Sari la conținut

Metoda de remorcare moto, este legala?


petre.s
 Share

Postări Recomandate

Și uzura rotii spate, cu tot ce deriva din asta, lanț, etc nu se pune? In plus dacă se considera tractare nu mai ai voie pe autostrăzi din câte știu

Editat de yoyo_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 121
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

S-a mai discutat candva. Pe langa legalitate e si problema ungerii cutiei de viteze, functie de constructie e posibil sa nu suporte tractarea. Daca nu ma insel in manualul de utilizare al FZ6 scrie sa nu o tractezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc. Stiti cumva pe unde se afla thread-ul?

Eu am gasit doar asta, si nu e concludent: /index.php?/topic/694085-tractare-moto/page-2?hl=tractare

 

Poate nu am folosit keyworkd-urile bune, dar as aprecia un link sau keyword daca stiti unde as putea gasi thread-ul.


» Post actualizat in 13 Jun 2017 19:45

Evident ca producatorii moto o sa recomande sa nu o tractez, dar pt bike-ul meu de 2000E nu sunt asa ingrijorat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O mie, doo, noo sau douaj' de mii, daca arborii si pinioanele sunt asezate astfel incat prin invartirea doar a arborelui secundar nu se ung anumite cheştii s-ar putea sa iasa span inainte sa ajungi la destinatie...

De pe tel mi-e greu sa caut topicul, mai insista!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot ai dat copy/paste, de ce nu ai bolduit partea care iti spune clar, fara niciun dubiu, ca nu ai voie? Alineatul (3), la el ma refer... de la inceput pana la prima virgula.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu pentru ca Alienatul 4 ofera o exceptie care poate fi oarecum interpretata (inclusa mai jos):

 

 

  • (4) Prin excepţie de la prevederile alin. (3) se permite remorcarea unui autovehicul al cărui sistem de direcţie nu funcţionează numai în cazul când remorcarea se realizează prin suspendarea roţilor directoare ale autovehiculului remorcat cu o macara sau sprijinirea roţilor directoare ale autovehiculului remorcat pe o platformă de remorcare.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Excepția de la 4 Îți dă voie sa remorchezi autovehicule al căror sistem de direcție nu funcționează. Nu se referă la autovehicule cu 2 roti. Pt alea rămâne iterzis.

Editat de Bulinu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta am inteles, dar intrebarea mea ar fi:

 

Ce inseamna faptul ca sistemul de directie nu functioneaza? - Este implicit faptul ca este defect/stricat sau nu functioneaza in sensul ca nu este activ (ceea ce ar fi adevarat in cazul in care sistemul de directie este suspendat pe ansamblul de tractare)

 

De asemenea, articolul 3 intrezice tractarea vehiculelor cu 2 roti si a autovehiculelor a caror sistem de directie nu funcitoneaza, dar alineatul 4 ofera o exceptie pentru intreg alineatul 3 (sau cel putin asa o interpretez eu, desi tind sa sper ca se poate face legal ansamblul asta).

 

Poate ne ajuta cineva specializat in domeniu (ori vreun organ de politie care cunoaste legislatia in detaliu, sau vreun avocat speicalizat pe legislatie rutiera)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avocat specializat pe legislatie rutiera -nu exista asa ceva .

 

In unele tari din spatiul european, autovehiculele care tracteaza remorca sunt obligate sa circule cu viteza maxima de 80km/s pe autostrazi, si as prefera sa pot circula cu viteza normala in cazul in care acest ansambu nu este considerat remorca.

 

Deci tu vrei sa mergi cu masina ca si cum nu ai avea un carnat de 2m si 200kg+ agatat dupa tine ?

Editat de JUST4TNT
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu da, desi interpretarea ca fiind un cartnat de 2m si 200kg suna foarte melodramatic.

Problema cu carnatul nu cred ca ar fi uriasa din moment cei in state tracteaza choppere de gabarit mult mai mare decat puiul meu de SV650 de 170KG.

 

Oricum ideea nu e sa merg la Autobahn cu 200km/h, dar un 100-110km/h e rezonabil si face o mare diferenta fata de 80km/h daca o mentii constant pe autostrada pe distante mai lungi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cu remorca care nu depaseste 750 kg eu stiam ca ai voie pe autostrada cu 110km/h . Dar poate gresesc...

 

Lasa USA , daca te apuci sa iesi cu asa ceva pe afara pe autostrada in Europa gen HU/AT/DE sigur nu scapi netras pe dreapta . Le poti arata ca ai primit OK-ul pe forumul motociclism.ro dar nu stiu cat te va ajuta asta .

