Sari la conținut
AlucarD

In cautarea fostului proprietar

Postări Recomandate

Salutare tuturor,

Incep primul meu post prin a cere un mare ajutor de la comunitatea moto.

De curand mi-am cumparat o motocicleta ( Suzuki Bandit N600 din 2001) pe care as dori foarte mult sa o am pe numele meu, dar pentru aceasta trebuie sa dau de fostul proprietar al bestiei.

Motorul este achizitionat de la un foarte bun prieten care din nu stiu ce motive la momentul cumpararii nu si-a inmatriculat motorul pe numele lui si intre timp ca sa fie meniul mai complet i-a fost furat portofelul ( unde binenteles ca tinea talonul motorului ).

Bonn.. din acest moment apar si eu in ecuatie prin dorinta de a cumpara motorul. Pe scurt datele problemei :

- avem una bucata Motor Suzuki Bandit N 600 din 2001 cu urmatoarele acte : cartea motorului, fisa de inmatriculare (foaia aceea A5, care se depunea la ADM. Financiara) si contractul de vanzare cumparare.

Am mers la adresa gasita in contractul de vanzare cumparare dar persoana respectiva nu mai locuieste la acea adresa.

Cine poate sa ma ajute.... ii raman dator cu un bax de bere... prefer sa dau baxul la comunitate decat sa fiu amendat de nea politaiu ca nu am acte la motor.

Fostul proprietar se numeste Dobre Mircea

Nr. de inmatriculare al motorului B 94 DUB

Va mai pot spune ca statea prin zona Militari

Aveti si o poza cu motorul.. in caz ca va trezeste vre-o amintire.

Cu mii de Multumiri anticipate,

Marius.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Presupun că este inutil să te întreb de ce ai cumpărat motocicleta știind că are problema asta cu actele, nu? Bun.

Pe CVC ar trebui să ai seria și numărul CI al vânzătorului. Cu aceste date cred că te poți adresa Poliției sau administrației locale pentru a afla mai multe despre individul în cauză.

Partajează acest post

Link spre post

pai daca are fisa de inmatriculare si cvc incheiat intre el si prietenul tau de ce mai cauti vechiul proprietar ?

fiscalul este la prietenul tau si tu trebuie sa faci vanzare cumparare cu el, sa o scoata de la impozit si apoi sa o bagi tu ...

pentru talon cred ca e suficient sa l dai pierdut la drcpiv cand te duci cu actele pentru inmatricularea pe numele tau..

Partajează acest post

Link spre post

Prietenul lui nu a declarat-o la fisc asa ca n-are ce fiscal sa-i dea.

Iar prentru initiatior, ai nevoie de mai mult decat de un bax de bere sa rezolvi chestia asta. Chiar nu mai gasesti Bandituri din 2001 cu acte in regula?

Fiscalul este la prietenul tau si tu trebuie sa faci vanzare cumparare cu el, sa o scoata de la impozit si apoi sa o bagi tu ...

Partajează acest post

Link spre post

Pe CVC ar trebui să ai seria și numărul CI al vânzătorului. Cu aceste date cred că te poți adresa Poliției sau administrației locale pentru a afla mai multe despre individul în cauză.

Asemenea date nu sunt disponibile la cererea unei persoane fizice, tine de condifentialitatea datelor personale.

Partajează acest post

Link spre post

@marcone, nu caut sa inmatriculez motorul doar cu un bax de bere :), ma gandeam ca poate chiar fostul proprietar vede anuntul sau un prieten cu acesta si ma ajuta cu un contact sau un nume de user de pe acest forum..... nu se stie de unde sare ajutorul.

Mai mult ca sigur se mai gasesc Banditi ok, dar pe acesta il cunosc din 2009.. si a fost ca si al meu,

Am fost la Adm. Financiara si mi-a spus ca fara fiscalul de la fostul proprietar nu o pot trece pe numele meu.

Daca nu o sa o rezolv prin intermediul comunitatii am sa dau o fuga si la Adm. Financiara de care apartinea si sa cer o copie ( impreuna cu pretenu meu... ca el detine actul de vanzare cumparare) ca pe mine nu m-ar baga nimeni in seama.

Am zis pur si simplu ca poate am noroc.... oricum nu imi pierd speranta...abia am deschis topicul... :))

Multumesc pentru mesaje....

