Jump to content

parcare la comun - vecinii isi bat T-uri blocatoare

jamalex2000
 Share

Recommended Posts

Nu stiu cum e in Bucuresti, dar in Timisoara, pentru obtinerea autorizatiei de construire, la imobile cu mai multe spatii de locuit trebuie sa ai in proiect pentru fiecare 1 apartament - 1,1 locuri de parcare (si se rotunjeste la intregul superior).

Daca spatiile de la demisol au fost prevazute drept apartamente inca de la inceput in PAC (proiectul depus la autorizatia de construire), atunci locurile de parcare trebuiau sa fie in numar corespunzator.

Din pacate, insa, majoritatea ”dezvoltatorilor” trec in proiecte demisolul drept SAD (spatiu cu alta destinatie - boxe de depozitare, de exemplu), iar dupa receptia la terminarea lucrarilor si intabularea cu structura din PAC schimba destinatia si vand spatiile convertite in apartamente. In felul asta se aglomereaza imobilele, instalatiile, spatiile comune, cu persoane mai multe, cu neplacerile inerente: spatii de parcare, de depozitare a gunoiului, accese, etc...

Verifica documentele pe care le-ai primit odata cu apartamentul (teoretic ar fi normal sa ai o copie dupa cartea constructiei), apoi puteti sa va certati in instanta cu dezvoltatorul. Cumparatorii de apartamente la demisol sunt, pana la urma, cumparatori de buna credinta, ceea ce ii indreptateste sa se alature voua... În teorie.

Vezi hotararea consiliului primariei sector 4., articolul 11 (pagina 6)

http://ps4.ro/documents/informatii-anunturi/h020.pdf

Prin asta iti spune ca este interzis sa montezi astfel de lucruri; ar avea o portita cei care fac un efort si obtin autorizatii speciale de la primarie.

Dar din nou, asta se refera la spatii care sunt deja dedicate parcarilor:

-cumparate de indivizi si pentru care se plateste impozit nominal

sau

-spatiu comun (prorietate bloc), care prin hotararea asociatiei de proprietarii are atribuita ca destinatie parcarea

Daca este vorba doar de spatiu comun si atat, care nu are nici o destinatie concreta stipulata in actele asociatiei, acolo cu atat mai mult nu este voie sa blochezi accesul si se poate face reclamatie de ocupare abuziva a spatiilor comune.

Sporuri si nervi de otel.

In spatele blocului unde stau (comunist) exista nenumarate locuri ocupate cu T-uri. Nici unul nu are tablita cu numarul de inregistrare de la primarie, deci banuiesc ca le ocupa ilegal.

Daca ii iei cuiva locul in cel mai rau caz te certi cu el si ajungi cu cauciucurile taiate. Caz in care, nu se merita.

Daca depui plangere, concret, unde o faci si in calitate de ce? Presupun ca doar un proprietar are posibilitatea sa se planga, sau ma insel?

Se cunoaste problema cu "drepturile". "Eu is proprietar aici!"

Ideea era alta. Daca tu, ca chirias/om care locuieste intr-un bloc problematic, te duci sa depui o plangere undeva, se accepta sau nu?

Si de ce intreb: ca proprietar ai drept de exploatare a spatiului comun, insa ca si chirias cel mai probabil ai doar asupra apartamentului. De aici si intrebarea.

E o problema frustranta in mod garantat.

Vorbim de proprietar, nu de chirias. Si pt chirias depinde de contract, in mod normal nu vad de ce ai avea drept de folosinta doar asupra apartamentului, nu si a spatiului comun.

