Jump to content

Incepator cu o problema legislativa

Recommended Posts

Salutare tuturor!

In curand o sa am 16 ani si vinerea trecuta am achizitionat un KTM RC125 nou pentru categoria A1. Nu stiu daca am ales categoria potrivita pentru aceasta intrebare, asa ca pentru orice eventualitate rog un moderator sa mute topicul daca nu trebuie sa fie aici. In aproximativ o luna as dori sa inmatriculez motorul, in prezent fiind cu numere rosii, si as dori un numar preferential, care deja apartine, insa, unui autovehicul din posesia parintilor mei. Mentionez ca masina, precum si motorul sunt trecute pe acelasi nume. Intrebare este: pot schimba numerele intre 2 vehicule din posesia mea (in acest caz, a parintilor) fara sa radiez masina deja inmatriculata? Daca da, exista costuri suplimentare in afara de taxa pentru numarul preferential?

Multumesc mult,

Andrei

Nu cred ca e posibil fara sa fie radiata, trebuie stearsa din baza de date masina si facute actele de inmatriculare din nou.

Nu e mai simplu sa te gandesti la alt numar de inmatriculare, asemanator, sa schimbi o cifra ceva ?

Important este sa il ai la vedere zic eu nu ce scrie pe el :tomato:

Am inteles, multumesc de raspuns! Numarul o sa-l am la vedere, nu o sa-l bag sub sa sau alte prostii, dar fiind primul motor mi-ar fi placut sa am un numar mai "special" :)

oricare ar fi numarul, TU IL FACI SPECIAL :peace:

acum ca ai scapat de identificarea de la RAR, nu mai e chiar asa de complicat sa reinmatriculezi cu alt numar masina inmatriculata deja :)

du-te la ghiseu la politie si iti spun ei procedura exacta!

succes!

poti face cerere sa schimbi numarul masinii.

intrebarea este ce se intampla cu cel vechi? in caz de vanzare-cumparare vanzatorul poate face cerere sa pastreze (maxim un an) numarul in vederea inmatricularii unui alt vehicul. nu am idee daca se aplica si in situatia asta... ca doar ai cerut sa il schimbi deci .. teoretic... nu-l mai vrei?

indiferent daca il pastrezi sau daca intra din nou "la liber"... poti totusi sa il ceri la inmatricularea motocicletei.

mai simplu e sa intrebi la politie. cine stie cand / daca gasesti pe forum pe cineva care sa fi trecut fix prin problema ta... ca pana nu te lovesti de ele (de probleme), nu afli solutiile

Cel mai simplu e sa iti alegi un numar la ordine. Nu iti mai bati capul cu faptul ca poate numarul e deja luat de altcineva, platesti mai putin si daca ai noroc il poti obtine mai repede.

Numarul nu e atat de relevant.

Am inteles, multumesc de raspunsurile rapide. O sa intreb la politie peste 3 saptamani cand imi expira numerele rosii atunci.

Andrei

Intreaba ACUM care e procedura, ca sa stii ce ai de facut peste 3 saptamini!

E posibil sa fie necesare 2-3 zile pentru toata tevatura, desi teoretic nu exista nici un motiv pentru asta, totul se poate rezolva la aceeasi pravalie.