Jump to content

parcare la comun - vecinii isi bat T-uri blocatoare

jamalex2000
 Share

Recommended Posts

Salut,

Viata e complexa si are multe aspecte astfel am ajuns sa locuiesc intr-un bloc nou.

Problema e urmatoarea: sunt 24 de apartamente, ~16 locuri de parcare.

Dezvoltatorul (prin interpusul-intermediarul sau) ne-a facut pe toti sa credem ca avem loc de parcare la comun in jurul blocului si ca cei de la demisol care au dat cu xx k Euro mai putin nu au acest lucru. Cei de la demisol au inceput sa parcheze in jurul blocului, ba chiar unul mai instarit are 2 masini (una fiind mai scumpa decat diferenta aia de la demisol la parter / etaj).

Intre timp s-a populat blocul si nu ne mai ajung locurile de parcare.

Cand am incercat sa le explicam celor de la demisol ca nu au voie sa parcheze, surpriza :) ne-au aratat contractul in care au si ei voie sa parcheze in jurul blocului (spatiul de x m2 fiind in proprietate comuna).

Dupa o porcaiala cu amenintari pe FB (amenintarile venind de la vecinul cu 2 masini de la demisol) si o sedinta ad-hoc vecinii au ajuns sa se duca in Brico sau nu stiu unde sa cumpere blocatoare (T-uri)

In ritmul asta vor putea parca doar cei care au T-uri si restul ciu-ciu.

Intrebare: au voie sa monteze fiecare unde i se scoala acest T de blocaj?

Exista un articol de lege ceva care trateaza acest subiect?

Este bloc in complex ? sau pe strada ca blocurile normale?

Daca este in complex, ala care o are mai mare parcheaza.

Daca este pe strada...trebuie vazut la primarie unde se pot face parcari...pana atunci ...la fel ca mai sus. :) cu diferenta ca nu pot monta blocatoare.

Problema e generala in blocurile noi. Nu stiu sa iti dau trimiteri la articole de lege, dar dupa cunostintele mele, acele parcari situate pe spatii comune indivizibile nu pot fi prevazute cu acele T-uri. Insa daca in contractul omului scrie clar ca are parcarea din fata blocului cu numarul cutare, si e clar delimitata in acte, atunci poate sa puna pe ea ce vrea. Si la mine la bloc exista spatii comune unde se poate parca pe principiul primul venit si sunt spatii clar trecute in acte cum ca e parcarea lui x-ulescu. Toate astea se aplica daca strada e proprietatea celor din complex (la noi asa e). Daca strada e proprietate publica, atunci nu stiu ce sa zic.

Edited by pisoiu

este la mijloc- bloc pe strada dar in contract se spune ca fiecare vecin are cota parte la spatiul din jurul blocului.

este terenul blocului nu al primariei.

@pisoiu - nimeni nu are locul x sau y , toti au in contract chestia aia cu spatiul comun.

Eu as vrea sa le arat celor care au montat T-uri un articol de lege ca sa si le demonteze singuri.

Edited by jamalex2000

Daca se spune ca are cota parte si nu se spune exact unde e, atunci e spatiu comun indivizibil. La fel, orice vecin detine o cota parte indivizibila si din casa scarilor, tavan, etc.

Asa a fost si la noi cu T-urile,pana intr-o noapte cand a trecut o caruta cu cioare si le-au "speriat" pe toate,inclusiv gratarul de sters picioarele de noroi de la intrarea-n scara blocului meu.:)

Convoaca-i...

Iti spun eu cum o rezolvi: faci o plangere la primarie, la disciplina in constructii.

Va veni politia, le va da amenda si ii va pune sa dea jos rahaturile alea de T-uri, pentru ca sunt constructii neautorizate.

Ideea cu spatiile comune, dupa cum zicea si cineva mai sus, e simpla: primul venit parcheaza, toti cei din bloc au drept egal de a parca.

P.S. sa inteleg ca unul e mai smecher si a parcat doua masini ocupand doua locuri? :))))) Am eu o substanta, daca vrei iti pot da cativa ml sa golesti o seringa pe capota unei conserve, si o seringa pe capota celeilalte. iti garantez ca nu va mai parca :))

Iti spun eu cum o rezolvi: faci o plangere la primarie, la disciplina in constructii.

Va veni politia, le va da amenda si ii va pune sa dea jos rahaturile alea de T-uri, pentru ca sunt constructii neautorizate.

Ideea cu spatiile comune, dupa cum zicea si cineva mai sus, e simpla: primul venit parcheaza, toti cei din bloc au drept egal de a parca.

P.S. sa inteleg ca unul e mai smecher si a parcat doua masini ocupand doua locuri? :))))) Am eu o substanta, daca vrei iti pot da cativa ml sa golesti o seringa pe capota unei conserve, si o seringa pe capota celeilalte. iti garantez ca nu va mai parca :))

Io zic ca nu merita sa se coboare intr-atat...

nu le da nici o amenda daca sunt pe terenul blocului, e propietate privata si nu cred ca exista lege ca n-ai voie sa plantezi T pe terenul tau , chiar daca e in indiviziune, treaba asta se rezolva numai in sala de judecata

vandalismul, clar mai usor de aplicat decat orice altceva.. rromania

Eu sper sa existe o lege chiar si pt spatiul privat.

