Sari la conținut

Kawasaki Z750 - BlackKnight


sorynz
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor si bine ne-(v-)am gasit.

 

Am zis sa-mi fac si eu introducerea aici pe forum de unde va cunosc si citesc din umbra de la inceputul anului de cand am decis sa micsorez amprenta la sol la 2 roti (cu motor bineinteles :P).

Motoreta din dotare este un Kawasaki Z750 din 2009, prima pe care o detin si pot spune ca am facut o alegere chiar inteleapta. Un pic cam "puternica" fata de ce as fi vrut dar voiam neaparat un naked si.. ei bine.. nimic altceva nu prea se preta dimensiunilor mele (1.92 si ~100kg).

 

Luata de la un prieten bun (care mi-a si infiltrat microbul celor 2 roti mai mult decat era) la vreo 23000km undeva prin mai si tinuta in garaj tot la el pana am pus si eu mana pe permis in iunie, sunt al 3lea proprietar. Originara din Italia, motocicleta a fost adusa la 16000km, iar cand am luat-o eu era recent servisata si nu au mai fost nevoie de mari investitii.

In cei 3500km facuti pana acum s-au mai schimbat placutele de frana, kit-ul de lant si s-a montat o alarma pentru paranoia din mine :D.

 

N-am ce ma plange. Pana acum totul este OK si abia astept sa vina din nou un pic de caldura. Motocicleta este acum la iernat pana la primavaraul semn de caldura. Pana atunci va trebui sa schimb o garnitura care scapa ulei si revizia de inceput de sezon, bineinteles.

 

Ca si "imbunatatiri" o sa enumar mai jos:

- parbriz PUIG

- aparatoare spate PUIG

- semnalizari BARACUDA

- alarma "scoala vecinii ca oricum nu se aude pana la etajul 10"

- toba MIVV Suono

si lista va urma.

 

Atasez si cateva poze aici ca doar suntem Balcani si ne place sa ne dam mari :D

post-93235-0-34357500-1478875794_thumb.jpg

post-93235-0-05888100-1478875795_thumb.jpg

post-93235-0-35258800-1478875796_thumb.jpg

Editat de sorynz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai silencer la toba?

Inca nu.. asa a venit cand am luat-o si ma tot chinui sa gasesc pe cineva local fie sa confectioneze unul fie sa cumpar.

Avand in vedere ca pana acum nu am avut noroc, cred ca voi comanda unul pana la revenirea in trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa scula, sa o stapanesti sanatos si fara incidente!!!

 

multumesc mult!

 

Care-i aia?

garnitura de la capacul culbutorilor (cea mai de sus de pe motor) - cel putin asa mi-au spus cei de la UnitedMotors ultima data cand am fost la ei.

 

Misto bicicleta, bine ai venit pe forum! :alcy:

hai mersi :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nevoie sa schimbi garnitura aia neaparat,doar iti umezeste capacul nimic mai mult nu papa ulei,cred ca mai degrabă o sa trebuiasca sa schimbi garnitura capacului de ambreiaj in viitorul apropiat(nu e scumpa vreo 15 euro) se pare ca asta e problema lor am avut si eu parte de z 750 2009 super model pt oras

Am atasat o poza probabil la tine e puțin mai mult eu il curatasem intre timp :-P

 

