Sari la conținut

Metoda de remorcare moto, este legala?


petre.s
 Share

Postări Recomandate

http://legeaz.net/regulament-aplicare-oug-195-2002-actualizat/art-157-reguli-pentru-circulatia-vehiculelor-reguli-de-circulatie

 

https://dexonline.ro/definitie/remorcare

 

cred ca este destul de clar si in lege si in DEX. sunt curios ce faci cand dai peste un politist care stie legea. lasi motocicleta pe marginea drumului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 121
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Toate cutiile de mobra au dintii drepti la pinioane. (altfel nu poti schimba viteza sau sare din viteza pt ca forma elicoidala a dintilor tinde sa mute pinionul catre una din parti)

 

Toate mai puțin BMW R1200RT, câteva HD mai nouțe cu 6 trepte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://legeaz.net/regulament-aplicare-oug-195-2002-actualizat/art-157-reguli-pentru-circulatia-vehiculelor-reguli-de-circulatie

 

https://dexonline.ro/definitie/remorcare

 

cred ca este destul de clar si in lege si in DEX. sunt curios ce faci cand dai peste un politist care stie legea. lasi motocicleta pe marginea drumului?

 

 

REMORCÁ, remorchez, vb. I. Tranz. (Despre vehicule) A trage după sine (legat cu un cablu) un vapor, un vagon, un camion etc. care nu se poate mișca prin mijloace proprii.

 

A REMORCÁ ~chéz tranz. 1) (remorci, șlepuri, vagoane etc.) A atașa (cu un cablu sau cu un lanț) și a trage cu ajutorul unui vehicul autopropulsat. 2) fig. (persoane) A lua cu sine (mai mult cu forța). /<fr. remorquer

 

 

Asta scrie in linkul pus de tine.

Editat de mihai.sandu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate cutiile de mobra au dintii drepti la pinioane. (altfel nu poti schimba viteza sau sare din viteza pt ca forma elicoidala a dintilor tinde sa mute pinionul catre una din parti) Cele cu dintii in unghi sunt deobicei la pinioane fixe de care ziceam mai devreme ca eu cred ca se uzeaza mai repede pt ca sunt concepute in asa fel incat sa reziste la aceasta miscare laterala ... Dar in fine nu mai continuii ca nu are rost...

Bafta la toti!

» Post actualizat in 14 Nov 2016 00:39

Si chiar si asa ... e un stres foarte mare pe telescoape, rulmentii de jug, rulmentii de bascula... pt ca mobra nu se inclina ca fortele sa fie distribuite cum e gandit

Bre, glumesti? Cand o dai pe Cheia, nu mai e stres? Faptul ca sta spanzurata, nu e chiar niciun stres. Si crede-ma, ca am motorul desfacut in garaj. P.S. La Ducati, motorul e pe rulmenti. :D

 

 

Devil, o intrebare: cat a costat sa-ti confectionezi dispozitivul?

materiale, manopera, etc...

 

din cate am mai vazut, remorca second decenta poti cumpara pe la 200 euro, si esti 100% legal

dar no, ii trebuie ITP, RCA, alte costuri suplimentare :)

 

asa cu dispozitivul asta, parca tot ai un morcov intr-un orificiu....

Vreo 500lei din ce imi aduc aminte, dar daca as face-o din nou, ar fi mult mai ieftin. Faza nu a fost pretul remorcii, pentru ca o remorca e mult mai practica. La mine a fost problema de electronica, ca nu-mi mergea instalatia pe remorca si dadea erori la masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dintr-un dictionar din '55

 

Sunt sigur ca va fi o proba acceptata in instanta cand vei folosi acest argument in tentativa de a contesta procesul verbal. Aia in niciun caz nu vor lua definitia din dex, care contine clar cuvintele "vehicul" si "vehicul autopropulsat"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(1) Remorcarea unui autovehicul se face cu respectarea următoarelor reguli:

...

2) Dacă remorcarea se realizează prin suspendarea cu o macara sau sprijinirea pe o platformă de remorcare a părţii din faţă a autovehiculului remorcat, atunci în acesta nu trebuie să se afle nicio persoană.

(3) Se interzice remorcarea unui autovehicul cu două roţi, cu sau fără ataş,............................................

 

 

Cu politistul? Citim legea impreuna pentru ca acum mai stie si el sa citeasca. (Militienii nu prea stiau :lol: ).

 

Jurisprudenta si textul legii rutiere nu prevad si nu interzic nimic despre semi-remorcare.

Pentru ca nici vorba de suspendare cu o macara sau de sprijinire pe o platforma de remorcare a partii din fata... :)

AC/DC !

daca iti iei o semi-injuratura semi-explicita primesc oare semi-warn? sau nu e prevazut in jurisprudenta forumului?

 

un vehicul merge autopropulsat sau merge remorcat de un alt vehicul.... sunt doua variante si atat.

la un camion cu 3 axe, 2 roti pe fata si cate 4 pe restul, cum calculam? presupunand ca inventez un sistem care suspenda prima axa, camionul este o-treime-remorcat? sau numaram rotile? doua-cincimi-remorcat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(1) Remorcarea unui autovehicul se face cu respectarea următoarelor reguli:

...

2) Dacă remorcarea se realizează prin suspendarea cu o macara sau sprijinirea pe o platformă de remorcare a părţii din faţă a autovehiculului remorcat, atunci în acesta nu trebuie să se afle nicio persoană.

(3) Se interzice remorcarea unui autovehicul cu două roţi, cu sau fără ataş,............................................

 

 

Cu politistul? Citim legea impreuna pentru ca acum mai stie si el sa citeasca. (Militienii nu prea stiau :lol: ).

