Sari la conținut

Unde gasesc capac /dop de etansare din cauciuc de 10mm?


disabled_Cata
 Share

Postări Recomandate

Am foarte multe pompe de frana si ambreiaj in depozit.

 

Doresc sa le etansez gaura(10mm) prin care e pompat lichidul cu niste capace de cauciuc sau plastic pentru a evita intrarea mizeriei ,dar mai ales pentru a nu deteriora vopseaua.

 

Am fost la Rolling, Notabil, Ricardo Impex , Mehala.

Alte idei daca aveti?

 

Multumesc,

post-10285-0-36902800-1479514020_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si te chinui sa-l scoti dupa aia... Poti baga si dop din carpa, ideea ar fi sa nu fie uscate la interior si sa stea in mediu uscat (niste silicagel ajuta). Piesele noi vin unse cu o alifie speciala care sa le protejeze si care nu ataca garniturile, lichidul de frana nu stiu daca e optiunea ideala.

Eu pastrez mereu doape de genul cand montez piese noi, de frana, filtre de combustibil etc, tocmai pt situatii din astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

una bucata sticla de vin , una bucata cutter ...

 

daca scoti tot lichidu din pompa o sa fie ok

 

doapele alea de plastic sunt pentru a tine umezeala afara nu lichidul de frana inauntru , chiar daca o sa gasesti nu prea etanseaza,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Folie alimentara strat dubl/triplu si pus silicon din dala fara acid acetic. Daca estem asa mare comanda, facut gauri cu burghiul de 10 in ceva material moale si gros(lemn) pus silicon si ceva pe post de suport(holz surub ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doresc ceva rapid si profi. Nu pot sa trimit clientului silicon sa l dezlipeasca el de pe filet. Surubul nu tine lichidul , trebuie pus calt pe el. Mi a promis cineva ca poate sa imi aduc de la lucru. Multumeac de idei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am foarte multe pompe de frana si ambreiaj in depozit.

 

Doresc sa le etansez gaura(10mm) prin care e pompat lichidul cu niste capace de cauciuc sau plastic pentru a evita intrarea mizeriei ,dar mai ales pentru a nu deteriora vopseaua.

 

Am fost la Rolling, Notabil, Ricardo Impex , Mehala.

Alte idei daca aveti?

 

Multumesc,

Adica ceva de genu ?

http://www.ebay.co.uk/itm/Plastic-Flush-Type-10mm-Locking-Hole-Plug-Caps-Covers-Bung-Off-White-50-Pcs-/191824118078?hash=item2ca99bc13e:g:qNsAAOSwPCVX7CDF

http://www.ebay.co.uk/itm/45pcs-Plastic-10mm-Dia-Snap-in-Type-Locking-Hole-Plugs-Button-Cover-/191823449478?hash=item2ca9918d86:g:Lr4AAOSwpLNX~w2G

 

Stiu ca se gasesc si seturi, pe marimi diferite ...

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu investesti multi bani in ceva ce se arunca, poti sa cumperi un furtun tehnic (http://www.dedeman.ro/ro/furtun-cristal-10-13-r50/p/7006306) de 10 cat sa-ti intre tie in gaura si il indoi in doua si ii pui un colier soricel de plastic.

 

post-46097-0-82194600-1479631921_thumb.png

 

OFF:

Carburatoare de Monster 600 prin primavara vei avea?

Editat de -UFO-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti faci singur! Eu cand am avut nevoie de asa ceva am luat o tevusca de fer cu interior de 12 in cazul meu si am polizat-o/ascutit-o pe exterior pana am facut-o preducea cu care am facut dintr-o bucata de banda transportoare de cauciuc vre-o 10 doape in 5 min. Tot asa, nu gaseam nicaieri si trebuia sa maschez/infund niste gauri pt vopsit.

Daca ai insa nevoie de multe doape ia o preducea stock : http://www.toolszone.ro/preducea-cu-maner-din-7200-forma-wgb-p-6225.html - e vre-o 35 de lei sau fa-o dintr-o teava de otel.

Daca nu ai banda de cauciuc sau silicon poti sa faci si din talonul unei gume vechi la nevoie.

Si nu le baga pe doape ca si mine pana la fata ca m-am chinuit ceva sa le scot.

 

Daca esti domn si nu vrei sa te murdaresti pe maini sau banii nu e o problema atunci suna-i pe oamenii astia: http://www.flupec.ro/produse/garnituri/etansari-statice/snur-cauciuc-rs si cumpara cativa metri de snur de cauciuc. Daca gaura e de 10 s-ar putea sa trebuiasca snur de 11, sa intre fortat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cat ai cautat pe internet desfaceam pompa si o curatam :)

Cele peste 100 pompe dureaza putintel mai mult.

 

Multumesc pentru idei, am incercat dopuri de urechi. Excelent a mers , o sa iau un bax daca nu gasesc ce vreau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dopuri de pluta de la sticle de vin, tai din ele cu o teava ascutita dimensiunea care iti trebuie. (am citit ca acum ai ce trebe.. :P dar imi dau si eu cu parerea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...