Jump to content

Alegere roadster tractiune spate.

Recommended Posts

Salutare domnilor.

Ar trebui sa-mi schimb masina in iarna-primavara si as avea nevoie de cateva pareri..... daca sunteti binevoitori.

Vreau de la masina.

1- tractiune spate.

2- 2 usi

3- fiabilitate

4- dotari minime-medii

5- benzinara

-Miata e pe primul loc.

-Toyota mr 2 chiar si modelul vechiut

-Kompresorul de la mercedes consuma mult...

-Treiarul e greu ... nu e fun... si-l vezi peste tot...

Imi mai place ... crx ...dar are tractiune fata...

» Post actualizat in 03 Nov 2016 20:19

Scuze... s-a trimis singur postul...

Buget ar fi la intre 2000 si 3500

Pe la 3000 maxim... as fi impacat.

Masina de afara neaparat...

Va multumesc daca imi veniti cu cateva idei...

Ps- z3 nu mi place...

A4 1.8 quattro consuma mult...

Caut ceva de fun... si de dat prin oras... in rest merg pe motoare...

Va multumesc .

Seara faina

• Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

vrei prea multe cu prea putin si iti garantez ca in banii astia numai tigai gasesti....un prieten excat aceleasi pretentii si cautari ca tine avea.....dupa cateva luni de dat cu capul de pereti dupa multe rable,si-a luat un fiat barchetta....treaba e foarte proaspata,cand te-am citit parca l-am auzit pe el.....evident tractiune fata fiat-ul,dar masina ok,la 2500....si tot a mai bagat 1500 in ea s-o faca in mintile ei (facut supape,tacheti hidraulici,distributie,curele,evacuare,suporti motor,macarale geamuri electrice,retapitatat hard top-ul etc....iti garantez ca la ce vrei tu fara 5000 nu scapi,si ti-ai dat singur raspunsul..nu prea ai ce masini alege....in afara de mr2,miata,bmw....in rest toate sunt awd in cel mai bun caz si comune cu consum mare

sfatul meu...mergi si te culca..sau mai pune mana si fa bani :P

» Post actualizat in 03 Nov 2016 21:54

singura ptr ce vrei tu e miata,si te avertizez ca daca esti mai inalt nu incapi in ea,e ptr japanezi mici

un mx-5 in mintile ei e vreo 4000,mai pui taxe inmatriculare,drum,schimb ulei etc...

si in special una scumpa si mai rara cum sunt roadsterele. Deh, aspiratoarele de femei costa.

littlekriminal a luat o pisicuta cabrio cu 4000 de euro.

Edited by einstein1984

Am avut Miata si Alfa Romeo Spider, dar am condus si multe alte jucarii din categorie.

Pot spune ca preferata este de departe Miata...feedback-ul pe care ti-l da nu se compara cu nimic.

Nici masinile de foarte multi cai putere nu se apropie la acest capitol.

Miata este definitia distractiei la volan (pentru mine, evident).

A4 si treiarul nu sunt roadstere, ci cabrio. Z3 si Z4 sunt roadstere.

vorbeam despre un compromis...coupe...

aspirator...crezi ca la fetele din ziua de azi le-ar place in Miata ?? , astea-s ruginituri pentru ele ....

vrei prea multe cu prea putin si iti garantez ca in banii astia numai tigai gasesti....un prieten excat aceleasi pretentii si cautari ca tine avea.....dupa cateva luni de dat cu capul de pereti dupa multe rable,si-a luat un fiat barchetta....treaba e foarte proaspata,cand te-am citit parca l-am auzit pe el.....evident tractiune fata fiat-ul,dar masina ok,la 2500....si tot a mai bagat 1500 in ea s-o faca in mintile ei (facut supape,tacheti hidraulici,distributie,curele,evacuare,suporti motor,macarale geamuri electrice,retapitatat hard top-ul etc....iti garantez ca la ce vrei tu fara 5000 nu scapi,si ti-ai dat singur raspunsul..nu prea ai ce masini alege....in afara de mr2,miata,bmw....in rest toate sunt awd in cel mai bun caz si comune cu consum mare

sfatul meu...mergi si te culca..sau mai pune mana si fa bani :P

» Post actualizat in 03 Nov 2016 21:54

singura ptr ce vrei tu e miata,si te avertizez ca daca esti mai inalt nu incapi in ea,e ptr japanezi mici

un mx-5 in mintile ei e vreo 4000,mai pui taxe inmatriculare,drum,schimb ulei etc...

Eu axact acest lucru l-am spus... Miata e pe primul loc, insa mai caut , poate mai gasesc ceva ce inca nu mi-a ajuns la urechi...

BRZ, nu stiu daca te incadrezi cu bugetul... :(

Bineee , mersi :))

Corect.

