Sari la conținut

Arhivat

Acest topic este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.

freedomfighter

Vand maxi scooter BMW C 650 GT model 2016

Postări Recomandate

N-am ramas blocat pe nici un pret ci pe un principiu. Crezi ca daca ar fi cerut omu 8000 euro dicutiile erau altele? Tot stiam noi ca cine da 8000 euro pe el e fraier si de banii aia isi lua si vitezana si masina.

pai tu bagi pe toti aici in aceeasi oala... Lasa-i pe aia care se mira de pret. Da, si eu ma mir poate, in sinea mea, dar asta pt ca nu am ajuns la statutul sa dau 11000 pe un scuter, de fapt nici pe o masina sau pe un motor macar.

Insa eu ma mir de targetul acestui maxiscuter, avand in vedere specificatiile (de fapt nu doar al acestui maxiscuter, ci in general scuterele astea pe post de 'vaci') :)

Sunt curios de avantajele pe care le prezinta.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, si eu ma mir poate, in sinea mea, dar asta pt ca nu am ajuns la statutul sa dau 11000 pe un scuter, de fapt nici pe o masina sau pe un motor macar.

Pai si eu nu asta zic ?!?

Partajează acest post

Link spre post

Insa eu ma mir de targetul acestui maxiscuter, avand in vedere specificatiile (de fapt nu doar al acestui maxiscuter, ci in general scuterele astea pe post de 'vaci') :)

Simplu, sunt pentru oamenii care fac naveta zilnic prin oras, pe orice fel de vreme, in majoritatea cazurilor cu pasager.

Oameni care mai au in garaj un RT/GS/Multistrada/etc. pentru concedii si eventual un naked "normal" pentru huliganeala de weekend.

Care-i problema? Orice scula are targetul ei, nu exista vehicul sau unealta universala.

ps: spor la vanzare, arata bestial. Un adevarat mini-RT; de fapt vazut din fata "de departe" am si confundat unul cu un RT "nou" prin Budapesta.

Partajează acest post

Link spre post

Pai si eu nu asta zic ?!?

Nu-mi scoate afirmatiile din context doar ca sa-ti justifici tu remarcile idioate aduse mie,sau altora, fara sa ne cunosti...doar asa, ca ti-e la indemana dupa tastatura...

» Post actualizat in 08 Dec 2016 18:51

Simplu, sunt pentru oamenii care fac naveta zilnic prin oras, pe orice fel de vreme, in majoritatea cazurilor cu pasager.

Oameni care mai au in garaj un RT/GS/Multistrada/etc. pentru concedii si eventual un naked "normal" pentru huliganeala de weekend.

Care-i problema? Orice scula are targetul ei, nu exista vehicul sau unealta universala.

ps: spor la vanzare, arata bestial. Un adevarat mini-RT; de fapt vazut din fata "de departe" am si confundat unul cu un RT "nou" prin Budapesta.

Mi-ai facut un fel de profil social al celor care-l cumpara, dar nu mi-ai spus ce avantaje sau prin ce iese in evidenta un maxi scuter din asta, si ce anume justifica pretul. Ce tehnologii inglobeaza, ce materiale sunt folosite, ce optiuni/dotari are, cat la % e 'adaos de brand', etc?

Partajează acest post

Link spre post

Mi-ai facut un fel de profil social al celor care-l cumpara, dar nu mi-ai spus ce avantaje sau prin ce iese in evidenta un maxi scuter din asta, si ce anume justifica pretul. Ce tehnologii inglobeaza, ce materiale sunt folosite, ce optiuni/dotari are, cat la % e 'adaos de brand', etc?

Cu ce iese in evidenta fata de ce? Ti s-a spus mai sus cat costa o scula de-asta facuta de japonezi: la fel. Din moment ce costa la fel, de ce ar trebui sa iasa in evidenta cu ceva anume?

Te cred, ai avut un soc atunci cand ai aflat cat costa un vehicul nou in Dec 2016. Am trecut prin acelasi soc.

Asa cum s-a mai spus, nu Romania este o piata de referita.

Partajează acest post

Link spre post

Insedere nu trebuie să fi frustrat ca nu ai 10.000 pentru o masina, scuter, vitezana. Suntem mulți care nu avem. Remarca mea reflectă o realitate economică și nu aveam de gând să jignesc pe nimeni.

Partajează acest post

Link spre post

Cu ce iese in evidenta fata de ce? Ti s-a spus mai sus cat costa o scula de-asta facuta de japonezi: la fel. Din moment ce costa la fel, de ce ar trebui sa iasa in evidenta cu ceva anume?

Te cred, ai avut un soc atunci cand ai aflat cat costa un vehicul nou in Dec 2016. Am trecut prin acelasi soc.