OK, actul de vanzare scrie ca suntem proprietari pe "indiviza" si pe terenul de sub si din jurul blocului:

"vand apt............ cu suprafata totala de xx mp impreuna cu cota parte de x.xx% corespunzatoare unei suprafete de xx.xx mp din partile si dependintele comune ale imobilului care prin natura si destinatia lor sunt in coproprietate fortata a coproprietarilor si cota parte de teren aferenta apartamentului corespunzatoare unei suprafete de xx.xx mp de teren in proprietate din suprafata totala de xxx mp pe care este edificat imobilul"

Indiferent ca este sau nu, asta nu este o solutie. Iti creezi probleme singur cu lumea. Cum am zis, daca-ti taie un prost cauciucurile te-a rezolvat.

Si, evident, ca dupa ce dai cateva sute de euro pe cauciucuri noi risti sa iti faca la fel. Eu caut o rezolvare care implica primaria, politia, o institutie cu autoritate care sa poata da amenzi.

Fiecare are drept de exploatare a spatiului comun, in mod egal as banui, asa ca prin simplul fapt ca unul pune un T ii ingradeste altuia accesul si posibilitatea de a il folosi.

Iar la blocurile comuniste, din ce stiu, primaria e cea care oferteaza locurile de parcare. In Iasi s-au facut licitatii nenumarate pentru locurile de langa blocuri, nu cred ca e diferit cel in care locuiesc eu.

Si aici sunt vreo doua marcate, inchiriate, dar vasta majoritate nu au nici un semn. De aici si banuiala ca sunt niste incuiati la minte care si-au insusit locurile de parcare.

Eu am intrebat ceva mai sus, si anume cine se adreseaza si cui se adreseaza? In cazul unui bloc comunist, unde clar nu s-au vandut locuri de parcare.

PS: Ca sa vedeti cat de tampiti sunt unii. Isi inchiriaza locurile, dar pun stalpisori cu baza de beton in fata, sa nu cumva sa se foloseasca si altcineva de locul ala cat timp ei sunt plecati.

Pe deasupra faptului ca dau vreo 30-40 de lei pe luna, cand un loc se inchiriaza cu 150 sau peste intr-o parcare din zona, mai au si tupeul sa le blocheze. Si, evident, nici unul nu recunoaste ca dreptul de utilizare e doar intre anumite ore.

Politia locala a confirmat acest lucru cand am discutat cu un agent, iar un fost vecin mi-a spus ca la el in contract scrie clar ca exista un interval de utilizare comuna.

Dar, na...

Edited by FadeToBlack

Nu stiu ce scrie la vecinii tai, dar in sectorul 6, Bucuresti, nu exista ore. Am avut loc de parcare la 2 adrese, in cartiere diferite, si nu exista ore, e permanent locul tau.

... Si, evident, nici unul nu recunoaste ca dreptul de utilizare e doar intre anumite ore.

Politia locala a confirmat acest lucru cand am discutat cu un agent, iar un fost vecin mi-a spus ca la el in contract scrie clar ca exista un interval de utilizare comuna.

Cel putin in bucuresti, de mai mult de 1 an de zile, locurile platite sunt 24/7. Nu intre anumite ore. Scrie in contract, confirmat de tanti de la primarie care se ocupa de parcari.

Legat de problema colegului, ia-ti si tu o camioneta cu care poti parca peste T :D

Din pacate nu cred ca veti rezolva decat daca va strangeti toti si cadeti de acord asupra mofdului de folosire. Poate sunt unii care folosesc mai rar masinile si vor fi de acord sa le parcheze in alta parte, sau sa se blocheze unul pe celalalt. Ceva de genul asta...

Eu vorbesc de Iasi, unde se pare ca sunt reguli diferite. Am avut discutia despre ore anul trecut daca retin eu bine minte. Acum, cine stie, depinde poate si de cand a fost facut contractul.

Vad ca pe Google nu se gaseste aceasta informatie, asa ca sper ca SEO-ul site-ului sa rezolve aceasta problema.

In Iasi, conform acestui document, parcarea este permisa oricui pe locurile de resedinta nominale intre orele 8:00 si 17:00, urmand ca in intervalul orar 17:00 - 8:00 locul de parcare sa poata fi utilizat exclusiv de catre chirias.