Jump to content
Sign in to follow this  
AlexImreh

Cu astfel de preturi poate incepe rEVolutia e-moto?

Recommended Posts

Bimax este un dealer din Bistrita, firma din Arad care trebuia sa importe bateria din linkul de mai sus, timp de cateva luni mi-a tot zis ca trebuie sa vina containerul cu baterii la Budapesta, bref nu au acele baterii in stoc.

Pt mine acest video pare beautiful -

Citez din avantaje

Longer Life – Smart Battery® Manufactures our Batteries with Lithium Iron Phosphate Chemistry which has a life expectancy of 3000 – 5000 cycles. On average good quality Lead Acid batteries last between 100 – 300 cycles in a golf cart. After 150 cycles the lead acid batteries can produce less than half of their rated capacity meaning you would be getting less than half of the range you got when they were new. This means you would need to replace Lead Acid batteries over 30 times to get the same cycle life as 1 set of Smart Battery® Lithium Batteries.
Less Weight – Smart Battery® Lithium Batteries weigh about 70% lighter than lead batteries. A typically 48V Golf Cart will have around 500 lbs. of lead acid batteries. Switching to Lithium will remove over 400 lbs. out of the cart. This will reduce the amount of energy required to get your cart up to speed and will help reduce wear and tear on your carts controller, motor, suspension, frame and tires.
Higher Voltage – Smart Battery® Lithium Golf Cart Batteries hold a higher voltage during use than lead batteries. This equals more torque for your motor and allows the controller and electronics to run at their optimal efficiency. When you step on the pedal with Lead Batteries the voltage can drop below 10V causing the controller to run inefficiently and providing less power to the motor reducing your torque. The higher voltage of Smart Battery® Lithium Golf Cart Batteries will allow your cart to get up to speed quicker and hold the speed higher throughout the entire charge cycle and while going up hills.
Charge Faster – Smart Battery® Lithium Batteries are 99.1% efficient whereas Lead Acid Batteries can be as little as 50 – 80% efficient. When you charge your lead acid batteries you can lose anywhere from 10% – 50% of the energy from the charger to your batteries. This means 50% of the power used to charge your golf cart is being lost due to resistance from the lead batteries. Using your existing charger Lithium Batteries can charge up to 50% faster. Smart Battery® recommends you purchase one of our chargers for your golf cart to get the best performance and longest life from our Lithium Golf Cart Batteries. Smart Battery® Lithium batteries can be recharged in less than 1 hour when you purchase a high speed Lithium Charger from us.
More Capacity – Smart Battery® Lithium Golf Cart Batteries are designed to allow you to safely use 100% of the rated capacity without lowering the life expectancy. Lead Acid batteries are only recommended to be drained 50% meaning a 100AH Lead acid battery should only be drained 50%. Imagine filling up your gas tank with 100 gallons of gas and the car only being able to use 50 gallons before needing to refuel.
LifeTime Warranty – Smart Battery® provides a Limited Lifetime Warranty to protect your investment in our products. With a life expectancy of up to 5000 cycles this means you may never have to replace the batteries in your cart again. Even if you used the cart every day draining the batteries 100%, you could expect more than 10 years out of the batteries – 365 days per year X 10 years is 3,650 cycles.
Life at 2000 cycles – Smart Battery® Lithium Golf Cart Batteries will maintain over 80% of their rated capacity after 2000 cycles at 100% depth of discharge. This means if you have a 100AH Lithium Battery, after 2000 cycles it will be an 80AH battery, or if you could go 100 miles when the Lithium Batteries were new, you would still be able to go 80 miles after 2000 cycles.
No Memory – Smart Battery® Lithium Batteries have no memory and can be recharged at anytime no matter if you went 500 ft. or 50 miles. To get the best life out of your lead batteries it is recommend you use the recommend depth of discharge every time before recharging.

Pe motocicletele alea de 3kW iti iei nevasta si dai o tura prin Alpi, nu? La deal impingi tu, pe drept ea, ca la vale merge singura.

