Sari la conținut

Manusi incalzite (cu acumulator)


Cap0ne
 Share

Postări Recomandate

Pt ca inca merg cu mobra in ciuda temperaturilor destul de joase, cam simt nevoia unor manusi incalzite.

Am manusi moto de iarna, dar nu fac fata chiar cu brio decat pe distante foarte scurte. Tot imi ingheata mainile si cu ele, mai ales pt ca presupun ca am si mici probleme cu circulatia periferica (la picioare insa nu mi-e frig. wateva'...).

Mansoanele incalzite nu ma coafeaza. Am pus si niste hippo hands de proba. Misto, fac diferenta mare. Doar ca din comoditate (si look poate) as prefera niste manusi incalzite.

 

Am tot cautat dar nu am gasit modelul "perfect" pt mine. Daca aveti idee de unele care sa indeplineasca cerintele de mai jos (sau cea mai mare parte din ele), dau o bere mare sau un vin fiert :)

 

- sa fie moto (cu protectii), nu de ski sau mai stiu eu ce.

- sa fie cu acumulator, nu legate la mobra. Iar acumulatorii sa fie inclusi in pret si eventual sa pot cumpara si un set de rezerva.

- ideal ar fi sa permita reglajul temperaturii in 2-3 trepte

- acumulatorul sa tina macar 4 ore la 40-50% din puterea de incalzire

- sa nu dureze 10 minute sa se inlzeasca...

- elementii de incalzire sa fie dispusi ok a.i sa incalzeasca toate degetele si mana (am gasit unele de ex care incalzeau doar palma si partea de sus a mainii...)

- sa coste pana in 150€

 

Cele mai apropiate de doleantele mele le-am gasit pe astea http://www.motorcycle-superstore.com/70291/i/joe-rocket-rocket-burner-heated-gloves

Dar le pot reprosa partea de protectie foarte scazuta, bateriile care tin max 3 ore pe cea mai scazuta treapta si faptul ca sunt doar partial impermeabile (din ce au testat altii).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Decathlon exista niste comprese care se incalzesc in contact cu oxigenul din aer.

Poti pune direct pe piele (pe dosul palmei) sau pe spate sau in cizme.

 

Am folosit cu succes la ski: sa incalzeasca picioarele in clapari sau mainile cand era foarte frig. Tin 3-4 ore fara probleme, poate chiar mai mult. Dau o caldura placuta, probabil in jur de 40 grade.

Dezavantajul este ca sunt de unica folosinta.

Incearca-le!

 

http://www.decathlon.ro/p/8350191_compresie-calda-rece-m.html?search_query=compresa&results=4#/4-200-m

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce vad, "pliculetele" de la Decathlon nu sunt de unica folosinta, se pot incalzi sau raci dupa caz. Cititi pe plic, sunt niste conditii.

Editat de PoliBuc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre, da mansoanele ce au? Ca ai la bmw si stii cum sunt (ma gandesc ca intrebi pt ktm).

Eu am de la Oxford si-s f multumit. Au vreo 5 sau 6 trepte (pe maxim nu le pot folosi mult timp, chiar frig), se leaga direct la baterie, se inchid singure in cazu in care ai oprit motoru si ai uitat sa le opresti.

 

Mansoanele incalzite nu ma coafeaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mansoanele incalzite OEM isi fac treaba pana pe la 2-4 grade. Sub, sunt de mare ajutor manusile incalzite. Ale mele nu-s de moto, ci de snowboard, insa sunt tare incantat de ele. Directia e buna, ramane de gasit echipamentul potrivit.

@choix: La gat, nu e problema, ca inchid fermoarul pana sus. Altfel, as putea sa trag un buff, dar ma simt prea incorsetat. Prefer aerul sa ma bata, chiar rece. De-asta merg cu casca deschisa! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fac putin off tppic: la Transalp am avut mansoane incalzite + aparatorile stock. La 4℃ eram cam la limita, imi inghetau varfurile degetelor. Am fost extrem de surprins sa constat ca acum cu Fazerul fara mansoane incalzite si niste manusi deloc de iarna nu simt nimic nasol la msini, cred ca deviaza carena aerul, altfel nu-mi explic. In schimb e jale la gat, si nu mi-am gasit cele 2 masti de neopren. Cu viziera inchisa ma aburesc, cu ea intredeschisa o treapta imi cam ingheata ranjetul. O casca incalzita, cu dezaburire n-o exista? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru gat sutn cateva modele de cagule anti-vant. Are un prieten un model de la spidi care isi face treaba foarte bine. Anti aburit, cumpara un pinlock. Sunt cateva modele universale care se potrivesc pe orice casca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam tuturor pt raspunsuri :)

Mansoanele (plus handguardurile), cum spunea si Robert mai sus, sunt decente pana pe la 3-5 grade asa. Sub, pt mine cel putin, sunt aproape useless. Problema cu ele este ca tre sa le tii stans in mana si sa nu le dai drumul ca sa faca treaba. Daca stai cu 2 dejte ca mine pe manete, deja ai 2 dejte inghetate. Apoi, daca ai luat 2 secunde mana de pe manson, gata caldura, stai iar 1-2 minute sa incepi sa o simti. Ca sa nu mai spun ca cu manusile de iarna abia le simti asa nitel, pe treapta maxima.

