Sari la conținut

Mongolia / Asia sau ceva similar


costinell
 Share

Postări Recomandate

am zis 2 saptamani cu totul, in sensul urmator:

- trimis motocicletele (exista destule variante)

- dus avion

- plimbat (ramin cel putin 11-12 zile)

- pus moto inapoi la transport

- inapoi avion

poate ca nu am fost prea clar, imi cer scuze, cred ca acum se intelege mai bine

2 saptamani pt ca efectiv nu imi permit sa lipsesc mai mult, asta e

 

rog glumetii sa se abtina de la misto-uri de rahat, exista sectiune separata pt asta unde va puteti face de cap

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai vazut chestia asta cu trimisul motorului, dar n-o inteleg... nu asta e ideea plecarii, sa te plimbi cu mobra? Drumul... nu destinatia.

Asa, mai bine inchiriezi de pe acolo o mobra, in mod sigur iesi mai ieftin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate o fi, daca ai timp... eu nu il am si prefer sa fac 10 zile in mongolia decat pe drum... plus ca asa imi permit sa merg cu ceva usor si sa fie mai fun acolo

de inchiriat... ori iei shineray si e de rahat, ori cam trebuie sa iei tura completa cu ghid, nu stii ce moto iti dau, e mai safe cu a ta

nu stiu, e de discutat

eu am propus, daca exista varianta mai buna, nu sunt fixist, poate ne mai zic ceva si cei care au facut asta, cu siguranta au o parerea mai avizata ca mine

 

oricum, in ultimul timp toti se duc in acest fel acolo, putini isi mai permit drumul pe mobra pina acolo

Editat de costinell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Habar n-am ce mobre gasesti acolo.. dar e mai ieftin sa trimiti mobra si sa iei tu avionul, decat sa o iei calare? Sunt totusi niste multe sute de euro, poate si peste mie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Habar n-am ce mobre gasesti acolo.. dar e mai ieftin sa trimiti mobra si sa iei tu avionul, decat sa o iei calare? Sunt totusi niste multe sute de euro, poate si peste mie...

Clar ala-i farmecul oricarei excursii moto,nu conteaza destinatia:sa pleci din fata casei calare pe ea si sa revii la fel!:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, eu am 2 saptamani, variantele sunt:

- calare, ajuns acolo, stat 1 zi si imediat plecat inapoi (daca nu te opreste vama din rusia cu zilele acolo)

- varianta trimis mobra si venit avion stat 10 zile in mongloia

prefer sa stau 10 zile in mongolia

fiecare cu alegerea lui...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, eu am 2 saptamani, variantele sunt:

- calare, ajuns acolo, stat 1 zi si imediat plecat inapoi (daca nu te opreste vama din rusia cu zilele acolo)

- varianta trimis mobra si venit avion stat 10 zile in mongloia

prefer sa stau 10 zile in mongolia

fiecare cu alegerea lui...

Corect!

Eu vreau sa fac Magadan-ul cu nevasta-mea pe DR-uri si ma gandesc daca 2 luni ar fi de ajuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasand mistourile deoparte, de ce dreq vrea lumea sa se duca in mongolia? adica pana mea, nu e nimic de vazut in afara de stepa, iurte si stramosii ungurilor! in rest nimic, e plina planeta de locuri care merita vizitate si voi vreti in campie... la fel ca si aia de mor inghetati prin varfuri de munte si pe la poli, wtf??? sa vezi gheata si zapada si sa-ti fie frig? peoplere fucked up! nu mai fumatz ceakaturi!

Oamenii ie diferiti ( in cazul in care nu ai observat asta pana la varsta asta)! Nu e musai ca ce iti place tie sa ii placa si altuia, si invers. Fiecare are gusturi diferite si teluri diferite.

Omul si-a propus ceva din x motive...foarte bine...iti tin pumnii Costinel sa te bucuri din plin de ce vrei sa primesti de la Mongolia!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar e mai ieftin sa trimiti mobra si sa iei tu avionul, decat sa o iei calare? Sunt totusi niste multe sute de euro, poate si peste mie...

 

- pt unii oameni timpul e limitat sau inseamna bani.

 

- drumul pana intr-o destinatie d-asta exotica poate sa insemne 2 saptamani dus intors, doar sa ajungi acolo. in timpul asta, daca stai la munca poate iti acoperi partial sau chiar complet cheltuielile.

 

- drumul pe roti NU e ieftin. costa. vize, benzin, papic, somnic, piese, uzura.