Daca mergi cu 128 km/h probabil golesti bateria in 5 minute. Daca mergi cu 5 km/h, tine o ora. Autonomia trece de 10-20km? Ca ti-au pus intrebarea vreo 7 oameni pana acum, dar in afara de "autonomia e suficienta" si "pare beautiful" nu ai ca raspuns decat linkuri la cate un blog sau filme pe net - am si eu unul cu Mos Craciun, se pune ca argument?

Mergi si pupa moaste daca nu stii sa citesti. Iti traduc, read my lips:

motor de 3000w si baterie de 3600Wh. Bateria tine peste o ora la puterea nominala a motorului.
Dar battery box e mai mare se pot pune baterii de 7kw sau 10-11kw functie de tipul de celule folosite.

Adica 1-2-3 ore de functionare la o viteza medie de 60-90km sa zicem.

Nu zic ca aceste motociclete concureaza acum pe cele pe benzina. Mai am in garaj un K1200s si un DRZ400Sm.

Dar acesta e inceputul, din moment ce aceste motociclete au performante suficiente pt utilizarea in oras si pret comparabil cu pretul unor moto pe benzina, a inceput sfarsitul pt motocicletele pe benzina.

Un motor electric va fi intotdeuna mai fiabil, va avea cuplu maxim de la zero turatie, astfel un motor din asta cu putere mica in CP are performante, acceleratie asemanatoare cu un Duke 200cc, pt care cuplu mai mare.

Si o baterie din asta inseamna ca ai cumparat benzina pe 100.000km in avans. Capisci?

Tork T6X vs KTM Duke 200 Comparison Review - Tork e model indian cu motor de 2000w.

» Post actualizat in 01 Nov 2016 23:28

Legat de autonomie uite cum sta treaba la grupa mare - motocicleta Zero de 19.000 euroi, cu acceleratie de la 0 la 100 de 3.9s, greutate 208kg.

Bateria de 15kwh are o durata de viata de ... peste 700.000km si o garantie de 160.000km (5ani). Eu am cumparat un BMW de 17000euro si ma intreb cam cat poate sa mearga acest BMW pana se face muci motoru?

Adica poti merge mult si bine sute de mii de km si motorul nu se va strica nu va avea nevoie de service ca o moto pe benzina, si nu se mai plateste benzina.

Ce e interesant cu autonomia, este de doua ori mai mare in oras decat pe autostrada, avantaj benzina la drum lung, dezavantaj benzina in oras. La BMW-ul meu, sa schimbi vitezele hmm e total aiurea in oras fata de o electrica. Desigur Zero are si frana regen, recuperare de energie la franare. Si un video cu Zero in Bangkok, plus alte moto electrice de vanzare in 2016. (In video spune cum bate multe motoare de 1000cc, cu Zero)

» Post actualizat in 01 Nov 2016 23:30

Zero SR - 317km autonomie in oras, 193km cu 90km/h si 158 la 115km/h.

post-2653-0-39467600-1478043004_thumb.jpg

Edited by AlexImreh

Cazul ideal ca specificatii, este Zero FSX, ideea e sa se faca ceva similar la un pret mult mai mic. Cel care a facut modelul din topic, este un producator chinez care poate produce ceva similar cu FSX dar la un pret care pe piata europeana sa fie o treime din pretul FSX.
Zero FSX costa in USA sub 8000usd, cu tva de 9% parca si cu subventii de 850USD. Adus din UE cu TVA european de 20%(+), cu transport pana in Romania ar fi pe la 11.000Euro, poate unii il pot gasi mai ieftin. Dar la acest pret are o durata de viata de .. atentie 327.000km, cu o garantie de 5ani (80.000km)!! Faceti socotelile cate mobre pe benzina platiti, cata benzina si cat service ca sa faceti acesti km.

