Sari la conținut

Metoda de remorcare moto, este legala?


petre.s
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 121
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Aia nu e demontabila. Eu intrebam de un rahat mic pe care sa il tin pe balcon si sa il asamblez cand am nevoie. Daca tine 150 de kg e parfum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La banii aia iei frumos una de la Dedeman care se poate omologa fara probleme.

http://www.dedeman.ro/ro/remorca-auto-lpa-150-ubz-750kg/p/1035091

 

Asta am zis si eu. M-am gandit ca atunci cand o sa am timp liber prea mult si ceva bani de aruncat o sa iau o remorca deja omologata pe care sa o tai / sudez / tai din nou / sudez iar si sa fac o remorca pentru motocicleta. Si prin asta ma refer la o remorca pe care sa o trag cu motocicleta.

 

Aia nu e demontabila. Eu intrebam de un rahat mic pe care sa il tin pe balcon si sa il asamblez cand am nevoie. Daca tine 150 de kg e parfum.

 

Nu gasesti omologate pentru Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu inteleg ca iti place sa trollezi. dar de dragul de a trolla ai omis faptul ca motocicleta nu poate reprezenta o "remorca usoara cu o axa" pentru simplul motiv ca are DOUA AXE. cat de tampit sa fii? in al doilea rand, poate ma insel eu, dar remorcile usoare sau grele sau semiremorcile etc sunt omologate ca atare, si nu reprezinta remorca usoara orice are roti si ti se scoala tie sa agati in spatele bicicletei.

mai da-o-n pwla de treaba, stabileste-ti si tu niste limite cand decizi sa o iei pe aratura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum?

 

Uimeste-ne cu un sistem de blocare al ghidonului cand este drept.

Cu chingi. :)

 

Nu va mai certati aiurea. Pentru mine a fost singura solutie cand am vazut ca nu-mi merg luminile pentru remorca. Desi am portbagaj mare la CLS, nu as fi putut sa agat motoreta in el. A doua varianta era sa demontez motocicleta si s-o bag bucati :haha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hauoleo! Vin in UK si numaram impreuna axe pana promiți ca nu mai faci! :))))

 

Pai tehnic motocicleta are 2 axe, dar daca una e suspendata...

Banuiesc ca se pune in calcul doar ce atinge pamantul, mai ales din moment ce roata suspendata poti sa o dai jos de tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evident, juristii s-au referit si au numarat axele (cu came), nicidecum osiile si puntile :lol:

Daca chestiunea remorcata are o singura axa... e legal :)

» Post actualizat in 22 Nov 2016 01:46

P.S. Nu toti pot fi ingineri :crack:

 

Sper sa fie problema de la mine, dar nu inteleg ce vrei sa spui. Se pare ca nu toti pot fi ingineri sau lingvisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand e incarcat in alt vehicul nu se mai afla pe drumul public, e încărcătură si nimic mai mult. Tricicleta sau camion, legal nu e vreo diferenta atata timp cat nu atinge asfaltul cu rotile.

Vehiculul in care e încărcat trebuie in schimb sa respecte normele legale, de ex masa totala maxima admisa si tipul de chingi folosite pentru fixarea incarcaturii etc. si probabil ca trebuie sa aiba omologate modificările de caroserie, daca are asa ceva.

» Post actualizat in 02 Dec 2016 12:54

Da! Daca este special conceput pentru asa ceva. :D

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Art. 99

(1) Circulatia pe drumurile publice a vehiculelor care nu sunt supuse inmatricularii sau inregistrarii, cu exceptia bicicletelor si a celor trase sau impinse cu mana, este permisa numai in timpul zilei.

(2) Se interzice conducatorilor vehiculelor prevazute la alin.(1) sa circule cu acestea cu o viteza mai mare de 30 km/h.

Art. 99 ?

Aici e vorba de căruţe, nu văd cu ce ne ajută.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu mai fac alt topic degeaba:

Pana la primavara as cam vrea o remorca cu care sa car motoreta la circuit. Remorca, nu trailer/platforma moto pt ca mai am una-alta de carat si pt ca daca fac motocicleta praf sa o iau cu lopata si sa o pun in remorca. :)

Imi trebuie o remorca de minim 205cm lungime si preferabil pana in 450kg ca atat am voie sa trag cu masina mea. Daca nu gasesc pot sa iau si una de 750kg si sa folosesc Frontera socrului care poate sa traga vreo 2000kg.