Sa ai parte de el

post-71896-0-86732300-1478896319_thumb.jpg

Editat de cristi2868
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! S-o stapanesti sanatos si sa va plimbati cat mai mult impreuna. Despre garnitura am mai povestit si pe topic-ul Z750. Eu zic ca trebuie schimbata. Avand in vedere ca in catalogul Kawa, garnitura pe care poti s-o cumperi are un cod diferit de cea de fabrica (si spune clar acolo ca o inlocuieste) cred ca poate fi considerat defect de fabricatie (dar este suficienta o simpla cautare pe google si vei vedea ca aproape ca nu exista z750 generatia asta la care sa nu curga ulei pe acolo). Garnitura noua este dintr-un material mai moale decat cea originala. Eu am schimbat-o acum vreo 3, 4 ani si de atunci nu a mai pierdut nici un gram de ulei. In plus, daca vrei sa vezi cu adevarat cat ulei iese pe acolo trebuie sa te uiti in spatele radiatorului, ce se vede pe lateralele motorului este o nimica toata ;). Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nevoie sa schimbi garnitura aia neaparat,doar iti umezeste capacul nimic mai mult nu papa ulei,cred ca mai degrabă o sa trebuiasca sa schimbi garnitura capacului de ambreiaj in viitorul apropiat(nu e scumpa vreo 15 euro) se pare ca asta e problema lor am avut si eu parte de z 750 2009 super model pt oras

Am atasat o poza probabil la tine e puțin mai mult eu il curatasem intre timp :-P

 

Sa ai parte de el

 

 

Salut! S-o stapanesti sanatos si sa va plimbati cat mai mult impreuna. Despre garnitura am mai povestit si pe topic-ul Z750. Eu zic ca trebuie schimbata. Avand in vedere ca in catalogul Kawa, garnitura pe care poti s-o cumperi are un cod diferit de cea de fabrica (si spune clar acolo ca o inlocuieste) cred ca poate fi considerat defect de fabricatie (dar este suficienta o simpla cautare pe google si vei vedea ca aproape ca nu exista z750 generatia asta la care sa nu curga ulei pe acolo). Garnitura noua este dintr-un material mai moale decat cea originala. Eu am schimbat-o acum vreo 3, 4 ani si de atunci nu a mai pierdut nici un gram de ulei. In plus, daca vrei sa vezi cu adevarat cat ulei iese pe acolo trebuie sa te uiti in spatele radiatorului, ce se vede pe lateralele motorului este o nimica toata ;). Succes!

 

Multumesc mult de sfaturi si de urari! Sper si eu sa nu am incidente si tocmai d-aia merg cat pot de prudent si atent la ceilalti participanti in trafic. Bineinteles, am mai gafat si eu ca incepatorul... m-am ridicat pe o roata, mi-a fugit spatele in franare.. toate din greseala mea pe urma careia am invatat cate ceva, dar n-am picat :D. Cred ca asta se datoreaza mult acelor ani pierduti pe bicicleta cand parintii se luau de mine ca nu stiu sa merg pe jos si ca ma impiedic din picioara mai des decat pic pe bicicleta :P

 

Cat despre garnitura, sincer sa va spun nici nu m-am gandit sa ma uit pe net de cazuri anterioare. Intr-adevar ce zice tzeapa e adevarat. In spatele radiatorului (mai exact deasupra galeriei de evacuare) curge ceva mai mult decat ar fi trebui - parerea mea. Ca si ulei pierdut pot considera ca este nesemnificativ.. Dupa vreo 3000km nu a mai fost nevoie sa completez nimic. O mica intrebare am aici. Eu (poate in incompetenta mea) am completat uleiul pana la limita maxima a indicatorului fiind obisnuit asa de la masina. Credeti ca acest aspect ar fi putut genera aceasta scurgere? Sincer sa fiu, cand am luat motorul nu am avut astfel de probleme (cu scursul de ulei).. sau poate ca nu le-am vazut eu.

 

O sa arunc o privire cand prind putin timp. Din ce am inteles procesul de schimbare a garniturii ar fi destul de costisitor, fiind nevoie sa dea jos motorul.. am inteles corect? Aveti experienta cu schimbatul ei? Unde ati fost si cat v-a mancat din portofel (exceptand costul piesei care am inteles ca este 160E) :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu de aici am luat http://www.cornwallkawasaki.co.uk/shop/shop.php?cmd=showdiagram&id=19380 . Merita sa pui o intrebare si la noi la United (dar in nici un caz nu poate sa ajunga la 160 EUR). Manopera nu stiu cat poate costa pentru ca eu mi-am facut singur operatiunea asta. Si nu ...nu trebuie dat jos motorul. Procesul este explicat in manualul de reparatie (daca nu ma insel). Necesita putina atentie pentru ca garnitura se monteaza (chiar si noua) cu un adeziv (sau silicon) iar suruburile se strang intr-o anumita succesiune si la un anumit cuplu.