Tot o dai cu cifre din astea teoretice gen 327.000 km . Cand o sa vina un posesor care a facut real 327000 km cu o mobra din asta atunci poti sa vezi ce/cati bani a bagat in ea . Crezi ca la asta nu i trebuie service ? Pina una alta motociclete cu 300000 km gasesti destule , dar vreuna electrica care a facut 300000 km nu am vazut .

Cand o sa vina un posesor care a facut real 327000 km cu o mobra din asta atunci poti sa vezi ce/cati bani a bagat in ea .

Omule nu fii absurd.

CIne draqu sa faca 327k de km cu asa ceva cand inca sunt atat de noi?

Ca si intretinere ai gume / kit de lant daca este / rulmenti roti / placute frana / lichid frana / discuri frana / servisat furca / mansoane / manete / sigurante / oglinzi / retapitat sa ca sa fim absurzi, mult mai putine decat la un moto pe benzina.

Iar franele daca are regen pai te tin dublu ...

Eu unu daca as avea cash-ul sa-mi iau as sari pe asa ceva urgent. O priza pentru 30 - 60 de minute oi gasi eu, Kaufland are deja infrastructura, vad un Tesla S la incarcat destul de des aici langa mine.

Devine interesant.

Si pentru cine nu s-a dat pe asa ceva ... mare cristi cand incepe sa traga wtf!!! este ca metroul, ai senzatia de power overwhelming, nu se mai termina! ff misto.

Sa se dea drumul la technologia tinuta la secret pentru bacterii, ca sigur este...

La o autonomie de 300 de km eu nu as avea nimic de comentat cu un recharge time de 30 de min pt 80%... ar fi genial.

Ganditi-va doar la cat ecomomisesti cu benzina!

Eu astept ceva dual sport cu performante de SS din 90 - 2000 ... ar suna ff bine.

Cine iti asigura garantia la asa ceva ? Piese de schimb de unde iei , service unde i faci ? Nu ma intelege gresit , nu zic ca nu sant ok , dar cand dai 11000 de euro te astepti sa o folosesti ceva vreme , sa poti sa o repari daca dai cu ea de pamint (de ex...) . Nu e ca si cum iti iei un prajitor de paine de 100 ron si daca nu mai merge il arunci .

Nu o dau eu, asta spune Zero, care este poate cel mai respectat producator de motociclete electrice in acest moment.

Eu nu stiu de ce aici exista acest limbaj sub-urban, ce e cu expresii ”o dai”? Poate e normal pt unii sa vorbeasca asa cu alti pretenari, bikeri cu care se trag de bretele dar mie mi se pare scuze mitocanie sa vad comentarii din astea, intre oameni care nu se cunosc bine. Asa discutati voi daca intalniti pe strada un necunoscut? Fratilor eu nu incerc sa fac vanzare aici. Spun niste lucruri, cred ca se intimpla si se vor intampla, voi nu are rost sa fiti agresivi, eu din cate stiu orice agresivitate vine din complexe.

post-2653-0-28638800-1478078504_thumb.jpg

Edited by AlexImreh

Scuze daca te-am jignit , dar nu consider ca am folosit un limbaj suburban . Ma retrag din discutie .Numai bine !

Eu printr-un prieten am obtinut o relatie la un dealer in Europa, de aceea spun ca pot aduce, sa fie aici in Ro acelasi pret ca in Europea de Vest. Am obtinut doar un mic discount ca sa acoper cheltuieli de transport si ceva simbolic ca adaos. Cine vrea asa ceva poate sa incerce sa cumpere direct de la dealeri din Europa si va avea garantie internationala. Eu am mai adus din Vest asa, ca dealer Bultaco - ais.bultaco.co, deci cel putin stiu sa fac transportul la pret mic. Acu partea de service, motoarele electrice sunt mai usor de servisat, piese vin usor din Europa, eu acum astept o piesa din China pt service, vine in mai putin de 2 sapatamani. Primul meu motor a fost un WR250F cam la 9000euro. La BMW nu am service in Cluj, ma cheama la Bucuresti pt schimb de ulei. Eu numa zic, asta e inceputul sfarsitului pt motoare pe benzina. Deocamdata pt ture in afara orasului motoarele pe benzina sunt evident mai bune, dar in oras, deja un moto electric e mai rentabil. Desigur daca vorbim de moto noi. Cine vrea jafuri second hand la 1000euroi nu va fi interesat. Dar va umbla mult la service.

