Jump to content
Sign in to follow this  
AlexImreh

Cu astfel de preturi poate incepe rEVolutia e-moto?

Recommended Posts

Daca o motocicleta electrică își mai găsește oarecum locul, o bicicleta electrică este moartea pasiunii. In c0urând or sa fie incluse in Happy Meal de la McDonalds.

Edited by verssatu

Pai pentru dealuri existamtb cu 18 viteze si antrenament (aia de la turul frantei se pling ca au munti de urcat?) Pentru distante mai lungi exista semicursiere,cit despre cei care fac naveta cu masina pe maxim 10 km raspusul e simplu sunt puturosi grasi si bogati.

I urma cu ceva ani, am mai postat pe forumul asta ceva excursii, de atunci nu prea am mai postat, se pare ca nu stiu regulile de paci, am primit acest Warning. Citez

Am curatat paginile de linkuri, va rog sa nu mai faceti reclama mascata la afacerea dumneavoastra punand linkuri active catre site pe topicurile despre motociclete electrice! Aria este pentru discutii despre acest subiect, nu pentru vanzari. Pentru asa ceva exista sectiunea "bursa", unde puteti posta la "vanzari altele" orice doriti, respectand regulamentul de mai jos:
http://www.motocicli...stezi-un-anunt/ Va multumesc.

Sincer nu inteleg logica, da fiecare face ce vrea ca admin. Daca s-ar percepe bani pt sectiunea de vanzari as intelege dar asa delimitarea mi se pare aiurea. Ce sa zic, bunul meu simt pare sa fie in contradictie cu logica altora.
Ce reclama mascata? Nu era nimic mascat, totul era cat se poate de direct. Si asa am facut destul copy paste da sa fac si mai mult copy paste ca sa aduc informatii de pe mag online, nu e my cup of tea.

Asa ca multumesc adminilor pt cadrul oferit, multumesc la fel celor care au comentat colorat.

Las loc lober la discutii super-adminilor, salut.

Dacă era pe bani, iti zbura direct topicul pe invizibil si erai abordat cu meniul. Nu poza in victima ca mai rau faci punând pe public o discuție privată cu un moderator. Parcă si regulamentul specifică lucrul ăsta...

Edited by verssatu

I urma cu ceva ani, am mai postat pe forumul asta ceva excursii, de atunci nu prea am mai postat, se pare ca nu stiu regulile de paci, am primit acest Warning. Citez

Am curatat paginile de linkuri, va rog sa nu mai faceti reclama mascata la afacerea dumneavoastra punand linkuri active catre site pe topicurile despre motociclete electrice! Aria este pentru discutii despre acest subiect, nu pentru vanzari. Pentru asa ceva exista sectiunea "bursa", unde puteti posta la "vanzari altele" orice doriti, respectand regulamentul de mai jos:

http://www.motocicli...stezi-un-anunt/ Va multumesc.

Sincer nu inteleg logica, da fiecare face ce vrea ca admin. Daca s-ar percepe bani pt sectiunea de vanzari as intelege dar asa delimitarea mi se pare aiurea. Ce sa zic, bunul meu simt pare sa fie in contradictie cu logica altora.

Ce reclama mascata? Nu era nimic mascat, totul era cat se poate de direct. Si asa am facut destul copy paste da sa fac si mai mult copy paste ca sa aduc informatii de pe mag online, nu e my cup of tea.

Asa ca multumesc adminilor pt cadrul oferit, multumesc la fel celor care au comentat colorat.

Las loc lober la discutii super-adminilor, salut.

Te citez integral, pentru ca naivitatea, nedumerirea si indignarea calculate cat sa smulga lacrimi mi se par de senzatie :)

Sper sa nu te superi daca iti spun ca nu esti original, texte in genul asta mi se servesc in general numai de catre cei care au impresia ca au numai drepturi, nu si obligatii.

Discutia este simpla, pe tot forumul exista numai doua regulamente afisate, care insumate sunt vreo 14 randuri:

Untitled.png image.png

Nimic in plus, si totusi, desi sunt lucruri de un minim bun simt, mai tot timpul gasesti indivizi pe care nu-i intereseaza ce mesaj transmiti tu cu frazele alea, ci doar ce vor ei, c-asa vrea muschiu lor, de-aia-i democratie :hug:

Acum, daca exista ceva nelalocul lui acolo sau in atentionarea pe care ti-am dat-o le putem discuta si punctual. Ideea este simpla, hai sa intram in randul lumii respectand ceea ce ni se cere cand intram in casa omului, fara razgaieli si rasfat copilaresc.

