Jump to content

Idolul vostru în această pasiune / sport

TCosmin7
 Share

Recommended Posts

Al meu este Guy Martin deoarece a participat la isle of man tt , iar al doilea este Ghost Rider , pe care cred ca putini îl cunosc , se presupune ca el s-ar numi Patrik Furstenhoff, îmi place de el pentru ca a avut curaj sa înfrunte politia , mergea la peste 300km/h pe o roata.

Dan Popescu, se stie! Si Dan Nastase un pic, asa...

» Post actualizat in 18 Nov 2016 15:06

Al meu este Guy Martin deoarece a participat la isle of man tt , iar al doilea este Ghost Rider , pe care cred ca putini îl cunosc , se presupune ca el s-ar numi Patrik Furstenhoff, îmi place de el pentru ca a avut curaj sa înfrunte politia , mergea la peste 300km/h pe o roata.

Aoleu, uitasem de Ghost Rider! Adica Nicu Cusca, pentru ca mergea cu mobra in timp ce-i ardea capatana! Edited by Speedy.K

Dan Popescu, se stie! Si Dan Nastase un pic, asa...

Daca tot vorbim de Dani ai motociclismului romanesc...sa nu il uitam pe Dan Dobrescu !

Si bineinteles...eu sunt propriul meu idol...pentru ca merit!

@initiator: idol, hmmmm

oare nu e prea mult sa zici idol?

eventual fanul lui X sau Y, dar idol?!?!

in motociclism eu sunt Mick Doohan, si apoi si V Rossi, dar mai e mult pana sa-i idolatrizez....

@Initiator, idolul tau e Ghost Rider pentru ca,,a avut curaj sa infrunte politia si mergea la peste 300 km/h pe o roata''? :crack: :crack: :crack:

Oai de p@#$ mea, din ce cotloane obscure apareti?

idol? wtf???

ar fi insa cateva nume de amintit...

Mick Doohan ca de ala auzisem cand eram pusti...

Brian Deegan / Seth Enslow / Trigger Gumm / Ronnie Faist ca deh prin 2000 aparuse pe la noi Crusty demons of dirt...

si chestii de genul asta erau pentru mintea de atunci extrem de incitante...

Edited by jerry_mcrie

Cum a spus si @apriliacluj, cred as exagera daca as spune "idol". Nu am inceput sa merg cu motocicleta influentat de cineva.

Daca, asa cum banuiesc, faci referire la piloti pe care noi, prostimea, ii admiram sau i-am admirat, raspunsul meu e asta: Giacomo Agostini. Cei mai in varsta stiu de ce!

Idol, Billy Idol :crack:

No. Nu am idoli. Mi-a placut motociclismul. Copil fiind, mergeam la cursele de moto, organizate in TM, in anii 70-90. Eu mergeam in perioada 80-90, cand se tinea in zona Lahovary.

"Traseul era pe strazile Porumbescu, Brancoveanu, Romulus şi Odobescu. Din cauza unor accidente şi lipsei de securitate, in ultimii ani ai comunismului, competitia a fost mutata intr-o alta zona a orasului: care cuprindea Calea Aradului-Calea Lipovei-Calea Torontalului. Aici, motociclistii aveau străzi mult mai largi".

Imi placea mirosul de ulei ars, benzina, cauciuc incins, combinezoanele de piele mulate, ale pilotilor. Iar cireasa de pe tort era PASCOTA. Mai imi placeau motocicletele cu atas, care totdeauna inchideau cursa.

Edited by kalator

No. Nu am idoli. Mi-a placut motociclismul. Copil fiind, mergeam la cursele de moto, organizate in TM, in anii 70-90. Eu mergeam in perioada 80-90, cand se tinea in zona Lahovary.

"Traseul era pe strazile Porumbescu, Brancoveanu, Romulus şi Odobescu. Din cauza unor accidente şi lipsei de securitate, in ultimii ani ai comunismului, competitia a fost mutata intr-o alta zona a orasului: care cuprindea Calea Aradului-Calea Lipovei-Calea Torontalului. Aici, motociclistii aveau străzi mult mai largi".

Imi placea mirosul de ulei ars, benzina, cauciuc incins, combinezoanele de piele mulate, ale pilotilor. Iar cireasa de pe tort era PASCOTA. Mai imi placeau motocicletele cu atas, care totdeauna inchideau cursa.

Prima varianta de traseu are 4 potentiali idoli, cu Lahovary 5. A 2-a mult mai saraca, doar Tolontan!

Cu combinezoanele mulate de piele ce sa zic... :D

Tare rau topicul, nu cred ca se astepta initiatorul la asemenea succes.

Edited by john17

E clar ca n am habar de fenomenul moto in RO. Nu aveam idee ca in 89, erau in RO asemenea curse, pe strada! Genial. Trebuie sa ma pun pe scormonit-informat, privind fenomenul moto in RO. Daca aveti sugestii-surse de informare, in afara de goagal, va rog.

E clar ca n am habar de fenomenul moto in RO. Nu aveam idee ca in 89, erau in RO asemenea curse, pe strada! Genial. Trebuie sa ma pun pe scormonit-informat, privind fenomenul moto in RO. Daca aveti sugestii-surse de informare, in afara de goagal, va rog.

Cea mai mare parte de info a ramas in amintirea unora, si ce se mai gaseste pe net. Multe detalii imi aduc aminte, de parca a fost ieri. Programul competitional tiparit pe hartie, pe care plateai 2 lei, balotii de paie din viraje si in jurul stalpilor. Abandonurile pe parcurs, printre care de multe ori era si Pascota. Locul pe care il aveam intodeauna la cursa, vedeam linia dreapta la iesirea din viraj. Si multe altele intiparite in minte. Vremuri frumoase ale copilariei. Pentru mine acestia erau adevarati "Vrajitori".

Edited by kalator