Asa cum s-a mai spus, nu Romania este o piata de referita.

Vad ca unii nu cititi bine,sau cititi printre randuri si raportati la propriile voastre frustrari. Am inteles ca indiferent ca-i facut de japonezi sau BMW, cam tot 'atat' costa astea. Eu eram curios unde se reflecta pretul lor (fata de alte scutere, bine,nu compar cu alea ordinare de 50cc, chinezarii).

N-am nici un soc legat de preturi.

» Post actualizat in 17 Dec 2016 14:49

Insedere nu trebuie să fi frustrat ca nu ai 10.000 pentru o masina, scuter, vitezana. Suntem mulți care nu avem. Remarca mea reflectă o realitate economică și nu aveam de gând să jignesc pe nimeni.

Prietene,nu sunt frustrat ca nu am 10.000 pentru o masina. Acu' ma fortezi si nu vreau sa ma 'cac' pe mine inutil,dar am investit mai mult in scule foto decat altii in masini. Si crede-ma,ca nu scot bani din ele (sau nu cum scot altii). In sinea mea, am curajul sa recunosc ca ma mir putin asa sa coste un maxi scuter peste 10.000 eur, dar e doar o mirare, nu e un soc. Sunt sigur ca fanii brandului sau chiar fanii acestei categorii de mijloc de transport pot justifica pretul de achizitie (raportat la costul de productie),dar asta probabil e in mintea lor :)

Sa stii ca nu e ceva anormal sa-ti permiti sa dai 10.000 eur pe o masina/vitezana/scuter, si sa nu dai din diverse motive (nu o sa le zic principii,ca ar fi stupid). Pentru mine de ex, motocicletele sunt niste bunuri prea 'perisabile' pentru a plati pe ele peste o anumita suma/peste un anumit prag (si asta nu neaprat ca am distrus vreo 2 in trecut, ca alea erau ieftine oricum). O masina sa zicem ca poate ca e o 'investitie (suna hilar termenul investitie asociat cu masin) care poate te tine mai mult,desi pretul lor e mai mare comparativ cu al unei motociclete.

Oricum, nu mai are sens sa dezbatem, orice am intrebat de utilitatea acestor maxiscutere si ideea din spatele lor,lumea mi-a tot intors-o cu banii :) Unde dai....si unde crapa..

Partajează acest post

Link spre post

Eu vad la maxiscooter utilitatea cam asa:

- nu faci sfoara cand te urci pe el

- protectie buna la intemperii, inclusiv pana la glezne

- spatiu de depozitare mare fara lazi suplimentare

Deci poti sa mergi la lucru fara sa iti rupi sau murdaresti pantalonii, fara sa iti prajesti ouale vara la semafor, fara sa iti murdaresti incaltamintea daca dai prin balti, poti sa lasi casca sau castile sub sa si poti sa pleci la drum lung cu el.

Partajează acest post

Link spre post

Eu vad la maxiscooter utilitatea cam asa:

- nu faci sfoara cand te urci pe el

- protectie buna la intemperii, inclusiv pana la glezne

- spatiu de depozitare mare fara lazi suplimentare

Deci poti sa mergi la lucru fara sa iti rupi sau murdaresti pantalonii, fara sa iti prajesti ouale vara la semafor, fara sa iti murdaresti incaltamintea daca dai prin balti, poti sa lasi casca sau castile sub sa si poti sa pleci la drum lung cu el.

cam genu' asta de opinie incercam sa obtin :), nu ca.caturi cu struguri acri :))

Partajează acest post

Link spre post

Parca pe alte tipicuri scuterele sunt pentru barbatii cu vagin. Aici vad ca deja s-a schimbat perspectiva :)

In alta ordine de idei, Insidere, cred ca se vinde la kilogram de costa atat!

Partajează acest post

Link spre post

Henri IV Dudognon Heritage Cognac Grande Champagne este cel mai scump coniac din lume, iar numele lui parca ar anunta titlurile unei licori regale. O sticla ajunge la pretul de aproximativ 2 milioane de dolari. Bautura se produce inca din 1776 si este tinuta in butoaie 100 de ani inainte de a fi vanduta. Concentratia ei de alcool ajunge la 41 %, o singura gura facandu-te sa te simti ca in al 9-lea cer, dupa cum declara norocosii care au incercat-o.

Cea mai scumpa bautura din lume inca nu te-a convins ca merita 2 milioane de dolari? Ei bine, afla ca nu doar lichidul este valoros, ci si sticla in care este oferit spre vanzare. Recipientul este imbracat in platina si aur galben de 24 de carate, fiind incrustat cu "doar" 6500 de diamante. Ea a fost creata de faimosul bijutier Jose Davalos the Henri IV Dudognon Heritage.