Daca o motocicleta electrică își mai găsește oarecum locul, o bicicleta electrică este moartea pasiunii. In c0urând or sa fie incluse in Happy Meal de la McDonalds.

uite ca moartea pasiunii pt mine este genunchiul drept. in principal, si stangul mai putin.

dupa peste 10 ani pe bicla, de la mountain normal la dirt si dh nu mai pot pedala nici pana la colt, de fortat pe o coborare nici nu se pune problema, de sarit sau de ceva urban la fel, nici o sansa. cu o jucarie dinasta care sa preia majoritatea efortului... poate poate.

nu inseamna ca daca tie nu-ti place ceva, automat este naspha si pt altii.

imi amintesti de alt impatimit al mtb-ului care dupa niste ani buni de hardtail, o foaie si 2-3 viteze pe shortcage, bombanea cand vedea scule moderne, fulluri usoare de fr ca '' mda o sa le puna motor si aripi ...''

normal ca se evolueaza...

Catre LUV - Sper sa nu va suparati ca nu am citit regulamentele voastre, nici macar acum, e foarte frumos ca aveti regulamente care insumeaza doar 14 randuri, pare cool. Ce ma deranjeaza in toata discutia asta e ironia, mistocareala generalizata, aveti aici o gramada de conturi cu titulatura de super admin, care par sa aiba ca principala preocupare mistocareala, acest nivel de adjective mi se pare de-a dreptul poetic si PATETIC. Tu LUV ca moderator iti permiti sa spui ca vreau sa "storc lacrimi", ca sunt un "naiv"?? Eu cred ca un admin adevarat nu ar trebui sa isi permita admonestari cu astfel de adjective, indiferent de greselile moderate. Daca cineva greseste, poti sa il corectezi dar nu ai dreptul sa il faci in fel si fel. Vreti sa fie respectate chestii dar nu nimeni nu respecta regula 1 a bunului simt, POLITETEA. Asa ca faceti ce vreti cu regulamentele voastre, cu discutiile voastre, treceti pe invizibil postarile mele, stergeti contul meu, whatever, daca politete nu e, nimic nu este pt mine.

Catre cei pasionati de EV, le recomand forumul https://endless-sphere.com/forums, aici e toata lumea buna din EV, sunt extraordinar de multi oameni de pe tot globul, extrem de competenti, care construiesc/discuta prototipuri. Acest forum este referinta pt mine (si nu numai dpdv tehnic), cine vrea sa invete se poate scufunda in acest forum zi de zi, ani de zile, aproape orice subiect din domeniu este abordat si dezbatut la un nivel profi. Intamplator pe acest forum nu mi-au fost "curatate" postarile asa cum s-a intamplat aici, recunosc ca nu am citit nici acolo regulamentele, poate o sa primeasca cei de acolo sugestii de la super-adminii daci, ca sa se administreze mai bine.

Pe endless forum, care este referinta pt mine, nu am vazut in sute de pagini ironii si adjective cum am vazut aici intr-o singura discutie.

» Post actualizat in 03 Nov 2016 05:54

LUV scurt pe doi sa iti arat de ce esti TU cel care a gresit. Cei are sunteti interesati de motoare de moto electrice va rog vedeti aici o discutie pe 38! de pagini, inititia de unul din cei mai seriosi producatori de motoare, vedeti nivelul la care se discuta aceste motoare, multi din cei care pun intrebari sunt in calificati sa proiecteze astfel de motoare, sa sugereze modificari la producator. Ei bine acesti oameni multumesc in mai multe randuri ca un om vine din partea producatorului sa le dea informatii la prima mana, omul ala ar putea consuma timpul facand contracte serioase, am vazut intr-o poza 17!! PALETI de motoare care meargeau intr-o singura livrare catre USA. Si vine si explica cu sute de amanunte la zeci de oameni care vor sa cumpere cate un motor, vedeti nivelul cu adevarat serios la care se discuta. Acu incercati sa va imaginati ca vine cineva sa CURETE aceasta discutie. https://endless-sphere.com/forums/viewtopic.php?f=31&t=65972

post-2653-0-75555100-1478152463_thumb.jpg

Edited by AlexImreh

Cine chiar nu stie nimic despre asa ceva scuze, e analfabet in domeniu, daca nu ma insel pe acest forum am postat la capitolul Motociclete Electrice.

Mergi si pupa moaste daca nu stii sa citesti. Iti traduc, read my lips:

Eu nu stiu de ce aici exista acest limbaj sub-urban, ce e cu expresii ”o dai”? Poate e normal pt unii sa vorbeasca asa cu alti pretenari, bikeri cu care se trag de bretele dar mie mi se pare scuze mitocanie sa vad comentarii din astea, intre oameni care nu se cunosc bine. Asa discutati voi daca intalniti pe strada un necunoscut

Iar comentarii de ”super membrii” care se ascund dupa conturi fara identitate asumata. Scuze ”pretene” ne cunoastem, ne-am tras de bretele sa ne tutuim?