Edited by AlexImreh

Bafta in a gasi un electrician care stie ce e un megaohmetru si cum se foloseste.

O sa apara motoare electrice la performante similare cu Zero si la pret 1/2 sau 1/3. Si cand pretul va fi asa mic, socoteala se face per ansablu, iei la 11000 si ai o garantie de brand sau iei la 3500 si te descurci, asa cum la masini lumea foloseste piese Turcia nu originale.

» Post actualizat in 02 Nov 2016 09:47

Se cheama Tailg.

» Post actualizat in 02 Nov 2016 09:52

Bafta in a gasi un electrician care stie ce e un megaohmetru si cum se foloseste.

O alta solutie pt mobilitate in oras este Bafang BBS middrive pus pe bicicleta normala, poti prinde 60km/h cu roti de 29” !!
Am vandut la un client in Bucuresti 2 astfel de motoare, nevasta lui a facut 1000km in cateva saptamani. Omul se PRICEPE, are multe biciclete electrice in garaj si face si pt altii biciclete custom.

Un kit motor plus baterie de 800wh costa ceva peste 1000euro, mai precis 4800Ron.

post-2653-0-38705900-1478079997_thumb.jpg

post-2653-0-88002300-1478080043_thumb.jpg

Cat timp modelele electrice (moto/auto) doar muta problema poluarii, de la esapamentul masinii la cosul electrocentralei, solutiile sunt pur comerciale.

Cat timp energia este produsa din surse neregenerabile (combustibili fosili) este un soi de fix pix.... nu bag carburant si scot fum cu masina, bag masina in priza si il pun pe ala de arde carbune si pacura sa polueze in locul meu....

Sunt pur gaselnite comerciale.... nimeni nu descurajeaza transportul individual auto, incurajand prin pret/proptitudine transportul in comun.... nimeni nu limiteaza cilindreea motoarelor auto, la nivelul la care pentru uz personal/non-business sa nu ai autoturisme cu echipari mai mari de 2litri (generos vorbind, intrucat si motorizari mai modeste sunt suficiente)

Eu printr-un prieten am obtinut o relatie la un dealer in Europa, de aceea spun ca pot aduce, sa fie aici in Ro acelasi pret ca in Europea de Vest. Am obtinut doar un mic discount ca sa acoper cheltuieli de transport si ceva simbolic ca adaos. Cine vrea asa ceva poate sa incerce sa cumpere direct de la dealeri din Europa si va avea garantie internationala. Eu am mai adus din Vest asa, ca dealer Bultaco - ais.bultaco.co, deci cel putin stiu sa fac transportul la pret mic. Acu partea de service, motoarele electrice sunt mai usor de servisat, piese vin usor din Europa, eu acum astept o piesa din China pt service, vine in mai putin de 2 sapatamani. Primul meu motor a fost un WR250F cam la 9000euro. La BMW nu am service in Cluj, ma cheama la Bucuresti pt schimb de ulei. Eu numa zic, asta e inceputul sfarsitului pt motoare pe benzina. Deocamdata pt ture in afara orasului motoarele pe benzina sunt evident mai bune, dar in oras, deja un moto electric e mai rentabil. Desigur daca vorbim de moto noi. Cine vrea jafuri second hand la 1000euroi nu va fi interesat. Dar va umbla mult la service.

