Sari la conținut

Postări Recomandate

Buna seara , am si eu urmatoarea problema la discurile fata de pe o honda cbr 929 rr 2001 (sc44) , unul e aproape fix si bucsele nu le poti roti cu mana , iar celalalt are joc destul de mare chiar zornaie daca misti cu mana de el , nu mai inteleg cum ar trebui sa fie si care din cele 2 nu e cum trebuie , normal as zice ca cel cu joc e gata , altii sustin ca asa trebuie sa fie defapt cu joc si ca ar trebui curatat bucsele la cel care nu se invart .... ce sunt defapt discurile flotante si cum ar trebui ele sa fie de fapt ?? va rog pe cei mai experimentati daca puteti sa ma ajutati in lamurirea acestei probleme . Va multumesc , atasez mai jos cateva linkuri de pe youtube care m-au bagat in ceata ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca trebuie sa incepi cu etrierii, sa verifici sa nu fie blocate pistonasele la discul care are joc.

Legat de joc, eu stiu ca e normal sa miste axial discul, nu si radial ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu o problema similara la Honda 954 si am constatat 2 parti cu probleme: etrierii si atunci mecanicul vazuse ca unul dintre discuri era stramb, se strambase si din cauza asta zornaia tot, afectase pana si prinderea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discurile flotante trebuie sa se miste,ca de asta sunt flotante, zornaie cand tragi de ele.Iei un wd 40,un șurub de 8 cu piulitia ,il strângi pe inel si in timp ce dai cu wd 40 il miști cu cheia pana cand il poti misca cu mana.Bafta

» Post actualizat in 02 Jan 2017 09:21

aici ai exemplu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mentionez ca etrieri functioneaza perfect , nu sunt blocati si pistonasele sunt curate , garnitirile sunt in regula , iar discurile nu zornaie in mers sau la franare , doar daca mis cu mana pe loc de el atunci se aude zgomot

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da man asa trebuie sa faca,dacă nu fac asa inseamna ca sunt blocate inelele dintre disc si port-disc,si dacă sunt blocate nu fac bine etrierului deci ia un wd40 sau mai bine un spray de frane ,un șurub de 8 cu 2sabie si o politia si baga o curatare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...