Sari la conținut

Mecanic moto pentru BMW R 1150 RT Twin Spark 2003


Postări Recomandate

Salut tuturor,

 

Deschid acest topic in speranta ca poate ma ajutati sa gasesc un macanic moto cu garaj/service care se pricepe la acest model de motocicleta: BMW R 1150 RT Twin Spark 2003.

As avea nevoie de el pentru lucrari de servisare precum sincronizare corpuri clapeta, servisare cablu acceleratie/soc, etc.

Am avut experiente extrem de neplacute cu BMW Otopeni si Mototehnica, asa ca ... sunt in cautare de alternative.

Va multumesc.

 

Numai bine,

Ovidiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca doua mari serice-uri nu i-au dat de cap la o sincronizare simpla nu crezi ca problema e din alta parte?

» Post actualizat in 03 Nov 2016 18:42

Dar ce,ti se pare ca ar fi in nergula ?

» Post actualizat in 03 Nov 2016 18:43

Pentru ca sincronizarea este un lucru destul de banal pentru orice mecanic

Editat de andrei gras
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara baieti,

 

Multumesc tuturor pentru raspunsuri si in special lui Madalin Pribu pentru ajutor.

 

@andrei gras

Am avut o problema nasoala cu relanti-ul la ea. Nu statea la relanti si a trebuit sa schimb pompa de benzina + 2 bobine de inductie.

Asta nu m-a deranjat foarte tare (desi a fost scump).

Ceea ce m-a deranjat a fost faptul ca diagnosticarea + inlocuirea pieselor a durat intai 2 luni la BMW Otopeni (n-au facut nimic la ea si am platit totusi) si 3 luni la Mototehnica (plus tanc benzina zgariat bonus).

Ea este foarte ok acum (nu merge socul dar nu ma deranjeaza) insa la relanti sta in 1400 ture in loc de 1150 rpm cum e la carte.

Plus ca as dori ca cineva cu experienta sa se uite la ea, sa vorbim ce am schimbat si ce armai trebui schimbat, sa auda cum merge...etc.

 

Va multumesc inca o data.

 

Numai bine,

Ovidiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti mecanicii buni din bucuresti sunt foarte ocupati in general. Eu mai stiuun baiat care din punctul meu de vedere e genial in tot ce inseamna motor termic.il cheama sorin si are un ateliar modest pe la spitalul malaxa .daca vrei pot trece maine pe la el sa ii cer nr de tel .nu stiu daca il mai are pe cel vechi.mie ce mi-a reparat de-a lungul timpului mi-a dovedit ca ce am spus mai sus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut dragilor!

 

Vreau sa va dau feedback, nu vreau sa las thread-ul asta sa moara asa fara sa va spun ce am rezolvat.

Pe scurt: nimic

 

Pe lung, am facut rost de 3 numere de telefon si cu ghinionul meu inca nu am reusit sa ajung la niciunul, din motivele enumerate mai jos.

Va multumesc Andrei, Jawa Script si Madalin Pribu pentru numerele furnizate.

Astfel am sunat la:

- Stefan --> om amabil, mi-a spus ca-i foarte ocupat cu alte motociclete si nu are timp si de a mea;

- Sorin --> am trimis mesaj, am sunat, nu raspunde la telefon;

- Silviu --> singurul cu care am discutat enorm pe facebook. Om foarte amabil, dar service-ul la care lucreaza este in renovare si nu se stie cat. Nu este vina lui, este nesansa mea.

 

Asadar, alte idei sau alti mecanici? (fireste inafara de Mototehnica si BMW Otopeni...fireste).

Marea mea fantezie ar fi sa ajung la cineva priceput, ideal cu sculele potrivite si cu bun simt, care sa ma poate ajuta...pana da zapada.

Aparent e foarte greu spre imposibil sa gasesc combinatia de mai sus.

 

Va multumesc,

Ovidiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu riscul de a mă repeta: Dan Cata? Sau vrei neapărat în București?