Da' tot vorbesti ca ai BMW. De ce nu iti iei tu o jucarie din asta si sa ne povestesti? Poze multe prin locuri interesante, mai o tura prin oras filmata cu un GoPro, sa ne demonstrezi ca tine bateria de Zero cat aia de GoPro si dupa...ar deveni interesati oamenii, altfel... strategia ta de marketing, ma scuzi, nu prea breaza. Pai cum vine asta? Vand nasturi dar nu am pe stoc, aduc cand vrea cineva nu vedeti ce cumparati, garantia o da fabrica din China si...si... Pe mine ma atrag toate tampeniile astea de jucarele care se misca si sunt si utile (nu telefoane, drone si alte rahaturi), insa in conditiile in care sunt prezentate, ma rezum la a abera pe aici.

Acu despre trecerea la energii regenerabile sunt destule info spectaculoase, tari ca Danemarca, Norvegia azi maine pot trai bine doar din vant, valuri, soare si hidro, chiar daca au rezerve/exploatari mari de petrol/gaze.

https://panourifotovoltaicetransilvania.wordpress.com/2016/01/07/2015-2016-cotitura/

din 2015 economia globală investește mai mult în energii regenerabile decăt în cărbune, gas și petrol la un loc!

În 2020 Marocul va produce 33% din necesarul său de energie din radiații solare, 33% din hidro și 33% din vant, adică 100% din energia necesară va fi produsă prin tehnologii regenerabile, nu va mai importa petrol pentru a produce energie! Când va fi gata complexul său energetic solar de la Ouarzazate, va fi cea mai mare instalație CSP din lume, cele 4 fabrici vor avea o suprafață egală cu capitala sa Rabat și vor genera 580MW de electricitate, suficient pentru a alimenta un milion de locuințe. Prima fabrica Noor 1 generează 160MW.

Australia are 23 milioane panouri fotovoltaice la 23 milioane locuitori! 1.5 milioane instalații, o casa din 5, majoritatea instalate în ultimii 5-6 ani! Un raport universitar pt WWF Australia spune: ”Având în vedere că prețul energiilor regenerabile a scăzut mai repede decât ne așteptam, în 2050 energia noastră ar putea fi 100% verde. Instalațiile solare mari au un cost acum la jumătate față de costul pe care estimam în 2008 că îl vom avea în 2030!”. Potențialul e de 500 de ori mai mare decât capacitatea actual instalată. Deși Australia e una din țările cele mai bogate din lume în zăcăminte de cărbune, deși este unul din cei mai mari exportatori de cărbune, poate să treacă până în 2050, 100% pe energii regenerabile!

» Post actualizat in 02 Nov 2016 10:25

Iar comentarii de ”super membrii” care se ascund dupa conturi fara identitate asumata. Scuze ”pretene” ne cunoastem, ne-am tras de bretele sa ne tutuim?

Am o bicicleta electrica cu care pedalez, si pretul de end user este mai mare decat pretul afisat la motocicleta sport din topic. Adevarat ca sunt si dealer la acest brand european.

post-2653-0-36986900-1478082116_thumb.jpg

nenea , nenea , vezi ca ti-au furat shaua la bicicleta cu baterii !

Nenea probabil nu ai pedalat niciodata in viata ta. Incearca sa pedalezi cu o sea moto intre picioare apoi cheama cainele sa te linga intre picioare.

Edited by AlexImreh

Ce intreb eu, ce raspunzi tu, incepi cu aberatiile ca maciulicah ala. Chiar eram interesat de o bicicleata din asta, insa daca nu vrei sa fii prieten cu mine, renunt.

Nenea probabil nu ai pedalat niciodata in viata ta. Incearca sa pedalezi cu o sea moto intre picioare apoi cheama cainele sa te linga intre picioare.

şa, boss! şa.
Edited by Banzay

pai n-am nevoie de caine ca ma musca lumea pe forum ... :)

nu inteleg cum vrei tu sa faci pe importatoru si vanzatoru' cu atitudinea asta....

dar nah , la hipstereala merge cu biciu ...

