Sari la conținut

Păreri Ford Focus Mk2 1.8 benzina


Nooxy
 Share

Postări Recomandate

Am fost azi la John17 sa isi dea si el cu parerea. Am chinuit acceleratia putin acolo si la un moment dat pe mers in gol a tacut complet tacanitul , si reaparut la cateva secunde. Acum sunt convins ca sunt clapetele.Daca era tachet sau biela, etc.. nu cred ca putea sa taca. zgomotul variaza in intensitate in functie de cum se aseaqza clapetele alea in umerii uzati.Plus ca in caz de biela scotea sigur piciorul prin bloc de la Cluj pana in Buftea. Partea nasoala e ca pentru vin-ul masinii nu se gaseste decat admisie cu totul (2500 lei ). Clapetele separat nu. A ramas sa studiez daca se potrivesc clapetele de la Mondeo 3 1.8(300 lei ) , care se vand si separat de intreaga admisie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Plus ca in caz de biela scotea sigur piciorul prin bloc de la Cluj pana in Buftea.

Nu musai, stiu masina de merge de ceva km cu bataie :) Daca zici ca tace, e clar, ai cam scapat. Acum, daca tu consideri ca merita 2500 baga, daca nu documenteaza-te pe forumuri din afara sau daca nu, scoate-le de tot :D

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De piesele astea am nevoie in principiu. Acum sper sa am noroc sa se potriveazca dupa motorul de Mondeo 3.Tare imi este ca nu o sa gasesc informatii despre compatibilitate. In cel mai rau caz pot sa ma risc sa comand un kit de clapete si sa vad daca se potrivesc.

Necesar :

Prima poza 4 bucati

A doua poza 2 bucati

Axul care le actioneaza mai poate fi ciupit , dar ala il fac la vecinu(frezor cu 30 ani experienta)

1-2 spray-uri de curatat admisia si ce mai e pe acolo.

Deci ori 500 lei in caz ca am noroc, ori 2500 in caz de ghinion.Plus munca de schimbat. Si pe vremea asta in garaj fara caldura , nu prea imi vine.

post-69900-0-00193500-1483716988_thumb.png

post-69900-0-50909000-1483717024_thumb.png

Editat de nooxy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...
La 01.01.2017 la 16:03, ZIDU' a spus:

sunt ieftine piesele la ford daca stii de pe unde sa le iei..

Orice motor are un consum oarecare de ulei.inclusiv la masini noi. Nici 3-4 litri la 10mii km nu sunt o problema

Nu e mult nici 3-4 litri la 10mii km, da a mea consuma 3 litri un drum de la Constanța la București...Menționez Ford focus mk2 1.8 benzina, și nici nu o am de foarte mult timp.

joja mașini o scot curată de fiecare data când vreau sa verific uleiul, și nici nu scoate fum, nu mai zic ca ulei nu îmi curge nici gram.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
La 31.12.2016 la 12:22, john17 a spus:

Iti pot recomanda un mecanic OK chiar in Buftea. Cred totusi ca o eventuala segmentare depaseste cei 500€ estimati, ma pot uita daca vrei pe lista de piese pe care le-am livrat pt Mondeo, a trecut aproape un an si probabil ca nu s-au modificat prea mult preturile.

Deh, 4 supape/cilindru nu e f elastic, de aceea unele motoare au variator de faze pe arborele de admisie. Depinde si ce pretentii ai de la masina, nu cred sa fie prea mare diferenta intte dinamica unui 1.6 fata de 1.8. Arunca totusi un ochi pe forumul clubford sa vezi ce probleme mai are lumea pe Focus 2. Eu mai intru acolo pe la vechituri (am avut Sierra pe vremuri) si Mondeo, de Focus nu prea m-am lovit.

Salut!

am aceiasi problema la mk2 1.8, scoate fum, consuma ulei......imi poti spune te rog lista de piese ce trebuiesc inlocuite? pt segmentare?

multumesc anticipat

 

MK 2 benzina duratorq he

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...