Partajează acest post

Link spre post

Cea mai scumpă apă din lume
Următoarele sortimente de apă au caracteristici aparte: unele sunt distilate, purifiate ori „spumante”, altele provin direct din apa de ploaie căzută în anumite regiuni. De asemenea, unele sticle de apă conțin arome speciale, iar altele sunt scumpe datorită designului fabulos al ambalajului.

Iată o listă cu 10 sortimente din cea mai scumpă apă din lume:
Acqua di Cristallo Tributo a Modigliani – 60.000 de dolari/750 ml
Aceasta este cea mai scumpă apă din lume, menită să-ți potolească setea și să-ți golească portofelul.
Nu neapărat apa este cea care se remarcă prin caracteristici aparte, ci sticla realizată din aur de 24 de carate.

De asemenea, sticla prețioasă poate fi achiziționată în mai multe versiuni, mai „accesibile” – auriu mat, argintiu, argintiu mat, cristal etc. – contra sumei de 3.600 de dolari.
Mai mult decât atât, cea mai scumpă sticlă de apă din lume este ambalată individual într-o cutie din piele, putând fi oferită cadou. Un alt detaliu interesant: apa conține 5 miligrame de praf de aur!
Kona Nigari Water – 402 dolari/750 ml
Un alt sortiment din cea mai scumpă apă din lume este Kona Nigari, vândută în Japonia contra sumei de 402 dolari. Însă nu este o apă obișnuită, ci una care te ajută să slăbești, să scapi de stres și să ai o piele de invidiat, spun producătorii. Cu alte cuvinte, în loc să dai banii la sală, la dermatolog și la psiholog, potolește-ți setea cu o astfel de apă „miraculoasă”, colectată din adâncurile oceanului.
Fillico – 165 de dolari/720 ml
În categoria „cea mai scumpă apă din lume” intră și Fillico, un brand care a luat naștere în Osaka, Japonia. Sticlele sunt realizate manual și reproduc fidel piesele de șah, având capace în formă de coroană, însă pot fi concepute și sub formă de Hello Kitty sau Mica Sirenă. În plus, sticla este decorată cu cristale Swarovski, iar apa provine dintr-o arie protejată localizată în Parcul Național Rokkou din Kobe.
AquaDeco – 69.50 de dolari/750 ml
Această apă este îmbuteliată într-o sticlă cu un design atractiv, în stil... ArtDeco.
Însă nu doar ambalajul este spectaculos, ci și conținutul: în 2007, brandul Aqua Deco a câștigat medalia de aur pentru cea mai bună apă minerală naturală necarbogazoasă și marele premiu pentru design la People’s Choice Award.

Izvoarele din care provine apa Aqua Deco au o vechime de 18.000 de ani și sunt situate în Ontario, Canada, cea mai cunoscută sursă de apă proaspătă din lume: „Aici am găsit aur pur lichid”, spun producătorii.
Veen – 50 de dolari/750 ml
Apa Veen provine dintr-un izvor din Finlanda și este considerată cea mai proaspătă și pură din lume.
O poți consuma pentru a-ți potoli setea sau pentru a te revigora într-o zi toridă de vară, dar cert e că va trebui să cheltui 50 de dolari pentru acest „răsfăț”.

VEZI SI: Cele mai scumpe mancaruri din lume
O poți comanda Velvet (plată), Efervescentă, Light, Clasică sau Puternic Carbonatată (Bold). Numele Veen a fost ales din mitologia finlandeză, unde Veen Emonen înseamnă Mama Apei. În iunie 2009, brandul Veen a fost ales furnizorul oficial de apă pentru faimosul magazin-muzeu Harrods din Londra.
Bling H20 – 36 de dolari/500 ml
Dacă vrei să-i faci un cadou inedit iubitei tale, această sticlă cu apă în formă de șampanie, decorată cu cristale Swarovski, este alegerea ideală. Apa carbogazoasă îi va asigura doza necesară de minerale atât de necesare după o sesiune de jogging sau, de ce nu, va acompania perfect un... spriț de vară. Singurul inconvenient ar fi prețul, deloc accesibil oricui: 36 de dolari pentru o sticlă de apă e cam mult totuși, nu?

Știai că Bling H2O a fost produsă și consumată inițial doar de atleți de marcă și de vedete de la Hollywood? Chiar dacă apa provine din Dandridge, Tennesse, un loc nu foarte renumit pentru „puritatea” izvoarelor, se pare că, până la urmă, cristalele contează!
10 Thousand BC – 31 de dolari/600 ml
Prețul crescut al acestei sticle de apă este justificat de proveniența ei: producătorii spun că aceasta provine dintr-o regiune exotică și extrem de izolată de pe coasta Canadei, British Columbia, de unde și numele brandului, fiind nevoie de trei zile pentru a ajunge în acest loc. Dacă, într-adevăr, acest aspect este adevărat, nu ar trebui să ne mire prețul piperat și afirmația că este o apă proaspătă, pură și deloc atinsă de poluare.

