina ...sa reziste ...nu are nimic daca o ti in fata blocului sub husa  ....nu se strica daca ploua pe ea ..etc .

2.Vis-a-vis de echipament ...am dat cateva exemple ... Nu stiu unde stai , dar indiferent de licatie ai variante . ....si nu neaparat la 2k pe o casca ....asta am vrut sa evidentiez.

3. O mobra veche nu inseamna neaparat ca eate proasta ! Pentru inceput merge orice .inclusiv scuter ...tine doar de gusturi ...oricum , idata cu vremea si exoerienta o sa-ti schimbi alegerile .

Bafta 

Nu da 500 de lei pe o casca, fa ca astia si e mai ieftin. E5092BEB-5EB5-4600-89F5-8A5E68C5BFC1.jpeg

Nu trebuie cizme, merge si in slapi. Genunchierele estem doar pentru mosi, gecile touring sunt 200 de lei (ce plm e touring in ele? eticheta?), ia-te dupa binevoitori, ca iti vor numai binele.

https://www.martimotos.com/en/berik-crosby-2-pieces-perfored-19291

Uite exemplu de echipament la pret de iarna . 

Nu e fantastic , dar este din piele si nou . 

Se mai adauga un 110 € pt o casca HJC decenta  ...60€ pt o pereche de manusi din piele  ( de pe acelasi site ) si 100 € pt o pereche de cizme Adrenaline si ai echipament complet cu 650 € × 4.8 = 3120 ron.  Deci se poate si la pret rezonabil ...

Edited by goe 75

Daca te rezumi la nou doar acolo unde este esential - casca , manusi si cizme - si recurgi la costum sh se poate si in 2000 ron , garantat

Acum 44 minute, goe 75 a spus:

Nu-ti era adresat raspunsul 😁

Sunt tital de acord cu un echipament macar decent ...dar intre a da 2000 pe o casca si alte 2000 pe nu stiu ce balarii , mai castugat de 1000 de ori iese daca ia o casca de MT de 5-600 si de diferenta sa faca 1-2 module de ceva preventiv sau pe aici .

M-a prins ...nu e stres .

Si eu sunt satul de ruperea in figuri cu echipament scump si preaslavirea abs-ului.  

Se poate si fara abs si cu echipament de la brand-uri de buget. 

CA sa inchei cu acest topic .

Pt initiator ...man ...daca investesti in cateva cursuri ...de conducere preventiva , de circuit ...de naiba sa le ia .....100% investeti in tine si in skilurile tale . 

Lasa-i pe restul cu echipament de top ...ca ala te tine doar adunat ca sa te ingoape lumea fericita ...

NU ECHIPAMENTUL TE SALVEAZA , CI REFLEXELE     reflexe pe care le obtii prin cursuri si exersari . 

Echipamentul de top este pentru basinosi sau pentru cei care chiar merg tare fata de pulime( ca mine sau ca tine  )  ..( vezi Nico , Ianachim, Goe ...etc ) ...altfel te cam pisi pe el pentru ca tu nu o sa mergi ca ei ...decat daca faci ceva in sensul asta ( circuit ...cursuri .....etc ) 

Tu in oras o sa mergi oarecum decent ...nu ai nevoie de top sub nici o forma . ...apoi vezi tu cat te tine orgoliul si buzunarul . 

@Georgica_Popescu, stai calm si nu vorbi despre ce nu stii. Echipamentul e esential la un drum mai lung, daca o sa faci 1000 km intr-o zi pe ploaie echipamentul e cel care face diferenta intre a ajunge la destinatie si a renunta dupa 100 km. Din pacate o casca cu Pinlock pe viziera si aerisire decenta, o geaca si o pereche de pantaloni Goretex in care sa nu fii ud leoarca de la ploaie si nici transpirat,o pereche de cizme pe masura, toate astea costa o avere, mai mult decat slapii si tricoul in care mergi tu.

Bahahaha ! 

Exact pentru asta intreba tinerelul de aici de un 125 ( sau dinozauri de 500 ) , sa faca peste 1000 km intr-o zi cu el...

Esti mai rau decat aia care nu au avut decat cruisere dar se baga in toate discutiile despre sportive si naked .

Zbori prin  aere si fitze...si multe basini in urma ta...

Gata , acum stie toata lumea cat de esential este Goretex-ul ...o sa dispara din magazine ...🤣🤣🤣

Mi-a cazut fisa ca in ultimii cca doi ani am bagat cam 4000€  in echipamente noi ...dar nici macar o bucatica de Goretex ...deci inca nu sunt motociclist ... Ce nasol 😂😂

Edited by goe 75
Acum 20 ore, AdrianB1 a spus:

@Georgica_Popescu, stai calm si nu vorbi despre ce nu stii. ...

Oh tu zeule ! ....te rugam sa ne deschizi orizonturile cu vastele tale cunostinte .....si ne inchinam tie , dar numai dupa ce ne demonstrezi ca nu mai esti analfabet functional . Deocamdata stai jos ...4 ! 

Uite , daca ai nevoie de ajutor , sintetizez eu putin pt tine :  INCEPATOR , BUGET LIMITAT , NEVOIE DOAR DE ESENTIAL ca sa ies pe strada 

Nu am sa inteleg niciodata de ce ,voi astia cu experienta , in loc sa-i trimiteti la cursuri de perfectionare le insuflati falsa impresie ca un supercostum ii face safe si motociclisti in acelasi timp !

De ce sa nu investeasca in ei...in skilurile lor ?

• 1 month later...

Parcurs de urmat: Mai astepti pana la 22 iti iei A , 600cc Supersport...ceva Honda ca nu prea au probleme si tu vrei sa te bucuri de motoreta nu sa o plimbi prin servisuri, o calaresti 3-4 sezoane sa iti faci mana dupa care iti realizezi visul si iti iei Fireblade-ul ala blanaõ cu evacuare sub sea. Mergi putin cu el si nu intelegi cum de ai acces la asemenea bestie si cum de ai trait pana acum fara puterea asta. In 3 zile te obisnuiesti cu miarul si puterea si ajungi la concluzia ca e cel mai tare lucru de pe planeta. Te atasezi rapid de el si ajungi la concluzia ca e pacat sa il omori zilnic pe oras si ca trebuie sa il protejezi. Revii la 125ul de la care ai plecat in gand prima oara cand te-ai gandit la achizitie numai ca de data asta vrei si putina utilitate asa ca scuterul e ideal. Inima o ai impacata cu motocicleta dupa care baleai in copilarie dar zilnic vei calari o partzoneta dupa care strambai din nas in trecut...

The end.

Sfatul meu e sa investesti in echipament, voi fi eu ala care iti zice ca este diferenta mare de la o firma cu renume(nu sunt renumiti degeaba) la cine stie ce prostie care iti poate pune viata in pericol. Nu ai buget... baga olx Arai,Shoei pentru casti(recomand Shoei btw) gasesti ceva foarte decent in preturi foarte bune pentru cea mai important piesa de protectie. La geaca&co Dainese sau Astars, manusile neaparat noi si tot ceva din cele 2 enumerate mai sus, incaltamintea la fel.

Echipamentul face diferenta si vrei sa iesi dintr-un eventual eveniment cat mai intreg si nesifonat. Nu recomand firmele astea pt ca detin, le recomand pentru ca m-au scos din 2 cazaturi cu 2 vanatai si o zgarietura...insesizabile.

Tine pasiunea aprinsa decide cu inima si nu cu creierul, e mai frumos asa ✌