Sari la conținut

Evacuare sport pentru Yamaha MT-03


Postări Recomandate

Salutare stimati colegi motociclisti, as dori sa va intreb unele lucruri despre montarea unei tobe sport pe o Yamaha MT-03, si anume:

-stiu ca alimentarea cu combustibil se realizeaza cu ajutorul unui sistem de injectie Denso. Ar afecta cumva functionalitatea motocicletei montarea unei asemenea evacuari? (ma refer la deteriorarea motorului sau a unor piese din motor)

-dupa montare va afecta performantele?

-se poate monta fara EJK (electronic jet kit)? (stiu ca la propriu se poate, ma refer daca montarea fara ejk ar reduce drastic performantele)

-am inteles ca rateurile care le da cu evacuare sport ar afecta pistonul. Este adevarat?

 

Astept parerile voastre (desi stiu ca unele intrebari sunt stupide). Multumesc frumos!!!

 

Toba din imagine as dori sa o montez (no-name).

post-95757-0-10066900-1483391169_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pune lumea și in USA chinezisme si nu miroase 😂. E totuși o țeavă găurită și izolată. Da, e ieftină și nu ține foarte mult, dar dacă ai culcat motorul, așa e ca e mai suportabila suma de 300 lei față de câteva sute de euro? 😉

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

euro 2. si da, e china...

Atunci nu cred ca o sa ai nevoie de altceva inafara de montaj.Si iti recomand sa pui doo,asa de design,nu una.

 

Pune lumea și in USA chinezisme si nu miroase . E totuși o țeavă găurită și izolată. Da, e ieftină și nu ține foarte mult, dar dacă ai culcat motorul, așa e ca e mai suportabila suma de 300 lei față de câteva sute de euro?

Luciane,nu vad de ce n-ar tine mult si bine.

A mea de pe DR-u are peste un an si aproape 10.000 de km de folosinta(cu tot cu trante pe ea)si rezista fara nicio problema sau vreun semn de uzura.Acuma e in lucru una la fel pentru DR-ul neveste-mii.Si pretul e de 240 de lei.

Editat de CRISTIAN 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci nu cred ca o sa ai nevoie de altceva inafara de montaj.Si iti recomand sa pui doo,asa de design,nu una.

 

Luciane,nu vad de ce n-ar tine mult si bine.

A mea de pe DR-u are peste un an si aproape 10.000 de km de folosinta(cu tot cu trante pe ea)si rezista fara nicio problema sau vreun semn de uzura.Acuma e in lucru una la fel pentru DR-ul neveste-mii.Si pretul e de 240 de lei.

Oricum 2 tobe aveam de gand sa ii pun, ar arata urat doar cu una. Multumesc de raspunsuri tuturor!

Cristian stii cumva de unde pot sa fac rost de teava "Y" pentru ca toba originala are o teava la intrarea in finala?

» Post actualizat in 05 Jan 2017 15:54

Pune lumea și in USA chinezisme si nu miroase . E totuși o țeavă găurită și izolată. Da, e ieftină și nu ține foarte mult, dar dacă ai culcat motorul, așa e ca e mai suportabila suma de 300 lei față de câteva sute de euro?

Nu vad rostul sa investesc cateva sute bune de euro intr-o evacuare performanta pentru ca nu am de gand sa tin mai mult de 2 sezoane aceasta motocicleta, asa voi investi 500 de lei in amandoua tobele. Si in plus de ce sa nu tina?... cativa ani duce ea.

Editat de Homorogan Flavius-Mihai
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum 2 tobe aveam de gand sa ii pun, ar arata urat doar cu una. Multumesc de raspunsuri tuturor!

Cristian stii cumva de unde pot sa fac rost de teava "Y" pentru ca toba originala are o teava la intrarea in finala?

...

Cu placere!

Acel "Y" cred ca va trebui manufacturat de cineva care se ocupa de esapamente auto.Nu-i mare lucru si nici nu cred ca va fi foarte scumpa.Compenseaza cu pretul tobelor. :)

 

Uita-te ce "Y" a facut un prieten de-al meu unui coleg din Cluj cu o Aprilia Shiver 750 SL:

 

 

Ceva detalii pe topic:

/index.php?/topic/150644-aprillia-shiver-750-sl750/page-6

Editat de CRISTIAN 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

Cu placere!

Acel "Y" cred ca va trebui manufacturat de cineva care se ocupa de esapamente auto.Nu-i mare lucru si nici nu cred ca va fi foarte scumpa.Compenseaza cu pretul tobelor. :)

 

Uita-te ce "Y" a facut un prieten de-al meu unui coleg din Cluj cu o Aprilia Shiver 750 SL:

 

 

 

Ceva detalii pe topic:

/index.php?/topic/150644-aprillia-shiver-750-sl750/page-6

vreau si eu un nr de telefon la meseriasul ala care considera ca este usor de facut un "y" de ala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...