Adica eu am duplex si vecinul se scoala cu gandul sa faca o magazie in fata usii mele eu il las? Nu ii trebuie aviz?autorizatie?

sunt destule legi ...conceptul de indiviziune poate ti-e nou dar ai mai multe dezavantaje decat avantaje , sau na aia mai tupeisti/nesimtiti au avantaj

ce poti sa faci si am facut eu un an de zile... un cleste de taiat fier beton in portbagaj , aveam tot timpu loc de parcare . bine mai trebuia sa "discut" cu cate un "propetar indreptatit" dar daca nu te vede nimeni e ca si cum nu s-ar fi intamplat :)

Exista lege, se numeste Cod Civil. Momentan aveti toti dreptul la spatiul comun, si asta nu include doar parcarea, ci tot ce e comun... gradina blocului, terasa etc. Doar ca nu aveti ceva specific, nu e locul X al lui Y... totul e comun.

Se poate face o cerere la primarie pt alocarea spatiului tau, se calculeaza (sau se ia din acte daca exista calculul) si tu il poti cere pe cel al unui loc de parcare, daca e suficient. La mine la bloc s-a facut cerere de genul asta pt boxa la subsol, pt ca noi nu avem proprietate comuna in jurul blocului, parcarile si gradinile sunt ale adp.

Edited by Geo_ZGA

Ca si solutie extrema, poti monta si tu un blocator langa cine vrei ...este si dreptul tau :P macar sa moara si capra bulangiului

Prea buna ideea ! :))) Montezi blocator, langa blocator. Ba mai mult, poti sa le pui si caracatita la roata :)))))))))

___

PS : Data viitoare cand te mai ameninta vreunul, depune plangere penala. Nu conteaza daca amenintarea a fost pe strada sau pe Facebook. Cu atat mai mult, vei avea o proba solida sa sustii demersul juridic.

Oricine poate face ce vrea strict pe proprietatea lui. In cazul in care este vorba despre partile comune, orice interventie se face doar cu acordul exprimat in scris al coproprietarilor. Daca drepturile tale sunt vatamate, consulta un avocat specializat in Drept Civil si vezi cum te poti indrepta impotriva montatorilor de T-uri, a dezvoltatorului/intermediarului( poate ti-au vandut gogosi) si eventual impotriva celui care te-a amenintat.

Daca zona este IMDB, e horror.

IMGB, nu am mai putut edita, Eu m-am speriat de cat de inguste erau spatiile/strazile, iar cand am vrut sa parchez am constatat ca sunt foarte multe T-uri, placute cu "Nu parcati", si cauciucuri pe post de blocatoare. Clar asta este solutia, ii chemi in judecata pe toti. Daca s-a jucat si se joaca in continuare smechereste, tu trebuie sa joci inteligent si eventual poti incerca sa obtii despagubiri civile (apoi te muti de acolo). Trebuie analizat serios contractul de Vanzare-Cumparare, poate este vorba despre evictiune sau despre alte institutii de drept civil ce pot fi implicate.

Problema e generala in blocurile noi.

Problema nu e generală ci a depins de dezvoltator, de primării (prin planul general) probabil şi de proprietari... Am cumpărat (2009 ) două apartamente în Cluj ( Floreşti ) str Şesul de sus, ambele au loc de parcare propriu aşa cum a fost prevăzut în contract. Locuri marcate şi numeroate cu nr apartamentului de la început.

___

PS : Data viitoare cand te mai ameninta vreunul, depune plangere penala. Nu conteaza daca amenintarea a fost pe strada sau pe Facebook. Cu atat mai mult, vei avea o proba solida sa sustii demersul juridic.

Oricine poate face ce vrea strict pe proprietatea lui. In cazul in care este vorba despre partile comune, orice interventie se face doar cu acordul exprimat in scris al coproprietarilor. Daca drepturile tale sunt vatamate, consulta un avocat specializat in Drept Civil si vezi cum te poti indrepta impotriva montatorilor de T-uri, a dezvoltatorului/intermediarului( poate ti-au vandut gogosi) si eventual impotriva celui care te-a amenintat.

Daca zona este IMGB, e horror.

Merci de răspuns, chiar voiam să-i zic lui jamalex2000 să te întrebe.

oricum ne mutam la un moment dat, dar as vrea sa lamuresc si pe vecinii mei ca nu e OK sa ne punem fiecare cate un T pe ce loc vrem fara sa fim toti de acord.

Muta-te mai repede si lasa treaba asa cu e. Ai mai multe sanse sa faci educatie civica cu soferii in trafic care nu respecta regulile decat cu vecinii. Adica zero si zero cu minus.

Astia care ii dati cu plangeri penale, judecata si povesti, cate ati facut voi? Daca ala are o bruma de pila pe undeva nu rezolvati nimic.

eu am un vecin tampit care isi plateste loc de parcare si il tine gol. isi pune masina pe unde apuca, mai putin pe locul platit. iar daca cineva ii atinge locul se lasa cu scandal. ...momentan nu am masina la bloc, slava Domnului ca o tin la curte...na...tot felul de nebuni...

Nu sunt decat doua solutii:

1. Partea legala

2 Va adunati mai multi si le demontati T-urile

Vorba buna nu merge la oamenii care nu vad decat patratica\interesul lor.