 

Nu mai bine te duci direct pe mobra ? Zic si eu ...

Editat de JUST4TNT
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O mie, doo, noo sau douaj' de mii, daca arborii si pinioanele sunt asezate astfel incat prin invartirea doar a arborelui secundar nu se ung anumite cheştii s-ar putea sa iasa span inainte sa ajungi la destinatie...

De pe tel mi-e greu sa caut topicul, mai insista!

 

In cazul asta ai mare drepatate. Daca mecanismele de ungere nu sunt actionate prin tractare s-ar putea sa fie o problema.

Investighez. Multumesc de info.

» Post actualizat in 13 Jun 2017 20:54

Pai cu remorca care nu depaseste 750 kg eu stiam ca ai voie pe autostrada cu 110km/h . Dar poate gresesc...

 

Lasa USA , daca te apuci sa iesi cu asa ceva pe afara pe autostrada in Europa gen HU/AT/DE sigur nu scapi netras pe dreapta . Le poti arata ca ai primit OK-ul pe forumul motociclism.ro dar nu stiu cat te va ajuta asta .

 

Nu mai bine te duci direct pe mobra ? Zic si eu ...

 

Ai dreptate, dar eu sunt mai zevzec de fire, si de multe ori ma relochez in alta tara cate 3-4-5-6 luni.

Deocamdata am ochit Spania/Barcelona si ar fi si cam greu si cam departe sa merg pe mobra si sa nu am access la masina 4 luni.

 

De asemenea, odata relocat remporar nu stau intotdeauna in acelasi loc (caz in care as putea sa trimit motorul pe platforma), ci mai schimb locatia si explorez teritoriul strain.

Din cauza asta, ansamblul asta ar fi solutia perfecta pentru ce as avea eu nevoie, chiar daca trebuie sa ii dau jos lantul pentru drumurile mai lungi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Viteza maxima cu orice fel de remorca in EU este 100. Chestiile alea sunt clar legale doar in UK.

In De si At sunt ilegale pentru populatie dar legale pentru firme autorizate in tractari.

In Ro sunt in limbo.

Am acasa varianta pentru auto cumparata din UK si m-am interesat la achizitie ce si cum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate inteleg eu "spiritul legii", ideea este ca daca esti remorcat si iti merge volanul stai in masina si te joci cu el stanga - dreapta la curbe ca sa .... usurezi stresul pe care il produce remorca asupra autovehiculului tragator? sau din alte motive, o sa vina aici in mod cert niste baieti cu idei tehnice sa explice care ar fi diferenta.

Iar daca nu ai volan functional (de exemplu cand o parchezi cu volanul blocat si o iau aia de la ridicari; sau cand ai avut accident si ai rupt ceva pe la directie; etc) se aplica exceptia de la alineatul (4)

 

putem si sa ne jucam cu gramatica si logica exprimarii in limba romana: daca exceptia era la intreg alineatul (3), ar fi scris mai simplu: "constituie exceptie de la alineatul (3) cazul in care se suspenda rotile directoare". dar cum au mentionat la care situatie din alineatul 3 se refera exceptia, nu prea ai loc de intors.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti zic ca o investitie de 5-600 de euro intr-o remorca moto te-ar scuti de toate problemele, atat legale cat si mecanice. In plus, vei putea folosi remorca asta si la alt fel de mobra care, poate, nu va merge trasa asa cum zici tu. In plus, pe distante mici, sa zicem ca ar merge, dar ce faci pe distante lungi? Ca o guma buna e de la 150 de euro in sus iar un kit de lant vreo 100. Si daca faci doua drumuri d-astea de vreo 3-4000 de km tre' sa schimbi macar guma. Deci, matematic vorbind, iesi prost din afacerea asta. Mai ales ca poti face asigurare acum si pentru o luna de zile...

Legal, asa cum interpretam noi pe aici, tot asa poate interpreta si un judecator, doar au fost sute de cazuri identice cu rezolutii diferite...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate inteleg eu "spiritul legii", ideea este ca daca esti remorcat si iti merge volanul stai in masina si te joci cu el stanga - dreapta la curbe ca sa .... usurezi stresul pe care il produce remorca asupra autovehiculului tragator?

Ca sa poti lua curba. Sau ai impresia ca vehiculul remorcat se duce dupa cel tragator chiar daca rotile lui directoare trag in partea cealalta? Exista cazuri in care se va duce,intr-adevar, cu rotile taras, dar trebuie sa fie legat solid. Si sa nu se smulga prinderile. Mentiunea este pusa in lege pentru cazurile de "las' ca merge si asa, oricum o duc doar pana la colt"

Editat de Bulinu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...