 

Jurisprudenta si textul legii rutiere nu prevad si nu interzic nimic despre semi-remorcare.

Pentru ca nici vorba de suspendare cu o macara sau de sprijinire pe o platforma de remorcare a partii din fata... :)

AC/DC !

 

aprope ca ma pacalisei, te-ai jucat putin cu logica:

chiar daca nu e vb de suspendare pe macara sau platforma asta inseamna doar ca nu se incadreaza la acel alineat, nu ca ar scapa de tot din definitia remorcarii.

Exista pe undeva prin lege definita remorcarea si semi-remorcarea? Asta ar spune clar daca e legal sau nu.

» Post actualizat in 16 Nov 2016 00:36

am gasit asa:

Se interzice remorcarea unui autovehicul cu două roţi, cu sau fără ataş, a autovehiculului al cărui sistem de direcţie nu funcţionează sau care nu este înmatriculat ori înregistrat sau când drumul este acoperit cu polei, gheaţă ori zăpadă. Se interzice şi remorcarea a două sau mai multe autovehicule, a căruţelor, a vehiculelor care în mod normal sunt trase sau împinse cu mâna ori a utilajelor agricole.

Prin excepţie de la prevederile de mai sus, se permite remorcarea unui autovehicul al cărui sistem de direcţie nu funcţionează numai în cazul când remorcarea se realizează prin suspendarea roţilor directoare ale autovehiculului remorcat cu o macara sau sprijinirea roţilor directoare ale autovehiculului remorcat pe o platformă de remorcare.

deeeci... probabil ca daca blochezi furca (se considera ca directia nu functioneaza) si ridici roata fata pe sistemul de asta (care ar putea fi considerat macara) ai putea sa intri in acea exceptie. :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dincolo de aspectele legale pe care nu le discut, cutia ramane problema! Nu conteaza daca are dinti drepti sau inclinati, oricum fortele care apar sunt infinit mai mici decai in functionare (accelerare - decelerare, frana de motor). In functie de constructia cutiei pot fi probleme cu ungerea, arborele primar nu se roteste si e posibil in aceste conditii sa nu ajunga ulei suficient la unele piese.

S-ar putea sa ma insel, dar parca am citit in manualul mobrei pe care o detin ca nu se recomanda sa fie transportata asa. Si la unele auto apare aceeasi restrictie, la altele sunt limitari de distamta si viteza pt remorcare (ma refer strict la cv mecanice, nu automate unde e clara treaba, nu merge pompa - se face praf).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu cum se numesc...am pus poza mai jos. stie cineva daca e legal in RO?

» Post actualizat in 16 Nov 2016 07:31

Dincolo de aspectele legale pe care nu le discut,

» Post actualizat in 16 Nov 2016 07:34

Doct! Un autovehicul merge propulsat iar un vehicul merge autopropulsat. Daca n-o fi semi-.... ? :lol:

 

 

 

In intelepciunea sa proverbiala, legiuitorul s-a gandit la toate autovehiculele, inclusiv la TAF (Tractor Articulat Forestier).

Ramane posibilitatea ca un judecator inalt si competent de la ICCJ sa stabileasca si care sunt acele roti directoare la TAF.

Cele de pe puntea fata, cele de pe puntea spate sau cele cu functia de director?

AC/DC !

» Post actualizat in 16 Nov 2016 03:00

:crack:

» Post actualizat in 16 Nov 2016 03:09

Evident si cu suspendarea (tuturor) rotilor directoare ale autovehiculului (motocicletei). Teza de doctorat in drept a' la Ponta.

din nou in lumea ta speciala, nu? uitasem pentru o secunda ca mi-am promis sa nu iti mai raspund. imi asum greseala :)

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

toata inventia aia tot nu e mai sanatoasa decat o remorca moto (se si inchiriaza ieftin)

Si daca nu ai spatiu unde sa parchezi remorca sau esti prea departe de cineva care inchiriaza?

 

Mai exista o metoda de ancorare prin care nu se comprima suspensia deloc.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca nu ai spatiu unde sa parchezi remorca sau esti prea departe de cineva care inchiriaza?

 

Mai exista o metoda de ancorare prin care nu se comprima suspensia deloc.

 

daca spatiul e problema...

 

» Post actualizat in 17 Nov 2016 08:44

 

Eu eram interesat de un rack in genul asta....

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Remorca o pui la verticala si ocupa foarte putin loc langa o casa. Acuma nah, daca nu ai resurse, nu folosesti, mergi pe motoreta etc. E ca si cum ai merge pe autostrada cu masina de tuns iarba ca nu mai ai motorina in masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Toata lumea sta la casa mai nou...

» Post actualizat in 17 Nov 2016 09:39

Sunt interesante remorcile demontabile dar ma tot gandesc la momentul inevitabil cand imbinarile se uzeaza/deformeaza si esti nevoit sa le sudezi ca sa poti sa o folosesti in continuare ca pe una fixa si de 4 ori mai ieftina.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am corectat eu.

Dincolo de aspectele legale pe care nu le discut, cutia ramane problema! Nu conteaza daca are dinti drepti sau inclinati, oricum fortele care apar sunt infinit mai mici decai in functionare (accelerare - decelerare, frana de motor). In functie de constructia cutiei pot fi probleme cu ungerea, arborele primar nu se roteste si e posibil in aceste conditii sa nu ajunga ulei suficient la unele piese (desi daca e ENEOS merge fara probleme).
S-ar putea sa ma insel, dar parca am citit in manualul mobrei pe care o detin ca nu se recomanda sa fie transportata asa. Si la unele auto apare aceeasi restrictie, la altele sunt limitari de distamta si viteza pt remorcare (ma refer strict la cv mecanice, nu automate unde e clara treaba, nu merge pompa - se face praf).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...