Partajează acest post

Link spre post

Poate greșesc, însă având în vedere că solicitantul (presupun aici că s-ar duce de mânuță cu prietenul) și vizatul sunt legate de un contract, cred că scopul datelor respective este tocmai acela de a putea identifica părțile.

Partajează acest post

Link spre post

Cine a platit impozitul daca nu are legatura cu fostul proprietar? Probabil ca motocicleta a fost scoasa de mult de la finante. Nu stiu daca asta te ajuta...

Editat de slyy

Partajează acest post

Link spre post

Cine a platit impozitul daca nu are legatura cu fostul proprietar? Probabil ca motocicleta a fost scoasa de mult de la finante. Nu stiu daca asta te ajuta...

Impozitul nu a fost platit , nu stiu din ce cauza nu ar fi bagat prietenul meu motorul la fisca.... probabil din inconstienta. Cert e ca a fost la Adm. Financiara si a zis ca suporta tot impozitul + amenda fara probleme.... iar tanti de acolo i-a spus ca daca nu vine cu certificatul fiscal ( de la fostul proprietar ) ea nu poate sa faca nimic. De aceea eu acuma incerc sa dau de fostul proprietar.

Partajează acest post

Link spre post

Daca iti e foarte bun prieten, cum spui tu, ar trebui sa il cunoasca pe vechiul proprietar, sa iti spuna de ce nu a trecut.o la adm fin.zic si eu.

Partajează acest post

Link spre post

Multumesc pentru informatii PzKpfW, banuiesc ca acolo am sa ajung in cele din urma impreuna cu prietenu ca altfel sunt constient ca nu voi fi bagat in seama, dar asta daca nu primesc vre-o informatie de pe forum

PzKpfW, nu este inutil sa intrebi, motorul in momentul de fata nu este achitat, doar ce m-am plimbat si eu putin cu el... si in caz ca se poate sa fac actele doresc foarte mult sa il cumpar pe acesta deoarece cunosc motorul din 2009 de cand l-a cumparat prietenul meu, si stiu cum s-a mers cu motorul si cum a fost ingrijit si tratat.

Aici nu se pune problema ca mi-am luat vre-o teapa, pur si simplu in mintea mea am gandit ca am sanse foarte mari sa gasesc fostul proprietar pe comunitatea moto.

@giorgio07

Motorul a fost cumparat acum 7 ani ... nu orice vanzare se leaga cu prietenii :) ... si multumesc de informatii :))

Editat de AlucarD

Partajează acest post

Link spre post

Baxul de bere poate fi Vielle-BonSecours ?Treaba asta se rezolva legal doar in instanta.Prietenul tau il da in judecata pt. perfectarea actelor,instanta ii da castig,hotarare..adm.financiara si gata.

Partajează acest post

Link spre post

Prietenul lui nu a declarat-o la fisc asa ca n-are ce fiscal sa-i dea.

Iar prentru initiatior, ai nevoie de mai mult decat de un bax de bere sa rezolvi chestia asta. Chiar nu mai gasesti Bandituri din 2001 cu acte in regula?

motorul a fost cumparat acum cativa ani (din ce inteleg) de catre prietenul lui. Atunci vanzatorul si proprietarul din acte (pe baza actelor de la adm financiara si cvc) a scos motorul de la fiscal. era datoria prietenului sa l inscrie... Eu nu cred ca mai are ce sa ia de la el.

va scriu astea ca vb cu o ruda saptamana trecuta. A vandut o masina prin vara si nu a putut sa dea fiscalul din cauza unor impozile. cumparatorul a spus ca e ok si ca asteapta. Prin toamna a primit un telefon de la cumparator care intreba de fiscal. A reusit sa plateasca impozitele si sa scoata masina tocmai pe 15 decembrie. A incercat sa sune cumparatorul sa vina sa ia fisa de inamtriuclare si numarul este nealocat...

nu stie cum sa dea de el mai ales ca e din judet difeerit... La primarie i-au spus ca sa stea linistit ca se duce dosarul singur la primaria cumparatorului . ... Masina a fost scoasa de la impozit cand a luat viza

Partajează acest post

Link spre post

Cu alte cuvinte, lumea spune ca iesi mai ieftin cu un motor necunoscut, la care iti poti lua teapa cu chestii mai grave/scumpe, decat sa cauti proprietarul astuia ... interesant ...