Am recitit si singurul comenatriu rautacios era cel cu cotetele electrice, sau cam asa ceva. In rest numai intrebari si discutii pertinente, puse de oameni care probabil sunt curiosi si interesati, dar nu cunosc domeniul asta.

Din pacate primele replici si ironii vin chiar de la tine si in loc sa incerci sa lamuresti pe larg si cu tact cititorii mai putin avizati despre subiect, tu ii numesti analfabeti in domeniu! Recunosc, dai dovada de o politete iesita din comun :peace:

Mai spun odata aici nu e vorba de o afacere

Evident, a fost doar vointa sortii ca din 40 linkuri 37 sunt catre site-ul tau, cum tot intamplare este si faptul ca dai numere de telefon in cautarea colaboratorilor.

Catre LUV - Sper sa nu va suparati ca nu am citit regulamentele voastre, nici macar acum, e foarte frumos ca aveti regulamente care insumeaza doar 14 randuri, pare cool.

Te inteleg, fiind atat de preocupat de soarta motocicletelor electrice as fi caraghios daca as avea pretentia sa rupi doua minute pentru 7 fraze..

In final doua concluzii pe care le formulez cat mai simplu, sa fie usor de inteles:

1.Daca ai ceva de postat legat de subiectul motociclete electrice fa-o aici, daca ai ceva de vandut (cu tot ce tine de marketing) te asteptam cu drag pe aria bursei.

2.Nu esti obligat sa intri aici, lumea este plina de variante mult mai putin pretentioase pentru cerintele tale, dar daca alegi sa o faci intai sterge-te pe picioare, da binete si respecta niste reguli simple, altfel spus, It's my way or the highway :wavey:

Domnu Imreh, va deranjeaza ca nu a-ti nimerit pe un forum de ingineri electrotehnisti si punem intrebari stupidei? Dumneavoastra sunteti cumva unul din astia?

Edited by einstein1984

Pai nu am vrut sa raman dator. Nu sunt atat de crestin sa intorc si celalalt obraz. LUV daca tu ai intalni un om un strain pe strada si ar incepe sa iti spune asa in fata chestii de genul urmator tu ce ai face? Mie acest mod de a vorbi mi se pare inacceptabil.

bre nene, revino-ti cu cotetele astea electrice! )))

Renunta la ultima propozitie si poate cineva chiar te ia in serios, Zi tu o tara europeana unde peste 8 ani o sa fie interzise masinile . Dintr-o sursa credibila , nu parerea ta sau o elucubratie a vreunui ecologist hipiot.

(Tragem linie) si obtinem ceva de tot rasul.

Pe motocicletele alea de 3kW iti iei nevasta si dai o tura prin Alpi, nu? La deal impingi tu, pe drept ea, ca la vale merge singura… nu ai ca raspuns decat linkuri la cate un blog sau filme pe net.

nenea , nenea , vezi ca ti-au furat shaua la bicicleta cu baterii !

Ce intreb eu, ce raspunzi tu, incepi cu aberatiile ca maciulicah ala.

Nu poza in victima ca mai rau faci punând pe public o discuție privată cu un moderator.

naivitatea, nedumerirea si indignarea calculate cat sa smulga lacrimi mi se par de senzatie

Am citat cateva miștocării la care am raspuns, altele vad ca au disparut, poate au fost ”curatate”. De exemplu unul imi spune ” ce o tot dai”, apoi si-a cerut un fel de scuze, poate a sters el.

In fine vad o diferenta de mentalitate, diferenta de nivel intre discutia de aici si cea de pe endless forum mi se pare evidenta, daca cineva are rabdare sa citeasca doar un topic, de la pagina 1 la 38.
https://endless-sphere.com/forums/viewtopic.php?f=31&t=65972&start=0

Daca va spun hai pa, sunt misto/cool ca altii de aici sau sunt nepoliticos?

Eu ti-am zis ce '' tot o dai '' . Era vorba de cifre si informatii pe care le-ai dat , cum ca 350000 km rezista moto aia electrica , ca peste 8 ani vor fi interzise auto/moto conventionale in tari din Europa , etc . Tot eu am zis sa imi zici o sursa credibila unde scrie asa ceva . Nu ai raspuns nimic , dar te-ai simtit jignit . De ce ? Vrei dupa fiecare postare a ta sa nu zica nimeni nimic ? Atunci scrie pe blog , nu intra pe forum .

Pt ca ”o tot dai” este e exprimare nepoliticoasa dupa mine. Daca Zero Motorcycles spune 350.000 e sursa cat se poate de credibila, e firma care in acest moment e lider in domeniu, cele mai mari vanzari in Occident, motociclete serioase. http://www.zeromotorcycles.com/motorcycles/

Ca nu se vor mai vinde masini pe diesel benzina in cativa ani, o cautare de 10sec pe google mi-a dat cateva linkuri pe care le-am pus, daca dadeai din degete 10secunde era o varianta mai buna zic eu in loc sa imi zici mie ca ”o tot dau”.