 

Salut PzKpfW,

 

Am vorbit cu Dan Cata (de la el am luat o pompa de benzina, ii multumesc inca o data) in privat si sunt sigur ca ma poate ajuta.

Insa distanta, faptul ca sunt incepator (este prima mea motocicleta) si costurile aferente acestei excursii (ar insemna s-o duc intr-o duba inchiriata, sa stau vreo saptamana prin zona, etc) m-au determinat sa nu optez pentru Dan.

Imi pare asa rau ca Dan e departe, mi-ar fi placut sa ajung la el.

 

Iti multumesc PzKpfW pentru recomandare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar ce are motocicleta defapt? Si pentru prima mobra ai ales un motor de 1200?

 

Acum are urmatoarele probleme:

- socul nu merge (sincer nici n-am mai verificat cum mai merge de cand cei de la Mototehnica mi-au spus ca nu merge);

- maneta de acceleratie se invarte greu (la drum mai lung fac crampe). Posibil sa fie de la maneta sau mai departe de la cablu/cabluri;

- relanti la 1500 RPM incalzita, in loc de 1100 +/- 50 RPM;

- posibil altele pe care un mecanic avizat si experimentat le-ar sesiza.

 

Corect, pentru prima mobra am ales un motor de 1130 cc.

Editat de ovidiu_bordea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un mecanic bun nu sta pe praful de salar intr-o reprezentanta sa-si mai ia si foothai d-aiurea de la totz carnatzarii din ograda, indiferent ca e vb de auto sau moto. Tine de logica bunului simt sa renunte la salarul cuvenit (milogit de multe ori) dupa o luna in conditiile in care produce banii aia intr-o saptamana fara dureri de cap.

De regula-si ia dupa el cativa clienti de unde a lucrat si doar incasandu-i pe aia isi asigura un trai decent.

Poate gresesc eu dar fenomenu'l tot observ la tat pasu'. :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In caz ca nu raspunde sorin adresa e vergului 59. Intrebati pe orcine acolo si va trimite la el.de obicei vine dupa 1 ca baga pina seara .

» Post actualizat in 16 Nov 2016 15:27

Ovidiu daca nu gasesti iti las nr meu si te indrum eu

 

Nu ma pot duce acolo fara sa fi vorbit in prealabil cu omul. Poate nu are timp de mine, poate nu e acolo. Voi mai incerca la telefon.

Iti multumesc Andrei.

 

Păi e Cartuș in spate la.motodiscount pe șoseaua viilor,Cezar la Grant Garage la Gara de est,Tng la Ciolpani te pot ajuta fara probleme.Numerele.lor le.găsești pe forum.Bafta

 

Ii voi cauta. Multumesc un_aiurit.

Editat de ovidiu_bordea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca din cei enumerati de un_aiurut nu cred ca se va bucura vreunul cand le spui ca ai bmw. LUV a zis bine ce a spus mai sus.Ati recomand calea cea mai buna: citeste,informeaza-te,ia un manual de reparatii ,ceva chei ,fa-ti sau cumpara-ti un sincronizator si apuca-te singur de mesterit ,daca cei de mai sus nu te-au multumit.Nu glumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca din cei enumerati de un_aiurut nu cred ca se va bucura vreunul cand le spui ca ai bmw. LUV a zis bine ce a spus mai sus.Ati recomand calea cea mai buna: citeste,informeaza-te,ia un manual de reparatii ,ceva chei ,fa-ti sau cumpara-ti un sincronizator si apuca-te singur de mesterit ,daca cei de mai sus nu te-au multumit.Nu glumesc!

 

Salut Adi,

 

Desigur, asta-i exact ce-mi doresc.

Din pacate locul unde sa fac toate aceste lucruri descrise de tine imi lipseste.

Stau la bloc, nu am garaj.

Cat despre citit si informat asta este exact ce am facut cele 5 luni+ cat motocicleta a stat in service.

Iti multumesc.

 

Ovidiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...