Intr-adevar, pierderea nu este atat de mare incat sa necesite completarea cu ulei de la un schimb la altul, insa nici piticul de pe creier nu doarme linistit :D.

Iar despre treaba cu nivelul... nu cred ca aiba vreo influenta pentru ca pe acolo iese ulei care este adus de pompa de ulei (deci nici o treaba cu nivelul maxim care este unul corect atunci cand faci schimbul).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu de aici am luat http://www.cornwallkawasaki.co.uk/shop/shop.php?cmd=showdiagram&id=19380 . Merita sa pui o intrebare si la noi la United (dar in nici un caz nu poate sa ajunga la 160 EUR). Manopera nu stiu cat poate costa pentru ca eu mi-am facut singur operatiunea asta. Si nu ...nu trebuie dat jos motorul. Procesul este explicat in manualul de reparatie (daca nu ma insel). Necesita putina atentie pentru ca garnitura se monteaza (chiar si noua) cu un adeziv (sau silicon) iar suruburile se strang intr-o anumita succesiune si la un anumit cuplu.

Intr-adevar, pierderea nu este atat de mare incat sa necesite completarea cu ulei de la un schimb la altul, insa nici piticul de pe creier nu doarme linistit .

Iar despre treaba cu nivelul... nu cred ca aiba vreo influenta pentru ca pe acolo iese ulei care este adus de pompa de ulei (deci nici o treaba cu nivelul maxim care este unul corect atunci cand faci schimbul).

Mersi mult! Esti o adevarata salvare! O data cu garnitura care e 200lei (pretul de 160EUR era dat de cei de la United.. poate s-o fi incurcat tipul de acolo in cifre dar eu asa stiu ca a zis) si a doua oara cu site-ul, asa gasesc si eu codul pieselor mai usor.

 

Am cautat si eu acum in manualul de service si am vazut procedura. Nu pare complicata deloc insa va trebui sa mai cumpar o cheie dinamomentrica.. cea pe care o am are reglajul de la 21Nm iar eu am nevoie de 9.8Nm aici :(.

Oricum, e foarte bine de stiut si mersi de info In felul asta o sa stea piticul linisti.. vorba ta :D

 

Sa vina caldura, zic!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nivelul la ulei trebuie sa fie intre minim si maxim adica cam pe la mijloc daca nu e chiar la mijloc nu e moarte de om :P

vezi ca este si un topic pt Z 750 poate acolo mai gasesti una alta pt mentenanta si alte chesti modelului

asa zic si eu ca e OK nivelul , dar fiind prima motocicleta am zis ca o intrebare in plus nu strica.

postul cu Z750 l-am gasit dar e lung rau (insert "that's what she said" joke here). Inceputurile sunt prin 2007 asa ca o sa sar pana prin 2009-2010 si cand am timp de lectura de asta ma voi ocupa :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va trebui sa mai cumpar o cheie dinamomentrica.. cea pe care o am are reglajul de la 21Nm iar eu am nevoie de 9.8Nm aici :(.

Vezi ca dinamometricele astea "de finete" sint mult mai scumpe decit cele "de forta", cam 100EUR cea mai ieftina pe care am gasit-o eu la Yato.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca dinamometricele astea "de finete" sint mult mai scumpe decit cele "de forta", cam 100EUR cea mai ieftina pe care am gasit-o eu la Yato.

Shit..

In acest caz ma bate tousi gandul sa-l fac intr-un service sau la cineva care chiar se pricepe. N-as vrea sa dau banii pe scule, sa fac vreo gafa si sa stric si garnitura. Cred ca o duc la "reparat" si stau si eu pe acolo sa fur meserie :D

 

Mersi de info. Cred totusi ca o sa arunc si eu un ochi sa vad ce e pe piata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Inca nu.. asa a venit cand am luat-o si ma tot chinui sa gasesc pe cineva local fie sa confectioneze unul fie sa cumpar.