Repet, poate acest mod de a discuta, asa ca ... in filmele americane, vi se pare cool, mie mi se pare nepoliticos. Acest jargon - ”o tot dai, bre nene revino-ti, nenea vezi ca, naivitate care smulge lacrimi”, sunt bune pt mine pt concurs de rap - adica in traducere poezii maneliste. E o diferente de mentalitate, de exprimare, de aceea prefer sa nu mai raspund, nu vad de ce ar trebui sa citesc regulamentul daca nu o sa mai postez aici despre excursiile mele pe moto.

Ok, am inteles pozitia ta, sper ca si tu pe a noastra. Astept posturi legate doar de subiect..Mersi.

Eu te inteleg ca esti pasionat si entuziasmat de aceste moto electrice, dar nu esti realist . Dai copy-paste la site-uri de afara cu preturi si nr de unitati vandute in China , US , etc. Zi ceva concret , de genul am eu de vanzare pe stoc 2-3 modele cu urmatoarele specificatii , pret , asigur garantie 2 ani , piesele de schimb vin in x sapt in caz de nevoie, etc .Vrei sa vinzi , ba vinzi doar la prieteni , nimic concret . Daca eu iti dau comanda de o mobra electrica de 11000 euro mi-o aduci fara sa iti platesc un avans ? NU , pt ca daca ma razgandesc tu ramai cu ea . Asa si eu pot pe comanda ( daca imi faci plata in avans ) 10 mobre . Si nu , nu exista nici o reglementare oficiala la nivel european ca peste 8 ani vor fi interzise auto/moto conventionale pot sa cauti unde vrei...

Daca Zero Motorcycles spune 350.000 e sursa cat se poate de credibila, e firma care in acest moment e lider in domeniu, cele mai mari vanzari in Occident, motociclete serioase. http://www.zeromotorcycles.com/motorcycles/

zero motors... vine cu gume CHINA ,RULMENTI roti CHINA ... care sunt praf in 10 k km , am schimbat eu acum ceva timp motocicleta de 17k euro !!!

Liderul in domeniu face gunoaie , oare cum sunt alea cu ctc chinezesc? r&d chinezesc?

Pai Q motors aia ziceau ca un motor din ala in roata tine 3-5 ani si cantareste 28 de kile (horror la masa nesuspendata), ca cica intra apa si rugineste.... Motorul e racit cu aer, ca apa nu are cum, ventilatie in interior nu are... Dupa ceva blana se incinge si zice controlerul HOPA, si-ti taie curentul si cuplul.

Ia uita-te tu la Brusa electonik AG, sa vezi cum se fac componente de EV adevarate, nu chinezarii din alea.

@4mbb nici mie nu imi plac motoretele elctrice ,mai ales ktm care se aude fix ca un porc la taiere dar toti avem un ciocar cu franjuri sau o drujba de teren sau o ascutitoare de vitezana sau poate un adventure de bosorogi cu bani daca intelegi ce vreau sa zic. Ideia e ca e asta e pasiunea omului si noi nu trebuie sa il jignim spunind ca sunt niste cotete.mai bine vi cu o parere sau cu niste informatii contradictorii daca le ai.

Contradictorii cu ce?!? Ca eu n-am vazut aici nimic concret despre produsele oferite, doar abureli...

nu inseamna ca daca tie nu-ti place ceva, automat este naspha si pt altii.

Nu inseamna ca daca tu ai o problemă fizica, particulară, subiectiva, electrica trebuie sa fie integrată in normal de către ceilalți "alții".

Parca in Germania si-au propus ca din 2030 sa se mai vanda doar masini electrice..

E imposibil.

Viitorul va fi metanul si hidrogenul.

Edited by petre81

Nu inseamna ca daca tu ai o problemă fizica, particulară, subiectiva, electrica trebuie sa fie integrată in normal de către ceilalți "alții".

Este o diferenta intre ce am zis eu si negarea totala a ta...

Dar trebuia sa fie scris ceva acolo, sa fie dat un raspuns.

E bike chit ca-s pedal assist chit ca-s vitezane sau choppere, daca scapam de mentalitatile de ev mediu si stoarcem de la javrele care tin tehnologii la papuc baterii calumea, vor fi o chestie uriasa, un pas spre inainte.

Aia cu interzisul motorului cu combustie interna este o aberatie.

Nu tr interzis, se va auto interzice, doar o mana de pasionati si old scooleri o sa mai fie dispusi sa se chinuie cand exista solutii atat de elegante, simple, curate.

Atunci sa vedeti tunninguri la cele mai tari motoare pe benzina sa se poata tine dupa electrice....