Nu ai fiscalul din diferite cauze? la fier vechi cu mobra, de ce sa iti bati un pic capul, pai nu?

Editat de ThunderByte

Partajează acest post

Link spre post

mai ieftin?!?? schimba cadru cu unul cu acte de la dezmembrari, cred ca termini distractia cu 300euro. astept berea dupa ce pui pe hartie cheltuirlile cu gasirea fostului proprietar.

Partajează acest post

Link spre post

@AlucarD-Folosești metoda P.C.R! :bounce: *

*Notă:-adresa pentru livrarea baxului de bere Heineken este trimisă pe PM! :drink:

Partajează acest post

Link spre post

Un vehicul si/sau proprietate nu se cumpara FARA ACTE IN REGULA.

Vorbeste cu prietenul tau sa iti dea banii inapoi pentru ca ai fost pacalit cumparand o motocicleta neinmatriculabila.

Dupa ce iti recuperzi banii si iti incepi cautarile pentru viitoarea ta motocicleta regula este urmatoarea:

INAINTE de a viziona motocicleta, se intreaba proprietarul si apoi se verifica situatia actelor. Daca aceasta este ok, primul lucru pe care il verifici cand vizionezi motocicleta este conformitatea seriei vs acte.

ABIA DUPA ACEEA te uiti la aspectele mecanice si de estetica.

Bafta cu viitoarea achizitie!

Partajează acest post

Link spre post

Un vehicul si/sau proprietate nu se cumpara FARA ACTE IN REGULA.

ABIA DUPA ACEEA te uiti la aspectele mecanice si de estetica.

Bafta cu viitoarea achizitie!

Nu ai cu cine, daca la ala ne-proprietar e mai ieftin halatu, tie ca proprietar iti da cu tifla, ca oricum multi cumparatori nici nu doresc sa le treaca pe numele lor...

Se perpetueaza o stare de fapt bolnavicioasa, si datorita birocratiei excesive si datorita mentalitatii romanesti conform careia numai fraierii arunca gunoiul la cos...

Romanii sunt o natie de mamifere care traiesc fericiti in propria balega, fereasca-te Sfantul sa le spui ca nu e bine! Am scris mai demult, daca vreti sa vedeti REVOLUTIE in Ro, sa preia puterea cineva CORECT si sa aboleasca spaga si furtisagurile, de la alea de la locul de munca de cateva zeci de lei, pana la tunurile de miliarde de euro. Ei, bine, abia atunci o sa iasa lumea in strada, nemultumita ca nu mai poate fura si spagui.

Asta s-a si intamplat, la ultimele alegeri :) QED!

Editat de ZAPPY

Partajează acest post

Link spre post

Cel ce cumpara un motor fara acte in regula(nu mai spun unul fara acte defel!!!),indiferent cat de PERFECTA-i starea lui,nu face decat sa perpetueze greselile anteriorilor proprietari si devine complice.In cazul lipsei actelor,90% devine complice la furt!

CLAR,se verifica starea actelor,apoi se verifica seriile de pe cadru si motor cu cele din acte si abia apoi se trece la evaluarea reala a motorului.Dup-aia se da concluzia.:)

Partajează acest post

Link spre post

fratilor nu mai sariti pe om asa... Daca cititi atenti el nu a dat banii pe motor (inca) si el are actele mobrei (in afara de talon pierdut), un contract de vanzare cumparare (intre proprietarul din carte si prietenul lui) si fisa de la administratia financiara (probabil tot de la proprietarul din carte si prietenul lui) ...

Omul nu a spus clar ce acte are si asa noi sarim si ne dam cu parerea (probabil il si incurcam) ...

Daca e cum am inteles eu singurul care a "gresit" aici e prietenul lui care nu a bagat motorul la fiscal cand l-a cumparat. Daca exista fisa de inmatriculare a proprietarului din carte prietenul lui trebuie sa l bage la fiscal de mult. Daca nu l-a bagat se duce la el la primarie, primete o amenda de vreo 60 lei, plateste impozitul pe toata perioada si apoi scoate o fisa pentru initiatorul topicului...

