Sari la conținut

Cheia in octombrie?


random string
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Ma bate gandul ca aceasta joi sau sambata sa ma duc pana la ai mei in Buzau.

As merge via Cheia, Intorsura Buzaului.

E okay drumul, sau sa-mi iau gandul din cauza zapezii, poleiului?

 

 

Salut,

 

Mare grija la aderenta pe o temperatura la sol de maxim 4-5 grade ( la sol nu la 1.8m) si mai ales la mazga care se formeaza pe serpentine in urma umezelii din aer si a asfaltului deloc curat.

Vorbesc din experienta, am facut Cheia la 7-9 gerade in aer de 3-4 ori (deschidere de sezon).

 

Despre Intorsura....am mers doar vara insa imi pare mult mai curat, mai luminat si deci si mai uscat si mai usor decat Cheia....totusi fii cu bagare de seama si acolo.

 

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa fetele pe forum si pleaca ca barbatul pe Cheia. Unde e cazul, mergi mai incet. Dar macar te dai cu moto, nu cu tastatura. Hai sa pui poze sa se umezeasca fetele noastre. :hug:

So true :D

Mergi linistit, n-ai treaba. Daca n-ai pretentii de dat racing, e chiar mai fain in perioada asta. Nu mai sunt grataragii, peisajul de toamna e bestial etc. Si daca pleci mai pe la 10 asa si ai echipament bun te doare la basca de frig.

Oricum, daca ai de mers spre Buzau, eu as lua-o pe intorsura > Siriur ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam riscant dar daca mergi incet fara sa te avanti se poate dar fara cea mai mica placere

Mare grija la aderenta pe o temperatura la sol de maxim 4-5 grade ( la sol nu la 1.8m) si mai ales la mazga care se formeaza pe serpentine in urma umezelii din aer si a asfaltului deloc curat.

Vorbesc din experienta, am facut Cheia la 7-9 gerade in aer de 3-4 ori (deschidere de sezon).

Asta cu placerea e mai relativa asa. Unii suntem mai sadici.

Oare cate grade erau "la sol" aici ? :laugh:

post-40715-0-17106100-1476863235_thumb.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa fetele pe forum si pleaca ca barbatul pe Cheia. Unde e cazul, mergi mai incet. Dar macar te dai cu moto, nu cu tastatura. Hai sa pui poze sa se umezeasca fetele noastre. :hug:

 

Deci mersul cu motoreta pe temperaturi de iarnă ține de lipsa/prezența coaelor, nu? ^_^ Cum ar veni, motoretizmul adevărat înseamnă să ai motoretă advenciăr, să te îmbraci ca ursul și să te plimbi pe orice vreme, ca să vezi peisaje. Bun :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motoretizmul adevărat înseamnă să ai motoretă advenciăr, să te îmbraci ca ursul și să te plimbi pe orice vreme, ca să vezi peisaje. Bun :)

 

Motoretizmul inseamna sa mergi cand vrei tu, fara sa te vaiti ca tu nu mergi ca e prea frig, ca e prea intuneric, ca e prea aglomerat, ca e prea soare, ca e prea vant. Daca vrei sa fii scutit de toate astea mergi cu masina si gata. Daca gasesti tot felul de scuze inseamna ca nu prea esti motoretist.

(sigur, mai putin in cazurile in care ai RSV4, de exemplu. Cu aia nu prea e recomandat sa te dai pe temperaturi nasoale - si pe cuvant de onoare ca nu glumesc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RSV-ul merge și pe răcoare - chiar îi place. La cum se încinge, ai ș-un calorifer între craci ^_^ De BMW nu mai zic: are chiar mânere-ncălzite (!)

Problema sunt eu - sau cei ca mine, dacă mai există (?!). Mai precis faptul că avem o părere diferită despre motoretizm. O părere care spune că dacă-i musai să mă îmbrac ca pe Svalbard ca să nu deger și trebuie să fiu atent să nu fie mâzgă/ud/cîcat/etc. la fiecare curbă ca să nu mă schilodesc, îmi cam piere plăcerea de a merge pe mobră.

Dar astăzi am învățat că valorile altora decid dacă ești motoretist au ba :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca atata timp cat asfaltul este uscat si esti echipat bine, mai merge sa iesi cu motocicleta pe temperaturi scazute. Insa, drum de munte + frig + asfalt umed = in niciun caz nu mai exista placere in a merge pe doua roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...