 

Second, inmatriculate si in stare acceptabila nu prea se gaseste niciuna sub 1500-1700lei.

Ceva mai ieftine sunt cele neinmatriculate, dar dupa o discutie cu cineva priceput la acte am inteles ca trebuie sa aiba neaparat factura de unde a fost cumparata (am sunat la vreo 2 si nu aveau) si ca ma costa inmatricularea intre 400-700 lei si ca poate sa dureze si 2 luni asa ca mai bine nu ma complic.

Pe la 2000 si un pic de lei deja se gasesc noi pe la Dedeman sau siteuri online. Sunt asa proaste astea noi ieftine? Nu inteleg de ce cere lumea 1500-2000 lei pe tot felul de rapandule mancate de rugina. Vreo recomandare?

Editat de dan.c.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as lua noua. Vin cu CIV completat, trebuie secretizat si apoi inmatriculate. Mai era unu pe aici care cerea 2000 pe o remorca de o mobra sh, era mai scumpa ca una noua in Franta....

Editat de einstein1984
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai sunt cateva ragalii de remorci de 350Kg, dar nu le prea da lumea ca e pretul prea scazut. Eu am luat-o pe a mea cu 500 lei, inmatriculata, dar cu consumabilele varza (cauciucuri, instalatie electrica, rulmenti, si ruginita toata). E ceva asemanator:

https://www.olx.ro/oferta/remorca-350-kg-ID7wadS.html#23d38d8b74;promoted

Cu lateralele date jos si cu o sina home made din cornier, pusa pe mijloc, isi face treaba cu brio de 6 ani. Motorul se sprijina cu roata fata pe protap, iar in spate sina nu-mi iese mai mult de 50cm in spatele remorcii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Einstain daca nu gasesc nimic tentant pana la primavara o iau noua. Nu imi e clar de calitate. Am vazut ca se plangea cineva pe un forum de cele facute la Slatina(nu mai stiu marca).

Mircea nu as vrea sa iasa in nici un fel motocicleta din remorca, de aceea am zis sa aiba minim 205cm. Planuiesc si un Serres si nu vreau probleme la vama sau cu vreun politai bulgar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai atunci trebuie sa iei noua, care la dimensiiunile cerute costa cel putin 2500lei+ taxe inmatriculare. Si, dupa cum spui, trebuie sa schimbi si masina.

Sau cauti una dedicata de 1 moto, ceva genul asta. Dar nu va fi nici ea f ieftina

/index.php?/topic/742306-remorca-moto-1-loc/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dedicata moto nu, ca daca fac motocicleta praf nu mai pot sa o ancorez si vin cu ea in portbagaj :)

Ar fi astea (la 750kg) pana in 2500lei:

 

http://www.remorci-ieftine.ro/remorci-750-kg/remorca-750-kg-monoax-fara-frana/Remorca-auto-utilitara-boro-eco-750-kg

http://www.dedeman.ro/ro/remorca-auto-750-kg-fara-prelata/p/1031463

http://www.dedeman.ro/ro/remorca-auto-remo-trailer-2060v/p/1038445

 

Prima, la 2200lei mi se pare cea mai ok pt ce vreau eu.

Intrebarea e daca sunt bune de ceva sau nu. E curios ca de cand caut eu (2luni) nu am vazut niciuna second.

Editat de dan.c.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Salutare,

 

 

As dori sa imi instalez pe masina on mecanism de tractare a motocicletei (Motorcycle Tow Hitch) care prinde roata din fata, lasand roata din spate sa ruleze pe carosabil (vezi imagini atasate sau http://www.fatzusa.com/tow-hitch.htm pt niste exemple).

 

Dupa cateva discutii cu niste prieteni, am constata ca ar trebui sa investighez legalitatea unui astfel de mecahnism atat pe drumurile Romanesti cat si pe cele Europene. Ansamblurile acreastea sunt legale in multe state din SUA si nu au nevoie de intratriculare deoarece tracteaza un vehicul pe o singura axa, inmatriculat, care nu obstructioneaza semnalele luminoase ale vehiculului.

