Sari la conținut

Vanzare-Cumparare, Inscriere MOTO din AFARA UE


G. V.
 Share

Postări Recomandate

Etapele pe care ar trebui sa le urmati pentru a achizitiona si inscrie o motociclete din afara spatiului UE care a fost radiata (adica vine fara numere de inmatriculare, ex: SUA, Canada)

 

 

 

Etapa I:

 

* inainte de a semna contractul de vanzare-cumparere

 

1. R.A.R. -ul, de la aceasta institutie se vor elibera urmatoarele acte:

  • certificat de autenticitate
  • certificat de inspectie tehnica periodica
  • carta de identitate a vechiculului
  • anexa la certificatul de inmatriculare

 

 

Etapa II:

 

1. Verificare actele pe care vanzatorul trebuie sa le puna la dispozitie:

  • contractul de vanzare-cumparare
  • certificatul de inmatriculare
  • documentrul electronic de import legalizat si/sau factura in original (in functie de judet, la DRPCIV acestia pot solicita factura in original)

 

2. Semnarea contractului de vanzare-cumparare

 

3. Plata efectiva a vehiculului

 

 

Etapa III:

 

1. Daca contractul de vanzare-cumparare si certificatul de inmatriculare sunt in alta limba de cat limba romana acestea trebuie legalizate.

 

2. Mergem la primaria din raza domiciliului din buletin si vom avea nevoie de urmatoarele documente:

  • copii dupa:
  1. contractul de vanzare-cumparare (original), cetrificatul de inmatriculare (original)
  2. carta de identitate a vechiculului (original), certificat de autenticitate (orginal) - Et. I, pct. 1
  3. Buletin
  • fisa de impatriculare (se face la un xerox pe calculator)
  • contractul de vanzare-cumparare (tradus legalizat cu stampila) si cetrificatul de inmatriculare (tradus legalizat cu stampila) - Et. III, pct, 1
  • Taxe:
  1. Inscriere: 60 RON
  2. Viza: 20 RON

 

3. Dupa ce am rezolvat punctul 2, plecam de la primarie cu urmatoarele documente:

  • fisa de inmatriculare stampilata de primarie
  • chitanta de 20 RON pentru viza

 

4. Mergem la o agentia de asigurari R.C.A. si cumparam o asigurare pe o perioara de minim 6 luni

 

 

Etapa IV:

 

1. Xerox / Copii dupa:

  • carta de identitate a vechiculului (original), contractul de vanzare-cumparare (original)
  • buletin
  • R.C.A.
  • Cerere tip (xerox)

 

2. Mergem la DRPCIV-ul din raza de domiciliu si vom avea nevoie de urmatoarele documente:

  • copiile de la punctul 1
  • certificat de autenticitate (original) - Et. I, pct. 1
  • cartea de identitate a vehiculului (original) - Et. I, pct. 1
  • anexa la certificatul de inmatriculare (original) - Et. I, pct. 1
  • contractul de vanzare cumparare (original + copie dupa original) - Et. II, pct. 2
  • documentul electronic de import legalizat si/sau factura (original) - Et. II, pct. 1
  • certificatul de impatriculare (original) - Et. II, pct. 1
  • R.C.A. copie si original - Et. III, pct. 4 si Et. IV, pct. 1
  • Copiile si cererea tip - Et. IV, pct. 1
  • Fisa de inmatriculare - Et. III, pct. 3
  • Chitanta de plata a vizei - Et. III, pct. 3
  • Taxe:
  1. certificatul de impatriculare: 37 RON
  2. numerele de inmatriculare: 62 RON (preferentiale)

 

3. Plecam de la DRPCIV cu urmatoarele documente (daca dosarul a fost acceptat):

  • cartea de autenticitate a vehiculului (original)
  • numerele de inmatriculare
  • dovada inlocuitoare a certificatului de inmatriculare valabila 15 zile

 

4. Asteptam postasul cu recomandata pentru a ridica certificatul de impatriculare in original de la posta

 

 

===========================================================================================================================

 

 

De retinut:

 

1. La intocmirea actelor dintre vanzator si cumparator, actele urmatoare nu trebuie sa lipseasca:

  • documentrul electronic de import legalizat
  • certificatul de inmatriculare (original)

 