La banii aia nu gasesti nici o motocicleta in mintile ei, d-apoi o masina,

...daca la 3500 nu gasesti motocicleta ok sau masina... atunci scuza-ma dar esti din alt film... cu tot respectul.... nu toti putem la 20 de ani sa ne cumparam fiare noi...

» Post actualizat in 04 Nov 2016 07:44

s2000 e aspirator.. eu am nevoie de altceva... mersi

» Post actualizat in 04 Nov 2016 07:46

Am avut Miata si Alfa Romeo Spider, dar am condus si multe alte jucarii din categorie.

Pot spune ca preferata este de departe Miata...feedback-ul pe care ti-l da nu se compara cu nimic.

Nici masinile de foarte multi cai putere nu se apropie la acest capitol.

Miata este definitia distractiei la volan (pentru mine, evident).

exact acest lucru m-a atras la ea, doar ca mai caut sa ma asigur si de altele.. mersi de informatii.

Alfa Spider, Fiat Bravo (motorul ala cu 5cil turbo) dar nah, n-au tractiune spate. Ar mai fi Mercedesul SLK. Smart Roadster ? :) Audi TT?

Sau altceva, gen Suzuki X-90, nu te intereseaza?

Pentru ceva (multi) marafeti in plus ai avea Chrysler Crossfire, Pontiac Solstice si Opel GT

Edited by Metal Heart

...daca la 3500 nu gasesti motocicleta ok sau masina... atunci scuza-ma dar esti din alt film... cu tot respectul.... nu toti putem la 20 de ani sa ne cumparam fiare noi...

Asta clar, eu nu-mi permit lucruri ieftine. Iar pentru tine un sfat: la 20 de ani gandeste-te cum sa faci bani si nu cum sa-i cheltui.

» Post actualizat in 04 Nov 2016 08:34

Si ca sa nu zici ca sunt baiat rau, uite aici: http://autovit.ro/anunt/mazda-mx-5-ID7GiT6j.html#06a132481e

Numai buna de agatat la sud de Dunare, un borcan cu muraturi mai trebuie.

Salutare domnilor.

..............

Caut ceva de fun... si de dat prin oras... in rest merg pe motoare...

Va multumesc .

Seara faina

Salut.

Vezi daca iti place asta /index.php?/topic/742592-vand-bmw-320-e36-cabrio/&do=findComment&comment=4259507

Pretul nu e batut in cuie. Mie mi-ar placea sa ajunga la cineva care tine la masina.

Miata aia de o tot laudati e un cotez pentru japonezi pitici !

Slk 200K , nu consuma deloc mult , 1L/100 la 10k km =120E ... cati km faci pe an de te intereseaza asa de tare consumul ..

1.8t poate consuma foarte rezonabil cu un soft bine facut. deci .. TT

Eu as lua slk, 2.3 Kompressor, dai fum la orice ghena de miata , ai acoperis de tabla , e mercedes , nu gunoi.

TT e o optiune, ce nu suport la el e stalpii parbrizului, foarte grosi si pozitionati foarte aiurea .

Alta optiune ieftina e 206cc 1.6 , foarte fun masina , consuma putin ...si nu e miata

Si eu am mers cu MX-5. Nu mi-a placut deloc. In afara de aspect, nu m-a dat pe spate. Tigra mi-a placut mai mult.

Ar mai fi Mini Cabrio.

De acord si eu cu 206cc, dar nah, avand in vedere ce pretentii are initiatorul, am zis ca n-are rost sa-l aduc in discutie.

...Ăh, Mazda RX-8? :)

[Mă aștept să sară toți preacuvioșii care nu au avut și n-au condus în veața lor un RX de fundișor în sus și să urle că este un gunoi care consumă mult și că după x mii de km îi explodează motorul]

Dacă nu, MX-5 e cea mai viabilă opțiune. Da, e mică, dar nu știm ce dimensiuni are inițiatorul. Da, este un coteț spartan la interior, dar nu-i neapărat rău (mai puține lucruri care se pot defecta). Da, e urâtă și arată a mașină de muieri... dar... ăh... e ieftină.

Ah, și Clio RS. Nu-i rwd, dar e fun și e bun de oraș.

MAZDA MX-5.punct.

Am mers,e prea tare.Le are pe toate in afara de look.

Fun,consum,suspensie independenta pe toate 4,fiabilitate,tot ce sa mai.

Un singur imepdiment,daca ai peste 1.8m cam iesi cu capul pe afara peste parbriz :)

Dar in rest,e no brainer,nu ai ce sa alegi altceva.

Edited by Method

Superbec- vin-o cu ceva argumente... un 1.9 140 si ceva de caluti la 1000 kg... e chiar ok...