Trebuie doar sa treci pe la administratie cu actele pe care le ai si doamnele de acolo te lamuresc sigur.

Partajează acest post

Link spre post

Sa zicem ca rezolva cu fiscalul dar de inmatriculat cum o inmatriculeaza fara talon? Cum scoate prietenul talon pe numele altei persoane?

Daca il gaseste, el si prietenul sau sa cumpere niste genunchiere. O sa ii ajute cand se vor ruga de ala in genunchi sa se zbata pentru lasa-ma sa te lasul prietenului. A spus ca stie motocicleta din 2009. Cine mai alearga din colt in colt sa stea la cozi, sa se umple de nervi si sa scoata acte la o motocicleta vanduta acum aproape 8 ani?

Poate il convingi mai usor daca il rogi sa mergeti la notar sa faci o procura pentru inmatriculat si eliberat acte. Asta daca vrea omul si nu il apuca paranoia cand o sa vada ca iti acorda drepturi depline sa semnezi in locul sau orice hartie legata motocicleta aia.

» Post actualizat in 21 Dec 2016 15:39

decat sa fiu amendat de nea politaiu ca nu am acte la motor.

Si inca ceva, amenda de acte mai e cum mai e dar o sa iei si amenda de ITP cand o sa expire. Nu poti face ITP-ul fara talon. Ma rog, daca nu ai mega pile. Eu am mai auzit de ITP facut fara CIV dar fara talon, nu. Si sa speri din tot sufletul sa nu faci accident cu ITP-ul expirat. Daca mai e si cu victime, distractia creste considerabil.

Partajează acest post

Link spre post

Salut, eu ma gandesc ca ai 2 cai de urmat:

1 - prietenul tau cel bun a declarat motocicleta la Administratia Fiscala in termen de 30 de zile de la data dobandirii? Daca fostul proprietar si-a scos-o de pe ROL (ceea ce este foarte probabil ca doar nu o sa plateasca impozit degeaba) si prietenul tau nu i-a facut ROL atunci: amenda, trecut pe ROL, platit impozit cu penalizari, faci fisa de inmatriculare si CVC cu prietenul tau, si apoi inmatriculare

2. Daca moto este inca pe numele "disparutului" ai adresa lui pe CVC si merge prietenul tau cel bun la Administratia Fiscala a vanzatorului sa isi rezolve problema.

@zappy: o fi si birocratie nu zic nu, dar in primul rand este o durere un plua la romani de a face treaba cum trebuie. Sa faci treaba cum trebuie inseamna munca, timp uneori si bani si de ce sa muncesti daca o rezolvi cu o spaga. Si din pacate ai perfecta dreptate in ceea ce ai scris cu o mentiune: MAJORITATII romanilor le place sa se scalde in propria balega. Iar cei carora nu le place au 2 variante: plecat din tara (ceea ce am ajuns sa recomand) sau consolat cu situatia.

Partajează acest post

Link spre post

Ma oameni buni, daca mie mi s-a pus pata pe acest motor si cred cu foarte mare tarie ca pot rezolva problema cu actele clar nu am sa caut alt motor .... din varii motive.

@CRISTIAN 1 - ai ajuns prea departe cu deducerile. Pe scurt... toate seriile si actele sunt in perfecta regula.... doar ca nu exista un certiicat fiscal ( care din cate am inteles de la prietenul meu ca pe vremea aia in 2009 nu se oferea )

@Endrurache - Motorul are asigurare si ITP valabil, nu ma suiam pe el daca stiam ca are vre-o problema de orice natura ( acte, ITP, siguranta ...etc)

Motivul pentru care am lansat acest topic a fost din credinta ca voi primi un contact al fostului proprietar . ( lumea e mica...si nu se stie cand sare informatia utila ).

@Silver Arrow - dupa Anul Nou voi merge la Adm. Financiara pentru a scoate acel certificat fiscal ( o copie ) cu ajutorul CVC-ului si apoi am sa merg la financiar la prieten sa isi insuseasca amenda si impozitul retroactiv ca mai apoi sa scoata un certificat fiscal care sa ma ajute pe mine sa o inmatriculez.

Si la primavara sa ne intalnim la o bere si sa povestim una alta cu motorul in regula :)

O seara frumoasa tuturor.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.