Avand in vedere ca pana acum nu am avut noroc, cred ca voi comanda unul pana la revenirea in trafic.

Daca mai esti interesat de achizitie, pot aduce eu db-killer original MIVV. Comanda va dura aprox. 10 zile. Fa-mi o poza la codurile tobei si la iesire, sa vad ce ai acolo. Dupa care iti pot spune cat face. Ca idee, va fi in jur de 50-60 de euro, cu tot cu transport. Pot aduce orice din gama MIVV, produse de fabrica cu garantie, certificare , etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mai esti interesat de achizitie, pot aduce eu db-killer original MIVV. Comanda va dura aprox. 10 zile. Fa-mi o poza la codurile tobei si la iesire, sa vad ce ai acolo. Dupa care iti pot spune cat face. Ca idee, va fi in jur de 50-60 de euro, cu tot cu transport. Pot aduce orice din gama MIVV, produse de fabrica cu garantie, certificare , etc.

Super :D Mersi de info.

Gasisem si eu pe ebay ce cautam. Tot in jur de 50-60 EUR si acolo. Ma gandeam daca e posibil sa fac rost de undeva local.

 

Cand ajung la motocicleta o sa-i fac niste poze si-ti transmit. Probabil pe luna viitoare, acum e la iernat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut, ca posesor de Z750 si culmea acelasi an 2009, pot spune ca am observat urmatoarele probleme la el:

1. Extrem de incomoda la drumuri lungi (suntem cam de aceeasi statura). Am schimbat ghidonul cu unul mai inalt de la WRP si am refacut ambele sei (multumesc lui Dan pentru asta - gel mult si indreptat cel de pasager, adus la orizontala complet);

2. Suspensia este foarte slaba, balans pe curbe si in timp destul de scurt cedeaza amortizorul spate. Am schimbat furca cu una de zx6r model 2008, iar amortizorul spate tot asa.

In rest pot spune ca e motocicleta cu care poti ajunge oriunde iti doresti. Foarte fiabila si echilibrata (putin cam grea dar asta e).

BTW, am traversat Europa cu ea si nu am avut nici cea mai mica problema. A mers fara oprire din Elvetia pana in Romania la Arad, facand Stelvio pe toate cele 3 cai de acces in acceasi zi, 28 ore mers neintrerupt (mai putin alimentari cu carburant, deh ce sa ii faci) si tot intreaga este.

E un motor foarte capabil, sa il stapanesti sanatos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Salut, ca posesor de Z750 si culmea acelasi an 2009, pot spune ca am observat urmatoarele probleme la el:

1. Extrem de incomoda la drumuri lungi (suntem cam de aceeasi statura). Am schimbat ghidonul cu unul mai inalt de la WRP si am refacut ambele sei (multumesc lui Dan pentru asta - gel mult si indreptat cel de pasager, adus la orizontala complet);

2. Suspensia este foarte slaba, balans pe curbe si in timp destul de scurt cedeaza amortizorul spate. Am schimbat furca cu una de zx6r model 2008, iar amortizorul spate tot asa.

In rest pot spune ca e motocicleta cu care poti ajunge oriunde iti doresti. Foarte fiabila si echilibrata (putin cam grea dar asta e).

BTW, am traversat Europa cu ea si nu am avut nici cea mai mica problema. A mers fara oprire din Elvetia pana in Romania la Arad, facand Stelvio pe toate cele 3 cai de acces in acceasi zi, 28 ore mers neintrerupt (mai putin alimentari cu carburant, deh ce sa ii faci) si tot intreaga este.

E un motor foarte capabil, sa il stapanesti sanatos.

Mersi de urare si de info, Paul_E! (cu intarziere ce-i drept...)

