Sari la conținut

Ajutor - solutie geaca piele


TWD.Grig
 Share

Postări Recomandate

Salutare ! Am o geaca de piele (neagra) cu porii intre "celule" ceva mai mari. Am curatat-o cu apa calda si apoi am dat.o cu Doina dar, surpriza, prostia aia de lapte de corp ramane in pori oricat as freca la ea. Cand aplic laptele de corp nu se vede nimic aiurea dar dupa 1 zi se vede alb prin "crapaturile" dintre celule. Intrebare: ce fac acum ? Pe spate se vede cel mai naspa. Trebuie sa scap cumva de chestia asta ca ii da un aspect de vechi. Cu ce o curat sa se ia Doina si, mai important, cu ce dau dupa pentru hidratare ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare ! Am o geaca de piele (neagra) cu porii intre "celule" ceva mai mari. Am curatat-o cu apa calda si apoi am dat.o cu Doina dar, surpriza, prostia aia de lapte de corp ramane in pori oricat as freca la ea. Cand aplic laptele de corp nu se vede nimic aiurea dar dupa 1 zi se vede alb prin "crapaturile" dintre celule. Intrebare: ce fac acum ? Pe spate se vede cel mai naspa. Trebuie sa scap cumva de chestia asta ca ii da un aspect de vechi. Cu ce o curat sa se ia Doina si, mai important, cu ce dau dupa pentru hidratare ?

Am facut la fel ca tine. O fi bun laptele doina dar pentru aspectul gecii de piele nu a fost.

Am luat din carfur un spray cu silicon pentru intretinere bord si cu un burete am curatat FIECARE cuta a gecii de piele. Am pus-o pe un umeras de lemn mai solid si al agatat-o de o sarma.

Munca de chinez. Dar am reusit sa scap de albeata vietii ramasa dupa laptele doina. Pentru hidratare am dat-o cu inca un spray din ala siliconic. O sa iti fac o poza sa vezi despre ce e vorba.Clic pe LINK

Spor.

PS . Nici la manusile de piele nu le-a priit laptele doina.

Editat de Serban.S
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut la fel ca tine. O fi bun laptele doina dar pentru aspectul gecii de piele nu a fost.

Am luat din carfur un spray cu silicon pentru intretinere bord si cu un burete am curatat FIECARE cuta a gecii de piele. Am pus-o pe un umeras de lemn mai solid si al agatat-o de o sarma.

Munca de chinez. Dar am reusit sa scap de albeata vietii ramasa dupa laptele doina. Pentru hidratare am dat-o cu inca un spray din ala siliconic. O sa iti fac o poza sa vezi despre ce e vorba.Clic pe LINK

Spor.

PS . Nici la manusile de piele nu le-a priit laptele doina.

Eu am dat cu Doina pe niste manusi de piele mai moale si cu pori infimi si au iesit super. Pe geaca aia in schimb...praaaaf. Si a iesit ok de la spray-u ala ? Nu e pt plastic ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A iesit ok pentru ca siliconul ala a curatat depunerea alba ramasa in cutele si cusaturile gecii.

Imi pare rau ca nu am facut poze before/after dar eram prea nervos pentru ce imi facusem singur la geaca.

Apoi cu acelasi silicon am rehidratat si am redat luciul gecii.

Dreacu mai da cu lapte doina pe ea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A iesit ok pentru ca siliconul ala a curatat depunerea alba ramasa in cutele si cusaturile gecii.

Imi pare rau ca nu am facut poze before/after dar eram prea nervos pentru ce imi facusem singur la geaca.

Apoi cu acelasi silicon am rehidratat si am redat luciul gecii.

Dreacu mai da cu lapte doina pe ea...

deci sa inteleg ca ai dat mai intai cu un pic de silicon dupa care ai inceput sa freci ca sa scoti Doina din cute, nu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am imbibat buretelul respectiv cu silicon si m-am pus pe frecat numai unde era depunerea albicioasa (cute si cusaturi) .

Buretele tre sa fie umed cu silicon.

E cam murdara operatiunea dar ... asta e .