Ce intreb eu, ce raspunzi tu, incepi cu aberatiile ca maciulicah ala. Chiar eram interesat de o bicicleata din asta, insa daca nu vrei sa fii prieten cu mine, renunt.

şa, boss! şa.

Mai spun odata aici nu e vorba de o afacere, e vorba de un mini studiu de piata, din unele reactii chiar daca nu au fost politicoase dupa normele mele de ardelean, totusi am ajuns sa duc judec mai bine.

Peste 2 ani da poate va fi o afacere. Deocamdata eu trag concluzia - tot benzina pt ture dar pt orase moto electrice devin mai rentabile decat cele pe benzina. Adevarat ca intr-un oras compact ca si Clujul eu personal pot sa ma deplasez si cu o bicicleta fara motor, si las masinile in garaj, deja am sulfatat vreo 2 baterii asa. Dar intr-un oras mare cu Bucuresti sau Milano, un ebike este solutia ideala. Pt ca emoto are autonomie mai mare in oras decat pe sosea!!

Iar de vandut vand intr-adevar numai la prieteni. Si invatam impreuna. Cum ar fi sa dau numa din gura sa fiu povestitor fara contact cu realitatea, numa sa dau copy paste fara sa pot vinde nimic?

1) mi se pare scumpa motoreta aia fara baterii

2) n-am unde sa o incarc in fata blocului si la munca nu ma lasa ca e priza de 380 speciala pentru masini.

Nu pot sa cred, te ocupi cu utilaje electrice da' ti-ai lasat bateriile la sulfatat, n-ai si tu un divais din ala care sa mentina bateriile cat biciclesti?!?

No, mai vinde unor pretini, poate om afla de la ei cat is de bune draciile!

Daca te referi la deplasare urbana nu inteleg de ce ai nevoie de motor la bicicleta nue de ajuns bicicleta in sine? Adica unde se trage linia intre bicicletasi scuter,plus ca mai faci si un pic de miscare.cit despre extra urban vehiculele elctrice tot nu sunt o varianta pentru ca ele consuma mult cu cit mergi mai tare si au timp lung de incarcare .atunci care e asul in mineca cu care vin ? E ceva cu care te misti in oras de colo-colo si poate dai si o tura pina la otopeni? Eu iti inteleg punctul de vedere dar nu cred ca vor inlocui actualul motor termic.poate vor scoate din productie motorul diesel din cauza noxelor dar sa fimi realisti un benzinar euro 6 scoate pe teava petale de trandafiri. In schimb o varianta excelenta este folosirea celor doua avind ca rezultate niste vehicule foarte performante si economice ( vezi e- golf,nu prius)

Pai sunt multe situatii cand o bicla asistata de motor electric makes all the difference in the world. In Cluj de exemplu daca stai pe deal, cartiere ca si Zorilor, Calea Turzii, Buna Ziua,fara motor foarte putini pot face naveta comod, practic nimeni nu are chef sa urce zilnic un deal din asta mai mare. Apoi sunt unii care stau in Floresti, comuna care era adiacenta Clujului si care a devenit o suburbie, acolo deja e o distanta bunicica de facut zilnic, poate 20km zilnic cu alte treburi. Mai sunt zilele de vara cand cineva nu vrea sa ajunga transpirat, vrea sa pedaleze lejer. La distante mai mari nu e totuna ca mergi cu o viteza medie de bicla sau cu o viteza dubla de s-pedelec. La porniri dese de la stop cand incurci masinile, in loc sa vina peste tine le dai cu flitu, poti pleca de la stop mai repede ca o masina daca ai ceva torque. Vedeti ce insemna un ebike in Munchen aici - https://www.youtube.com/watch?v=uTdCJBFqeQ8. Si daca mai zice ceva de "chinezarii" il invit sa se uite la

sau

Asa de ce mai circula unii cu masini de ce nu circula toti cu biciclete fara motor. Cine vrea moto in oras va trece pe emoto mai curand sau mai tarziu, asta in ideea ca mai traim peste 10 ani..