 

Revin un pic mai tarziu cu ce am mai facut si ce impresii mi-a lasat de cand nu am mai scris aici :D

» Post actualizat in 17 May 2017 11:33

Trec lunile, e deja jumatatea lui Mai si eu nu ma pot dezlipi de motocicleta. Am ajuns la ~30.000km pe bord, in plus cu 3500km fata de Noiembrie (2000 sunt din martie pana acum si am facut doar doua plimbari mici).

 

La inceputul anului a trecut printr-o revizie completa de cele necesare la TNG. Ulei, filtre, curatat clapeta, ungeri si reglaje necesare. Daca tot a fost la medic, am zis sa schimb si garniturile care aveau scurgeri (cea de la chiuloasa si cea de la alternator). Pe scurt, tipla! Sau cel putin asa credeam... Am descoperit ca am o problema cu senzorul TPS; cand i se pune dambalaua, dupa ce am mers mai brutal cu ea, relantiul ramane la 2000rpm. O turez o data scurt si revine in parametri normali. Probabil voi face o sesiune de exorcizare a dracilor din senzor insa nu prea am mai avut timp si stare sa o trag pe dreapta.

 

Imbunatatiri aduse in perioada asta:

- am schimbat scarita dreapta (cea cu pedala de frana) care era sudata;

- am reglat atat pozitia pedalei de frana cat si a schimbatorului si MAMA ce diferenta este; sincer nu ma asteptam sa se schimbe senzatia atat de mult in bine;

- am schimbat becul de pe faza scurta cu unul LED cu chip Philips Lumileds de 5000K pe care, sincer, il recomand tuturor! NU orbeste, NU da glare in disperisa luminii, iar intensitatea luminii, mai ales noaptea, este incredibila. Ca upgrade aici as tinde catre kitul de 4300K, insa nu il aveau baietii de la Coasta de Est de unde le-am cumparat si le-am montat;

- am incercat sa rezolva cumva stropitul pe spate de la lipsa coditei originale; partial am reusit (75% succes) prin montarea unei prelungiri sub numar, insa tot mai murdareste. Ma tot uit pe net la variante de a monta o aparatoare jos pe roata (asemanator cu ce are GS-ul); ma gandesc ca ar da bine si ar rezolva complet problema umezelii de pe jos.

- am comandat (astept sa vina) silencer pentru toba; am inceput sa ma cert cu vecinii :(

 

Cam atat am avut de zis pentru moment. Multumesc inca o data tuturor de urari si sfaturi! Daca aveti idei despre cum pot sa rezolva stropitul pe spate, va astept sfaturile

post-93235-0-45282400-1495020755_thumb.jpg

Editat de sorynz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Aloha.Eu am luat db kilker de la Scorpio cred ca se numeste magazinul de pe Lizeanu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Salutare tuturor. Intenționez în primăvara sa achiziționez un Z 750 și pana sa vorbesc cu un amic de consum nu ma putea convinge nimeni ca nu e motocicleta perfecta. Acest amic a zis ca ar consuma undeva în jur de 10-12%(din auzite, ca el are un hornet). Sa fie adevărat sau a auzit prost? 

Merci 😇

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă vrei consum mic Ia-ți scuter! Sau 125, 250, 300. Când pleci după o moto puternică nu consumul e factorul hotărâtor. Caii ăia (putere) ce crezi că or mânca? Are un amic o vorbă, "cât bagi atâta scoți!". 

Iar consumul se exprimă în l/100 km, nu in procente (%)! 

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Alin1994 a spus:

Salutare tuturor. Intenționez în primăvara sa achiziționez un Z 750 și pana sa vorbesc cu un amic de consum nu ma putea convinge nimeni ca nu e motocicleta perfecta. Acest amic a zis ca ar consuma undeva în jur de 10-12%(din auzite, ca el are un hornet). Sa fie adevărat sau a auzit prost? 

Merci 😇

 Aloha, a auzit ff prost, consuma aproximativ 1l in plus fata de Hornet, nu vb din auzite, cu mica mentiune, daca -i dai prin oras diavoleste, atunci consuma si Hornetul de rupe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...