Sari la conținut

Indrumare montare carene pista + far sock


Costin-Dorian
 Share

Postări Recomandate

Decat sa fac "poc" pt ca n-am vazut nu stiu ce din cauza luminii slabe,mai bine sa fie doar paguba unui far sh :).O sa ajung maxim de 3-4 ori la Adancata,in rest o sa folosesc motoreta ca si pana acum.

Initial luasem in calcul compromisul montarii a 2 proiectoare,dar tinand cont de modul in care folosesc motoreta,tind spre instalarea carenelor,pastrand in aceelasi timp farul.Acum,sper sa si reusesc :).Multumesc oricum pt idee!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa le montez permanent.Nu sunt vreun tip gen"street racer"...dar avem niste trasee asa misto in zona :) ...e de pus genunchiu' jos.Nu incepeti,va rog cu mitraliatul de comentarii legat de ce tocmai am scris.Cei care cunosc zona,stiu despre ce vorbesc :)

Editat de Costin-Dorian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si te astepti sa o trantesti pe strada si vrei sa iesi mai iefitin cu reparatul?

Tocmai scrisesem ca nube vb de "ieftin",ci ca vreau sa-mi pastrez farurul pt lumina,nu sa montez nu stiu ce proiectoare doar pt a zice ca am far.

Bine,aici daca nu se face off topic,nu mai e forum...

» Post actualizat in 15 Nov 2016 10:09

in trecut am avut montate 2 lupe cu xenon care erau mult mai bune decat farul original (r1 2003)

Daca nu gasesc o solutie,o montez asemenea,doua proiectoare.

Problema montarii farului,consta in greutatea acestuia.Ii trebuie suporti speciali,ma gandesc.De la vibratii,cu siguranta crapa orice suport improvizat din fibra,prins pe carena de curse.Proiectoarele fiind mai usoare,probabil nu pun aceelasi stres asupra prinderilor carenei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu vrei sa pui carene de pista si sa mergi doar pe strada? Sau iesi si pe circuit?

 

La Gsxr K2 aveam farul prins de cadrul de bord, nu de carena de fibra. Statea bine la locul lui, dar la viteze mari vibra carena mult mai mult decat cea originala.

 

La stopul de frana te-ai gandit? Cum o sa poti merge zeci de km cu saua de spuma? Semnalizari? suport de numar?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu vrei sa pui carene de pista si sa mergi doar pe strada? Sau iesi si pe circuit?

 

La Gsxr K2 aveam farul prins de cadrul de bord, nu de carena de fibra. Statea bine la locul lui, dar la viteze mari vibra carena mult mai mult decat cea originala.

 

La stopul de frana te-ai gandit? Cum o sa poti merge zeci de km cu saua de spuma? Semnalizari? suport de numar?

Ii las codița stock cand o folosesc cotidian,ii montez codita de pista doar cand o sa merg cu ea la circuit.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu intrebam ca poate la rubrica service se uita unii care chiar cu asta se ocupa iar aici nu.

Nu mi-o lua in nune de rau,nu am nimic personal,doar ca ma sacâie chestia cu off topic-ul .In general sunt mai cu "bun simț" :).

Multe idei,dar nu care sa ma ajute

Da,m-am gandit ca e mai scump sa-l pastrez,dar tind sa cred ca un far stock face ceva mai multa lumina decat 2 proiectoare,care imprastie lumina ineficient,mai si orbesc tot ce vine din fata(in orice caz,cred ca asta ramane singura optiune).

Clar ii las codita stock,pt ca am nevoie de stop frâna,semalizari... comfortul nu e o problma,ca mi-am ridicat scaritele incat dupa 200km trebuie sa-mi intind picioarele cateva minute,nemaiavand sange de la genunci in jos :)

Aici fiecare tinde sa-si impuna ideea,sa critice,nu sa ajute,asta e motivul pt care par acid :D ...no offence

O sa incerc si varianta cu peoiectoarele intr-un tarziu,oricum nu merg cu potociceta noaptea,sau la drumuri lungi,ma bazaz pe scuter la partea asta.

...gsxr-ul nu exceleaza la capitolul "lumini" oricum,iar daca 2 proiectoare erau mai eficiente ca iluminare,decat farul stock de Yamaha,cum spune mirciulik4,at pt Suzi a mea,clar nu se mai pune problema

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba de offtopic, ci de eficienta. Daca postai unde trebuie in loc de "de ce", "cum", "in ce fel" zicea cineva vino la atelier pe strada x dupa ora y si-ti iau banii sa-ti fac treaba.

Editat de einstein1984
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata,m-ai inchis!:)

App de eficienta...vezi te rog ce scrie fix la inceputul topicului.la mine inca e afisat"caut pe cineva care sa-mi monteze".Poate la tine scrie altceva ;)

Nu am pustar pa "raparatii" pt ca nu vreau sa repar.Ce mi trebuie mie se preteazs mult mai bine la capitolul "DYI" in acceptiunea mea.Daca asta e problema,scrie-i te rog unui moderator,poate te limpezeste el si muta topicul.In caz contrar,daca nu stii nimic despre ce anume e de facut,ori nu stii ateliere in zona mai sus mentionata,te rog respecuos...nu-mi mai polua topicul.Fa "offtopic racing" in alta parte ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fa cum vrei,intre timp sunt reale şanse sa gasesti de facut chiar ceva util,nu sa le scrii lucruri fara esența necunoscuților.In orice caz,atat de mult ma bucura cand regasesc la orice pas stereotipii de genul "autentic romanesc".Ne pricepem la tot si toate,dar ne pierdem atunci cand e vorba sa fim utili.Nu ma ajuti,mon cher!Mi-a fost de un real folos sporovaiala cu tine pt a-mi omora timpyl si atat.Trebuie totusi sa concid...esti de un real folos,oferi servicii in domeniu "carenăritului",mi le montezi tu sau doar "tăiem frunza la câini"?!

Inca odata,cumva simtindu-te lezat in claru-ti mare ego de postarea mea,evident incadrata si formulata gresit pt tine,te rog ia legatura cu un moderator.Continuând din punctul asta,doar iti dovedesti inutilitatea atat fata de mine,cat si de tine,pt ca nu facem altceva decat sa consumam energia de a ne raspunde...la nimicuri.

Te salut,urandu-ți o după-amiaza plăcută!

Editat de Costin-Dorian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...