Să îți mai spunem că a fost servită la masa premierului canadian și în apartamentele VIP ale hotelului Hilton din Las Vegas?
Lauquen Artes – 6 dolari/750 ml
Imaginează-ți că apa pe care o bei este atât de pură, proaspătă și curată, încât nici măcar aerul nu o atinge! Cam așa poate fi descrisă Lauquen Artes, apă extrasă dintr-un acvifer cu o adâncime de peste 450 de metri, situat în Patagonia, Argentina. Așadar, dacă vrei să mergi la capătul lumii pentru a degusta o apă scumpă, dar atât de apreciată, ai găsit-o!

Tasmanian Rain – 5 dolari/750 ml
Tasmanian Rain (Ploaia Tasmaniană) este extrasă de pe coasta de nord-vest a Tasmaniei, din Australia, considerată de Organizația Mondială a Sănătății drept locul cu „cel mai pur aer de pe planetă”.
Producătorii susțin că ar „colecta” picăturile de ploaie din această regiune, înainte de a atinge solul. Tasmanian Rain este comercializată în două variante – plată și carbogazoasă.

Fine – 5 dolari/750 ml
Fine este o apă bogată în silicați și provine dintr-un izvor aflat în Shuzenji, zona vulcanului Fuji, în Japonia, la peste 700 de metri adâncime. Această zonă este venerată de călugări, artiști și intelectuali, care o consideră un loc perfect de meditație. Poate din acest motiv apa se numește Fine, termen care poate exprima serenitate, bună-dispoziție și... zen. La „doar” 5 dolari sticla, noi spunem că merită încercată! Poate mai scăpăm de stresul care ne caracterizează în acest secol al vitezei...
Apa scumpă s-ar părea că este noul vin al bogaților, dacă luăm în considerare prețurile amintite mai sus. Chiar dacă apa are, cu mici diferențe, același gust, brandul conferă, în astfel de cazuri, statut social!

Partajează acest post

Link spre post

N-am inteles rolul epopeei tale :)

Sunt sigur, ca undeva in lume, exista ca.catul (sau ca.catii) unor vede, tinuti intr-un mediu mai ermetic/izolat/igienic decat o sala de chirurgie, si probabil s-a platit enorm pt acei ca.cati. Asta nu e prea relevant pentru mine, stiu ca sunt multi bolnavi,si multi bonlavi si cu bani,si cand ai bani foarte foarte foarte multi,atunci limita iti este doar nivelul la care se situeaza boala ta...

De la faptu ca se mira careva de pretul acestui BMW s-a ajuns la explicatii ca pentru prosti ca exista sticle de coniac,whiskey, care costa 1-2-3 milioane de dolari.... iar cel care a facut comparatia spera ca prin acest exemplu sa ne convinga de ce acel bmw costa cat costa, sau de utilitatea lui ,per total.

Ce sa se mire forumu' de coniac la 2 mil $, cand peste jumatate de forum ridica din spranceana cand aude de aparatoare de lant din carbon la 100 euro,sau aparatoare roata spate din carbon la 150-200 euro...

Partajează acest post

Link spre post

N-am inteles rolul epopeei tale :)

Sunt sigur, ca in lume, exista multi bolnavi,si multi bonlavi cu bani,si cand ai bani foarte foarte foarte multi,atunci limita iti este doar nivelul la care se situeaza trateaza boala ta...

FIXED!

Brandul conferă statut social.

Partajează acest post

Link spre post

Nu stiam ca un thread de scutere poate fi atat de aprins si de disputat. :)

Pe de alta parte scuterul este interesant desi pretul e pentru cine isi permite si chiar vede util asa ceva.

Afara se fac comparatii intre maxiscutere pt ca piata e foarte mare. Si unde e cerere mare se vrea si exclusivitate, ca unii poate nu vor sa fie vazuti pe modele sa le zicem... "low cost".

La noi inca nu e inghesuiala nici pe scuterele alea chinezesti de 49, ce sa mai zicem de alt regim de pret?

Deocamdata in medie ne zbatem sa avem un motor in mintile lui si inca nu luam cate una din fiecare gama. Fiecare isi cantareste mult mai bine necesitatile si nu se grabeste sa arunce banii imediat. Altii baga in pc-uri, softuri, scule de pozat... you name it!

Vor fi care cumpara asa ceva? desigur, dar putini si nu se vor uita la pret. Si nici la specificatii.

Partajează acest post

Link spre post

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.