 

- in unele cazuri drumul pana intr-o destinatie e riscant sau un rahat de drum... te-ai plimba 2 saptamani intr-o campie in care nu vezi nimic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@b374 - ai punctat cel mai bine situatia, sper ca s-a inteles!

in alta ordine de idei, stiu ca tu (voi) aveti o gasca, daca nu ma insel ai fost cu andrei chica prin mongolia - daca nu sunteti "inchisi" si aveti ceva in plan, as fi interesat sa ma particip si eu

nu sunt pretentios, nu deranjez, nu am fite, nu sunt incepator in moto....nu sunt mecanic bun insa :)

nu ma intereseaza numai mongolia, poate fi africa, orice altceva, dar (preferabil) 2 saptamani "deranjul"

daca e cazul, putem vorbi in PM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- pt unii oameni timpul e limitat sau inseamna bani.

 

- drumul pana intr-o destinatie d-asta exotica poate sa insemne 2 saptamani dus intors, doar sa ajungi acolo. in timpul asta, daca stai la munca poate iti acoperi partial sau chiar complet cheltuielile.

 

- drumul pe roti NU e ieftin. costa. vize, benzin, papic, somnic, piese, uzura.

 

- in unele cazuri drumul pana intr-o destinatie e riscant sau un rahat de drum... te-ai plimba 2 saptamani intr-o campie in care nu vezi nimic?

 

Am inteles punctul lui de vedere, de asta am si zis de inchiriat motocicleta acolo, mi se pare cel mai bun compromis. Plus ca nu stiu daca sunt mai mici cheltuielile sa trimiti mobra si sa te duci cu avionul, decat sa o iei calare pe ea. Da, ca timp, normal ca e mai scurt sa o expediezi direct la locatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@b374 - ai punctat cel mai bine situatia, sper ca s-a inteles!

in alta ordine de idei, stiu ca tu (voi) aveti o gasca, daca nu ma insel ai fost cu andrei chica prin mongolia - daca nu sunteti "inchisi" si aveti ceva in plan, as fi interesat sa ma particip si eu

nu sunt pretentios, nu deranjez, nu am fite, nu sunt incepator in moto....nu sunt mecanic bun insa :)

nu ma intereseaza numai mongolia, poate fi africa, orice altceva, dar (preferabil) 2 saptamani "deranjul"

daca e cazul, putem vorbi in PM

 

planurile de iesiri lungi se discuta cel mai bine la o iesire scurta... seara, la 'rece' asa... 4-18C sau 5-52 pe alte scale :) ne auzim, planuri sunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

planurile de iesiri lungi se discuta cel mai bine la o iesire scurta... seara, la 'rece' asa... 4-18C sau 5-52 pe alte scale :) ne auzim, planuri sunt.

iar nu mai ai bani ..... si vrei sa cumperi LITRIalcool contra unei povesti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar nu mai ai bani ..... si vrei sa cumperi LITRIalcool contra unei povesti

 

sa combat chestia asta sau nu? pai pot, dar as lupta in idei 'la rece'. avem sesiuni in care discutam la rece saptamanal, sa inteleg ca te bagi? :)

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasand mistourile deoparte, de ce dreq vrea lumea sa se duca in mongolia? adica pana mea, nu e nimic de vazut in afara de stepa, iurte si stramosii ungurilor! in rest nimic, e plina planeta de locuri care merita vizitate si voi vreti in campie...

 

Mongolia are altitudinea medie 1500m si altitudinea maxima 4000m. Exista relief muntos, paduri, lacuri si desert.

 

Mongolia este tara cu cea mai mica densitate a populatiei, 2 oameni / km2. 1 / km2 daca scoti din calcul capitala. Asta inseamna ca poti sa te plimbi sute de km fara sa dai de nimeni.

 

Deci de ce vrea lumea in Mongolia? Aventura, libertate, natura neatinsa si alte concepte straine celor care-si petrec vacantele imbulzindu-se pe la Madrid sau Roma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, am notat, multumesc pt sfaturi.

NU o sa ne vedem in alicante, asta e clar, deci numai bine!


» Post actualizat in 14 Nov 2016 02:56

cam asa se rezuma treaba

 

"Hi all. I'm 40. I am not married. I have a daughter, a Bay Area mortgage, and a full time job. Like a lot of you, I log in here to ADVrider and read about people on trips to far away lands. My mind drifts. I imagine myself on a motorcycle, riding through the Alps, through the steppe, over the Vitim Bridge... My mind drifts back to reality. I finish my coffee and look around and realize that where I am in suburbia is so far from where my body and soul wants to be. I decide to do a trip to Mongolia. I make calls and send emails: who wants to go somewhere and ride motorcycles and camp and meet people and have an adventure?

Everyone I know is caught up in their lives, jobs, families, kids soccer/swim/baseball, etc. Well screw you all! I'm going anyway..."

 

http://advrider.com/index.php?threads/steppe-out-travels-around-mongolia-summer-2014.980181/


» Post actualizat in 16 Nov 2016 18:10

http://advfactory.com/vehicle-transport/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...