2. Timp alocat (13.12.2016), ~ 7 ore

  • traducere contract vanzare-cumparare si certificatul de inmpatriculare, ~ 3 h in regim de urgenta
  • primaria, ~ 1 h
  • DRPCIV Deva + traseult HD-Deva, fara sa astepta la coada (prin minune am fost primul venit, primul servit pe la ~ 13:00), ~ 3 h
  1. verificat acte, ~15 min
  2. asteptat eliberare numere de inmatriculare si eliberare acte - Et. IV, pct 3, ~2:30 h

 

3. Etapele si pasii fiecarei etape sunt trecuti in ordine pentru a economisi timp

 

4. Cost total birocratie:

  • R.A.R.: 552 RON
  • primarie: 80 RON
  • DRPCIV: 99 RON
  • R.C.A.: 290 RON (13.12.2016, Et. III, pct. 4, eu proprietar cu varsta de 23 ani)
  • xeroxuri si fisa de inmatriculare: ~20 RON
  • traduceri: 60 RON (regim urgenta, contract vanzare-cumparare si certificatul de inmatriculare)
  • benzina: 80 RON

_________________

 

TOTAL: 1181 RON

Editat de G. V.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se traduc actele.

 

La taxe si impozite le-au vrut traduse! Dar nu legalizate, doar stampilate de traducator autorizat. Era din ue mobra, dar nu cred ca are a face pt acest aspect.

 

Exact, eu am avut nevoie de traducere cu stampila unui traducator autorizat (legalizate)

 

 

Nu se mai plătește tva și taxa vamala pentru moto din afara UE?

 

Ba da (Et. II, pct. 1 si la de retinut pct. 1), atunci cand o cumperi este de preferat sa fie platita vama.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Vreau sa cumpar o motocicleta de la o firma din Polonia care le aduce din SUA. Cum pot fi sigur ca ei au platit vama la moto ??? Ei polonezi eu roman, o sa vorbim in engleza dar ca sa nu imi iau teapa... La ce ar trebuie sa fiu atent ,,sa verific,, ?? Multumesc !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Vreau sa cumpar o motocicleta de la o firma din Polonia care le aduce din SUA. Cum pot fi sigur ca ei au platit vama la moto ??? Ei polonezi eu roman, o sa vorbim in engleza dar ca sa nu imi iau teapa... La ce ar trebuie sa fiu atent ,,sa verific,, ?? Multumesc !!!

Cauta Motokes Cruisers Canada pe Facebook poate găsești ceva acolo și nu te complici cu Polonia.

Editat de yoyo_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca te contrazici in prima parte cu înmatricularea...pai fie

 

este înmatriculat fie nu

este...

» Post actualizat in 02 Jan 2017 08:50

varianta polonia/lituania etc sunt deja cu vama plătită iar unele chiar înscrise.

atenție însă,unele sînt moto accidentate și reparate la ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 years later...
  • l.u.v pinned this topic
  • 1 month later...
  • 2 months later...
On 29.05.2021 at 22:33, omunegru22 said:

Foarte jmeker forumul asta in ultima vreme. Merci de ajutor. Rezolvat.

Daca tot ai aflat, baga si aici, poate ne ajuti pe restul care nu stim. Zic la modul cel mai serios, ma gandeam acum cateva luni sa iau o mobra cu placute de US pe ea dar am renuntat pt ca nu am gasit nicaieri cum/daca se poate inmatricula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salutare, are cineva idee ce acte sunt necesare la înmatricularea unei motociclete cumpărată din Polonia dar fiind importată din Ucraina (înmatriculată în Ucraina)? Este o motocicletă Dnepr Mt11, deci produsă tot acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • 11 months later...

Am o intrebare care ma roade de ceva timp....

Ma bate gandul sa-mi iau din nou un cruiser,gen Intruder C800,chiar si M 800,ca tot am mai avut si vad moto aduse din SUA sau Canada la pret mai bun sau egal cu cele aduse din EU,in special Germania.

As lua una deja inmatriculata in RO,doar ca ma tem sa nu fie dauna partiala sau totala de prin tarile alea si eu sa o iau de buna.

Ca avut ceva zgarieturi sau scapata de pe loc si revopsita nu ma deranjeaza.

Ma pricep si eu sa ma uit pe la cadru,prinderi...etc,dar daca e facuta bine nu prea iti dai seama.

Chiar sunt atat de ieftine prin SUA,de se merita sa o aduci pana aici si sa mai si castigi ceva la ea ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...