La cati draci aveam pe mine nu a mai contat ca ma murdaresc putin de silicon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu imi dau tot echipamentul cu doina dar intradevar o fac cu mana, fara sa intind cu vreo carpa sau burete, dau pe zone ca sa pot freca bine si unde vad dungi din acelea albe ca raman in imbinari, cusaturi sau alte locuri frec mai bine pana dispare. cu atat mai bine ca se usuca mai greu e sa o dai intr-un mediu cat mai cald. Ce ai patit tu am patit eu la pielea din masina ca am dat-o intr-o iarna dar tot prin frecare intensa pt ca devine "lichida" cu o carpa textila fina ca sa nu zgarie a intrat in piele pana la urma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tot solutia aia o folosesc pentru curatare si hidratare pentru combinezonul de piele. Mi se pare cea mai buna pentru raportul calitate/ pret. Pui solutia pe o laveta din microfibra si te apuci sa "mesteresti". Spor la treaba!

 

Lucrez de 20 de ani cu piele solutia din poza te ajuta numai ca tre sa o pui pe umeras si sa o lasi sa se usuce cam 2 ore hraneste si pielea nu se mai crapa devinde mai flexibila ia o nuanta mai inchisa si miroase si fros este cam 25 de lei dar dintr-un tub dai un an mai stiu si alte cosmetizari profesionale dar nu ai cu sa le faci .la vopsra sa nu te gindesti ca o strici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot veni vorba. De obicei am folosit solutie de piele de la LIDL, f buna in general, insa am o geanta de piele f veche si groasa. Ei bine, a fost supusa la multe la vremea ei probabil, ,mai e roasa, a stat in umiditate, dar din motive sentimentale as dori sa o mai folosesc ocazional; Dupa curatare si imbibare cu apa, a devenit o idee mai moale, insa tot destul de rigida pentru standardele de calitate decente la care vreau sa ajung. Ceva idei pt. 'fragezire'? Am incercat cu tot felul de uleiuri(si de palmier sau cocos nu mai imi aduc aminte, citisem undeva pe net), solutia asta de la lidl, insa tot rigida ramane.

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca vor fi multi pe aici care vor zambi larg - unii poate prea larg - dar eu imi dau "pieile" cu... crema de ghete. Pur si simplu, crema de ghete din cea lichida. Face o treaba foarte buna, singurul neajuns fiind ca nu este o solutie de durata (in sensul ca trebuie sa o dau din nou cam peste o luna-doua). Pentru mine este cea mai rapida solutie, iar geaca arata foarte bine dupa ce aplic crema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, cum scot mirosul de mucegai dintr-o geaca de piele naturală? Aici nu mă refer doar la piele, ci și la interiorul gecii. Am dus-o la o spălătorie profesionala, dar cum am dus-o așa am și luat-o. Probabil ca au dat doar cu cârpă uda pe deasupra . Vreau sa știu dacă se poate spala interiorul fără sa afecteze pielea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta l-am luat eu astazi, dar nu am dat inca pe costumul de piele cu el. Dai tu primu' sa ne spui cum e? :P :D

Hai ca ma sacrific eu si mai astept putin daca e nevoie :crack:

 

Sincer mi-e frica sa dau cu orice pe ea de la faza cu Doina. Imi e sa n-o distrug ca-mi place mult geaca aia.

» Post actualizat in 06 Nov 2016 14:44

Am fost azi la Dedeman si am gasit asta. Acum ramane sa vedem cum isi face treaba. 22 RON

post-68755-0-11012800-1478443204_thumb.jpg

post-68755-0-47063100-1478443213_thumb.jpg

Editat de TWD.Grig
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Candva, am primit sfatul unui om care lucreaza in bransa (marochinarie).....:- foloseste doar Doina. Atat!

 

De ani buni doar asa ceva folosesc pentru manusi si haina. Un echipament moto este supus unor conditii mult mai vitrege decat interiorul unei masini. Ploaie, praf, vant, soare, transpiratie, frecare cu motocicleta, samd........

Poate ca produsele dedicate sunt ceva mai bune dar diferentele sunt infime !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Cum e sano aia ? A folosit cineva?

 

Alte idei? Eu folosesc doina si e super ok pentru geci si costume pe care le-am purtat.

Am in schimb niste pantaloni cam tari de la nepurtare. As vrea sa i fac mai moi dar doina nu prea ma ajuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...