Jump to content
Sign in to follow this  
Octav99

Cum sa îmi pun motocicleta pe actele de la primărie?

Recommended Posts

Am cumpărat o motocicleta, iar certificatul era pe numele la o firma n-am mai înmatriculat-o pe numele meu pentru ca îmi trebuia o dovada de la firma respectiva. Am mers ce am mers pe strada și m-au prins fără itp (expirat de 2 zile) mi-au luat certificatul, apoi când m-am dus sa ridic certificatul aflu ca a fost trimis la București, iar polițistul îmi spune :"motocicleta nu este pe numele tău ci* pe numele firmei respective"(aveam actula de vânzare cumpărare, dar degeaba) Și ca trebuie sa se ducă fostul proprietar ca sa ia certificatul... Ar merge sa îmi pun la motorul nr galbene ? (e de 125) știu ca înainte se putea

Edited by Octav99

Se poate și acum la fel ca înainte; tot același dosar penal e

Cum sa îmi pun motocicleta pe actele de la primărie?

pui actele de la primarie pe jos si parchezi motocicleta cu roata pe ele

Edited by -UFO-

Sa înțeleg ca mai bine merg de nebun pe strada ... (fără acte)

Edited by Octav99

Mai bine te duci la.firma.de unde ai cumparat mobra,iti da fiscal,înscrii fiscalul la primărie si poti lua certificatul de.înmatriculare,sau iti da firma.imputernicire cu ștampila.si semnătură care sa ateste ca ridici salonul in numele lor.Bafta

» Post actualizat in 16 Nov 2016 19:42

Dacă nu poti sa faci astea ,mergi cu mobra si intre timp tocmeste un avocat pentru dosarul penal pe care il.vei avea.

... intre timp tocmeste un avocat pentru dosarul penal pe care il.vei avea.

Dosar penal? De ce? Motoreta e inmatriculata. Eu nu stau in tara dar, din cate stiu, tot ce i se poate intampla este sa il amendeze pentru ca circula fara acte (eventual si pentru ca nu are ITP-ul, daca pot verifica asta - ma refer la cei care il pot opri pe strada)...

Dupa intrebare, se pare ca a facut scoala moto la fara frecventa :)

Iar aia cu mergea, l-a oprit politia si avea ITP-ul expirat de doua zile... nu stie ca doar proprietarul poate sa ridice actele, dar vrea sa faca un fals si sa inmatriculeze un 125 pe numere galbene de primarie, fara ca sa fie totusi actele facute ci doar un CV...

Crezi ce vrei ! Eu nu am treaba cu "smecherii de astea" a fost primul motor cumpărat și am luat teapa asta sa întâmplat

» Post actualizat in 16 Nov 2016 20:18

Intr-Un fel ma doare undeva ca e de enduro, dar nu mai pot sa merg cu el prin centru

Edited by Octav99

Man ,are talonul ridicat,adică din.punct de vedere legal.mobra aia temporar nu are drept.de.circulatie pe drumuri publice.deci tu ma întrebi de ce dosar penal?păi si dacă face un chitibus si o înmatriculare pe primărie,si Doamne fereste da unul cu masina peste el.si incep verificările,sa vezi atunci cum cauta avocat.

» Post actualizat in 16 Nov 2016 20:54

Si in baza de date apare cu talon ridicat

» Post actualizat in 16 Nov 2016 20:54

Baza pe care o poate accesa si politistul de la.ordine publica

Păi Octav ,te duci frumos la firma.pe care e salonul,le expui problema si ii rogi sa iti dea o foaie cu ștampila cum ca te împuternicesc pe tine sa ridici salonul,te milogesti sa dea hârtia.

... Ar merge sa îmi pun la motorul nr galbene ? (e de 125) știu ca înainte se putea

Serios?Nu am stiut...eu stiu ca pana la 49 cmc se poate inmatricula la primarie cu nr galben..Mai departe ce faci..faci pe barba ta=dosar penal.

Dupa intrebare, se pare ca a facut scoala moto la fara frecventa :)

Pai banuiec ca si permisu' tot "pe actele de la primarie" il are. Si nici nu cred ca o sa mai ia vreodata A-ul daca baga astia legea cu 10-111 clase, ca nu pare sa fi trecut de a cincea.

bun topic, de urmarit :)

cutie_nutline_20090827_1489259573.jpg + 220px-Stella_Artois_chalice_filled.jpg

PS: oare de ce tot vreti sa fentati legea?

sau totul merge pe principiul ca legea e pt fraieri?

Daca aveai de 600 sigur nu te prindea politia.

Asa este.

Daca aveai de 600 sigur nu te prindea politia.

si dupa ai voia sa inmatriculeze si ier_unu tot pe primarie :)

1. Cand ti s-a retinut talonul trebuia sa ti se elibereze o dovada pentru a putea circula 15 sau 30 de zile (nu mai stiu pe ce termen se da)

2. Mergi matale si faci ITP-ul. Nu stiu sa iti spun daca ITP-ul se face doar la RAR sau se poate face la orice statie ITP. Daca a expirat autorizatia de circulatie va trebui sa o duci la ITP pe platforma.

3. mergi la firma sa iti dea o delegatie ca sa poti recupera certificatul de inmatriculare (talonul)

4. Cu delegatia si dovada de la ITP mergi si iti recuperezi talonul

Si poate faci treaba cum trebuie si ti-o inmatriculezi pe numele tau.

125 cmc = "nu se pune pe actele de la Primarie" = adica mergi la serviciul inmatriculari si o sa ai numere scrise cu negru pe alb (ca la masina), cum de altfel trebuie sa aiba si acuma

125 cmc se conduce cu carnet categoria A1, A2 sau A

bun topic, de urmarit :)

cutie_nutline_20090827_1489259573.jpg + 220px-Stella_Artois_chalice_filled.jpg

PS: oare de ce tot vreti sa fentati legea?

Pentru ca asta e gandirea romaneasca inradacinata.... "Las-o bai ca merge si asa" sau "Daca nu faci invarteli esti prost".