Zicea cineva funny intr-un review la niste manusi incalzite, ca mansoanele incalzite incalzesc...mansoanele. Pe cand manusile incalzesc mana :)

 

 

Da si tu un telefon la astia ca vad ca se zgarcesc cu informatiile

http://www.motor-inn.ro/echipamente/imbracaminte-incalzite-electric/klan-manusi-incalzite-touring.html

Din pacate sunt cu cablu.

 

La Decathlon exista niste comprese care se incalzesc in contact cu oxigenul din aer.

Poti pune direct pe piele (pe dosul palmei) sau pe spate sau in cizme.

Partea proasta cu ele este ca nu incalzesc degetele, unde e cea mai mare problema cu frigul, ci doar palma (sau partea de sus daca pui si acolo). Plus ca posibil sa le simti cam dubios in manusa.

 

Robert avea. (altul care merge pe orice anotimp.. :-) Eu inghet si pana sa ies din curte.. Manusa ca manusa, dar cum facem sa nu intre frigul pe la gat !?

La geaca de iarna am un "Storm proof collar" care se pune pe vreme naspa peste gulerul standard. E mult mai inalt si sta cumva lipit de casca. Pe langa asta, o cagula windproof, din aia care acopera putin si pieptul, face minuni. Am mers si la -5 grade cu ea si nu am simtit rece la gat.

 

Mănuși încălzite au Alpinestars, în Europa. Celsius parcă? Vezi pe Motocard

Foarte faine, indeplinesc toate cerintele mele, mai putin partea cu acumulatorii. Sunt cu cablu din pacate :( Dar pt cine este interesat de varianta cu cablu sariti pe ele. Am gasit si la reduceri pe la 115-119€. Mi se pare super pret.

https://www.motocard.com/en/gloves/alpinestars-celsius_heated_black_10.aspx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai nevoie de manusi. Poti sa iti iei protectii de maini cum sunt pentru scutere.Au fost si la lidl.Poti sa mergi si fara manusi,. Daca nu bate vantul prin ele, nu iti e frig. Asta e cea mai buna combinatie pentru frigul de la maini. Mansoane incalzite si protectii de scutere. Acum ca nu iti plac cum arata,e treaba ta. Eficienta garantata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai nevoie de manusi. Poti sa iti iei protectii de maini cum sunt pentru scutere.Au fost si la lidl.Poti sa mergi si fara manusi,. Daca nu bate vantul prin ele, nu iti e frig. Asta e cea mai buna combinatie pentru frigul de la maini. Mansoane incalzite si protectii de scutere. Acum ca nu iti plac cum arata,e treaba ta. Eficienta garantata.

Cum ziceam la inceput, am o pereche de hippo hands si le-am folosit cateva zile. Da, o diferenta enorma. Am mers cu ele cu niste manusi mai de primavara asa si era ok. Dar pe langa look, nici nu ma simt foarte confortabil cu ele, mai ales prin oras. Poate la drum intins ar fi mai ok, ca nu frichinesti atat de mult comenzile, stai cu mainile mai mult pe ghidon etc.

As prefera comoditatea suplimentara data de manusi :)

 

Misto cele de la IXS, mai ales X7. Dar refuz la nivel psihologic sa aloc suma aia pt o pereche de manusi (plus un eventual set de acumulatori extra care presupun ca sunt peste 50euro) :D Nu as vrea sa depasesc 6-700 lei

post-40715-0-49231200-1480697338_thumb.jpeg

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu momentan folosesc niste manusi generice de iarna in combinatie cu manerele incalzite dar chiar si asa, tinand ambreiajul, tot simt rece. Astept sa devina disponibile niste Spidi NK5..

Manerele incalzite-s bune primavara si toamna cu manusi normale dar pe geruri de iarna nu fac fata la treapta de functionare normala.

Alea cu acumulatori sunt scumpe si daca se termina "juice"-ul sunt ca unele normale... sau asa cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Si eu caut niste manusi incalzite, da inclin spre cele legate la instalatia motoretei .Imi fac cu ochiul cele de la Alpinestars.

Cap0ne daca nu te superi, de ce le preferi pe cele cu acumulatori? Le folosesti si in alte situatii fara moto?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cap0ne daca nu te superi, de ce le preferi pe cele cu acumulatori? Le folosesti si in alte situatii fara moto?

Pt ca mi se par muuult mai comode si versatile.

La cele legate la mobra trebuuie sa stai cu cablul scos si atarnand pe undeva pe la motor. Apoi sa stai sa iti bagi firul prin geaca si sa te legi/dezlegi de mobra de fiecare data cand te dai jos. De fiecare data cand scoti/pui manusile trebuie sa stai s le bagi mufele. Plus ca la drumuri scurte prin oras cred ca stresezi si mai mult bateria mobrei, care si asae stresata de temperatura scazuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...