 

Avantajele montarii unui astfel de ansambu ar fi urmatoarele (le expun aici pentru ca am auzit de la multa lume faptul ca ar fi mai usor sa atasez o remorca omologata):

 

- Mobilitate - ansamblul poate fi detasat usor si pus in protbagaj, ceea ce imi permite sa ma misc si cu masina prin oras odata ce am decuplat motocicleta

- Spatiu de parcare - pe la noi prin Cluj spatiul de parcare ajunge in curand la pretul de imobil locuibil pe metru patrat, fapt pt care costul stocarii unei remorci este semnificativ

- Convenienta

- In unele tari din spatiul european, autovehiculele care tracteaza remorca sunt obligate sa circule cu viteza maxima de 80km/s pe autostrazi, si as prefera sa pot circula cu viteza normala in cazul in care acest ansambu nu este considerat remorca.

 

V-as ruga pe cei specializati sau cu cunostinte in domeniul legal sa-mi dati o mana de ajutor in a determina legalitatea unui astfel de ansamblu atat pe drumurile Romaniei cat si pe cele ale Uniunii Europene. As aprecia raspunsurile care includ articolul de lege relevant si interpretarea acestuia.

 

Va multumesc anticipat!

 


» Post actualizat in 13 Jun 2017 19:24

In completarea articolului de mai sus, am gasit articolul de lege din Codul Rutier care specifica interzicerea remorcarii unui autovehicul cu 2 roti cu sau fara atas (Art 157, aliniatul 3), dar ofera o exceptie la aliniatul 4 in cazul in care sistemul de directie al vehiculului remorcat in cazul suspendarii rotilor directorare. Am inclus mai jos articolul de lege.

 

Stie cineva daca e corecta interpretarea mea cum ca as putea sa tractez un astfel de ansamblu, precum si ce mentioneaza legislatia statelor europene?

Art. 157.
  • (1) Remorcarea unui autovehicul se face cu respectarea următoarelor reguli:
    • a) conducătorii autovehiculelor trăgător şi, respectiv, remorcat, trebuie să posede permise de conducere valabile pentru categoriile din care face parte fiecare dintre autovehicule;
    • B) autovehiculul trăgător să nu remorcheze un autovehicul mai greu decât masa lui proprie, cu excepţia cazului când remorcarea se efectuează de către un autovehicul destinat special depanării;
    • c) remorcarea trebuie să se realizeze prin intermediul unei bare metalice în lungime de cel mult 4 m. Autoturismul al cărui mecanism de direcţie şi sistem de frânare nu sunt defecte poate fi remorcat cu o legătură flexibilă omologată, în lungime de 3 – 5 m. Bara sau legătura flexibilă trebuie fixată la elementele de remorcare cu care sunt prevăzute autovehiculele;
    • d) conducătorul autovehiculului remorcat este obligat să semnalizeze corespunzător semnalelor efectuate de conducătorul autovehiculului trăgător. Atunci când sistemul de iluminare şi semnalizare nu funcţionează, este interzisă remorcarea acestuia pe timpul nopţii şi în condiţii de vizibilitate redusă, iar ziua poate fi remorcat dacă pe partea din spate are aplicată inscripţia „Fără semnalizare”, precum şi indicatorul „Alte pericole”.
  • (2) Dacă remorcarea se realizează prin suspendarea cu o macara sau sprijinirea pe o platformă de remorcare a părţii din faţă a autovehiculului remorcat, atunci în acesta nu trebuie să se afle nici o persoană.
  • (3) Se interzice remorcarea unui autovehicul cu două roţi cu sau fără ataş, a autovehiculului al cărui sistem de direcţie nu funcţionează sau care nu este înmatriculat ori înregistrat sau când drumul este acoperit cu polei, gheaţă sau zăpada. Se interzice şi remorcarea a două sau mai multe autovehicule, a căruţelor, a vehiculelor care în mod normal sunt trase sau împinse cu mâna ori a utilajelor agricole.
  • (4) Prin excepţie de la prevederile alin. (3) se permite remorcarea unui autovehicul al cărui sistem de direcţie nu funcţionează numai în cazul când remorcarea se realizează prin suspendarea roţilor directoare ale autovehiculului remorcat cu o macara sau sprijinirea roţilor directoare ale autovehiculului remorcat pe o platformă de remorcare.
  • (5) Conducătorul poate împinge sau tracta, cu propriul autovehicul, în situaţii deosebite, pe distanţe scurte, un alt automobil pentru a-i pune motorul în funcţiune sau pentru a efectua scurte manevre, fără a pune în pericol siguranţa deplasării celorlalţi participanţi la trafic.

post-94687-0-04053600-1497379842_thumb.jpg

post-94687-0-93596100-1497379849_thumb.jpg

post-94687-0-65816900-1497379859_thumb.jpg

post-94687-0-73034000-1497380727_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...