Slk mi-l place mult, insa parca ma duce cam mult peste , am bani blocati in alte chestii din pacate.... dar poate o sa am noroc...

TT - mi s-a spus de la proprietar ca nu prea e fiabil ... o sa ma mai interesez...plus ca nu suport stalpii aia.. ca la hiundai i40...

RX-8 il luam de mult, avea un prieten de vanzare insa al ce-i 2.6 impozabili ...nu mersi... crossfireul la fel ...

Multumesc de pareri, oricine mai are ceva de spus, chiar il rog sa spuna.

ps- un mx 5 putin de tot aranjat... parca nu mai arata a pusy car.... si nu stiu care dintre cele de mai sus sta asa bine pe curbe...

TT-ul (presupun că te uiți la prima generație) este un Golf IV cu altă caroserie. Cred că asta spune tot.

Nu știam că s-a "deșteptat" statul român în legătură cu normele de impozitare pe motoarele rotative. Credeam că este încadrat la 1300cc. Dacă este încadrat la 2,6L este cam trist.

Legat de MX-5, având în vedere bugetul, concluzionez că urmărești generația a 2-a (NB). Problema este că nu știu cum poți să faci mașina asta să arate... masculin.

1carro.jpg

http://tuningcars.us/wp-content/uploads/2015/08/Mazda-MX5-NB-Tuning-28.jpg

https://www.google.ro/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiP4d6ylo_QAhWFxRQKHVfOCEwQjRwIBw&url=http%3A%2F%2Ftuningcars.us%2Fmazda-mx-5-nb%2Fmazda-mx5-nb-tuning-51%2F&psig=AFQjCNH2-GOdwRz8aj52HtGHYvKZyij8Vg&ust=1478351430466044

uite ce fac cateva stikere :)) http://www.blackbirdfabworx.com/2014MRLS/Erik10AE.jpg

una aproape stock http://www.drivingline.com/s3/drivingline.prd/cropped/29418/hero-c_drivingline-kento-miata-nb-carbonfiber-12.jpg?w=1920&quality=70

lasata cum trebuie, incaltata corespunzator... arata ok

astea-s luate asa repede... pana-n 1500 E investitie... si in primul rand, chiar nu ma deranjeaza parerea altora, cine ma cunoaste ... ma cunoaste ... eu nu judec dupa masina...

TT, da.. prima generatie....

rx-8... trebuia cumva sa ne-ncurce statul...

Edited by edu.

Bugetul este mic, mai ales ca vrei sa o cumperi in afara tarii, sa fim seriosi. Eu iti recomand bmw z4 cu volan pe dreapta, daca tii mortis la un roadster care sa arate bine, sa nu fie impozitul mare si desigur, fiabila. Are motorizare de 2.0. Mare grija cu /prietenii/, mai ales la astea cu acoperis soft.

Daca esti dispus la compromisuri, atunci ai: Reanult Megane CC, Peugeot 307 CC,sper sa se incadreze in bugetul tau,plus ca sunt mai practice fata de 206cc spre ex.

Superbec- vin-o cu ceva argumente... un 1.9 140 si ceva de caluti la 1000 kg... e chiar ok...

ce argumente cauti cocosel, am condus cam toate masinile in discutie , miata e masina de femeie boema , daca 140 de cai/tona crezi tu ca sunt vre-o minune a tehnicii ... nu prea ai intelege argumentele mele

si 140 cai de japoneza ... sunt cam 100 de nemtoaica , exceptand momentele cand schimbi pe rosu ,

Slk mi-l place mult, insa parca ma duce cam mult peste , am bani blocati in alte chestii din pacate.... dar poate o sa am noroc...

au trecut vre-o 15 ani de cand am avut CLK 230k , a fost foarte ok masina la vremea aia , acum nu stiu ce slk gasesti la 3500E , motorul de 2.3 e foarte foarte ok si foarte placut la condus , nu trebuie sa-l turezi la maxim sa se miste .

TT - mi s-a spus de la proprietar ca nu prea e fiabil ... o sa ma mai interesez...plus ca nu suport stalpii aia.. ca la hiundai i40...

lol, cine ti-a spus asa ceva n-are treaba cu masinile, el e cu metroul

tt are multe piese mecanice de golf4 , iar la masini sh de 15 ani de zile nu putem vorbi de fiabilitate, poate sa cada orice oricand la orice model ...

n-am detinut decat o japoneza si nu era mazda , dar pretul pieselor de schimb e cam 2-3x mercedes pe acelasi reper , am vandut-o repede , chiar bataie de batjocura , si in plus au niste solutii tehnice ...

la cat dai pe o coptura japoneza iti iei direct alfa romeo , macar mergi in puf