Sari la conținut

probleme releu incarcare Yamaha YZF600r Thundercat


markyinxs
 Share

Postări Recomandate

Eu asi pandi un releu pe ebay sau alte site-uri asemanatoare (olx sau echivalenti din ue), un releu de la un motor mare din generatie noua , cu tehnologie mosfet (cele la care seria incepe cu FH, nu cele cu SH)

Am luat unu deasta in 2014 de pe un fireblade 2013-2014 cu 50E in Franta. De 2 ani merge perfect.

Releu cu tiristoare (seria SH) nu asi lua niciodata second. E foarte posibil sa cumperi unu care merge cu intermitente, la proba sa mearga perfect si dupa cateva ore sa nu mai functioneze, apoi sa-si revina si tot asa. Te mai si certi cu vanzatorul degeaba, omul poate chiar l-a verificat si era functional, dar nu are cum sa-l verifice pe durata lunga, si oricum sunt cam consumabile cam la majoritatea modelelor. Doar sa ai noroc cu unu care n-a fost folosit prea mult....

Chinezesti noname iar n-asi lua, am incercat unu ieftin care a luat foc intr-o ora de mers, a avut si fratemiu unu mai scump care a tinut 1 an.

multumesc pentru idee, dar nu stiu ce echivalenta sa fac. pe releul meu scrie SH650A-12. nu stiu ce corespondent sa caut pentru FH.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai de data asta am cautat sa iau releul de la o firma si nu de pe olx. ma gandeam ca totusi dau factura, nu poate sa fie facatura. voi ziceti ca nu e asa. atunci daca gasesc oferte cu peste 400 lei sunteti siguri ca releul va fi original? asta sa fie singurul criteriu? releul de la wemoto este de peste 450 de lei si nu e original. m-am uitat pe pagina din anglia si scrie acolo ca e aftermarket.

unde gasesc in tara releu original nou?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze man, dar parca ai avea ochelari de cal. Toata lumea pomeneste de releele cu Mosfeturi si tu tot ii dai cu tot felul de firme care vind. Cele mai bune si ieftine relee sint cele cu mosfeturi provenite din dezmembrari, se gasesc si cu 50 euro. R1, ZX10, BMW S1000RR, sibt doar citeva din modelele moto echipate cu relee cu mosfteturi. Riscul sa-ti iei teapa cu unul tinde spre 0.Se incalzesc de 2 ori mai putin, adica disipa de 2 ori mai putina putere, le face rezistente. Faptul ca ai luat chinezarie, dovedeste ca faci mai mult ce vrei tu, dupa ureche

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai de data asta am cautat sa iau releul de la o firma si nu de pe olx. ma gandeam ca totusi dau factura, nu poate sa fie facatura. voi ziceti ca nu e asa. atunci daca gasesc oferte cu peste 400 lei sunteti siguri ca releul va fi original? asta sa fie singurul criteriu? releul de la wemoto este de peste 450 de lei si nu e original. m-am uitat pe pagina din anglia si scrie acolo ca e aftermarket.

unde gasesc in tara releu original nou?

http://www.ebay.com/itm/08-Kawasaki-Concours-Voltage-Regulator-ZG1400-ZG-1400-219-Battery-Rectifier-/282240948722?hash=item41b6df19f2:g:NxUAAOSwv0tVAyzM&vxp=mtr

 

doar un exemplu de pe ebay. eu am luat unul identic cu cel de sus, doar ca era ceva mai ieftin, si m-a ajuns undeva la 200 lei, adus acasa (ma rog, la posta). sunt useri aici pe forum care aduc de pe ebay fara ca tu sa faci nimic, in schimbul unui comision, evident. singurul dezavantaj e timpul de asteptare, care se duce spre 1 luna. personal zic ca merita.

Editat de alexcatalin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Personal cred ca o sa ajung la concluzia cu nu merita straduita de a explica sau a da detalii pentru anumite persoane care nu inteleg sau nu vor sa inteleaga anumite lucruri PUNCT!!

Sunt 3 oameni aici care ti-au dat referinte clare despre ce tip de releu sa folosesti, oameni care lucreaza zi de zi in domeniul electric/electronic, iar tu alegi altceva, practic nu apreciezi macar timpul acordat pentru explicatii, la fel, fara cuvinte! Nu inteleg totusi de ce mai posteaza anumite persoane intrebari in aceasta sectiune?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru rabdare si pentru timpul alocat. scuze pentru deranj. se poate sterge topicul. am inteles ideea cu mosfetul, doar vreiam sa rezolv treaba fara sa astept o luna si daca se poate un pic mai ieftin. asta e tot. scuze inca o data.

Editat de markyinxs
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...